Kas yırtığı (strain)

Kas Yırtığı

Kas yırtığı direkt yada indirekt travmalarla olabilmektedir. Direkt travmalarda kasın üzerine bir darbe gelmektedir.

İndirekt yaralanmalar ise daha sık gözlenip kasın aşırı zorlanması ve yüklenilmesi durumlarında görülür. Yine kas yırtılmaları ters hareket ile de oluşabilmektedir. Kas yırtıkları sporcularda sıktır. Genel olarak kasın bir kısmında yırtılma görülürken nadiren kasın tamamını içeren bir yırtık gelişebilir ki bu durumda kasın oynattığı eklem hareketlerinde kayıp vardır.

Kas yırtılması sırasında birçok hasta bölgeden bir ses geldiğini ifade etmektedir. Kas yırtılmalarında en önemli bulgular; ağrı, kasın ilgilendiren bölgede hareket ile ağrı, kasın üzerinde yırtılan bölgede bir boşluğun elle hissedilebilmesi, oluşan kanama bağlı görülen morluk olaak sayılabilir.

Tanı genelde klinik olarak koyulabilir. Ultasonografi ve MR kesin tanıyı koydurucudur.

Tedavide; istirahat, bandaj uygulaması hareket kısıtlanması, buz tatbiki ve esnetme eksersizleri ilk olarak yapılanlardır. Günümüzde kas yırtıklarında iyileşmeyi hızlandırmak için yırtık bölgesine PRP uygulamaktayız. Bu şekilde daha hızlı bir iyileşme gözlenmektedir.

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya’ daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş’ a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

 

ortopedi.tv

Ortopedi TV – Prof. Dr. Şeref AKTAŞ – Ortopedik Hastalıklar Video sayfası

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”