Ayakta nasır (ayak nasırları)

Ayakta nasır (ayak nasırları)

Nasır nedir ?

Nasır derideki kalınlaşmalardır. Nasır vücudun kendisini korumak için uzun süreli baskı yada sürtünme durumlarında geliştirdiği bir tepkidir.

Nasır nedenleri nelerdir ?

Nasır, sıklıkla baskıya neden olabilecek dar, topuklu yada sert ve uygun olmayan ayakkabıların ısrarlı giyilmesi ile gelişmektedir. Bunu yanında ayak kemiklerinde yada ayak parmak kemiklerindeki şekil bozuklukları da ayağın normal basınç alanlarının değişmesine yol açarak nasır gelişimine yol açtıkları bilinmektedir. Ayak arkında yükselme ile giden pes kavus deformitesi, düz tabanlık, ayak parmaklarındaki Halluks valgus, halluks rijidus, çekiç parmak deformiteleri, curly toe (kıvrık parmak) deformitesi, mallet finger deformiteleri de nasırlara yol açabilmektedir. Bunun yanında kemiklerde oluşan egzositoz yada osteofit gibi çıkıntıların oluşturduğu bası ile de nasırlar görülmektedir. Sıklıkla Şeker Hastalığına bağlı gelişen Charcot Ayak deformiesinde de kemik deformitesi ve çıkıntıların geliştiği yerlerde nasırlar oluşmaktadır. Ayaktaki kas ve tendonlar arasında dengenin bozulması ile ayakta düz basmada problem olur ve hastalar ayak dışlarına yada içlerine veya parmak uçlarına basarak yürüyebilirler. Bu durumda ayağın temas ettiği yerde normalde olduğunda fazla basınç uygulanmasına yolaçar. Bunun sonucunda da nasırla görülebilir.

Ayak nasırında tanı nasıl koyulur ?

Ayak nasırlarında tanı fizik muayene ile koyulabilir. Ancak nedenlerinin araştırılması ve değerlendirme için ortopedi doktoru; radyolojik inceleme, ayak basınç dağılımının ölçülmesi, EMG, nöroljik değerlendirme ve kan tetkikleri isteyebilir.

Ayakta nasırları nerelerde görülür ?

Ayak Nasırları

Ayak Nasırları

Ayak Nasırları

Ayak Nasırları

Ayak Nasırları

Ayak Nasırları

Ayakta nasırlar, topukta, ayak ön tarafında tarak kemiklerinin parmakla eklem yaptığı bölgenin altında, dışa basan hastalarda ayak dışında, içe basan hastalarda ayak iç kısmında, Halluks valgusta ayak tarak kemiği iç kısmında ve ayak parmağı altında, parmak deformitelerinde parmak sırtlarında, parmak aralarında görülmektedir.

Ayak nasırları nasıl tedavi edilir ?

Ayak nasırlarına bağlı ağrıları erken dönemde rahatlatmak için nasır soyucu ilaçlar yada nasırların traşlanma yolu ile inceltilmesi yapılabilir. Kullanılan ilaçlar kimyasal olarak bazen alerjilere yol açabildiğinden doktor önerisi ile kullanılmalıdır. Yine nasırlarda baskıyı azaltacak silikon tabanlık, destekler yada parmak tüpleri de yarar sağlayabilmektedir.

Nasırların kalıcı tedavisi için ise nasırı oluşturan etkinin, basınının ortadan kaldırılması gerekir. Ayakkabı tercihi daha geniş, yumuşak ve rahat ayakkabılar ile değiştirlmelidir. Ayakta kas tendon dengelerinde bozulma varsa yapılacak tendon transferleri veya miyotomilerle denge tekrar sağlanarak nasır tedavi edilir. Bunun yanı sıra diğer kemik deformiteleri de ayak cerrahisinde deneyimli ortopedi uzmanınca tedavi edilerek nasır hastalığına kalıcı çözüm bulunabilir.

Ayakta nasır (ayak nasırları)

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya’ daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş’ a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

 

ortopedi.tv

Tüm Ayakta Nasır Videoları 

Ortopedi TV – Prof. Dr. Şeref AKTAŞ – Ortopedik Hastalıklar Video sayfası

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”