Omuz Artroskopisi Yazdır

OMUZ ARTROSKOPİSİ

Omuz artroskopisi, omuz eklemine, omuz çevresinde açılan 3-4 delik yardımı ile girilerek omuz patolojilerinin eklem içine ilerletilen mini kamera yardımı ile görüntülemesi ve cerrahi onarımı ameliyatıdır. Açılmış olan deliklerin birinden ucuna kamera bağlı  ince tüp şekli bir skop denilen görüntüleme aleti, diğer deliklerden de cerrahi enstrumanlar omuz eklemi içine gönderilir. Omuz artroskopisinin avantajı küçük delikler yardımı ile tüm eklemi ve kas dokularını kesmeden eklem içini görüntüleme avantajıdır. En önemli dezavantajı ise cerrahi deneyim gerekliliğidir.

Omuz artroskopisi, Omuz impingement hastalığında (omuz sıkışma sendromu), sıkışmaya neden olan bursanın ve akromion ucundaki sivri kemik uzantılarının özel shaver dediğimiz mini bıçaklarla traşlanır ve artrocare ile temizlenerek subakromial mesafenin rahatlaması sağlanır. Ayrıca, omuz eklemi içindeki, biceps tendonu, eklem kıkırdakları, rotator manşet artroskopik olarak görülerek olası sorunlar tedavi edilebilir.

Omuz rotator manşet yırtıklarında, manşet yırtığı, eklem içinden ve dışından artroskopik olarak değerlendirilir. Tam kat olmayan döndürücü manşet yırtıklarında yırtığın olduğu taraf artroskopik olarak shaver ve artrocare ile debride edilerek tedavi edilir. Tam kat yırtıklar da döndürücü manşet artroskopik olarak dikilerek Anchor denilen özel çapalarla kemiğe tespit edilir.

Omuz instabiliteleri ve Bankart lezyonlarında, instabiliteye sebep olan omuz eklemi labrumunun ön tarafında yırtık görülür. Omuz artroskopisi ile yırtık labrumdan geçirilen dikişler anchor denilen çapalar ve özel artroskopik düğümler yardımı ile kemiğe yapışma yerlerine tekrar tespit eilirler.

Akromioklavikuler eklem kireçlenmelerinde (artrozlarında), omuz artroskopisi ile akromioklavikuler eklem görüntülenir ve distal klavikulanın yaklaşık 1 cm lik kısmı (köprücük kemiğinin ucu) artroskopik burr ile traşlanarak çıkarılır.

Donmuş omuz hastalığında da omuz artroskopisi başarı ile uygulanır. Eklemde yapışıklıklar artroskopi ile açıldıktan sonra eğer yeterli omuz eklemi hareketi elde edilmezse ve kapsulde kontraktür yada kısalık mevcutse bu kontraktürler artroskopik olarak sıklıkla artrocare kullanılarak gevşetilir.

 

Omuz Artroskopisi Videosu

 

 

 

 

 

Anahtar Kelimeler: Omuz artroskopisi, artroskopik Bankart onarımı, artroskopik akromioplasti, artroskopik rotator manşet onarımı, artroskopik bursektomi, artroskopik distal klavikula eksizyonu.

