Haglund Hastalığı

Haglund Hastalığı

Haglund Hastalığı, topuk ağrısı şikayetine neden olan hastalıklardandır. Haglund Hastalığında, ağrı topuğun arka kısmında, Aşil tendonunun kemiğe yapıştığı noktada ağrı hissedilir.

İlermiş olgularda topuk ağrısı yanında kemiksi çıkıntıda hissedilir.

Haglund Hastalığı

Haglund Hastalığı

Hastalarda en önemli şikayet ağrı ve kemiksi çıkıntıdır. Yine bu hastalarda yüksek konçlu yada bot tarzı ayakkabılar ağrı verahatsızlığa neden olmaktadır. Bazı hastalarda ağrı ilk kalkışlarda hissedilir.

Hastaların büyük oranı, topuk kısmı ve sert, tabanı düz ayakkabılarla şikayetlerde artmadan bahsederler.  Hastalık özellikle topuğun Aşilin yapıştığı arka kısmına bası yapan sert ve yüksek sıkı arka kısmı olan ayakkabıların oluşturduğu enflamasyonla geliştiği belirtilmiştir. Yine bu hastalarda Aşille; topuk kemiği,kalkaneus arasındaki kesecik (retrokalkaneal bursa) şiş ve içi sıvı doludur. Hastalarda zamanla bu bölgedeki kalkaneus kemiğinde kemik çıkıntı gelişimi yani Haglund Deformitesi görülür. Bazı hastalarda ise kemik yapısal ve ailevi olarak bu bölgede köşeli olup aynı hastalığa neden olabilmektedir.

Hastalığın tanısı muayene ile koyulabilmektedir. Kemik deformite düzeyi radyografi ve / veya MR ile değerledirilir.

Erken dönemde, istirahat, arka tarafa bası yapmayan hafif topuklu ayakkabı kullanımı, antiemflematuvar ilaçlar ve buz tedavisi fayda sağlamaktadır. Orta dönemde, PRP ugulaması ve ESWT ile hastalarda başarılı sonuçlar almaktayız. Ortopedi Doktorum Kliiği olarak ilerlemiş yada diğer tedavilere yanıt vermeyen olgularda kemiksi çıkıntı ve bursanın çıkarılması işlemini artroskopik cerrahi ile yapmaktayız.

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya’ daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş’ a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

Ortopedi TV – Prof. Dr. Şeref AKTAŞ – Ortopedik Hastalıklar Video sayfası

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”