Düşük Ayak Deformitesi

Düşük ayak deformitesi

Düşük ayak deformitesi, yürümede ayağın ön tarafını yukarı kaldıramama ve bunun sonucunda ayağı ön kısmının yere sürtmesi ile takılma ve yürüme güçlüğü yaratan bir hastalıktır.

Düşük ayak deformitesi tek ayakta daha sık olmakla beraber iki ayakta da görülebilir. Düşük ayak deformitesi ayağı yukarı çeken adelelerin güçsüzlüğü, ayağı yukarı kaldıran adelelerin siniri (peroneal sinir) hasarları, beyin ve omuriliği ilgilendiren hastalıklar, sinirlere bası yapan kitleler, peroneal sinir veya daha üst seviyedeki sinir yaralanmaları ve hasarları ile Charchot Marie Tooth hastalığı, muskuler distrofi, amiyotropik lateral skleroz, multipl skleroz gibi ilerleyici hastalıklara bağlı gelişebilmektedir.

Ortopedik Değerlendirme

Ortopedik değerlendirme de düşük ayağın ne kadar süredir olduğu, uzun süreli bir pozisyon da durma sonrası mı geliştiği, zaman içinde mi geliştiği mutlaka sorgulanmalıdır.  Hastalığın nedenini ortaya koymak için hastalığın öyküsü yanında bazı testler de gerekebilmektedir.

Muayene bulgularına göre, radyografi, MR tetkiki, bazı kan testleri ve EMG testi isteyebilir.

Düşük Ayak Ameliyatsız Tedavi

Akut dönemdeki olgularda özellikle yüzeysel basıya bağlı ise antiemflamatuvar ilaç kullanımı, elektrik stimulasyon ve fizik tedavi ile eritropetin tedavisi yapılabilmektedir.

Bu tedavilerin yanı sıra AFO tarzı ayak bileği ortezleri ile ayağın düşüklüğünün önüne geçilebilmekte ve hastanın daha konforlu yürümesi sağlanmaktadır. AFO kullanımı aynı zamanda ayak bileği arka kısımda oluşabilecek kısalık ve kontraktürleri de önleyebilmektedir.

Ortopedi Ameliyatı, Tendon Transferi

Düşük Ayak tedavisinde eğer sadece peroneal siniri ilgilendiren adalelerde zafiyet var ve ayağı aşağı,içe döndüren adaleler yani tibialis posterior adalesi  güçlü ve ayak bileği eklem romlarında kısıtlılık yok ise tendon transferi ile başarılı sonuçlar almaktayız. Tibialis posterior tendon transferi ameliyatında ayak bileğinin arkasından başlayarak ayağın iç kısmına yapışan tendon ayak iç kısmındaki yerinden ayrılarak ayak ön tarafına transfer edilir. Bu şekilde ayağı içe ve aşağıya döndüren tendonun ayağı yukarıya kaldırması sağlanmaktadır. Tibialis posterior tendon transferi sonrasında diğer ayak kadar ayağın yukarı kalkması sağlanmasa da ayağın bir miktar yukarı kalkması ile hastaların yürüme konforlarının arttığını ve yürümede AFO ayak bileği ortezi kullanım ihtiyaçlarının ortadan kalktığını görmekteyiz.

Ayak Bileği Artrodezi (Dondurma Ameliyatı)

Eğer ayağı aşağı içe oynatan adalelerde zayıflık mevcut ise bu durumda ayak bileğinin ve ayağın artrodez dediğimiz dondurma ameliyatlarını uygulamaktayız. Bu ameliyatla da hastaların yürürken ayak uçlarının sürümesi ortadan kalkmakta ve AFO ayak bileği ortezi kullanımına gerek kalmamaktadır. Ayak bileği artrodez ameliyatı sonrası ayak bileği ekleminde hareket olmamaktadır.

Düşük ayak deformitesi

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya’ daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş’ a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

 

ortopedi.tv

Ortopedi TV – Prof. Dr. Şeref AKTAŞ – Ortopedik Hastalıklar Video sayfası

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”