Diz Artroskopisi Yazdır

Diz artroskopisi, diz eklemine 0.5 cmlik 2-3 delik yardımı ile ilerletilen ucunda kamera

olan bir küçük boru ve özel yapılmışcerrahi aletler ile yapılan bir cerrahi tedavi yöntemidir.

Ucunda kamera ve mercek bulunan borudan alınangörüntü video ekranına aktarılarak

diz ekleminin ici görüntülenir.Optik denilen boru şekli kameranın ucunun açılı ve ince

olması sayesinde kolaycaeklem içerisinde döndürülerek diz içindeki yapılar görülür.

Diğer delikten ilerletilen aletler yardımı ile de cerrahi işlem yapılır.

Diz artroskopisi genel anestezi ile mi yapılır?

Diz artroskopisi lokal, genel yada epidural anestezi dediğimiz belden uyuşturma işlemi ile yapılmaktadır. Artroskopi işlemi daima ameliyathane şartlarında yapılmaktadır. MR tetkikinden önce sıklıkla yapılan ancak günümüzde daha ziyade biyopsi dediğimiz diz içinden doku örneği almayı gerektiren durumlarda tanısal artroskopi uygulanmaktadır. Tanısal artroskopi lokal anestezi ile de yapılabilmektedir. Bunun dışında, meniskus, çapraz bağlar yada kıkırdak gibi dokuları ilgilendiren işlemlerde genel yada epidural anestezi hastanın genel durumu ve sağlık durumuna göre seçilebilmektedir.

Diz artroskopisinde kullanılan aletler nelerdir?

Diz artroskopisinde endoskop dediğimiz kamera sistemini içeren küçük bir boru, shaver dediğimiz dokuları yavaş yavaş traşlama şeklinde kesip emerek çeken bir cerrahi instruman ve dokuları radyofrekansla temizleyen radyofrekans instrumanı kullanılır. Ayrıca arthropump dediğimiz ile diz içi basıncı belli seviyede tutan bir sistem kullanılır.Bunun yanı sıra dokuları değerlendirmede,kesmede, çıkarmada artroskopiye özgül imal edilmiş bir çok cerrahi alet kullanılır.

Diz artroskopisi ile hangi hastalıklar tedavi edilirler?

Dizdeki eklem içi meniskus, önçapraz bağ, eklem kıkırdağı, kapsuil gibi yapıların yaralanmaları, septik artrit dediğimiz eklem içi iltihaplanma, sinovit (eklem zarının imflamasyonu ve kalınlaşması), orta dereceli diz eklemi kireçlenmesi (gonartroz), gul artriti, eklem içi kırıklar artroskopik cerrahi ile tedavi edilirler.

Diz artroskopisi sonrasında yada öncesinde hastanede kalmaya gerek var mıdır?

Diz artroskopisi operasyonu öncesinde hastalar ameliyat günü operasyondan 2-3 saat öncesinde gelmektedirler. Hazırlık işlemlerini takiben cerrahi uygulanmaktadır. Yapılan işleme göre değişmekle beraber hastalar ortlalma 1 gece hastanede kalmaktadırlar. Hastaların büyük kısmı operasyonu takip eden günde taburcu edilmektedirler. Yine uygulanan işleme göre de yük verme, ayağa basma belirlenmektedir. Örneğin; artroskopik menisektomi ve bağ ameliyatlarında aynı gün ayağa basmaya izin verirken mozaikplasti ve artroskopik eklem debridmanı ve drilleme de ayağa basmaya izin verilmemektedir.

Meniskus YırtıklarıÖn Çapraz Bağ KopmasıMedial Plika Hastalığı

 


Diz artroskopisi ile ilgili videoları Ortopedi.tv sayfamızdan izleyebilirsiniz

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya' daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş' a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

DİZ ARTROSKOPİSİ bölümüne www.dizartroskopisi.com linkini tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

 

Diz Artroskopisi Videoları

 


