Diz Artroskopisi Yazdır

Diz artroskopisi, diz eklemine 0.5 cmlik 2-3 delik yardımı ile ilerletilen ucunda kamera

olan bir küçük boru ve özel yapılmış cerrahi aletler ile yapılan bir cerrahi tedavi yöntemidir.

Ucunda kamera ve mercek bulunan borudan alınan görüntü video ekranına aktarılarak

diz ekleminin ici görüntülenir. Optik denilen boru şekli kameranın ucunun açılı ve ince

olması sayesinde kolayca eklem içerisinde döndürülerek diz içindeki yapılar görülür.

Diğer delikten ilerletilen aletler yardımı ile de hemde dokular incelenir hemde  cerrahi işlem

yapılır.

Diz artroskopisi genel anestezi ile mi yapılır?

Diz artroskopisi lokal, genel yada epidural anestezi dediğimiz belden uyuşturma işlemi ile yapılmaktadır. Artroskopi işlemi daima ameliyathane şartlarında yapılmaktadır. MR tetkikinden önce sıklıkla yapılan ancak günümüzde daha ziyade biyopsi dediğimiz diz içinden doku örneği almayı gerektiren durumlarda tanısal artroskopi uygulanmaktadır. Tanısal artroskopi lokal anestezi ile de yapılabilmektedir. Bunun dışında, meniskus, çapraz bağlar yada kıkırdak gibi dokuları ilgilendiren işlemlerde genel yada epidural anestezi hastanın genel durumuna, sağlık durumuna veya tercihine göre  seçilebilmektedir.

Diz artroskopisinde kullanılan aletler nelerdir?

Diz artroskopisinde endoskop dediğimiz kamera sistemini içeren küçük bir boru, shaver dediğimiz dokuları yavaş yavaş traşlama şeklinde kesip emerek çeken bir cerrahi instruman ve dokuları radyofrekansla temizleyen radyofrekans instrumanı kullanılır. Ayrıca arthropump dediğimiz ile diz içi basıncı belli seviyede tutan bir sistem kullanılır.Bunun yanı sıra dokuları değerlendirmede,kesmede, çıkarmada artroskopiye özgül imal edilmiş düz ve açılı olan punch, yakalayıcı, artroskopik makas gibi bir çok cerrahi alet kullanılır.

Diz artroskopisi ile hangi hastalıklar tedavi edilirler?

Dizdeki eklem içi meniskus, önçapraz bağ, eklem kıkırdağı, kapsuil gibi yapıların yaralanmaları, septik artrit dediğimiz eklem içi iltihaplanma, sinovit (eklem zarının imflamasyonu ve kalınlaşması), orta dereceli diz eklemi kireçlenmesi (gonartroz), gul artriti, eklem içi kırıklar artroskopik cerrahi ile tedavi edilirler.

Diz artroskopisi sonrasında yada öncesinde hastanede kalmaya gerek var mıdır?

Diz artroskopisi operasyonu öncesinde hastalar ameliyat günü operasyondan 2-3 saat öncesinde gelmektedirler. Hazırlık işlemlerini takiben cerrahi uygulanmaktadır. Yapılan işleme göre değişmekle beraber hastalar en fazla 1 gece hastanede kalmaktadırlar. Hastaların büyük kısmı operasyon gününde taburcu edilmektedirler. Yine uygulanan işleme göre de yük verme, ayağa basma belirlenmektedir. Örneğin; artroskopik menisektomi ve bağ ameliyatlarında aynı gün ayağa basmaya izin verirken mozaikplasti ve artroskopik eklem debridmanı ve drilleme de ayağa basmaya izin verilmemektedir.

