Omuz Artroskopisi Yazdır

OMUZ ARTROSKOPİSİ

Omuz artroskopisi, omuz eklemine, omuz çevresinde açılan 3-4 delik yardımı ile girilerek omuz patolojilerinin eklem içine ilerletilen mini kamera yardımı ile görüntülemesi ve cerrahi onarımı ameliyatıdır. Açılmış olan deliklerin birinden ucuna kamera bağlı  ince tüp şekli bir skop denilen görüntüleme aleti, diğer deliklerden de cerrahi enstrumanlar omuz eklemi içine gönderilir. Omuz artroskopisinin avantajı küçük delikler yardımı ile tüm eklemi ve kas dokularını kesmeden eklem içini görüntüleme avantajıdır. En önemli dezavantajı ise cerrahi deneyim gerekliliğidir.

Omuz artroskopisi, Omuz impingement hastalığında (omuz sıkışma sendromu), sıkışmaya neden olan bursanın ve akromion ucundaki sivri kemik uzantılarının özel shaver dediğimiz mini bıçaklarla traşlanır ve artrocare ile temizlenerek subakromial mesafenin rahatlaması sağlanır. Ayrıca, omuz eklemi içindeki, biceps tendonu, eklem kıkırdakları, rotator manşet artroskopik olarak görülerek olası sorunlar tedavi edilebilir.

Omuz rotator manşet yırtıklarında, manşet yırtığı, eklem içinden ve dışından artroskopik olarak değerlendirilir. Tam kat olmayan döndürücü manşet yırtıklarında yırtığın olduğu taraf artroskopik olarak shaver ve artrocare ile debride edilerek tedavi edilir. Tam kat yırtıklar da döndürücü manşet artroskopik olarak dikilerek Anchor denilen özel çapalarla kemiğe tespit edilir.

Omuz instabiliteleri ve Bankart lezyonlarında, instabiliteye sebep olan omuz eklemi labrumunun ön tarafında yırtık görülür. Omuz artroskopisi ile yırtık labrumdan geçirilen dikişler anchor denilen çapalar ve özel artroskopik düğümler yardımı ile kemiğe yapışma yerlerine tekrar tespit eilirler.

 

Akromioklavikuler eklem kireçlenmelerinde (artrozlarında), omuz artroskopisi ile akromioklavikuler eklem görüntülenir ve distal klavikulanın yaklaşık 1 cm lik kısmı (köprücük kemiğinin ucu) artroskopik burr ile traşlanarak çıkarmaktayız.

 

Donmuş omuz hastalığında da omuz artroskopisi başarı ile uygulanır. Eklemde yapışıklıklar artroskopi ile açıldıktan sonra eğer yeterli omuz eklemi hareketi elde edilmezse ve kapsulde kontraktür yada kısalık mevcutse bu kontraktürler artroskopik olarak sıklıkla artrocare kullanılarak gevşetmekteyiz.

 

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya' daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş' a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

a
a

 

Omuz Artroskopisi Videosu

 

 

 

 

 

Anahtar Kelimeler: Omuz artroskopisi, artroskopik Bankart onarımı, artroskopik akromioplasti, artroskopik rotator manşet onarımı, artroskopik bursektomi, artroskopik distal klavikula eksizyonu.