Sorun Cevaplayalım (83) - (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.)
 • erenkayhan
  hocam merhabalar dızındekı ağrı ıcın mr cektırdım bana cerrahi bır durum varmı soleyebılırmısınız? Sağ diz eklem mesafelerinde ,suprapatellar ,infrapateller bursada effüzyon mevcuttur. Medial menisküs posterior hornunda grade-1 dejenerasyon mevcuttur. Medial menisküs posterior hornunda grade-1 dejenerasyon mevcuttur. Lateral menisküs anterior hornunda grade-2 dejenerasyon mevcuttur. Semimebranoz kas kiriş ve bileşkesinde T1A da hipointens T2A da hiperintens ganglion kisti ile uyumlu görünüm izlenmiştir. Popliteal fossada baker kisti izlenmiştir.
 • DrSerefAktas
  mr raporunuzda cerrahi tedavi düşündüren bir bulgudan bahsedilmemekle beraber kesin plan muayene ve mr lar değerlendirilerek yapılabilir
 • Tevfik Arslan  - Sol Diz Menisküs
  Şeref Hocam Merhaba, İnşaat İşleriyle Uğraşıyorum, Sol dizimden daha önce menisküs ameliyatı olmuştum, şu sıralar dizimde şişme ve ağrılarda artış oldu... Mr raporumu aşağıda paylaşıyorum, Size sorum ameliyat olmam şart mı tedavi için başka bir seçenek mevcut mu? Daha önce ameliyat olmuştum ve ameliyat olmaktan korkuyorum yardımcı olursanız çok sevinirim MR RAPORU Tibia interkondiler çentik düzeyinde subkondral erozyon ve minimal kemik iliği ödemi görünümleri dikkati çekmiştir. Patellar kartilajda tip 1 kondromalazi ile uyumlu defektif görünümler izlenmiştir. Medial menisküs posterior hornunda eklem yüzeyine uzanan grade 3 yırtık ile uyumlu bulunan sinyal artışı mevcuttur. Lateral menisküsün anterior,posterior hornları ve orta bölümü formu ve sinyali tabi olup, menisküste yırtık saptanmamıştır. ACL, PCL seyri ve sinyali tabiidir. MCL, LCL, biseps femoris tendon ve iliotibial bant intakttır. İntraartiküler, suprapateller bursada effüzyon izlenmemektedir. Periartiküler kas ve tendon guruplarına ait patolojik form ve sinyal değişimi saptanmamıştır. Popliteal fossa tabiidir. Popliteal nörovasküler bundle intakttır.
 • DrSerefAktas
  Ameliyat olmuş olgularda bazen operasyon bölgesi yırtık şeklinde rapor edilebildiğinden eski ve yeni mr görüntüleriniz incelenerek karar verilmelidir.
 • mekanikpower  - mrg Sonucu
  Merhaba Sayın Hocam; Yıllar önce spor yaparken sol dizimde bir ağrı oluştu. Çok yorulunca ağrı yapıyordu.Koşmaktan olduğunca uzak duruyorum. 2 hafta önce doktora gittim.Çektirdiğim filmden birşey göremedi. Küçük bir menisküsten şüphelendi. Mr istedi. sonuç bugün çıktı. Sonuç: "Medial Meniscus arka boynuzda grade 1 dejenerasyon izlendi." İntraartiküler mesafede artiküler sıvı miktarı fizyolojik sınırdadır. Tibiofemoral eklem aralık genişliği ve eklem ilişkisi tabidir. Tibial ve femoral eklem kıkırdak kalınlıkları ve kıkırdak sinyal intensiteleri doğaldır. Patella lateral faseti femur ile eklem yapmaktadır. Pataller ve trohlear kıkırdak kalınlıkları ve kıkırdak sinyal intensiteleri tabidir. Medial ve lateral retinakulumları kontur, trase ve sinyal intensiteleri doğaldır. İnceleme alanına giren femur distal, tibia ve fibula proksimal bölümleri ve patella kortikomedüller kemik sinyal intensite dağılımları tabidir. Lateral menisküs morfoloji ve sinyal intensiteleri doğaldır. Anterior krusiat, posterior kruciat ligamanlar ile medial ve lateral kolleteral ligamanların trase, kontur ve sinyal intensiteleri tabidir. Papliteal fossa oluşumları doğaldır. Quadriceps ve patellar tendonlar trase, kontur ve sinyal intensiteleri tabidir. Sonuç olarak mr sonuçlarına göre nasıl bir tedavi uygulanacak. Cerrahi bir müdehale gerektirir mi? Teşekkür ederim. Saygılarımla.
