Halluks Rigidus Yazdır

HALLUKS RİGİDUS

Halluks Rigidus, ayak 1.parmak kökündeki eklemde görülen bir hastalıktır. Halluks Rigidus hastalığında ayak 1.tarak kemiği ile 1.parmak arasındaki eklemde (1. metatarsofalengeal eklem) ağrı ve hareket kısıtlılığı görülür. Hastalık, ayak 1. metatarsofalengeal eklemde ilerleyici eklem kireçlenmesine neden olur.

Halluks Rigidus neden kaynaklanır?

Halluks rigidus, ileri düztabanlığı olan hastalarda ayak 1.metatarsafalengeal ekleme aşırı yüklenme ile daha sıktır. Meslekleri gereği parmak ucu yükselen ve çömelerek çalışan hastalarda ayak 1.parmağı kökündeki ekleme aşırı yüklenme ile hastalık gelişebilir. Ayak 1.metatarsofalengeal ekleme olan direk veya tekrarlayan travmalar da Halluks Rigidusa neden olabilir. Halluks Rigidus hastalığı, romatoid artrit ve gut hastalığında daha yüksek oranda görülür.

Halluks Rigidus hastalığının bulguları nelerdir?

Hallluks rigidus hastalığının erken döneminde yürüme, ayakta durmada eklemde ağrı ve kısıtlılık görülür. Ağrı nemli ve soğuk havalarda daha fazla hissedilir. Halluks rigiduslu hastalar; koşu ve çömelme gibi ayak 1.metatarsofalengeal eklemine yük binen aktivitelerde ağrı hissederler. Bu aktiviteler sonrasında eklemde şişlik ve kızarıklık ta görülebilir. Hastalık ilerledikçe, ağrı istirahatte de olur. Kemik üzerinde gelişen kemik gagamsı çıkıntıları nedeniyle ayakkabı uyumu zordur ve hastalar dar ve önde derinliği az ayakkabılarda rahat edemezler. Bazı hastalar, ayak 1.metatarsofalengeal ekleme yük vermemek için yürüme şekillerini değiştirirler ve aksama görülebilir.

Halluks Rigidus Hastalığının tanısı nasıl koyulur?

Halluks rigidus hastalığının tanısı fizik muayene ve radyolojik tetkikler ile koyulmaktadır. Normalde ayak 1. parmağı, metatarsofalengeal eklemden yukarı kaldırıldığında 55-70 derece arası bir eklem hareketi saptanırken Halluks Rigidus hastalığında bu hareket oldukça kısıtlanmıştır. Halluks Rigidus hastalarında ayak 1. metatarsofalengeal eklem üstünde kemik çıkıntılar muayenede ele gelir. Bu çıkıntılara bastırılması ve parmağın eklemden hızla yukarı kaldırılması ağrılıdır. Bazı hastalarda eklemde kızarıklık ve şişlik görülür. Halluks Rigidus hastalarında sıklıkla ayak yere basarak ön-arka ve yan grafiler istenir. Çekilen radyografilerde eklemin üst tarafındaki kemiksi çıkıntılar, eklem mesafesinde daralma ve ileri olgularda eklem kireçlenmesi bulguları saptanır.

Halluks Rigidus Hastalığının tedavisi nasıl yapılır?

Özellikle hastalığın eklemde kızarıklık ve şişlik görüldüğü alevli evrelerinde lokal buz tatbiki, antiemflamatuvar ilaç kullanımı ve istirahat tedavisi uygulanır. Erken evre Halluks Rigidus hastalığında tabanı sert, esnek olmayan ayakkabılar ayak 1. metatarsofalengeal ekleme binen yükü azalttığından ağrıya fayda sağlar. Ayak 1. metatarsofalengeal eklem üstünde kemik çıkıntısı olan hastalarda giyilen ayakkabıların parmaklar hizasındaki ön kısmının derinliğinin az olmamasına özen gösterilirse basıya bağlı ağrı önlenebilir. Tüm bunlara rağmen şikayetlerin sürdüğü hastalarda cerrahi tedavi uygulanır.

Halluks Rigidus hastalığının cerrahi tedavisinde neler yapılır?

Erken evre hastalarda ayak 1. metatarsofalengeal eklem üzerinde gelişmiş olan ve hareketi kısıtlayan kemik çıkıntıların eklemin üst tarafının bir kısmı ile beraber çıkarılması eklemin hareketi arttırarak tedaviyi sağlar.