Meniskus YırtıklarıÖn Çapraz Bağ KopmasıMedial Plika Hastalığı

 


Diz artroskopisi ile ilgili videoları Ortopedi.tv sayfamızdan izleyebilirsiniz

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya' daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş' a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

DİZ ARTROSKOPİSİ bölümüne www.dizartroskopisi.com linkini tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

 

 

Diz Artroskopisi Videoları

 


Sorun Cevaplayalım (99) - (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.)
 • thinkeraboutgod  - Sol Diz Ağrısı meniskopati
  Merhaba hocam. İki ay kadar önce her iki dizimde akşamları şişkinlik, ağrı hissettim. O sıralar koşu bandında koşu yapıyordum. Ağrılarla beraber bıraktım. Sol dizimin MR sonucu şu şekildedir: "Patella laterale doğru deviye görünümündedir. Retropatellar ve femoral kartilajlar doğaldır. Tibiofemoral ve patellafemoral eklemi oluşturan kemik yapı bütünlükleri doğal olup belirgin patolojik sinyal değişikliği izlenmemiştir. ACL bütünlüğü izlenmekle beraber ACL sinyalinde artış dikkati çekmiştir. (ACL hasarı). Posterior kruşiat ligament medikal kollateral ligament lateral kollateral ligament ve patellar tendon doğaldır. Medikal menisküs posterior hornu ve gövde posterior kesiminde anterior hornuna uzanım gösteren, superiorda eklem yüzeyi ile ilişkili horizontal yırtık ile uyumlu görünüm dikkati çekmiştir. Medikal menisküs doğaldır. Diz eklem aralığında ve suprapatellar bursada effüzyon saptanmıştır." Dizimde (özellikle de sol) garip bir his var. Sanki soğuk bir şeyle baskı yapıyorlarmış gibi. Sizce durumun nedir? İyileşir mi? Ameliyat gerekir mi?
 • DrSerefAktas
  horizantal meniskus yırtıkları aktif hastalarda artroskopik ameliyatı gerektirirken ön çapraz bağ kısmi yırtıkları genç hastalarda cerrahi tedavi edilmektedir. Muayene ve mr görüntülerinize göre net tedavi planlaması yapılabilir.
 • dervisarac
  sol dizlcly. tanisi ileopere. Tanı, dizin baglarinin diger spontan parcalanmasi. Birden fazla yerde Hikaye, mt kazasi sonucu lcl yirtigi tanisi konuldu. Fizik bulgular, sol diz medial eklem araligindahassasiyet. Lateral eklem araligindahassasiyet. Ballotman negatif. Isi artisi negatif. Diz rom tam. Valgus stres testi negatif. Varus stres test pozitif. Lahman testi negatif. Mc murrey negatif. On cekmece testi negatif. Klinik seyir, sol diz lcly tanisi ile opere edildi. Sol dize artroskopi ile girildi. Lcl total rupture idi.iki adet anchor ile tespit edildi.. Epikriz raporum bu doktor bey. Ameliyatim. 3.11.15tarihli. Dikisler 8 adet. Sislik inmedi. Aradabasmak zorunda kaliyorum cok yuklenmeden. Fizik doktoru ayagimin onceden sorunlu oldugunu ve bastigimdan dolayi sorumluluk almadigni soyledi. Aci ayarli dizlik aldim. Ayagi. Bir haftayari kapali tuttular. Sonra ozur dileyip tam duz actilar. Lutfen yardim. Acil is yapmaliyim. Sorumluluk var. Icten tskkurler. Ameliyat sonrasi ayagin hala bosa cikmasi normalmi?
 • DrSerefAktas
  ameliyatınız yapan doktorla görüşmeniz önerilir. İkinci görüş almak isteğinde iseniz kliniğimize başvurark muayene ve tetkiklerinizin incelenmesini sağlayabilirsiniz.