 • DrSerefAktas
  Raporda cerrahi tedavi gerektirecek bir sorundan bahsedilmemiş olup doktorunuz muayene mr görüntülerine göre tedavinizi planlayabilir
 • aykut_gfb53  - inceleme
  Merhaba 1 yıl önce sağ diz dış menüsküsümde kova sapı yırtığı vardı neredeyse tamamı çıkarıldı. Ameliyattan sonra durumumu görmek için mr çektirdim. Mr sonuçlarımı linke Tıklayarak inceleyebilir misiniz? Amatör futbolcuyum bu sonuçlara göre futbola devam etme olasılığım nedir? Eğer bu sonuçlar futbol oynamam açısından risk taşıyorsa,futbola devam etmem için nasıl bir yol izleyebilirim. http://i.hizliresim.com/KZppLZ.jpg
 • DrSerefAktas
  Etik ve profesyonel açıdan tetkiklerin görüntülerini internet üzerinden yorumlamamaktayız.
 • ozan Öztürk  - medial meniskus posterior arka boynuz dejenerasyon
  Hocam merhaba, Sol dizimde comelip kalkarken citirdama soz konusu. Daha oncede iki kez takilma ve hic hareket ettirememe gibi bir dum oldu ve cok agriliydi. Dizimi sag dizim gibi kullanamiyorum. Sizce ne yapmaliyim? Askeri hastanedekj doktor bana kalirsa ameliyat olma fizik tedavi uygun olur dedi sizce fizik tedavi işe yarar mi? Yoksa artroskopi şart midir? Ayrica askeri hastanedeki doktor yirtik gorunmuyor dedi. Bilgilerinizi rica ederim. Saygilarimla
 • DrSerefAktas
  muayene ve mr görüntüleriniz incelenerek tedavi planı yapılabilir.
 • hayrullah  - meniskus ameliyati
  Hocam iyi gunler 20 gun once meniskus ameliyati oldum dizimdeki sislik hala devam ediyor buz kullayim mi yoksa kendiliginden gecermi
 • DrSerefAktas
  öncelikle hekiminize başvurarak muayene olarak normal durumda olduğunuzdan emin olmalısınız.
 • önder  - menisküs ameliyatı
  Merhaba Hocam 14 gün önce sağ dizimden artroskopi yapıldı (mr sonuçlarında yırtık vardı) doktor yırtık yok menisküsler yapışmış onları düzelttim ve kıkırdak zayıflaması var dedi. 1 gün hastanede yattım ve taburcu edildim fakat 14 gündür dizim şiş ve bacağımı düz hale getiremiyorum yavaş yavaş bükebiliyorum ama kesinlikle düzleştiremiyorum yürürken dizim aniden boşa çıkıyor ve ayağımı kaldıramıyorum patellar tendonda bi sorun olabilirmi 2 gün önce kontrole gittim doktora bunları anlattım ağrı kesici verip gönderdi. SAYGILARIMLA.
 • DrSerefAktas
  şikayetleriniz hala sürüyorsa son durumunuz bir ortopedi uzmanınca muayene ve gerekirse tetkikiniz gereklidir.
 • Taşkın  - Menisküs Yırtığı
  Merhaba Hocam, Hocam bundan 8 ay önce sağ dizimdem 4. dereceden menisküs yırtığından ameliyat oldum.Ama dizimin arka tarafında hala şişlik var ve dizimin üzerine hala oturamıyorum arada hafif ağrıları oluyor.Kolay gelsin hocam.
 • DrSerefAktas
  son durumunuz muayene ve gerekirse tetkikler ile değerlendirilmelidir. Tarafımızdan ikinci görüş almak isteğindeyseniz hasta ve tetkiklerinin değerlendirilmesi için iletişim bilgilerindeki telefonlarımızdan randevü alabilirsiniz
 • madem  - artroskopi sonrası şişlik
  Hocam merhabalar. Askeri hastanede sol dizden medial menisküs yırtığından artroskopi oldum. Bugün 15.ci gün. Dizimdeki sıvılar hala çekilmedi, azalıyor ama çok yavaş bir şekilde. Dizim tuluk gibiydi. Hala tam anlamıyla bükemiyorum yoğunluktan ve doluluktan dolayı. Bugün dizimde ağrı da oldu. Fizik tedaviyi evde tens cihazı ve ağırlıklı egzersizlerle kendi kendime yapıyorum. Dizimde biraz ağrı oldu bugün. Bu dizdeki sıvılar kendi kendine azalır mı? 15 gün olmasına rağmen bu sıvı yoğunluğu normal mi? Ya da bu sıvı kan olabilir mi? Yoğunluk, özellikle dizimin dış taraf üzerinde. Buz tedavisine devam etmeli miyim? Şimdiden teşekkürler.
