Tarsal Tünel Hastalığı (Sendromu) Yazdır

TARSAL TÜNEL HASTALIĞI

Posterior tibial sinir veya dallarından birinin geçmiş olduğu tarsal tünel içinde sıkışması sonucu görülen bir hastalıktır.

Tarsal tünel neden kaynaklanır?

Tarsal tünel içinde yer işgal eden yapıların varlığında sinirde bası oluşturarak tarsal tünel hastalığı görülür. Tarsal tünel içinde basıya neden olan belli başlı lezyonlar; gangliyon, nörilomoma,lipoma,varisler, tenosinovitis, kırıklar sonrası yer değiştiren kemik parçaları, tünel içi varisler sayılabilir. Ayrıca ayaktaki pronasyon deformiteleri de sinirde gerilmeye yol açarak tarsal tünele neden olabilir.

Tarsal tünel hastalığının bulguları nelerdir?

Ayakta uyuşma ve karıncalanma, yanma tarzı ağrılar sık görülür. Bazı hastalarda semptomlar aktivite ile artarken, bazı hastalarda gece ağrısı ve yanmalar olur. Tinnel bulgusu, dediğimiz tarsal tünel üzerine refleks çekici ile küçük darbelerle vurulduğunda ayak tabanına yayılan elektriklenme hissi, hasta tarafından ifade edilir. Ayağın yukarı ve dışa bükülmesi ile de sinir gerildiğinden uyuşma hissi oluşur. Yukarıya doğru yayılan ağrı bazı hastalarda görülür.

Tarsal Tünel Hastalığının tanısı nasıl koyulur?

Tarsal tünel bulgularının sinirin tarsal tünel içinde sıkışması sonucu olup olmadığını anlamada klinik bulgu ve muayenenin yanında EMG testi yapılır. EMG testi sonrasında tanı doğrulandıktan sonra, gerekli olgularda MR ve radyografil tetkikleri yapılarak tarsal tünel içinde bası oluşturan lezyonun varlığı araştırılabilinir.

Tarsal Tünel Hastalığının Tedavisi nasıl yapılır?

Tarsal Tünel hastalığında tedavide ilk olarak, antiemflamatuar ilaçlar ve gerekli olgularda ortopedik tabanlık tedavisi uygulanır. Bu tedaviye rağmen şikayetlerin devam etmesi durumunda tarsal tünel cerrahi olarak gevşetilir. Son yıllarda tarsal tünel gevşetilmesi operasyonunu endoskopik olarak iki küçük delik yolu ile yapmaktayız. Bu şekilde hastalar daha çabuk mobilize olabilmektedir ve iyileşme daha hızlı olmaktadır.

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya' daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş' a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

Tarsal Tünel Hastalıkları Videoları

 

 


