Halluks Valgus Deformitesi

Halluks Valgus Neden Gelişir

Halluks Valgus Neden Gelişir, Halluks Valgus deformitesinde yıllarca yüksek topukla ayakkabı giyilmesinin hastalığına neden olduğu ileri sürülmüştür. Gerçekten yapılan çalışmalarda görülmüştür ki bu hastaların büyük bir kısmı yüksek topuklu ayakkabı kullanmaktadırlar. Ancak hiç yüksek topuklu ayakkabı kullanmamasına rağmen bazı bireylerde halluks valgus deformitesi görülebilir.

Halluks Valgus Deformitesi

Halluks Valgus Deformitesi

Yine Halluks Valgus Deformitesi olan bireylere bakıldığı zaman bunların üçte ikisinde ailede halluks valgus deformitesi olduğu görülmektedir. Bu da bir ailevi yatkınlığa işaret etmektedir. Kesin ailevi bağ henüz çözülememiştir. Bunun dışında halluks valgus deformitesi ayakta düz tabanlık gibi durumların varlığında, romatizmal hastalıklarda, serebral palsi gibi spastisite gibi değişik nörolojik hastalıkların varlığında da daha sık olarak görülmektedir. Yine gut artropatisi gibi ayak baş parmağında enfarmatuar hastalıklara neden olan hastalarda da halluks valgus deformitesinde artma görülmektedir.

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya’ daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş’ a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

Tüm Halluks Valgus Videoları

 

 

ortopedi.tv

Ortopedi TV – Prof. Dr. Şeref AKTAŞ – Ortopedik Hastalıklar Video sayfası

 

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”