Sorun Cevaplayalım (199) - (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.)
 • selçuk
  hocam benim annemin omuzunda tam kat tendon yırtılmıştı açık ameliyat oldu Ameliyat olalı bir hafta oldu hala ağriları geçmedi nezaman ağrısı geçer hocam bizi aydinlatirsaniz seviniriz
 • DrSerefAktas
  giderek ağrıların azalması beklenir. Hala sürüyorsa doktorunuzla iletişime geçmeniz önerilir. doktorunuz değerlendirerek gerekli tedavi yapacaktır.
 • tuna çiğci  - biceps tendon
  Hocam merhaba 2 aydir omzumda agri vardi doktora gittim mr cektirrdim ve omuz kemigimde oval tunelde biceps tendonu gözükmüyor cikmis olabilir mi bunun nedeni nedir doktor birsey demedi biceps tendon dplokasyonu gibi birsey dedi ne olabilir
 • DrSerefAktas
  biceps tendonu yerdeğiştirmesi veya kopması halinde olukta görülmeyebilir.
 • mehmet  - sol omuz
  İyi günler hocam..hocam benim sorum sol omuzdaki agrilar..hocam ortapediye gittim mr çektirdim..biceps tendonunda sıvı artışı yaziyo ..bide omuzdan iğne yedim ama üzerinden beş ay geçti agri devam ediyor..hocam yardımcı olursaniz sevinirim.. Teşekkürler
 • DrSerefAktas
  Fizik tedavi deneyebilirsiniz. Olguların ğnemli kısmında başarı sağlayabilmektedir.
 • yücel  - banklart lezyonu
  hocam ben kendim yoklaşık olarak 15 yıdır omuz çıkması yaşıyorum. Ortalama sağ omzum 60, sol omzum 15 gibi çıktı.son üç yıdır sol omuzum çıkmamaktadır. tabi yazdığım gibi çıktı çıkacak diye sürekli psikolik olarak kendimi sıkıyorum.İki ayrı hastanede mr çektirdim. sağ omuzum için normal (hiç bir şeyin yok) dediler. Sol umuzum için bir hastanede bankart lezyonu diger hastanede normal dediler. İşler böyle olunca ben bıraktım. Soru bu mr denilen film böyle dedikleri gibi oynar mı? ben tedavim için ne yapmam gerekir.Amaliyat sonrası çıkmama oranı nedir.Cevaplarsanız teşekürler.
 • DrSerefAktas
  Omuz ekleminde Bankart lezyonu olan hastalarda artroskopik cerrahi ile tedavi çn planda uygulanmaktadırç Normal MR olan hastalarda bağ gevşekliği ön planda düşünülüp fizik tedavi ve başarı olmaması halinde de Kapsuler plikasyon işlemi uygulanmaktadır. Size uygun olanı muayene ve mr değerlendirilmesi ile planlanabilir.
 • hayrettin tatar  - aşırı ağrı
  Mr sonucu.omuz eklem sıvısı hafif dereceli artmıştır.sasd bursada mevcuttur.humerus başı superiorunda milimetrik subkortikal kist izlenmektedir.kist superior lokazisyonda da mevcuttur.glenoid fossanın medülla sinyali normaldir.superior labrumda ılımlı dejanaratif sinyal artışı mevcuttur.akromioklavikuler eklemde dejaneratif değişiklikler akromion tip II özeliktedir.eklem supraspinatus kas tendon bileşkesine ılımlı bası oluşturmaktadır. Subskapular tendon distalinde ılımlı tendinozis biceps tendonunun sinyal özelliği normaldir Supraspinatus tendonunda tendinozis distal fibrillerinde artiküler yüzey ve intratendinöz alanı etkilenmiş yüksek evreli yırtık mevcut olup korunmuş bir kaç ince fibril seçilmektedir tarif edilen yırtık infrazpinatus tendonu antwrio fibrillerinden uzanım göstermektedir İnfraspinatus tendonunun diğer fibrillerinde tendinızis eşlikçidir biceps tendonun oluktaki seyrinde sinyal özelliği normaldir Rotator intervalde ılımlı tendinozis mevcuttur Supraspinatus kasında ılımlı atrofi mevcuttur.subskapular kasları normaldir
 • DrSerefAktas
  artroskopik cerrahi gerekebileceği düşündüren mr raporunuz mevcuttur.
 • lütfullah sümer  - omuz ağrısı
  hocam ben 2012 de omuzdan slap ameliyatı oldum.ama halen ağrılar geçmedi. 21-01-2014 de doktora gittim mr ve tomografide omuzda çıkık kırığa benzer bir bulgu ve kemik dokularında zedelenme teşhis ettiler ne yapmam gerekir.hatta bir ara omuz protezi bile dediler.bana yardımcı olun lütfen
 • DrSerefAktas
  omzuzunuzun son durumu güncel bir muayene ve mr tetkiki ile değerlendirlmeli ve buna göre de uygun tedavi planı yapılmalıdır.
 • yaşar donbay  - hocam