Sorun Cevaplayalım (211) - (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.)
 • bilgehan  - hocam ne yapacağımı şaşırdım lütfen bana yol göste
  36 yaşında bir bayanım.bundan 12 yıl önce rahatsızlandım tahlillerde aso ddeğerim çok yüksek çıktı ilaç ve penesilin tedavisi verdiler.koldirseğimde kasılma oluştu acilde bir iğne yapıp gönderdiler.el bileğimde sürekli ağrı vardı hep ağrı kesici ve kremle geçiştirdiler.bu şekilde 12 yıl geçti.sağ kolumda ekklem ve kaslarım beni iyice rahatsız etmeye başladı ortopediye gittim.araştırmadan dirsek ve omuzdan 2 defa kortizon iğnesi uyguladı.ilki yapıldı benim ağrılarım azalma yerine dahada arttı üzerine yatamadım.doktorum normal dedi. 2.ciyi yaptı.aradan biraz zaman geçti sağ kolumu yerinden oynatamaz hale geldim yine ortapediye gittim.3.ve son kortizonu yapıp emara gönderdi.sonuç sağ omuz bicipital oluktaminimal sıvıartışı.sağ el bileğinde psiform kemik ile triguetrum kemik arasında yarım ay tarzında belirgin sıvı artışı ,skafoid kemik ve komşu radiusta subkortikal kistik dejenerasyonlar ve radiusta kortikal incelme-düzensizlikler ve komşu ikikemikte de hiperemi var.sağ dirsekeklem mesafesinde ve eklem çevresindeki bursalarda effüzyon vardır.rapor böyle.ortopedici benim hastam değilsin dedi fizik tedaviye gönderdi.fizik benim hastam değilsin asoyüksek dedi.dahiliye doktoruna gittim aso diye birsey yokdiye ilaç bile vermedi. kolumun üzerine ağırlık veremiyorum şuan yazı yazarken bile uyuşmaya benzer bir durum yaşıyorum.CRP VE diğer kan tahlillerim temiz şimdiben ne yapmalıyım.lütfen hocam şaşırdım artık derdimin dermanını bulamıyorum .bana yardım edin. şimdiden teşekkür ederim.
 • DrSerefAktas
  şikayetleriniz için tetkikleriniz ile beraber ortopedi yada romatoloji bölümüne başvurmanız halinde tanınız koyularak tedaviniz planlanabilir.
 • cuneytcakir57  - akromioklavikuler Separasyon
  hocam mrb ben bir sene önce maçta arkadaş omzuma zıplaması üzerine akromioklavikuler grade 2 separasyon geçirdim baktıgında fazla belli olmuyor ama hafifi klavikuler uç kısnı yukarı dogru cıkık ama elle baktıgında belli oluyor birde dikkatli bakınca onca doktor a gittim ameliyat uygun görmediler diger bağlar sağlam sadece ac eklemde yarı kopuk oldugunu söyledler ben fitness hocalıgı yapıyorum aynı zamanda yarışmalara hazırlanıyorum omzumda şuan bi sıkıntı yok ama agır antremanlardan sonra cok degil ama azda olsa sızı yapıyor soguk havalarda özellikle ağrı oluyor hareket kısıtlılıgım yok ama görsel acıdan sol taraf gibi durmuyor sağ omuz üstü kapsul yırtık oldugundan uc kısmı hafif yükselmiş bu böyle olur hani düzeltmek için plaka koymamız lazım dediler ama diger alt baglar sağlam buna gerek görmediler hani ameliyat olursa daha sıkıntılı olurmuş koşu bandında kardiyo yaparken mesela yada başka hareketlerde kıkırtı gibi ses geliyor azda olsa eklem devamlı yerinden oynuyor gibi sürtünüyormuş gibi bu özellikle basketbolcuların amerikan futbolu oynayanların başına geliyor bildigim kadarıyla hani onlarda böyle devamlı bu durumu böyle mi kabul ediyorlar cok merak ediorm
 • DrSerefAktas
  Geçen süre göz önüne alındığında son durumunuzun muayene ve radyolojik tetkiklerle değerlendirilmelidir.Şikayetleriniz, muayene ve tetkik bulgularınıza göre takip yada cerrahi planlanabilir.