İleri evre hastalarda eklemde kireçlenme geliştiyse 1. metatarsofalengeal ekleme protez uygulaması yada artrodez dediğimiz eklem dondurma operasyonu uygulanır. 1. metatarsofalengeal eklem protezi uygulanan hastalarda eklem hareket açıklığı korunmaktadır. Hastalarda ağrı şikayeti ve fonksiyonel olarak sonuçları yüz güldürücüdür. Ayak 1. metatarsofalengeal eklem protezi operasyonları, son zamanlarda yaygın kullanıma girdiğinden uzun dönem sonuçları henüz yoktur. Ayak 1. metatarsofalengeal eklem dondurma operasyonu sonrasında ilgili eklemde hiç hareket olmamaktadır. Bu hastalarda ağrı tamamen ortadan kalkar ve hastalar 1. metatarsofalengeal eklem artrodezi (eklem dondurulması) sonrası günlük hayatlarında hiç problem yaşamazlar. Artrodez sonrası; hastalar, ayak 1. metatarsofalengeal eklemin sık kullanıldığı sıçrama parmak ucu yükselme hareketlerinin devamlı yapıldığı kompetetif sporlarda zorlanabilir.

 

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya' daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş' a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

 

 

 

 

 


Sorun Cevaplayalım (47) - (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.)
 • HAVVA  - KİREÇLEME
  hocam ,hayirli akşamlar beni̇m sağ ayak parmağimda ki̇reçleme çikti ,doktorumun dedi̇ği̇ne göre ekleme zarar vermi̇ş i̇laç tedavi̇si̇ yanit vermezmi̇ş. ameli̇yatla temi̇zlenecek mi̇ş.ama ben emi̇n deği̇li̇m .güvenli̇ mi̇?tekrarlanirmi zarari olur mu?fakat ağrilarim artti ,ayakta fazla kalinca yol yürüyünce parmağim ağriyor uyuşuyor o esnada parmağimi kesseler hi̇ssetmeyeceği̇m .bana yardimci olurmusunuz ?tek çözüm ameli̇yat mi ? ameli̇yat olursam tekrarlanma olasiliği var mi?en kisa zamanda dönerseni̇z sevi̇ni̇ri̇m… yaşim 30 bu yaşta ki̇reçleme olmasi .nedeni̇ olabi̇li̇r ameli̇yat olmak i̇çi̇n çok erken deği̇l mi̇?
 • DrSerefAktas  - Halluk Rigidus
  Halluks rigidus hastalığı 30 lu yaşlarda da görülmektedir. Bu hastalıkta önemli olan deformitenizin düzeyinin iyi saptanarak uygun tedavinin planlanmasının sağlanmasıdır.
 • unal  - 
  hocam benim ayak bas parmaklarimin ustunde cikinti var hastanede rontgen cekildi ve tetkikler yapildi kireclenme ve agri yok yukari dogru tam kiviramiyorum cikintilar ayakkabiyla cok temas edip beni rahatsiz ediyor ne yapmam gerekir
 • DrSerefAktas
  halluks rigidusta kemik çıkıntıl oluştu ise ve hareketi kazanmak istiyorsanız cerrahi tedavi gerekecektir.
 • Muammer  - Acil yardım ayağım iyileşmiyor.
  Merhaba! Ben bundan 35-40 öncesi motorla sağ ayağımın üzerine düştüm acil e gittim röntgen filmine baktılar kırık çıkık olmadığını söylediler ağrı kesici ve fastjel kullandım morluklar 3 hafta sonra geçti fakat ayağım yürürken hala acıyor ve aksatıyor sizce tamamen ne zaman iyileşip normal olarak yürüye bilirim? İlginize şimdiden teşekkürler
 • DrSerefAktas
  3 hafta geçmesine rağmen şikayetleriniz sürüyorsa muayene ve gerekirse mr tetkiki ile değerlendirilmeniz gerekir.
 • eyup tutku şentürk  - hallukus redıgus
  selamun aleykum ıyı geceler hocam rahatsız ettıgım ıçın özur dılerım sızden bır konu hakkında bılgı almak ısterım mumkun ıse gecen sene ekımın 19 da ayagımdan amelıyat oldum hulluks redıgus ameleyatı kalıcı platın takıldı ve platın gevsemıs yerınden oynamış tekrardan amelıyat dıyor dr ıkı secenek sundu bırıncısı daha buyuk bır platın takırız yada doldurma sıstemı yaparız dedı sızce hangısı daha saglıklı olur gun buyu ayaktayım ışım geregı hangı tdavıde yurumede bır sorun cıkarmaz agrı yapmaz ve doldurma dedıklerı ne oluyor nu konu hakkında bılgı verırısenız cok sevınırm sımdıden allah razı olsun
