Endoskopik karpal tünel ameliyatı

Endoskopik karpal tünel ameliyatı

Karpal tünel hastalığı ellerde uyuşma, yanma ve ağrılarla giden bir hastalıktır. Karpal tünel hastalığında ağrılar geceleri daha fazla olmaktadır ve tedavi edilmemiş olgularda elde güç kaybına bağlı elinde tuttuğu objeleri düşürme gözlenebilir.

Karpal tünel hastalığı neden oluşur ?

Karpal tünel hastalığı, el bileğine işleri gereği normalden fazla yük binen sekreter, daktilo, klavye kullanıcıları, müzisyenlerde, titreşimli cihazları kullananlarda el bileğindeki tranvers karpal ligamentin kalınlaşması ile görülür. Transvers karpal ligamentte kalınlaşma ile karpal tünel içinde yer alan median sinirin sıkışması ile hastalık gözlenir. Ayrıca, ligamentin kalınlaşması yanında karpal tünel hacminin azalmasına yol açan kırıklar, romatolojik hastalıklar, tenosinovit dediğimiz tendon kılıflarının emflamasyonu ve aşırı şişmanlık ta karpal tünel hastalığına neden olmaktadır.

Karpal tünel hastalığında tanı nasıl koyulmalıdır ?

Karpal tünel sendromunda tanı da hastanın şikayetleri ve fizik muayene hastalıktan şüphelenmeye yol açsa da kesin tanı için Ortopedi Uzmanınız EMG (Sinir İletimleri ölçme) testi isteyecektir. Karpal tünel içinde yer eden lezyonlardan şüphelenen olgularda ise MR ve diğer radyolojik tetkikler istenebilir.

Karpal Tünel Hastalığının tedavisi nasıl yapılmaktadır ?

Karpal tünel hastalığının erken evre tedavisinde el bileğini istirahate alan ateller ve antiemflamatuvar ilaçlar kullanılır. Orta ve ileri düzeyde sinir bası bulguları EMG ile saptanan hastalarda ise cerrahi tedavi önerilir.

Karpal Tünel Hastalığında nasıl bir cerrahi tedavi uygulanır ?

Karpal tünel hastalığında cerrahi tedavide kalınlaşmış tranvers karpal ligament kesilerek median sinirin üzerindeki bası ortadan kaldırılır. Yaklaşık 4 cm genişliğindeki transvers karpal ligamentin gevşetilmesi için klasik olarak bilekte 4-5 cm ye kadar uzanan bir kesi ile transvers karpal ligamente ulaşılmakta ve ligamant kesilerek karpal tünel gevşetilmektedir. Son zamanlarda gelişen teknolojiyle miniinvaziv dediğimiz daha küçük kesilerle tedavileri gerçekleştirme eğilimi başlamıştır. Bu gelişmelerle de karpal tünel cerrahisi, endoskopik olarak yapılmaya başlanmıştır.

Endoskopik Karpal túnel Ameliyatı nasıl yapılmaktadır ?

Endoskopik karpal tünel ameliyatı bölgesel anestezi kullanılarak biri el bileğinin biraz üzerinde biri de avuçta olmak üzere iki adet 1 cm lik kesi ile yapılmaktayız

Endoskopik Karpal Tünel Ameliyatının avantajları nelerdir ?

Endoskopik karpal tünel ameliyatında  transvers karpal ligament endoskopik olarak görülerek kesilmektedir. Bu nedenle; açık ameliyattan farklı olarak kesiler hem çok daha küçük hemde tam transvers karpal ligament kesisi üzerinde değildir. Kesilerin küçük olması iyileşme evresini hızlandırırken kesilerin transvers karpal ligamentin tam üstünde olmaması hastaların ameliyat sonrasını daha konforlu geçirmelerini ve daha kısa sürede iyileşmelerini sağlamaktadır. Erken dönemdeki bu avantajlarının yanında, uzun dönemde de açık ameliyat ile aynı başarı oranınını sağlamaktadır.

Endoskopik Karpal Tünel Ameliyatının dezavantajları nelerdir ?

Endoskopik karpal tünel ameliyatında ki en önemli dezavantajlar, bu ameliyata özgü cerrahi aletlerin ayrıca bulundurulma gereği ve ameliyatı gerçekleştirecek ortopedi uzmanının artroskopi konusunda eğitimli olmasıdır. Bunun dışında çok nadir olgularda transvers karpal ligamentin yetersiz kesilmesi bildirilmiştir.

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya’ daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş’ a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

Endoskopik karpal tünel ameliyatı

 

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”