 • Suzer  - Sol Omuz Bölgesinde Yırtık
  İyi günler hocam, öncelikle bundan 1 yıl önce top oynarken koluma ters bir şekilde top geldi ve kolum ani bir şekilde döndü geriye çekerken kolumda şiddetli bir ağrı ve kemik sesleri işittim.Doktora gittiğimde doktor sadece ağrı kesici iğne yaptı ve geçiceğini söyledi.Bundan 2 Ay önce başka doktora gittiğimde MR sonucu omzumda yırtık olduğunu ve ameliyat gerektiğini söyledi.Fakat kendisinin uzmanlık alanının olmadığını belirtti.Acaba ameliyatı bizim istediğimiz hastanelerde yapıyormusunuz yoksa çalıştığınız bir kurum varmı ?
 • DrSerefAktas
  Detaylı bilgi için 0212 215 5273 ile irtibata geçebilirsiniz.
 • thekingassea  - omuz sıkışması
  iyi çalışmalar hocam.Ben 5 aydır vücud geliştirme sporu ile uğraşıyorum.Omuz dan baş yukarı kaldırma hareketlerinde omuzlarımdan sesler geldiğini fark ettim fakat çoğu hastada olduğu gibi herhangi bir ağrım yoktu.Yine de içim rahat etsin diyerek bir özel hastahane ye gittim, mr çekildi , ve omuz sıkışma sendromu olduğunu öğrendim.Mr sonucum şu şekildedir: OMU< MR(SAĞ) humerus başıanterior kesiminde ödem ile uyumlu sinyal artışı izlendi. Biceps tendonu çevresinde effüzyon izlenmektedir. Subskaplar tendon sinyali hafif artmış olup tendon çevresinde hafif effüzyon izlendi. Subakromial effüzyon izlenmektedir. Akromion tip3 konfigurasyonundadır. Akromio humeral mesafe 7.1 mm ile alt sınırda ölçüldü,supraspinatus tendonunda sinyal artışıizlenmektedir.(tip1 strain). OMUZ MR(SOL) Humerus başında hafif ödem ile uyumlu sinyal artışı izlendi. Biceps tendonu çevresinde effüzyon izlenmektedir. Subskapular tendon ve humerus arasında hafif effüzyon izlendi. Subakromial hafif effüzyon izlenmektedir. Akromion tip3 konfigurasyonundadır. Akromio humeral mesafe6.7 mile hafif daralmış olup (impengement?)supraspinatus tendonunda sinyal artışı izlenmektedir.(tip 1 strain) Doktorum artroskopi önerdi,fizik tedavi ya da başka bir tedavi anlatmadı,sizce amaliyat dışı yollar faydalı olabilir mi yoksa kesin amaliyat mı olmalıyım? Spor a devam etmek istiyorum fakat omuz hareketleri durumu daha da kötüleştirir mi? Cevaplarınız için teşekkür ederim.Saygılarımla...
 • DrSerefAktas
  Aynı spora devam etme isteğinde iseniz artroskopik cerrahi en doğru tedavi olacaktır.
 • mrt_blt
  merhabalar hocam.ben 23 yaşındayım. benim sıkıntım omuz çıkığı.8 sene içinde 3.kez omzumun çıkmasıyla artroskopi ameliyatı oldum 9 ay önce.fizik tadavide aldım .bu son 2 ayda fizik tedaviyi azaltım. 2 gün önce fizik tadavi yaparken omzum çıktı.ne yapmam gerek ameliyat olsam bi faydası olurmu yada fizik tedaviyi daha mı temkınlı yapsam
 • DrSerefAktas
  öncelikle son durumunuz muayene ve mr ile değerlendirilerek çıkığınızın nedeni ortaya koyulmalı ve buna göre tedavi planı yapılmalıdır.
 • tamero  - Kas yırtığı hk.
  Merhaba hocam benim şikayetim 9-10 ay önce sağ omuzum yukarı doğru ani hareketten dolayı incindi doktora gittiğimde yırtık olduğunu iletti bende asker olduğum için ameliyat olamadım aradan 10 ay gibi zaman geçti ve halen omuzumda yukarı doğru hareket ettirdiğimde veya kaslarda ağrı ve zorlama oluyor halen daha ameliyat olma şansım varmıdır yoksa fizik tedavi ile iyileşebilir miyim şimdiden teşekkür ederim.
