Profesör Doktor Şeref Aktaş

Artroskopik Cerrahi

Artroskopik Cerrahi nedir ?

Günümüzde gelişen tıp teknolojisi ile birlikte mini-invaziv tedavi yöntemlerinden biri olan artroskopik cerrahi oldukça yaygın olarak kullanıma girmiştir. Artroskopik cerrahide, eklem içi bölgelerin 2-3 delik yardımı ve 2 adet boru şekli alet ile incelenmesi yapılır. Deliklerden birine sokulan borunun ucundaki küçük kamera sayesinde eklem içi görüntü ekrana aktarılarak eklem içi yapılar büyütülerek detaylı bir şekilde gösterilir. Diğer deliklerden de eklem içine gönderilen cerrahi aletler yardımı ile cerrahi işlem gerçekleştirilir. Bu sayede çok küçük delikler kullanıldığından dokulara verilecek zarar da çok az olmakta ve iyileşme daha hızlı olmaktadır. Artroskopik cerrahi genel anestezi ile yapılabildiği gibi spinal/epidural anestezi, blok anestezisi ile de yapılabilir.

Artroskopik cerrahi hangi bölgelerde kullanılır ?

Artroskopik Cerrahinin en sık kullanıldığı bölgeler:

  • Diz artroskopisi : Diz içi yapılardan meniskuslerin yırtıkları, kistleri, çapraz bağ yırtıkları, kıkırdak yaralanmaları ve kireçlenme durumlarında çok başarılı sonuçlar alınır.
  • Omuz artroskopisi : Omuz eklemini ilgilendiren kireçlenme, rotator manşet yırtıkları, omuz sıkışma hastalıkları ve tekrarlayan çıkıklarda omuz eklemi artroskopik cerrahisi çok başarılı sonuçlar vermektedir.
  • Ayak Bileği artroskopisi : Ayak bileği kıkırdak ve bağ yaralanmaları, ayak bileği kıkırdak sorunları, ayak bileği sıkışma hastalıkları ve eklem içi serbest parçaların çıkarılması işlemlerinde ayak bileği artroskopik cerrahisi uygulanır.
  • Kalça eklemi artroskopisi : Kalça ekleminde gerek femoral gerekse asetabuler yuva tarafındaki kemik büyümeleri ile olan sıkışma sorunlarında, asetabular labrum yırtıklarında, kıkırdak lezyonlarında, eklem içi serbest parçaların varlığında ve sinovit durumlarında kalça artroskopisi deneyimli ellerde güzel sonuçlar vermektedir.
  • Dirsek artroskopisi : Özellikle dirsek eklemi kıkırdak problemlerinde, eklem içi serbest kemik,kıkırdak parçaları varlığında, eklem içi sinovit varlığında dirsek artroskopik cerrahisi yapılır.
  • El Bileği Artroskopisi : El bileğinde eklem içi sinovit,triangular fibro kartilaj denilen yapı yırtıklarında, el bileği sıkışma hastalıklarında ve ganglionlarda el bileği artroskopisi yapılır.

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya’ daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş’ a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

Ortopedi TV - Prof Dr. Şeref Aktaş

 

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”