Ayakta çekiç parmak deformitesi

Ayakta çekiç parmak deformitesi

Çekiç parmak deformitesi ayakta sıklıkla 2,3,4 parmaklarda görülmektedir.

Ayak parmağının orta ekleminin aşağıya doğru bükük olması görünümü tipiktir.
Ortopedi Doktoru

Ayakta çekiç parmak deformitesi başlangıçta pasif olarak elle düzeltilebilirken tedavi edilmeyen olgularda hasta tarafından elle düzeltilemez. Sabit bir görünüm gösterir.

Ayakta Çekiç Parmak Deformitesi

Ayak Hastalıkları

Ayakta Çekiç Parmak deformitesi; dar ve uygunsuz ayakkabı kullanımına, travmalara, eşilk eden başparmaktaki Halluks Valgus deformitesine, ayak kas ve sinirlerini etkileyen kas ve sinir hastalıklarına bağlı gelişebilir. Bunun yanısıra Şeker Hastalığı ve Romatizmal Hastalıklarda ve Ayak enfeksiyonlarında çekiç parmak deformitesi gelişebilmektedir.

Ortopedi Uzmanı Tanı

Ayakta çekiç parmak deformitesi, görünüşü ile tanı koydurucudur. Ayak parmağının sırt kısmında nasırlar, bazen yara oluşumu, tarak kemiği – parmak arası eklemde instabilite, parmak hareketlerinde kısıtlılık görülebilmektedir. Ayakta çekiç parmak deformitesi olan hastalarda muayene ve tetkiklerle deformitenin esnek olup olmadığı, eşilk eden yada altta yatan bir hastalığa bağlı olup olmadığına bakmaktayız. Sıklıkla radyolojik tetkikler, EMG testleri ve bazı hastalarda kan testleri de istemekteyiz.

Ayakta Çekiç Parmak Deformitesi

Ayakta Çekiç Parmak Deformitesi

Ayakta Çekiç Parmak Deformitesi

Ayakta Çekiç Parmak Deformitesi

Ameliyatsız Tedavi

Ayakta çekiç parmak deformitesinde ilk yaklaşım parmakta germe eksersizleri ve aktif eksersizlerin yapılması şeklindedir. Bunun yanında geniş rahat, özellikle ön kısım yüksekliği yeterli ayakkabı kullanımı da hastaların şikayetlerinde azalmayı sağlamaktadır. Bazı olgularda silikon tüpcükler şeklinde basıyı azaltacak destek tedavileri de önerebilmekteyiz.

Çekiç Parmak Cerrahisi

Tüm ameliyatsız tedavilere rağmen şikayetleri süren hastalarda cerrahi tedavi yapmaktayız. Hastalarda beraberinde başparmakta Halluks Valgus deformitesi gibi Çekiç Parmak deformitesine neden olabilecek bir durum varsa her iki sorun da aynı cerrahi sırasında tedavi edilmelidir.  Cerrahi tedavi de deforme olmuş parmak orta eklemi kıkırdak yüzeyleri çıkarılarak tespit edilmektedir. Bunun yanında bir çok hastada tarak kemiğinde kısaltma ve tendonların uzatılması da gerekmektedir.  Çekiç parmak hastalarında; ameliyatı, hastanın tercihi ve sağlık durumuna göre genel yada bölgesel anestezi ile yapmaktayız. Ameliyat sonrası hastalarımız en çok 1 gün hastanede kalmaktadırlar. Ameliyat sonrası gün ve erken dönemde, hastalarımız özel ayakkabı yada geniş ayakkabı ile topuklarına basarak yürüyebilmektedir.

Ayakta çekiç parmak deformitesi

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya’ daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş’ a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

 

ortopedi.tv

Ortopedi TV – Prof. Dr. Şeref AKTAŞ – Ortopedik Hastalıklar Video sayfası

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”