Sorun Cevaplayalım (136) - (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.)
 • toroskartali  -  tarsal tunel sendromu
  Hocam sağ ayağımın tabanında kavisli bölümünde yıllardır süregelen bir yanma hissi var.Uyku esnasında daha çok hissettirmekte. İşim gereği ayakta fazla durmaktayım ve çok yürümekteyim. Doktora gittiğimde şeker ölçümü yaptırdım normal çıktı.Ortopedi doktoruna gittiğimde bana neurovit hap verdi ve tabanlık verdi bide ayak uçlarımda yatmadan önce biraz yürümemi istedi ancak daha önce hiç ağrı yokken ayak uçlarımda yürüdükten sonra bacağımda ve topuğumda ağrı hissetmeye başladım , yürümeye devam mı; etmeliyim yoksa bırakmalı mıyım? Birde ameliyat gerekli mi ; ameliyat olmazsak ne gibi sonuçları olur? Saygılarımla, iyi çalışmalar ...
 • DrSerefAktas
  durumunuzu muayene ve tetkikler ile netleştirilerek ygun tedavi planlayabiliriz.
 • INAN  - topukta olusan sıcaklık..
  S.A hocam son 45 gundür sol ayagımın topugunda ilk zamanlar gunde en az 5 kez son günlerde daha fazla topukta bı kac sanıyelık sıcaklık olusmaya basladı.. Bunun sebebi nedir.?
 • DrSerefAktas
  birçok sebebi olabilir. Şikayetleriniz sürerse bir ortopedi uzmanına başvurmanız önerilir.
 • sAkbas68  - uyuşma
  selam aleyküm hocam yaklaşık 4 gün süren aşırı ishale çıkma rahatsılığı sebebiyle sürekli wc de malum pozisyonda oturmak zorunda kaldım.hastalığın ikinci gününde sol ayağımın üzerine bileğe kadar uyuşma başladı ve üç gündür devam ediyor. Ne yapmalıyım.. Çok teşekkürler. Allah sizden razı olsun
 • DrSerefAktas
  1-2 gün içinde şikayetlerinizde geçme olmaması durumunda muayene ve emg tetkiki ile değerlendirme yerinde olacaktır.
 • selmaakbalik@hotmail.com  - ayak kemiği şişliği
  Hocam sol ayak bileğimin dış kemik kısmında şişme meydana geldi. biraz fazla ayakta kaldığımda bu şişlik kendini yeniliyor ve sırayla öbür ayağıma geçiyor. Aynı anda ikisi de şişmiyor. Ayakta kaldığım sürece bu sırayla ayaktan ayağa geçiyor. Kalp damarlarıyla alakalı olabilir diye doktora gittim ama romatizmal olabileceğini belirtti Tedavisi nasıldır ne önerirsiniz. Lütfen bilginize ihtiyacım var.
 • DrSerefAktas
  damarsal bir sorun yoksa ganglion ve lipom olabilir. mr yada usg ile tanı koyulabilir.
 • Sevim  - Bileğimdeki şişlik
  Merhaba,sol ayağım karıncalanıyor ve her iki ayak bileğimde şişlik var. Ağrılar belime vuruyor, doktora gitmedim ortepediye mi gitmeliyim ya da nöröloji, kalp cerrahı filan mı kararsız kaldım yardım edin. :angry:
 • DrSerefAktas
  öncelikle ortopedi bölümüne başvurabilirsiniz.
 • Mehmet Ali Üstün  - Tarsal Tunel Sendromu
  Yaklaşık iki yıl önce divanda otururken sol bacağımı diğerinin üzerine biraz da hızlıca atınca sol ayak tabanının altında iç-sağ kenarında bir uyuşukluk hissettim.Bu uyuşukluk o günden beri devam ediyor. ayrıca ayak tabanında hiç bir şey olmamasına rağmen şişlikler varmış gibi bir hisse kapılıyorum.AKÜ nörolojiye gittim.Tarsal Tunel Sendromu tanısıyla EMG istedi.Randevum 24.Nisanda. Sizin kanaatınızın ne olduğunu öğrenmek istedim.Teşekkür ederim.
 • DrSerefAktas
  EMG sonucunuz tanıda yardımcı olacaktır.
 • evrim özlem  - ayakta uyuşma
  merhaba, yaklaşık bir aydır ayaklarımda karıncalanma ve uyuşma var.gece gündüz hiç geçmiyor.daha çok ayak parmaklarım ve çevresinde ,tabanda. nöroloğa gittim emg çekti polinoropati dedi eğitim ve araştırma hastanesine sevk etti çünkü kan tahlili temiz çıktı.ne şeker ne b12 ne troid.eğitim araştırma hastahanesinde noropatik ağrı giderici hap verdi.takip edelim dedi.ancak ayak uyuşmalarım geçmiyor.dizlerimde dermansızlık var sanki ayak bileklerimdede uyuşma var gibi.yorumlarınızı bekliyorum saygılar.....
 • DrSerefAktas
  ilacı bir süre kullanınca etkisini göremeniz beklenir.
 • güler yildiz  - mrhb! Benim sol ayagimin ic alt kisminda 3 haftadi
  mrhb! Benim sol ayagimin ic alt kisminda 3 haftadir agrilar var.ustunde durdukca daha cogaliyor.2hafta önce doktora gittim iltihap olabilecegini söyledi Brufen verdi 2 haftadir kullaniyorum ama agri devam ediyor.Görunus olarak ayagimda hicbir problem yok ama geceleri ayagimda uyusma oluyor ne yapmaliyim?Ev doktorum gecmesse kortizon ignesi yapacagii söyledi ama ben iltihap.tan emin deglim cünku görunurde hicbir sey yok.hangi doktora gitmeliyim ayagimdaki sorun sizce ne olabilir?Sorunu anlattim sanirim!tesekkurler!!
