Aşil tendon rüptürü (yırtılması) - Prof.Dr. Şeref Aktaş

Aşil tendon rüptürü (yırtılması)

Hipokrat zamanından beri bilinmektedir. Aşil tendon rüptürleri nin insidansı % 0.2 olup alt ekstremitede en sık gözlenen tendon yaralanmasıdır. Halk arasında Aşil tendon kopması olarak ta ifade edilmektedir.

Aşil tendon rüptürü Nedeni

30-40 yaşlarda en sık görülmekte olup Erkeklerde kadınlardan 5 kat fazla görülür. Sol tarafta daha sık olur.

Düzenli spor yapmayan kişilerde sıklıkla sportif aktivite sırasında indirekt travma ile gözlenir. Ani beklenmedik ayak bileği yukarı hareketi ile beraber güçlü baldır kası kasılması (çukura yada farkedilmeyen basamaktan inme) sonucu gelişir. Yine yük taşıyan ayakta diz düz iken ayak parmak ucunda yükselme ile (teniste) veya yüksekten düşmede olduğu gibi ayak bileği aşağı bükülü iken ani olarak bilek yukarı zorlandığında olan travmalar örnek verilebilir.

Aşağıdaki durumlarda Aşil tendon rüptürü (yırtılması) daha sık görülür:

Romatoid Artrit, Gut, SLE, böbrek yetmezliği, hipertroidi, enfeksiyon, tümör gibi hastalıklar,

  • Quilone grubu antibiyotik kullanımı,
  • Kortikosteroidlerin kullanımı,
  • Aşil tendon şikayetlerinin varlığı (%10)

Hastalar, arkadan bir darbe almış gibi hissederler ve sıklıkla bir ses duyarlar. Spora devam edememe, yürümede zorluk ile Ayak ve Ayak Bileğinde Şişlik olur. Hastalarda ağrı şikayeti azdır.

Tanı

  • Fizik Muayene yeterlidir. Şu bulgulara rastlarız:
  • Ayak ve Ayak bileğinde Ödem
  • Aşil tendonununda elle hissedilen boşluk
  • Thompson Testi +
  • Parmak ucunda yükselememe

Radyoloji

  • Direkt Radyografi-Avulsiyon yaralanmaları, eşilk eden patolojiler
  • MRI-şüpheli olgularda

Tedavi

Genç aktif kişilerde tedavi cerrahi olup, belli yaşın üstündeki kişilerde yada ameliyat olmaya sağlığı elvermeyen hastalarda konservatif Tedavi yapılır. Konservatif tedavide diz altı alçı uygulaması yapılır. Alçı sonrasında fizik tedavi uygulanılır. Uygun hastalarda Aşil tendonu PRP uygulaması yapmaktayız. Uygun hastalarda PRP, Aşil tendon kopmasında iyileşmeyi hızlandırmaktadır.

Cerrahi teknik kullanılmakla beraber son günlerde en güncel tedavi,Prof.Dr.Şeref Aktaş tarafından popularize edilip kullanılan mini insizyon (3-4 cm) kullanılarak yapılan cerrahi tamirlerdir. Bu şekilde hem ameliyat süresi hem de hastaların iyileşme süreleri kısalmaktadır. Cerrahi Tedavi ile erken mobilizasyon, daha düşük yeniden yırtılma olasılığı ve plantar fleksiyon gücü bakımından daha iyi sonuçlar alınmaktadır. Aşil tendon rüptürlerinde herhangi bir bitkisel tedavi yöntemi uygulamamaktayız. Aşil Tendon Rüptürü (Yırtılması)

Aşil tendon rüptürü (yırtılması)

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya’ daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş’ a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

ortopedi.tv

Ortopedi TV – Prof. Dr. Şeref AKTAŞ – Ortopedik Hastalıklar Video sayfası

Tüm Aşil Tendon Videoları

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”