  hocam benim sag omuzumda 3 hftadır agrı var .doktora gittim emar cekildi emarımda akromioklaviküler eklem hipertrofik olup ,supraspinatus kas tendonuna belirgin bası oluşturmaktadır.eklem yüzlerinde kemik iliği ödemi izlenmektedir yzıyor.ve supraspinatus kas tendonu total rüptüre uc akromioklaviküler eklem seviyesindedir yazıyor.doktor ameliyat dedi sizce ameliyat gereklimidir .. cevabınız için şimdiden teşekkür ederim ...
 • DrSerefAktas
  sorunuzdaki bigiler doğrultusunda artroskopik cerrahiden fayda görmeniz beklenir.
 • Levent YILMAZ  - Anterior labrum ve superior labrum yırtığı
  Değerli hocam 45 yaşındayım Sporu hiç bir zaman terketmedim.. Hayat tarzım diyebilirim.. Eylül 2013 ayında havuzda her iki kolumu geri atar pozisyonda havuzdan vücudumu kaldırarak havuz kenarına oturdum VÜCUDUMU kaldırma esnasında sol omuzumu çok zorladım.. yaklaşık 3 aydır ağrım var.. Bugün MR çekildim.. Mr sonucumda Anterior labrumun üst ucu ile superior labrumun ateriorunda tip II yırtığı Ayrıca Biseps kası uzun başı tendon kılıfında sıvı artışı ve periartiküler yumuşak dokuda ödem mevcut olduğu tespit edildi..MR neticesinde Fizik tedavi doktoru yırtıkların fizik tedavi ile geçmeyeceğini ağrılarında nispeten azalma olacağını ifade etti.. Sizin öneriniz nedir. Omuzumun eski durumuna dönme şansı var mı.. ne yapmam gerekli..beni aydınlatır mısınız.. Şimdiden teşekkür eder saygılar sunarım..
 • DrSerefAktas
  muayene ve mr görüntülerinizin incelenmesi labrumda slap lezyonunu düşündürüyorsa artroskopik cerrahi gerekebilecektir.
 • cafer aydın
  hocam benim sorunum 1.5 yıl önce bir cisim atarken yanma ile başladı.öncelikle ağızdan ilaç sonra kalçadan iğne ve sonrasında fizik tedavi gördüm.ve enson omuzdan 3 kez ozon tedavisi için iğne oldum. fakat sonuç alamadığım gibi ilerleme oldu. son mr sonucu şu şekilde`, subakromial bursada refüzyon mevcut subakromial yağlı planlar daralmış subraspinatus tendonunda muskulotendinöz bileşkede temas mevcuttur. subraspinatus tendonunda tendinozis izlenmektedir. tendon devamlılığı korunmuştur. rüptür saptanmadı subkorokoidal bursada hafif derecede efüzyon izlenmektedir. hocam cevap verirseniz memnun olurum . ben şöförüm dolyısıyla çalışırken çok zorlanıyorum
 • DrSerefAktas
  muayeneniz sonucunda size uygun tedavi planlanabilir. sorunuzdaki bilgiler cerrahi tedavi olasılığını düşük tutmakla beraber kesin tanı ve tedavi planı muayene ve mr görüntülerinin incelenmesi ile koyulabilir.
 • Bengül göl  - Sol omuz çıkığı
  Hocam merhaba, oğlum 23 yşında daha önce siz bilek kırğı nedeniyle ameliyatını yapmıştınız bu sene de spor yaparken omuzu çıktı mr çekildi mr da anteroinferior labrumda yırtık tespit edildi. Komuşu kemikte belirgin osseöz komponent vizüalize edilmmiştir ve Hafif bises tenosinoviti görülmektedir ifadesi bulunmaktadır Çıkıktan sonra 3 hafta hiç kullanmaması önerildi sonrada fizik tedaviye başlandı ancak oğlum pek iyileşme olmadığını düşünüyor. Bununla birlikte okul takımı ile maça çıkmaya hazırlanıyor. Antremanlara başladı. Yeniden çıkma ihtimali var mı sizce, bir süre daha temkinli olması gerekir mi zamanla iyileşme ihtimali olan bir sorunmudur.
 • DrSerefAktas
  Bankart lezyonu olan hastalarda artroskopik cerrahi uygulamaktayız.
 • filiz  - omuz
  hocam meraba benimde sağ omzumda 6.7 senedir ağrı var git gide şiddetleniyor iğne ilaç krem ne varsa kullandım fizikte gördüm hiç bir far olmadı bugün başka bir doktora gittim mr ve emg çekildi omuz emarımda tendon içerisinde minimal sinyal heterojenitesi saptanmıştır. supraspinatus kas tendonunda impengement bulgusu diye yazıyor . emg de sağda orta düzeyde sensorial,hafif düzeyde motor liflerinin bilek segmentinde demyelinizan tipte lezyonuna işaret etmektedir karpal tünel sendromu açısından patognomoniktir.2.ulnar sinirin bilateral dirsek segmentinde hafif düzeyde tuzaklanmasına işaret etmektedir kubital tünel sendromu açısından patognomoniktir.yazıyor bana gene ilaç tedavisi yapılıyor birde siz yorumunuzu yazarsanız hocam çok sevinirim.