 • DrSerefAktas
  dondurma işlemi ayak tarak kemiği ile parmak kemiği arasındaki eklemi tespit edip tespit halinde kaynamasını sağlamaktır. Bu işlemde tarak kemiği parmak arasındaki eklem hareketi olmamakla beraber uygun posizyonda yapılan tespit sayesinde hastalar günlük aktiviteleri sırasında ağrı şikayeti duymazlar
 • ilyas Doğan  - hallux rigidus ameliyatı
  Mehaba hocam . sağ ayak baş parmağımdan eklem dondurması ameliyatı oldum.45 yaşındayım ve işim sürekli ayak üzerinde olduğu için çoğu zaman acı ve rahatsızlık veriyor, işimi yapmamıve namaz kilarken rahatsız oluyorum.eklem arasına protez ameliyatını olsam daha rahat edermiyim ayrıca parmağım şu anda kısa biraz uzama olurmu.
 • DrSerefAktas
  genel olarak artan aktivitelerde artrodez daha tatminkar kullanım sağlar.son durumunuz değerlendirlmelidir.
 • munadin  - Sağ ayak baş parmağımda kireçlenme
  Selamlar...Sağ ayak başparmağımda ağrı vardı. 4 farklı doktor tarafından muayene edildim. Hepsi de eklem yerinde kireçlenme olduğunu söyledi. Ancak farklı tedaviler önerdiler. İkisi ilk etapta ağrıların dinmesi için ilaç tedavisi olmam gerektiğini eğer çözüm olmazsa ameliyat olacağımı söyledi. Bir diğeri parmağımın iki farklı yerinden parçalar alarak araya monte edeceğini ancak bu durumda parmağımın düz kalacağını söyledi. Dördüncüsü ise yine ameliyat edeceğini, eklemin normal çalışacağını ancak parmağımın kısalacağını ve spor yapamayacağımı söyledi. Ben ise hem tam anlamıyla tedavi olmak hem de tedavi sonrasında sorunsuz bir şekilde spor yapmak istiyorum. Bu konuda ne yapmam gerektiği konusunda yardımcı olur musunuz?
 • DrSerefAktas
  muayene ve radyografileriniz degerlendirilmelidir. Dilerseniz iletisim bilgilerinden randevu alabilirsiniz.
 • Cenk KÜÇÜK  - muayne
  hocam yerınız nerdedır ve kamu calısanları ıle anlasmalı bir kurumdamısınız sıze nasıl muayne olabılırım
 • DrSerefAktas
  adres bilgilerimiz iletisim bilgilerinde yazili olup SGK anlasmamiz yoktur.
 • Ayfer BAĞ  - Ayak baş parmağım
  Mrb.Ben 2011 Aralık ayında ayak baş parmağımdan ameliyat oldum .Titan bir protez takıldı ama kemik betonu ile sabitlenmedi şimdi ilk eklemden kurtulmuş görünüyor. Zaten parmak yere değmiyordu 2 mm kadar havada duruyordu ayakkabı giymekte ayrı bir eziyet sürekli terlik ve spor ayakkabı giyiyorum başka bir dr sarsak eklemle daha rahat edeceğimi söylüyor siz ne dersiniz ayakkabı giyebilirmiyim ayağıma yüklenemiyorum.Teşekkürler.
 • DrSerefAktas
  son durumunuz muayene ve gerekirse tetkikler ile değerlendirilmelidir. Tarafımızdan ikinci görüş almak isteğindeyseniz hasta ve tetkiklerinin değerlendirilmesi için iletişim bilgilerindeki telefonlarımızdan randevü alabilirsiniz
 • çiğdem  - rigidus'ta ayak şişmesi
  bende de halluks rigidus var.Ayak başparmağım hiç kıpırdamıyor ve artık ayağımın üzerine basamıyorum ve aksıyorum.Ancak neredeyse 20 gündür ayağım şişiyor ve sürekli bir ağrı var, ayrıca 3ve4 üncü parmaklarımda kasılma oluyor.Bu kasılma ve şişmeler de rigidusamı bağlı bilgi verebilirmisiniz? Şunu da belirtmeliyim ben de bel fıtığı da var. Yoksa ağrı ve kasılmalar buna mı bağlı? Teşekkürler.
 • DrSerefAktas
