Profesör Doktor Şeref Aktaş

Ayak Bileği Kıkırdak Sorunları  (Talar Odteokondritis Dissekans, Talardome osteokondropati)

Ayak bileği kıkırdak sorunları ayak bileği eklemi baldır kemiğinin alt uçunun genişlemesi ile oluşan tibial eklem yüzeyi ve ayak bileğindeki Talus kemiğinin üst kısmının kubbe şeklindeki üst kısmının oluşturduğu eklem yüzeyi arasında yer olmaktadır.

Fibula kemiğinin alt ucunun iç kısmındaki eklem yüzeyide ayak bileğine dıştan destek yaparak eklemleşmektedir. Ayak bileğindeki tibial eklem yüzeyi, talar kubbe ve fibula alt ucu eklem yüzeyi kıkırdak ile kaplanmışlardır.
Ayak Bileği Kıkırdak Lezyonları

Sıklıkla ayak bileği burkulmaları gibi travmalarla oluşmaktadır. Tekrarlayan travma ve burkulmalarında kıkırdak hasarına yol açtığı ileri sürülmektedir. Bu travmalarla yıpranmış,zedelenmiş kıkırdak ve altındaki kemikte hasar oluşmaktadır. Bu nedenle ekmik ve kıkırdağı ilgilendiren bu sorunlara osteokondral lezyonlar da denilmektedir.

Talar Dom Kıkırdak Lezyonlarında Bulgular

Özellikle aktivite ve eksersizle artan ayak bileği ağrısı, Ayak bileğinden atlama sesi hissedilmesi, ayak bileğinde takılma ve kilitlenme ile zaman zaman ayak bileğinde şişme en çok görülen bulgularıdır.

Ayak Bileği Kıkırdak Hasarlarında Tanı

Ayak bileği kıkırdak hastalıklarında hastanın öyküsü yardımcı olur. Muayene ile genelde kıkırdak hasarının olduğu tarafta hassasiyet ve varsa eklem hareket kısıtlılığı görülebilir. Tanı da ilerlemiş osteokondral lezyonlar direkt radyografilerle de görülebilir. MR tetkiki ile lezyonun boyutu yerleşimi ve evrelendirlmesi hakkında tam bilgi elde edilinir.

Ayak Bileği Kıkırdak Sorunları Tedavi

Erken dönemdelki, kıkırdak devamlılığının bozulmadığı kıkırdak problemlerinde ameliyatsız tedavi uygulanabilir. Ameliyatsız tedavi de istirahat, koltuk değneği kullanılarak ayak bileğine yük vermeme, ayak bileği breysi, antiemflamatuvar ilaç kullanımı, eklem hareket açıklığını sağlayacak eksersizler önerilir. Bu tedavi sonrasında 6-8 hafta sonra muayene ve tetkikler yenilenir.

Ameliyatsız tedaviye rağmen iyileşme göstermemesi yada tanı koyulduğunda ileri evrede olan olgular, kıkırdak ayrışması olması, eklem içine serbest olarak düşen kıkırdak parçaları varlığı, kemikte kistlerin geliştiği olgular cerrahi tedavi gerektirir.

Ayak Bileği Kıkırdak Lezyonlarında Cerrahi tedavi günümüzde kapalı yöntemde denilen artroskopik cerrahi ile yapılmaktadır. 1 cm ye kadarki kıkırdak lezyonlarında hasarlı bölge temizlendikten sonra kemik yatakta mikrokırık yöntemi ile küçük delikler açılarak buraya kan gelmesi sağlanarak kıkırdak oluşumu uyarılır. Bazı olgularda mikrokırık bölgesi sentetik polimerlerle desteklenebilir.

Mozaikplasti

1,5cm ve üzeri kıkırdak defektlerinde mozaikplasti adını veridiğimiz yöntemi uygulamaktayız. Mozaikplasti yönteminde diz eklemi gibi diğer bir eklemin yük binmeyen alanından alında kıkırdak kemik tüpcükleri kullanılarak ayak bileğindeki kıkırdak kaybı olan alan kapatılır. Başarı şansı oldukça yüksek olan bir yöntemdir.

Ayak Bileği Kıkırdak Sorunları Allograft Uygulaması

Çok büyük kıkırdak defektelerinde kadavradan alınan kıkırdak – kemik greftleri ile kıkırdak defektli bölge kapatmaktayız.

PRP ve Kök Hücre Uygulaması

Hafif kıkırdak olgularında yada bazen cerrahi tedavi sonrası iyileşmeyi pekiştirmek için PRP uygulaması yapılabilir. Kök hücre uygulamasında ise daha ileri düzeydeki kıkırdak kayıplarında eklem içine kök hücre uygulaması yapılabilmektedir.

Otolog Kıkırdak Hücre Transplantasyonları

Bu yöntem, kök hücre tedavisi olarak bahsedilse de doğrusu otolog kıkırdak doku transferidir. Burada hastanın ayak bileğinde debridman sonrası sağlam alandan alınan kıkırdak özel laboratuvarlarda hücre kültür yöntemi ile çoğaltılarak 6 hafta sonra ikinci bir operasyonla ayak bileğinin kıkırdak kaybı olan bölgesine implante edilmektedir. Bu şekilde kıkırdak defektleri kapatılabilmektedir.

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya’ daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş’ a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

ortopedi.tv

Ortopedi TV – Prof. Dr. Şeref AKTAŞ – Ortopedik Hastalıklar Video sayfası

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”