 • emirimm  - hocam bilgi verirseniz sevinirim allah razi oldun
  Mrb hocam motor dizime dustu ciddi ezilme oldu ezilen yerler agrisiz suanda ama dizimi tam acamiyorum ve yuruyemiyorum mr sonucum su sekilde yardimci olursaniz sevinirim Sagittal SE; T1A, FSE; T2A, yağ baskılı Koronal, Aksiyel FSE; T2A, yağ baskılı Patella femoral ve diz eklem ilişkileri olağandır. Eklem yüzeyleri düzgündür. Medial femoral kondilde ve tibia platosu medial kesiminde belirginleşen subkondral kontüzyon ile uyumlu yağ baskılı T2 sinyal artışı izlenmektedir. Bununla birlikte medial femoral kondil anterior inferior kesiminde lineer fraktür hattı ile uyumlu T1A hipointensite mevcuttur. Retropatellar ve femoral kartilajlar normal kalınlık ve sinyal intensitesinde izlenmiştir. Medial menisküs arka boynuzunda Tip-II hasarlanma mevcuttur. Lateral menisküs normal görünümdedir. Anterior krusiat ligament bütünlüğü korunmuş olmakla birlikte distal yarısında Tip-I hasarlanma ile uyumlu sinyal artışı mevcuttur. Posterior krusiat ligament proksimal kesiminde rüptür ile uyumlu deformite mevcuttur. Medial kollateral ligament doğal görünümdedir. Lateral kolleteral ligament distal yarısında bütünlük kaybı, sinyal yoğunluk artışı izlenmektedir. Ayrıca çevresel sinyal yoğunluk artışı mevcuttur(Parsiyel rüptür olarak değerlendirilmiştir). Patellar tendon ve quadriseps tendonunda patolojik bulgu saptanmamıştır. Diz eklem aralığında ve suprapatellar bursada serbest sıvı mevcuttur. TANI : * Diz ekleminde kontüzyon ile uyumlu sinyal yoğunluk artışları, medial femoral kondilde lineer fraktür hattı, diz eklem aralığında efüzyon. * Posterior krusiat ligamentte rüptür. * ACL Tip-I hasarlanma. * LCL'de parsiyel rüptür?
 • DrSerefAktas
  muayene bulgularınız,MR görüntüleriniz ve yaş aktivite düzeyinize göre tedavi ve takip programınız daha net belirlenebilir. İlk etapta istirahat gerekli olabilir.
 • zeynepsultan  - diz ağrısı
  benim 8 yıldır dizim ağrıyor en başlarda kitle vardı ama son iki yıldır kendiliğinden geçti ve sonrasında da daha çok ağrım olmaya başladı ek olarak dizimden son zamanlarada artış gösteren sesler geliyor size son iki (3 ay arayla çekilmiş]ilki eklem içi sıvı artmıştır.medial menisküs posterior boynuzu ilgilendiren grade 2 intensite değişikleri mevcuttur.sonraki mr sonucum üsttekilerin aynısı ek olarak ön çapraz bağda grade 1 sprain izlenmektedir.bana amaliyat olmam gerektiği söylendi ben sınava hazırlanıyorum çok ağrılarım oluyor ne önerirsiniz.teşekkürler.
 • DrSerefAktas  - Grade 2 Menisküs
  Salt sorunuzda belirttiğiniz sorunlar cerrahi tedavi gerektirmemekle beraber kesin yorum muayene yaparak mr görüntülerinizi inceleyen hekim ce yapılabilir.
 • ayşe84  - önçapraz bağ
  Merhaba hocam ben 26.03.2015 tarihinde oncapraz bağ ve eklem ici kırıgindan ameliyat oldum.sonrasi 45 gün fizik tedavi gördüm .dizde neredeyse 90 dereceye yakın açılma oldu ancak bacagimin on kisminda dizde çıkıklık yürürken aksaklık ve dizimi tam katlayamama sorunlarım devam ediyor.Ameliyat ve Fizik tedavi toplam 3 ay oldu . Şuan için günde 20 dakika yürüyüş ve 20 dakikada pedal cevirme, dizi yukarı doğru kaldırma ,plates topuyla duvardan eğilme hareketlerini yapıyorum. Ancak bacağımı 130 dereceden fazla kaldıramıyorum . ve uzun süre oturduğumda kasılmalar oluyor. sizce doğru yöntemler uyguluyor muyum .Fizik tedaviyi uzatmamı gerektirir mi.Teşekkürler iyi günler