 • DrSerefAktas
  Ameliyat olmuş hastaların ameliyat sonrası dönem takip ve önerileri ameliyatı gerçekleştiren hekim tarafından yapılması önerilir. Tarafımızdan ikinci görüş almak isteğindeyseniz hasta ve tetkiklerinin değerlendirilmesi için iletişim bilgilerindeki telefonlarımızdan randevü alabilirsiniz.
 • Gökhan Argun  - mmenisküs yırtığı hk.
  merhaba hocam, benim sol dizimde şişlik ve yere çöktüğümde ağrı oluşuyordu mr incelemesi sonucu eklem içinde ve suprapatellar bursada minimal sıvı artışı, plika mevcuttur, medial menisküs arka horn üst artiküler yüzeye ulaşan horizontal yırtıkizlenmektedir, letaral menisküs korpuz - arka horn düzeyinde üst artiküleryüzeye ulaşan horizontal yırtık izlenmektesdir. diz eklemi ve ppatellomoral eklem düzeyinde kartilaj ve supkondral kemik iliği olağandır. kesitler dahil kemik yapıları ve diğer yumuşak duku planları olağandır. bu sonuçlara göre ameliyat olmadan yırtıkların iyleşmesi olabilirmi,
 • DrSerefAktas
  artroskopi gerekecek gibi duruyor.
 • gül-efe  - menisküs
  Merhaba hocam. ben 25 yaşındayım. sol diz eklemi aralığında,suprapatellar bursada hafif sıvı birikimi;medial menisküs posterior hornda grade 2dejenerasyon; lateral menisküste kompleks yırtık ve komşuluğunda milimetrik parameniskal kist; ACLde parsiyel yırtık ile uyumlu görünüm izlenmektedir. sağ dizde ise diz eklemi aralığında suprapatellar bursada sıvı birikimi; medial menisküs posterior hornda horizontal yırtık, lateral menisküste horizontal yırtık; ACLde grade 1 sprain ile uyumlu görünüm izlenmektedir. sizce nasıl bir yol izlemeliyim tedavi kousunda. fizik tedavi ile iyileşmem mümkün mü ameliyat olmadan? ve yürüyüş yapmalı mıyım herhangi bir müdaheleye kadar? teşekkürler
 • DrSerefAktas
  sorunuzdaki bilgiler, mutlak sürette artroskopik cerrahi tedaviye ihtiyacınız olacağı izlenimini vermektedir.
 • sadullah şener  - menisküs
  selam hocam ıkı dızımde cok agrıyor mr cektırdım sonuc medialmeniskus arka boynuzda horizontal yırtık ve sinovial effüzyon diyor cerrahi durum gerektırırmı acaba sımdıden tesekkurler
 • DrSerefAktas
  eğer başka bulgu yak ve kireçlenmeniz yok ise muayene de bu bulguları destekliyorsa artroskopik cerrahiden fayda görmeniz beklenir.
 • Tanju
  Hocam capraz bag ameliyatinda kullanilar yapay bag mi daha avantaji yoksa baldirdan alinan bag mi daha iyi sonuc veriyor simdiden tesekurler yardimci olursan sevinirim
 • DrSerefAktas
  Biz, öncelikle kişinin kendisinden alınan hamstring greftini kullanmaktayız.
 • Tansel  - Siskinlik
  Hocam tekrar selamlar capraz bag ameliyat olali 5 gun oldu ayagim komple mos mor bi sekile ve siskinlik var siz venoz demistiniz doktorlar ayakta kan dolasimi normal seviyede olarak belirlediler bu durum bazi kisilerde olabilirmi yoksa yolunda olmayan bisey mi var daha erken ne gerekekirse ne yapmam gerek yoksa biraz daha sabredip beklemem mi gerek tsk ler makedonyadan
 • DrSerefAktas
  doktorunuzun kontrolu altında iseniz endişelenmenize gerek yoktur.
 • Tansel  - Acill
  Hocam merhaba 3 gun once makedonyada artroskopi capraz bag ameliyat oldum ama agimin arka adalesimde kramp vr ayakta siskinlik morlasma var bu yuzden daha taburcu olamadim bu normal bi durum mudur yoksa yolunda olmayan biseyler mi var yardimci olursaniz sevinirm acil cevap bekliyorum
 • DrSerefAktas
  erken dönemde morluk ve şişlik görülebilir. ma bunun normal sınırlarda olup olmadığı irdelenmelidir.
Sadece kayıtlı kullanıcılar sorun cevaplayalım bölümünü kullanabilir!