Aşil Tendiniti

Aşil Tendiniti (Tendinozisi)

Aşil Tendiniti, Aşil tendonunda aşırı yüklenmeye bağlı, tekrarlayan travmalarla oluşan yapı dejenerasyonudur. Yineuygunsuz antrenman, uygun olmayan ayakkabı kullanımı, ayak deformiteleri ve ilerleyen yaş en önemli etmenlerdendir.

Aşil tendonuna özellikle iyi esnetme hareketleri yapılmadan aşırı yüklenme ile, hafta sonu sporcularında germe ve ısınma hareketleri yapmadan ani sıçrama ve yükselme gerektiren tenis, futbol, basketbol, squash gibi sporlar sırasında tendonda zorlanma ile olur. Özellikle orta yaş ve üzerindeki kişilerde artmış fiziksel yüklenme ve koşularla ortaya çıkmaktadır. Hastaların % 50 sinde son zamanlarda artmış olan fiziksel aktivite hihayesi mevcuttur. Tendonun hassas bölgesinde ele gelen ağrılı şişlik görülebilir. İlerlemiş olgularda tendonda kalsifikayon ve Aşil yapışma yerinde dikensi çıkıntı oluşumu da görülmektedir.

Aşil Tendiniti

Aşil Tendiniti

Aşil Tendiniti

Aşil Tendiniti

Aşil Tendiniti

Aşil Tendiniti

Aşil tendonun ilk evrelerinde antienflamatuvar ilaç tedavisi, esnetme eksersizleri, aşırı yüklenme neden olan spora ara verilmesi ve iyileşme ile beraber yeniden spora dönüş programının düzenlenmesi uygulanır. Hastalığın orta derece aşamasında fizik tedavi fayda sağlayabilir.  İnatçı olgularda PRP enjeksiyonları uygulanılmaktadır. PRP enjeksiyonlarında fayda görülme oranı oldukça iyidir. PRP istirahatle beraber uygulandığında iyileşmeyi hızlandırarak iyileşme süresinin kısalmasını sağlamaktadır. Ayrıca son zamanlarda uygulamaya başladığımız ESWT tedavileri ile de oldukça başarılı sonuçlar almaktayız. ESWT, genelde birer hafta arayla yapılan Şok Dalga Uygulaması seansları şeklinde uygulanmaktadır. Bazı olgularda ise yüksek frekanslı tek seans uygulanabilir. Ancak yüksek frekans uygulamalarda bölgenin anesteisi gerekmektedir.

Aşil Tendiniti

Aşil Tendiniti

6 ay ve üzerinde tüm tedaviler rağmen düzelme göstermeyen hasta grubunda cerrahi tedaviyi uygulamaktayız.

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya’ daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş’ a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

 

 

Tüm Aşil Tendon Videoları

Ortopedi TV – Prof. Dr. Şeref AKTAŞ – Ortopedik Hastalıklar Video sayfası

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”