 • DrSerefAktas
  son durumunuz muayene ve gerekirse tetkikler ile değerlendirilmelidir. Tarafımızdan ikinci görüş almak isteğindeyseniz hasta ve tetkiklerinin değerlendirilmesi için iletişim bilgilerindeki telefonlarımızdan randevü alabilirsiniz
 • cagg  - Şeref Bey Merhaba
  Ben Ekim 2014'te sol dizimden atroskopi ameliyatı oldum. Dizimde ödem birikimi ve menisküs yırtığı vardı. spocu olduğum için ameliyattan 2 ay sonra yeniden spora başladım. ilk zamanlarda fazla yüklenmemeye çalıştım ama sonrasında eski tempoma döndüm. 1 aydır dizim yeniden ağrımaya başladı, ameliyat olmadığım dönemdeki ağrının aynısı. aktivite sırasında bir ağrım olmuyor ama dinlenirken diz kapağımın çevresi çok ağrıyor. sizce bu neden kaynaklanıyor olabilir ? gecikmeden tekrar doktora gitmeli miyim ? şimdiden teşekkür ederim...
 • DrSerefAktas
  son durumunuz muayene ve gerekirse tetkikler ile değerlendirilmelidir. Tarafımızdan ikinci görüş almak isteğindeyseniz hasta ve tetkiklerinin değerlendirilmesi için iletişim bilgilerindeki telefonlarımızdan randevü alabilirsiniz
 • halil42500
  hocam.mr sonucu suprapatellar bursa ve diz eklemesinde sıvı artışı izlenmiştir. posterior çapraz bağda bükülme mevcut.(anterior çaprazbagda komplet rüptür) lateral menisküs anterior hornunda horizonal yırtık olabilecek intensite artışı izlenmiştir. bu seviyelerde femoral yüzeyde osteokondral nekrotik değişiklik ve subkortikal kemik ilgi ödemi mevcuttur. medial menisküs kontur ve sinyali tabidir. ayrıca tibia lateral plato posteriorda subkortikal kemik iliği ödemi alanı mevcut media kollateral bag çevresinde sıvı artışı izlenmiştir(parsiyel püskür)ayrıca lateral kollateral bag çevresinde ve tendanda intensite artışı izlenmiştir.(parsiyel rüptür)lateral gastroknemiusta intensite ve kalınlık artışı izlenmiştir.(parsiyel rüptür) femur interkondiler açı artmıştır. patella laterale dogrusubluksedir. media ve lateral retinakulumların sinyali ve bütünlüğü tabidir.kuadriseps tendonu ve patellar tendonu normal. infrapatellar fad-pad konturu tabii olup sinyal intesisitesi homojendir. popliteal fossada vasküler ve yumuşak doku ait patolojik oluşum saptanmamış. kesit alanına giden kemik yapıların korteks bütünlüğü ve medüller kemik sinyal intensitesi tabidir. hocam sonuç olarak doktorun dediği ön çapraz bag kopması var. kapalı ameliyat olacan diyor. ne yapmalıyım.
 • DrSerefAktas
  oldukça şiddetli bir yaralanmanız olmuş. Mevcut menisküs ve çapraz bağ rüptürünüzün deneyimli ellerde cerrahi tedavisi başarılı sonuç sağlayabilir.
 • onursatoglu  - ACİLL
  Hocam merhaba aciliyeti olduğu için yazıyorum ben MR çektirdim sağ dizimden. tibiofemoral ve patellofemoral eklem yüz, kartilaj, bütünlük ve kalınlıklar doğaldır. Diz eklemini oluşturan kemiklerin kortiko-medüller sinyal intensite dağılımları tabiidir. Suprapatellar bursaya uzanan artiküler sıvı miktarı artmıştır. İnfrapatellar bursa açık izlenmektedir. Medial ve lateral menisküs kompartmanları normal form ve sinyal özelliğindedir. ACL, PCL, medial ve lateral kollateral ligamanlar itakttır. Quadriceps ve patellar tendon insersiyon düzeyi tabii, tendon seyirleri doğaldır. MR sonucum bu şekilde bununla birlikte sağ ayak bileğimde korkunç bir yanma hissi var yaklaşık 1 aydır. Acaba dizimle bağlantılı mıdır ? teşekkürler..
