Sinus tarsi hastalığı

Talus kemiği ile kalkaneus kemiği arasında yer alan tünel tarzı yapıdır.

Sinus Tarsi Hastalığı

Sinus Tarsi Hastalığı

Sinus tarsi hastalığının bulguları nelerdir?

Ayak bileği dış kısmında laterl malleol dediğimiz kemiksi çıkıntının ön tarafında ağrı mevcuttur. Özellikle engebeli ve düz olmayan satıhlarda yürümede ağrı gözlenir. Ayağın içe ve dış rotasyonlarında ağrı da artma görülür.

Neden kaynaklanır?

Sinus tarsi hastalığı ayak ve ayak bileği burkulmaları ve pronasyonda uzun süreli zorlanmalar sonucu oluşur. İnatçı ve süregelen ağrı en belirgin şikayettir.

Sinus tarsi hastalığı tanısı nasıl koyulur?

Hastalığın tanısı klinik olarak koyulmaktadır. Şüpheli olgularda yada diğer patolojileri ekarte etmek için Radyografi ve MR tetkiki istenebilir. Tanıyı kesinleştirmek için sinus tarsi bölgesine yapılan lokal anestezik enjeksiyonu ile ağrının geçmesi önemli bir bulgudur.

Sinus tarsi hastalığının tedavisi nasıl yapılır?

İlk aşama istirahat ve antiemflamatuvar ilaçların kullanımıdır. Özellikle akut olgularda bu tedavi ile başarılı sonuçlar alınmaktadır. Ayağın iç tarafına basma ve uzun süreli şikayeti olan hastalarda özeli yapım ortopedik tabanlıklar ile başarılı sonuçlar alınmaktadır. Tüm bu yöntemlerle iyileşme göstermeyen hasta grubunun oranı oldukça az olup bu grupta artroskopik cerrahi ile başarılı bir şekilde tedavi edilmektedir.

Sinus tarsi hastalığı

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya’ daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş’ a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

 

ortopedi.tv

Ortopedi TV – Prof. Dr. Şeref AKTAŞ – Ortopedik Hastalıklar Video sayfası

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”