Profesör Doktor Şeref Aktaş

Ayakta stres kırığı

Ayakta stres kırığı, artmış aktivite, aşırı yüklenme yada kemikte osteoporoz gibi kemiğin zayıfladığı durumlarda görülen ayak kemiği çatlaklarıdır.

Stres kırığı hastalarda ilgili bölgede ağrı, yürüme ve aktivite durumunda azalma ile kendini gösterir. Hastalarda ayakta ağrı kırık bölgesinde hassasiyet ve ayakta şişlik görülebilmektedir.

Hastaların süregelen şikayetleri için çekilen radyografiler erken dönemde normal iken birkaç hafta sonrasında radyografilerde kaynama dokusunun görülmesi ile tanı koyulabilir. Eğer radyografi ile değerlendirme yapılacak ise stres kırığından şüpheli durumlarda 2-3 hafta sonrasında radyografi tekrarı yapılmalıdır. Aşağıda ayak 2.tarak kemiğinde stres kırığı olan hastanın 1.grafisinde bulgu görülmez iken 3 hafta sonraki radyografide kaynama dokusu görülmekedir. En sağdaki resimde de stres kırığının mr görüntüsü izlenmektedir.

ayakta stres kırığı

ayakta stres kırığı

Stres kırığında erken dönemde tanı MR ve Kemik Sintigrafisi ile koyulabilmektedir. Şüpheli olgularda çekilen erken dönem MR larda kemikte ödem ve bazen de kırık hattı görülmektedir.

Stres kırıklarında neden çoğunlukla alışıldık olmayan aktivitelerde bulunmak yada normalde yapılan aktiviteleri artmış süre yada yüklenmede yapmaktır. Belli  bir aktivite düzeyine alışık olan adalelerin zaman içinde yorulması ile destek ve süspansiyon görevlerini yapamamaları ve bunun sonucunda yükün direkt kemiğe binmesi ile kemikte zafiyet ve kırıklar görülmektedir.

Kemik yoğunluğu azalmış, kırılganlığı artmış osteoporotik kemiklerde stres kırıkları daha kolay görülmektedir.

Uygunsuz ayakkabı, normalden sert, ayağa tam uymayan, yeterli koruyucu özelliği olmayan haddinden fazla esnek ve ince ayakkabılardır. Bu ayakkabıların kullanımında ayağa binen yük artmakta ve yük dağılımı bozulmaktadır. Bunun neticesinde stres kırıkları oluşabilmektedir.

Stres kırıkları ayakta ensık 2. Yada 3. Tarak kemiklerinde olmak üzere calcaneus, sesamoid ve cuboid gibi ayak kemiklerinde de görülebilmektedir.

Ayak stres kırıklarında tedavide ilk yaklaşım, istirahat, ayağın yukarıda tutulması ve buz tatbiki şeklinde olmaktadır. Tabanı sert dolgu topuklu ayakkabılar ile hastaların daha rahat mobilize oldukları görülmektedir.

Şiddetli ağrısı olan ve ayakkabı ile yürümede zorluk çeken hastalarda alçı uygulaması yada yürüme bot ortezi kullanılması ile aktivite daha rahat sağlanmaktadır.

Stres kırıklarında ağrının geçmesi 1-2 ayı bulmakta olup sonrasında aktivitelerin yavaş yavaş arttırılması şikayetlerin tekrarlamaması açısından önemlidir.

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya’ daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş’ a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

 

ortopedi.tv

Ortopedi TV – Prof. Dr. Şeref AKTAŞ – Ortopedik Hastalıklar Video sayfası

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”