 • DrSerefAktas
  MR bulgularınız herhangi bir öneri verebileceğimiz bilgileri içermemekteolup muayene ve mr görüntülerinizin incelenmesi ile verilebilir.
 • erenkayhan
  hocam merhabalar dızındekı ağrı ıcın mr cektırdım bana cerrahi bır durum varmı soleyebılırmısınız? Sağ diz eklem mesafelerinde ,suprapatellar ,infrapateller bursada effüzyon mevcuttur. Medial menisküs posterior hornunda grade-1 dejenerasyon mevcuttur. Medial menisküs posterior hornunda grade-1 dejenerasyon mevcuttur. Lateral menisküs anterior hornunda grade-2 dejenerasyon mevcuttur. Semimebranoz kas kiriş ve bileşkesinde T1A da hipointens T2A da hiperintens ganglion kisti ile uyumlu görünüm izlenmiştir. Popliteal fossada baker kisti izlenmiştir.
 • DrSerefAktas
  mr raporunuzda cerrahi tedavi düşündüren bir bulgudan bahsedilmemekle beraber kesin plan muayene ve mr lar değerlendirilerek yapılabilir
 • Tevfik Arslan  - Sol Diz Menisküs
  Şeref Hocam Merhaba, İnşaat İşleriyle Uğraşıyorum, Sol dizimden daha önce menisküs ameliyatı olmuştum, şu sıralar dizimde şişme ve ağrılarda artış oldu... Mr raporumu aşağıda paylaşıyorum, Size sorum ameliyat olmam şart mı tedavi için başka bir seçenek mevcut mu? Daha önce ameliyat olmuştum ve ameliyat olmaktan korkuyorum yardımcı olursanız çok sevinirim MR RAPORU Tibia interkondiler çentik düzeyinde subkondral erozyon ve minimal kemik iliği ödemi görünümleri dikkati çekmiştir. Patellar kartilajda tip 1 kondromalazi ile uyumlu defektif görünümler izlenmiştir. Medial menisküs posterior hornunda eklem yüzeyine uzanan grade 3 yırtık ile uyumlu bulunan sinyal artışı mevcuttur. Lateral menisküsün anterior,posterior hornları ve orta bölümü formu ve sinyali tabi olup, menisküste yırtık saptanmamıştır. ACL, PCL seyri ve sinyali tabiidir. MCL, LCL, biseps femoris tendon ve iliotibial bant intakttır. İntraartiküler, suprapateller bursada effüzyon izlenmemektedir. Periartiküler kas ve tendon guruplarına ait patolojik form ve sinyal değişimi saptanmamıştır. Popliteal fossa tabiidir. Popliteal nörovasküler bundle intakttır.
 • DrSerefAktas
  Ameliyat olmuş olgularda bazen operasyon bölgesi yırtık şeklinde rapor edilebildiğinden eski ve yeni mr görüntüleriniz incelenerek karar verilmelidir.
 • mekanikpower  - mrg Sonucu
  Merhaba Sayın Hocam; Yıllar önce spor yaparken sol dizimde bir ağrı oluştu. Çok yorulunca ağrı yapıyordu.Koşmaktan olduğunca uzak duruyorum. 2 hafta önce doktora gittim.