Halluks Valgus

Halluks Valgus Deformitesi

Halluks valgus deformitesi ( başparmak çıkıntısı ) ayak başparmağı bölgesinde çıkıntı ile görülen bir hastalıktır. Bir çok hastada çıkıntı ile beraber ağrı da görülmektedir.  Çıkıntı bazen üzerindeki bursada olan emflamasyonla daha da büyük olabilir. İstirahat ile her ne kadar küçülse de çıkıntının önemli bir kısmı kemik yapısında olduğundan tamamen kaybolmamaktadır. Halluks valgustaki kemik çıkıntı, 1. Tarak kemiğinin parmakla eklem yaptığı bölgede iç kısmında kemikte olan büyümedir. Halluks valgus deformitesinin zaman içinde ilerleme gösterdiği görülmektedir.

Halluks Valgus Deformitesi

Halluks Valgus Deformitesi

Halluks valgus deformitesi gelişimine birçok hastada dar, ön kısmı sivri ayakkabıların uzun süre giyilmesinin yol açtığı ileri sürülmektedir. Yapılan çalışmalar bayanların % 90 ına yakın bir  oranının dar ayakkabıları tercih ettiği görülmüştür. Doğal olarakta halluks valgus, kadınlarda erkeklerden 9 kat daha sık görülmektedir. Hastalığın en sık  görülme yaşı 30-40 yaşlardır.

Bazı Halluks valgus olgularında ise deformite ayakkabı giyim tarzından bağımsız olarak gelişebilmektedir. Bu hastaların 3 te 2 sinde ailede Halluks Valgus olan birey yada bireyler mevcuttur.

Daha nadir olarakta, düz tabanlık, serebral palsi, poliomiyelit, romatoid artrit gibi hastalıklara bağlı da Halluks Valgus deformitesi gelişebilmektedir.

Halluks valgus deformitesinde Tanı, ayağın görüntüsü ile koyulsa da, mutlaka yere basarak ön-arka ve yan radyografiler görülmelidir. Bu şekilde incelenen hastada, Halluks valgus deformitesine neden olan kemik dizilim bozukluğu yeri saptanarak ona uygun tedavi seçimi yapılmalıdır.  Bazı olgularda doktorunuz ek tetkikler isteyebilir.

Halluks valgusta ameliyatsız tedavi ile;

deformitede düzelme sağlanamamaktadır. Ancak, ameliyatsız tedavi ile birçok hastada başta ağrı olmak üzere şikayetlerde gerileme görülebilmektedir. Halluks valgus hastalığında, ameliyatsız tedavide ilk yaklaşım hastanın ayağının rahat edeceği ayakkabı kullanımı gelmektedir. Ayakkabılar yeterli genişlikte olmalı, ön tarafa doğru sivrileşme göstermemeli, ayak başparmağı ucu ile ayakkabı ucu arasında ortalama 1 cm lik boşluk olmalıdır.  Parmak arası makara yada Halluks Valgus gece atellerinin de ayak başparmaktaki ağrıyı azaltmaya katkısıı mevcuttur. Bu atel ve ortezlerin maalesef deformitenin  düzelmesi yada ilerlememesine katkısı bulunmamaktadır.

Halluks valgus deformitesinde cerrahi tedavi ile deformitenin düzeltilmesi mümkündür. Halluks valgusun cerrahi tedavisinde onlarca farklı tedavi yöntemi mevcuttur. Halluks valgus deformitesinin muayene ve radyolojik bulgularına göre uygun olan  cerrahi tedavi ile oldukça tatminkar sonuçlar alınabilmektedir.

Halluks valgus ameliyatlarında kemik ve yumuşak doku operasyonları uygulanmaktadır.

Halluks Valgus ameliyatında, hastalığın derecesi ve kemik deformitesinin görüldüğü bölgeye göre farklılık göstermektedir. Sıklıkla uyguladığımız  operasyonlar tarak kemiğinin başparmağa yakın olan bölgesinde yapılanlardır.

Cerrahi uygulanan hastada ameliyat öncesi ve sonrası radyolojik görünüm

Aynı hastanın ameliyat öncesi ve sonrası klinik görünümü

Bazı hastalarda tarak kemiğinin başlangıç yerinde operasyonlar yapılmaktadır ki bu hastalarda ameliyat sonrası erken basma için alçı uygulamaktayız.

Cerrahi uygulanan hastada ameliyat öncesi ve sonrası radyolojik görünüm

Hastaların bir kısmında Halluks Valgus ileri düzeyde eklem dejenerasyonu ile birlikte olmaktadır. Bu tip ileri dereceli hastalarımızda da tarak kemiği-başparmak ekleminde eklemi dondurma işlemi uygulamaktayız.

Eklemin dondurulması operasyonu öncesi ve sonrası ayağın radyolojik görünümü

Halluks Valgus Ameliyati sonrası ağrı çok oluyor mu?

  • Ameliyattan hemen önce hastalarımıza uyguladığımız ayak bileği blok anestezisi sayesinde hastalarımız ameliyat sonrası normalde en fazla ağrı duyulan ilk 1-2 günlük süreyi ağrısız ve konforlu şekilde geçirmektedirler.

Ne kadar süre hastanede kalıyorum?

  • En fazla 1 gün

Ne kadar süre yürüyemem?

  • Ameliyat sonrası 2.-3. saatte hastalar topuklarına basarak yada özel ayakkabı kullanarak yürüyebilmektedirler.

Halluks valgus ayakkabısı ile yürüyen bir hastanın ve farklı Halluks Valgus ayakkabıları

Deformite tekrarlar mı?

  • Uygun operasyon seçimi ve gelişmiş cerrahi teknikler sayesinde halluks valgus deformitesinde tekrarlama neredeyse hiç görülmemektedir.

Genel anestezi şart mı?

  • Hayır şart değildir. Ayak bileği bloğu yada spinal anestezi kullanılmaktadır. Ancak anestezi doktorlarımızın önerdiği durumlarda genel anestezi de uygulanmaktadır.

Çok daha detaylı bilgiyi www.halluksvalgus.com sitesinde bulabilirsiniz.

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya’ daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş’ a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

 

 

 

 

 

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”