 • DrSerefAktas
  son durumunuz muayene ve yeni mr ile değerlendirlmeli ve sorun hala mevs-cutsa artroskopik cerrahi uygulanmalıdır.
 • selçuk
  hocam benim annemin omuzunda tam kat tendon yırtılmıştı açık ameliyat oldu Ameliyat olalı bir hafta oldu hala ağriları geçmedi nezaman ağrısı geçer hocam bizi aydinlatirsaniz seviniriz
 • DrSerefAktas
  giderek ağrıların azalması beklenir. Hala sürüyorsa doktorunuzla iletişime geçmeniz önerilir. doktorunuz değerlendirerek gerekli tedavi yapacaktır.
 • tuna çiğci  - biceps tendon
  Hocam merhaba 2 aydir omzumda agri vardi doktora gittim mr cektirrdim ve omuz kemigimde oval tunelde biceps tendonu gözükmüyor cikmis olabilir mi bunun nedeni nedir doktor birsey demedi biceps tendon dplokasyonu gibi birsey dedi ne olabilir
 • DrSerefAktas
  biceps tendonu yerdeğiştirmesi veya kopması halinde olukta görülmeyebilir.
 • mehmet  - sol omuz
  İyi günler hocam..hocam benim sorum sol omuzdaki agrilar..hocam ortapediye gittim mr çektirdim..biceps tendonunda sıvı artışı yaziyo ..bide omuzdan iğne yedim ama üzerinden beş ay geçti agri devam ediyor..hocam yardımcı olursaniz sevinirim.. Teşekkürler
 • DrSerefAktas
  Fizik tedavi deneyebilirsiniz. Olguların ğnemli kısmında başarı sağlayabilmektedir.
 • yücel  - banklart lezyonu
  hocam ben kendim yoklaşık olarak 15 yıdır omuz çıkması yaşıyorum. Ortalama sağ omzum 60, sol omzum 15 gibi çıktı.son üç yıdır sol omuzum çıkmamaktadır. tabi yazdığım gibi çıktı çıkacak diye sürekli psikolik olarak kendimi sıkıyorum.İki ayrı hastanede mr çektirdim. sağ omuzum için normal (hiç bir şeyin yok) dediler. Sol umuzum için bir hastanede bankart lezyonu diger hastanede normal dediler. İşler böyle olunca ben bıraktım. Soru bu mr denilen film böyle dedikleri gibi oynar mı? ben tedavim için ne yapmam gerekir.Amaliyat sonrası çıkmama oranı nedir.Cevaplarsanız teşekürler.
 • DrSerefAktas
  Omuz ekleminde Bankart lezyonu olan hastalarda artroskopik cerrahi ile tedavi çn planda uygulanmaktadırç Normal MR olan hastalarda bağ gevşekliği ön planda düşünülüp fizik tedavi ve başarı olmaması halinde de Kapsuler plikasyon işlemi uygulanmaktadır. Size uygun olanı muayene ve mr değerlendirilmesi ile planlanabilir.
 • hayrettin tatar  - aşırı ağrı
  Mr sonucu.omuz eklem sıvısı hafif dereceli artmıştır.sasd bursada mevcuttur.humerus başı superiorunda milimetrik subkortikal kist izlenmektedir.kist superior lokazisyonda da mevcuttur.glenoid fossanın medülla sinyali normaldir.superior labrumda ılımlı dejanaratif sinyal artışı mevcuttur.akromioklavikuler eklemde dejaneratif değişiklikler akromion tip II özeliktedir.eklem supraspinatus kas tendon bileşkesine ılımlı bası oluşturmaktadır. Subskapular tendon distalinde ılımlı tendinozis biceps tendonunun sinyal özelliği normaldir Supraspinatus tendonunda tendinozis distal fibrillerinde artiküler yüzey ve intratendinöz alanı etkilenmiş yüksek evreli yırtık mevcut olup korunmuş bir kaç ince fibril seçilmektedir tarif edilen yırtık infrazpinatus tendonu antwrio fibrillerinden uzanım göstermektedir İnfraspinatus tendonunun diğer fibrillerinde tendinızis eşlikçidir biceps tendonun oluktaki seyrinde sinyal özelliği normaldir Rotator intervalde ılımlı tendinozis mevcuttur Supraspinatus kasında ılımlı atrofi mevcuttur.subskapular kasları normaldir