Çektirdiğim filmden birşey göremedi. Küçük bir menisküsten şüphelendi. Mr istedi. sonuç bugün çıktı. Sonuç: "Medial Meniscus arka boynuzda grade 1 dejenerasyon izlendi." İntraartiküler mesafede artiküler sıvı miktarı fizyolojik sınırdadır. Tibiofemoral eklem aralık genişliği ve eklem ilişkisi tabidir. Tibial ve femoral eklem kıkırdak kalınlıkları ve kıkırdak sinyal intensiteleri doğaldır. Patella lateral faseti femur ile eklem yapmaktadır. Pataller ve trohlear kıkırdak kalınlıkları ve kıkırdak sinyal intensiteleri tabidir. Medial ve lateral retinakulumları kontur, trase ve sinyal intensiteleri doğaldır. İnceleme alanına giren femur distal, tibia ve fibula proksimal bölümleri ve patella kortikomedüller kemik sinyal intensite dağılımları tabidir. Lateral menisküs morfoloji ve sinyal intensiteleri doğaldır. Anterior krusiat, posterior kruciat ligamanlar ile medial ve lateral kolleteral ligamanların trase, kontur ve sinyal intensiteleri tabidir. Papliteal fossa oluşumları doğaldır. Quadriceps ve patellar tendonlar trase, kontur ve sinyal intensiteleri tabidir. Sonuç olarak mr sonuçlarına göre nasıl bir tedavi uygulanacak. Cerrahi bir müdehale gerektirir mi? Teşekkür ederim. Saygılarımla.
 • DrSerefAktas
  Raporda cerrahi tedavi gerektirecek bir sorundan bahsedilmemiş olup doktorunuz muayene mr görüntülerine göre tedavinizi planlayabilir
 • aykut_gfb53  - inceleme
  Merhaba 1 yıl önce sağ diz dış menüsküsümde kova sapı yırtığı vardı neredeyse tamamı çıkarıldı. Ameliyattan sonra durumumu görmek için mr çektirdim. Mr sonuçlarımı linke Tıklayarak inceleyebilir misiniz? Amatör futbolcuyum bu sonuçlara göre futbola devam etme olasılığım nedir? Eğer bu sonuçlar futbol oynamam açısından risk taşıyorsa,futbola devam etmem için nasıl bir yol izleyebilirim. http://i.hizliresim.com/KZppLZ.jpg
 • DrSerefAktas
  Etik ve profesyonel açıdan tetkiklerin görüntülerini internet üzerinden yorumlamamaktayız.
 • ozan Öztürk  - medial meniskus posterior arka boynuz dejenerasyon
  Hocam merhaba, Sol dizimde comelip kalkarken citirdama soz konusu. Daha oncede iki kez takilma ve hic hareket ettirememe gibi bir dum oldu ve cok agriliydi. Dizimi sag dizim gibi kullanamiyorum. Sizce ne yapmaliyim? Askeri hastanedekj doktor bana kalirsa ameliyat olma fizik tedavi uygun olur dedi sizce fizik tedavi işe yarar mi? Yoksa artroskopi şart midir? Ayrica askeri hastanedeki doktor yirtik gorunmuyor dedi. Bilgilerinizi rica ederim. Saygilarimla
 • DrSerefAktas
  muayene ve mr görüntüleriniz incelenerek tedavi planı yapılabilir.
 • hayrullah  - meniskus ameliyati
  Hocam iyi gunler 20 gun once meniskus ameliyati oldum dizimdeki sislik hala devam ediyor buz kullayim mi yoksa kendiliginden gecermi
 • DrSerefAktas
  öncelikle hekiminize başvurarak muayene olarak normal durumda olduğunuzdan emin olmalısınız.
 • önder  - menisküs ameliyatı
  Merhaba Hocam 14 gün önce sağ dizimden artroskopi yapıldı (mr sonuçlarında yırtık vardı) doktor yırtık yok menisküsler yapışmış onları düzelttim ve kıkırdak zayıflaması var dedi. 1 gün hastanede yattım ve taburcu edildim fakat 14 gündür dizim şiş ve bacağımı düz hale getiremiyorum yavaş yavaş bükebiliyorum ama kesinlikle düzleştiremiyorum yürürken dizim aniden boşa çıkıyor ve ayağımı kaldıramıyorum patellar tendonda bi sorun olabilirmi 2 gün önce kontrole gittim doktora bunları anlattım ağrı kesici verip gönderdi. SAYGILARIMLA.
 • DrSerefAktas
  şikayetleriniz hala sürüyorsa son durumunuz bir ortopedi uzmanınca muayene ve gerekirse tetkikiniz gereklidir.
Sadece kayıtlı kullanıcılar sorun cevaplayalım bölümünü kullanabilir!