Profesör Doktor Şeref Aktaş

Ayak bileği kireçlenmesi neden olur ?

Ayak bileği eklemini ilgilendiren kırıkların eklemde yarattığı tahribat, kıkırdak hasarları,romatizmal hastalıklar, gut hastalığı ve eklemin iltihabı kireçlenmeye yani artroza sebebiyet verebilir.

Ayak bileği kireçlenmesinin bulguları nelerdir ?

Artroz gelişmiş ayak bileğinde oluşan en önemli şikayetler, ağrı, eklem hareket açıklığı kaybı ve yürüme mesafesindeki salmadır.

Ayak bileği kireçlenmesinde tedavi seçenekleri nelerdir ?

Ayak bileği kireçlenmesinde erken evrelerde eksersiz,fizik tedavi, baston gibi destek kullanılması,bazı kıkırdak güçlendirici ilaçlar ve ayak bilekliği kullanımları kısmen fayda sağlamaktadır. İleri düzeydeki ayak bileği kireçlenmeleri,artrozları durumunda ise başlıca iki seçenek vardır: 1-Ayak bileği protezi, 2-Ayak bileği artrodezi.

Günümüz teknolojisinin geldiği yer itibarı ile total ayak bileği protezlerinde de büyük gelişmeler olmuş ve artık günlük uygulamalarımız arasına girmiştir. Ayak bileği protezi uygulamasında çok başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Ayak Bileği Kireçlenmesi

Ayak Bileği Kireçlenmesi

Ayak Bileği Kireçlenmesi

Ayak Bileği Kireçlenmesi

Ayak Bileği Kireçlenmesi

Ayak Bileği Kireçlenmesi

Ayak Bileği Kireçlenmesi

Ayak Bileği Kireçlenmesi

Ayak Bileği Kireçlenmesi

Ayak Bileği Kireçlenmesi

Ayak Bileği Kireçlenmesi

Ayak Bileği Kireçlenmesi

Ancak, bu protezlerin belli bir ömrünün olması nedeni ile 50 yaş altı hastalarda pek tercih etmemekteyiz. Yine aktif enfeksiyon varlığı ve bilekte 15 derecenin üstünde açılanma olması durumunda artrodez seçeneği kullanılmaktadır. Artrodezin en önemli avantajı ağrısız bir ayak bileği sunmasıdır. Oldukça kabul gören bir ameliyat olan ayak bileği dondurmasında hastaların ayak bileklerinde hareket olmamaktadır. Buna rağmen özellikle genç hastalarda oldukça iyi sonuçlar alınmakta ve yüksek hasta memnuniyetleri oluşmaktadır. Ayak bileği dondurma işlemi açık yada artroskopik yapılmaktadır.

Artroskopik tekniğin en önemli avantajı eklemi açmadan 2 delik yardımı ile ayak bileği ekleminin kıkırdakları temizlenip kemik kısımları ortaya konmakta ve daha sonra perkütan (ciltte yapılan 1 cm lik kesilerden)yollanan kanüllü vidalarla tespit sağlanmaktadır. En önemli avantajları cerrahi travmanın minimal olması nedeni ile cerrahi kesi problemlerinin hemen hemen hiç görülmemesi ve hızlı iyileşme ve kısa hastanede kalış süreleri (en fazla 1 gün) olmasıdır. En önemli dezavantajı ise deneyim gerektirmesidir. Operasyonu yapacak cerrahın artroskopi ve ayak bileği cerrahisine hakim olması gerekmektedir.

Ayak bileği kireçlenmesi

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya’ daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş’ a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

 

ortopedi.tv

Ortopedi TV – Prof. Dr. Şeref AKTAŞ – Ortopedik Hastalıklar Video sayfası

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”