Dirsek Artroskopisi

Dirsek artroskopisi

Dirsek artroskopisi

Sıklıkla dirseğin 2 yanından ve arkasından açılan 3-4 delik yardımı ile yapılır. Özellikle dirsek eklemi kıkırdak problemlerinde, eklem içi serbest kemik, kıkırdak parçaları varlığında, eklem içi sinovit varlığında dirsek artroskopik cerrahisi yapılır.

Dirsek eklemi kıkırdak hasarı durumlarında, dirsek artroskopi sırasında tespit edilen kıkırdaktaki hasara göre;

  1. Debridement dediğimiz kıkırdağın hasarlı bölümünün çıkarılması,
  2. Mikrokırık yöntemi dedğimiz kıkırdak kaybı olan alandaki kemikte küçük delikler açılarak kanlanmanın sağlanması,
  3. özellikle 1.5 cm üstü kıkırdak kayıplarında sıklıkla sağlam diz ekleminden alınan tüp şekli kıkırdak-kemik greftlerinin transferi,
  4.  Kök hücre, kıkırdak hücre nakline uygun olgularda hastadan üretim için kıkırdak hücre alınması işlemlerini uygulamaktayız.

Dirsek eklemi içinde serbest kemik ve kıkırdak parçaları varlığında bu parçaların yeri tam saptanarak çıkarılır.

Özellike romatizmal hastalıklarda sık karşılaştığımız sinovit durumunda dirsek artroskopisi ile sinoviektomi işlemi açık cerrahiye gerek kalmadan yapılmaktadır.

Dirsek artrofibrosizi denilen ve dirsek eklem hareket kısıtlılığı ile seyreden hastalıklarda da dirsek artroskopisi ile eklem kapsülünde gevşetme yapılabilir.

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya’ daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş’ a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

Dirsek artroskopisi

 

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”