  3 ve 4 parmaklardaki şikayetler genellikle halluks valgus yada rijiduslu olgularda görülmekle beraber başparmak problemine bağlı olmamaktadır. genelde morton nöroma yada kemik ödemleri etken olabilmektedir.
 • tamer adem  - hallux rejidus
  hocam merhaba, ayak başparmagımda kireçlenme ve çıkıntı vardı yürümekte zorlanmaya başladım. ameliyat oldum kemigi aldı ve platin yerleştirdi. 10 gün geçti doktorum dikişleri aldı ve üzerine basmamı istedi. ayrıca ılık suyun içinde parmağımı yukarıya doğru kaldırarak egzersiz yapmamı söyledi. fakat şişlik var %30 ancak kalkıyor.şişlikler ne zaman geçer. bundan sonra ne yapmamı önerirsiniz. futbol oynuyordum yine oynuyabilecekmiyim teşekkürler
 • DrSerefAktas
  erken dönemde doktorunuzun önerisi dışına çıkmamanız son derece önemli olup şişliklerin geçmesi en erken 3-4 ayı bulmaktadır.
 • Burcu Yılmaz  - Eklem dondurma
  Merhaba Dr. bey. Geçtiğimiz ay bende parmak çıkıntısı ve kemik yamukluğundan ameliyat oldum. Ama benimki çok farklıydı.Baş parmağın uç ekleminde doğuştan fazla esneklik varmış.Yani parmağım yukarı doğru kıvrık.Bununla birlikte içe doğru da eğrilme var baş parmağımda.Uzun olduğundan belkide zamanla oluştu bu yamukluk. Eklem dondurma ameliyatı yaptılar.Bu ameliyattan sonra ayakkabı giymekte sıkıntı yaşar mıyım? Sadece düz ayakkabılar mı giymek zorundayım?
 • DrSerefAktas
  yapılan artrodezlerde bayan hastalar için dondurma açısı ayarlanarak bir miktar topuklu giymeleri sağlanabilmektedir.
 • hasan gokduman  - ayak basparmagi kireclenmesi
  Hocam annem ayak basparmagindan ameliyat oldu ve tel sardilar eklemine alciya alindi ama alci alindiginda enfeksiyon kapmis dediler enfeksiyon ilaci kullandi ama sislik ve morarma devam ediyor ne yapilmali acaba
 • DrSerefAktas
  tedavisi muayene, radyografi ve kan tetkiklerine göre planlanabileceğinden bir ortopedi uzmanına başvurmanız önerilir.
 • hakan çeşmebaşı  - ameliyat
  merhabalar , ayak baş parmaklarımda oluşan ağrılı eklem rahatsızlığına dayanamayaınca malesef gitmekte geç kaldığım için bu hastalığa yakalandığımı öğrendim ve haftaya ameliyat olacağım.öncelikle çok ağrılı olan sağ ayak başparmağıma müdahele edilecek sonrasında diğer ayağımada ,öteki kadar ileri olmasada ,operasyon uygulanacak .daha önce hiç operasyon geçirmedim umarım kolay ve başarılı olur.operasyondan sonra ileride tekrar bu sorunla karşılaşmamak için nelere dikkat etmelyiz , doktora gidene kadar bnde gut hastalığı var sanırdım ama alakası yokmuş. teşekkürler.
 • DrSerefAktas
  geçmiş olsun
 • nazife
  ayak baş parmaklarımda kireçlenme teşhisi kondu.protez ameliyatı o olmazsa eklem dondurma ameliyatı önerildi ancak ameliyat olmadım.ağrılar ayakta kalma ile daha da artıyor son iki aydır da sol ayak baş parmağımda keçeleşme var ne yapmalıyım teşekkürler
 • DrSerefAktas
  önerilen tedavi seçeneklerinden birine yönelmeniz tedavinizi sağlayacaktır.
 • mustafa  - ameliyat sonrası ağrı hafifliyor ancak başparmağın
  annem bu hastalıktan dolayı ameliyat oldu ameliyattan sonra ağrı azaldı ancak başparmağın kullanımı yine zayıf ayrıca diğer ayaktada ağrı başladı DR------- diğer ayak için ameliyat gerek yok dedi (çekilen filimlere göre)fizik önerdi sizce fizik ağrıların kesilmesinde yeterli olurmu.
 • DrSerefAktas
  radyografileri görerek annenizin muayenesi ile bir yorum getirilebilir. Ancak doktorunuz gerek duysa idi operasyon önerirdi diye düşünüyorum.
Sadece kayıtlı kullanıcılar sorun cevaplayalım bölümünü kullanabilir!