El Bileği Artroskopisi

El bileği artroskopisi

3-4 adet 0.5 cm lik delikten el bileği içinin görüntülenme ve cerrahi tedavi yöntemidir. El bileği artroskopisinde arkasına mini kamera bağlı diz artroskopisine göre daha ince kalem gibi skop dediğimiz mercekle el bileğinin içi görüntülenir. Yine kullanılan instrumentlerde diz artroskopisinden daha küçüktür.

El bileği artroskopisi, nedeni tam açıklanamayan kronik el bileği ağrılarının tanı ve tedavisinde kullanıldığı gibi günümüzde el bileği hastalıklarının bir çoğunda tedavide rutin kullanıma girmiştir.

Özellikle el bileğinin zorlamaları vedüşmeleri sonucunda oluşan el bileğinin menisküs benzeri yapısı dediğimiz Triangular Fibrokartilaj yırtıklarında çok başarılı sonuçlar alınmaktadır. Çok küçük yırtıklar artroskoi yardımı ile temizlenerek yırtıkların el bileğinde oluşturduğu irritasyona bağlı ağrıları da geçmektedir. Eğer yırtık büyük ve ayrışma gösteriyorsa artroskoik olarak mini-ankor dediğimiz mini çapalar kulanılarak yırtık kesim kemiğe tutturulur.

El bileğinde şişlik ve ağrı oluşturan ganglionların artroskopik olarak eklem içine uzanan bağlantıları görülerek temizlenir ve böylece tedavi edilirler.

El bileğinin eklem içi kırıklarında, el bileği içindeki serbest kemik ve kıkırdak parçaları el bileği artroskopisi ile saptanır ve çıkarılır. Yine el bileği artroskopisi ile kırığın eklem içi bölgesinde tam redüksiyonu olup (kırığın uc uca yerine oturması) olmadığının sağlaması yapılır.

El Bileği Artroskopisi

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya’ daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş’ a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

ortopedi.tv

Ortopedi TV – Prof. Dr. Şeref AKTAŞ – Ortopedik Hastalıklar Video sayfası

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”