 • DrSerefAktas
  artroskopik cerrahi gerekebileceği düşündüren mr raporunuz mevcuttur.
 • lütfullah sümer  - omuz ağrısı
  hocam ben 2012 de omuzdan slap ameliyatı oldum.ama halen ağrılar geçmedi. 21-01-2014 de doktora gittim mr ve tomografide omuzda çıkık kırığa benzer bir bulgu ve kemik dokularında zedelenme teşhis ettiler ne yapmam gerekir.hatta bir ara omuz protezi bile dediler.bana yardımcı olun lütfen
 • DrSerefAktas
  omzuzunuzun son durumu güncel bir muayene ve mr tetkiki ile değerlendirlmeli ve buna göre de uygun tedavi planı yapılmalıdır.
 • yaşar donbay  - hocam
  hocam benim sag omuzumda 3 hftadır agrı var .doktora gittim emar cekildi emarımda akromioklaviküler eklem hipertrofik olup ,supraspinatus kas tendonuna belirgin bası oluşturmaktadır.eklem yüzlerinde kemik iliği ödemi izlenmektedir yzıyor.ve supraspinatus kas tendonu total rüptüre uc akromioklaviküler eklem seviyesindedir yazıyor.doktor ameliyat dedi sizce ameliyat gereklimidir .. cevabınız için şimdiden teşekkür ederim ...
 • DrSerefAktas
  sorunuzdaki bigiler doğrultusunda artroskopik cerrahiden fayda görmeniz beklenir.
 • Levent YILMAZ  - Anterior labrum ve superior labrum yırtığı
  Değerli hocam 45 yaşındayım Sporu hiç bir zaman terketmedim.. Hayat tarzım diyebilirim.. Eylül 2013 ayında havuzda her iki kolumu geri atar pozisyonda havuzdan vücudumu kaldırarak havuz kenarına oturdum VÜCUDUMU kaldırma esnasında sol omuzumu çok zorladım.. yaklaşık 3 aydır ağrım var.. Bugün MR çekildim.. Mr sonucumda Anterior labrumun üst ucu ile superior labrumun ateriorunda tip II yırtığı Ayrıca Biseps kası uzun başı tendon kılıfında sıvı artışı ve periartiküler yumuşak dokuda ödem mevcut olduğu tespit edildi..MR neticesinde Fizik tedavi doktoru yırtıkların fizik tedavi ile geçmeyeceğini ağrılarında nispeten azalma olacağını ifade etti.. Sizin öneriniz nedir. Omuzumun eski durumuna dönme şansı var mı.. ne yapmam gerekli..beni aydınlatır mısınız.. Şimdiden teşekkür eder saygılar sunarım..
 • DrSerefAktas
  muayene ve mr görüntülerinizin incelenmesi labrumda slap lezyonunu düşündürüyorsa artroskopik cerrahi gerekebilecektir.
 • cafer aydın
  hocam benim sorunum 1.5 yıl önce bir cisim atarken yanma ile başladı.öncelikle ağızdan ilaç sonra kalçadan iğne ve sonrasında fizik tedavi gördüm.ve enson omuzdan 3 kez ozon tedavisi için iğne oldum. fakat sonuç alamadığım gibi ilerleme oldu. son mr sonucu şu şekilde`, subakromial bursada refüzyon mevcut subakromial yağlı planlar daralmış subraspinatus tendonunda muskulotendinöz bileşkede temas mevcuttur. subraspinatus tendonunda tendinozis izlenmektedir. tendon devamlılığı korunmuştur. rüptür saptanmadı subkorokoidal bursada hafif derecede efüzyon izlenmektedir. hocam cevap verirseniz memnun olurum . ben şöförüm dolyısıyla çalışırken çok zorlanıyorum
 • DrSerefAktas
  muayeneniz sonucunda size uygun tedavi planlanabilir. sorunuzdaki bilgiler cerrahi tedavi olasılığını düşük tutmakla beraber kesin tanı ve tedavi planı muayene ve mr görüntülerinin incelenmesi ile koyulabilir.
Sadece kayıtlı kullanıcılar sorun cevaplayalım bölümünü kullanabilir!