 • DrSerefAktas
  tedavinizle rahatlama sağlanabilir.Şikayetlerin sürmesi durumunda cerrahi uygulanması için değerlendirilmelisiniz.
 • ali gök  - tekrarlayan omuz çıkığı
  merhaba hocam sizden bir kaç bilgi almak istiyorum. 20 yaşındayım 3-4 senedir sıklığı ve şiddeti artan sol omuz çıkmasıyla karşı karşıyayım. geçen hafta emar çektirdim. 'humerus başında fokal kontüzyon izlendi. glenoidal labrumda anterosüperiorda yırtık formasyonu ve komuşluğunda ödem izlenmektedir.' ifadeleri yer alan bir rapor aldım. şuanda şehir dışındayım buradaki doktorlar ameliyat olman gerek diyorlar. ama burada açık ameliyat yapıyorlar bu yüzdensizde yaptırmak istiyorum.birde sigorta bu ameliyatın ne kadarını karşılıyor. bana maddi külfeti ne kadar olacak bunun içinde kesin olmasa bile bir fiyat aralığı söylerseniz sevinirim. saygılarımla
 • DrSerefAktas
  özel sigortanız varsa ameliyatınızı karşılamaktadırlar. SGK kurumu ile anlaşmamız yoktur.
 • ALİ ORTAÇ  - sağ omuz ağrısı
  hocam ben yaklaşık 2 aydır sağ omzumda ağrı yaşıyorum doktora gittim mr çektirdim . mr da tanı olarak ; akromioklaviküler eklemde dejeneratif hipertrofik değişiklikler. supraspinatus tendonu distal bölümünde persiyel rüptür ile uyumlu kalınlaşma ve sıvı artışı. glenohumeral eklemde,supraspinatus tendonu çevresinde ve biceps tendonu çevresinde sıvı. şeklinde yazıyor bu ne demek oluyor hocam. şimdiden teşekkürler.saygılar
 • DrSerefAktas
  bulgularınız köprücük kemiği ve kürek kemiği arasındaki eklemde kireçlenme, rotator manşet hastalığınız mevcut olduğu belirtilmiş. Muayene ve mr görüntülerinin incelenmesi ile bu tanılar doğrulanırsa artroskopik cerrahi tedavi önerilir.
 • Mesut Yedikardeş  - Omuz Ağrısı
  Hocam öcelikle merhaba 3 sene öncesinde boyun fıtığı ameliyatı oldum fakat kol ağrılarım geçmedi ve kolumu vücut doğrultusunda 90' kaldıramaz oldum .Ortopedi doktoruna gittim burada sol omuz mr çekildi ve bana omuz atroskopisi ile kemik traşlaması yapılması gerektiği söylendi. Radyoloji raporu şu şekilde: SOL OMUZ MRG TETKİKİ Teknik:Coronal STIR, yağ baskılı T2A, Aksiyel GRE, Sagittal STIR Bulgular: Omuz eklemini oluşturan kemik yapıların kortikal-medüllar sinyal intensiteleri normaldir. Glenoiduhumeral eklem ilişkisi normaldır. Glenoid labrumlar normal olarak değerlendirilmiştir. Akromioklavikular eklemde dejeneratif hipertrofik görünüm mevcuttur. Akromial ve klavikular yüzlerde subkortikal medüller ödem izlenmiştir. Supraspinatus tendonunda distal uçta lokalize dejeneratif tendinozis ile uyumlu görünüm izlenmiştir. Cuff bütünlüğü korunmuştur. Omuz eklem süperior kesiminde ekstrakapsülleryrleşimli en geniş yerinde 7 mm ölçülen homojen sinyal intensitesinde kistik lezyon izlenmiştir. İnfraspinatus, teres minör, supskapularis tendonları normal olarak değerlendirilmiştir. Biceps braki kası uzun başı tendonu humerus distal oluk içerisinde izlenmiş olup,tendon çevresinde sıvı artış saptanmamıştır. Kesitlere dahil diğer çevre yumuşak dokular normal olarak değerlendirilmiştir. Hocam rapor bir şekilde. Farklı bir doktora bu raporu gösterdim omuzunda kireçlenme var dedi tabi ben tereddütde kaldım iki doktor benim anladığım kadarıyla farklı sonuçlar söyledi. Sizce bu Rapor neyi ifade ediyor Ameliyat olmalımıyım olursam sağlığıma kavuşabilirmiyim hocam şimdiden vereceğiniz cevaplar için çok teşekkür ederim...
 • DrSerefAktas
  Her iki doktorda benzer yorumlarda bulunmuş. Ancak hastalığınızın tedavisinde muayene ve mr tetkikleri incelemesi ile fizik tedavi , artroskopi arasında seçim yapabilir ve önerebiliriz.
 • AYSEL DOĞAN  - merhaba hocam abimin omzunda boynunun arka kısmın
  hocam bu imkanı bize sağladığınız için teşekür edrim
 • DrSerefAktas
  Muayene ve tetkikler ile bilgi alınıp tanı koyulabilir.
Sadece kayıtlı kullanıcılar sorun cevaplayalım bölümünü kullanabilir!