 • DrSerefAktas
  ortopedi uzmanına başvurmalısınız. Şikayetler sürüyorsa muhtemelen tetkik istenecektir.
 • nlgn  - tarsal sinüs sendromu
  yaklaşık 2 yıldır sağ ayak 4. parmağımın altında, çoğunlukla ayakkabı giydiğimde ve yürüdüğümde ağrı ve yanma hissi var. Ayakkabıyı çıkardığım zaman ağrı ve yanma hissi bi süre sonra geçiyor. Doktora gittim ve MR istendi. SONUÇ: Talu posteriorunda lateral proçes varyasyonuna ait görünüm mevcuttur. Tarsal sinüs lokalizasyonunda tendonlarda kalınlaşma ve sinyal artışı izlenmiştir(Tarsal siniüs sendromu).Kruris anteriorunda cilt altında lenf ödem-inflamasyon lehine lokal sinyal artışı izlenmiştir. 2.,3. ve 4. parmak plantar kesiminde 2. ve 3. parmak periferinde cilt altında lenf ödem-inflamasyon lehine sinyal artışı izlenmiştir. MR sonucunu doktoruma gösterdiğimde birşeyimin olmadığını bu şikayetlerimin uzun süre ayakta kalmaktan dolayı olduğunu ve ayağımı mümkün olduğu kadar yukarıda tutmamı ve fazla ayakta kalmamamı ve uzun süre yürüyüş yapmamamı söyledi. Fakat ben 1 saatlik bir işim için bile dışarı çıktığımda bir köşe bulup ayakkabımı çıkaracak yer arıyorum o dayanılmaz ağrı ve yanma hissinden dolayı. Ne yapacağım konusunda bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim, dışarı çıkmaya korkar oldum.
 • DrSerefAktas
  Muayene ve mr görüntüleriniz incelenerek tanınız kesinleştirilebilir.
 • fidan  - ayak tabanımda ağrı ve uyuşma
  Yaklaşık bir haftadır ayağımın tabanının ön kısmında ağrı ve uyuşma hissediyorum.ayak bileğime kadar vuruyor uyuşma bastığım zaman daha çok ağrım oluyor. Sizden bilgi rica ediyorum teşekkürler
 • DrSerefAktas
  maalesef sorunuzdaki bilgiler bir yorum için yetersiz olup bir ortopedi uzmanına başvurmanızı önerebilirim.
 • Rıdvan ASLAN  - Tarsal Tünel
  Doktor Bey iyi günler , ben sol ayak bileğimden tarsal tünel sendromundan dolayı ameliyat oldum ameliyattan 2 3 hafta sonrasına kadar şikayetim yoktu ama sonradan tekrar daha da artarak başladı ve bu uykumu da normal yaşantımı da çok etkiliyor sizce ne yapmalıyım ? Vİtamin hapları kullandım ama yok yok yok geçmiyor :/
 • DrSerefAktas
  son durumunuz muayene ve gerekirse tetkikler ile değerlendirilmelidir. Tarafımızdan ikinci görüş almak isteğindeyseniz hasta ve tetkiklerinin değerlendirilmesi için iletişim bilgilerindeki telefonlarımızdan randevü alabilirsiniz
 • başak kara  - tarsal tunel sendromu
  Merhaba Doktor Bey, yaklaşık 14 gündür sağ ayağımın sağ dış kısmı ayak bileğime kadar uyuşuk. belki de daha uzun zamandır uyuşuk ama ben im fark etmem o tarihlerde. uyşukluğu fark etmemim 8. gününde özel bir hastanede nöroloji bölümüne gittim. muayene emg ve mr sonrası, emg sonuçlarına göre tarsal tunel sendromu teşhisi konuldu ve fizik tedavi bölümüne yönlendirdiler. yaklaşık 3 hafta sonra da fizik tedavim başlayacak.bir de b12 vitamini verdiler. benim sorum; teşhisin doğru olup olmadığı yönünde. ayağımda hiç bir ağrı, sızlama vs. yok. sadece uyuşukluk. günlük yaşamımda da hafif bir denge problemi dışında bir rahatsızlık vermiyor bana. bir de özel hastane olmasına rağmen fizik tedavinin 3 hafta sonrasına verilmiş olmasıyla ilgili endişelerim var. fizik tedavinin geç başlayacak olması şuanki durumumda tedavi başlayana kadar rahatsızlığımda bir ilerlemeye neden olur mu?
 • DrSerefAktas
  tarsal tünel teşhisinde EMG nin rolu büyüktür. Uygulanacak fizik tedavi ve ortezlerden fayda görmeniz beklenir. Tüm tedavilere rağmen şikayetler sürerse cerrahi tedavi gerekebilir.
 • Fatoş Yener  - Tarsal tünel olabilir mi
  Doktor bey merhaba, ayak bileğimin iç kısmında başlayan ayaktayken değil de oturunca artan iğne iğne batma yanma hissi oluyor ve bu hisler sabit değil dizime doğru çıkıyor.parmak uçlarında hafif uyuşma da var. Şişlik vs yok.1 ay evvel spor ayakkabım çok rahatsız etmişti ben de bu sendromdan şüphelendim. 16 yıl evvel hamilelikte derin ven trombozu geçirdim.bu zamana kadar böyle bir problemim yoktu. Ayrıca bu hisler hasta ayağımda değil iki ayağımda birden var.sizce tarsal tünel olma olasılığı nedir?
 • DrSerefAktas
  muayene ve emg testi ile tanı koyulabilir.
 • hüseyin yıldırım  - Tarsal Tünel Sendromu
  hocam babam yıllardır ayaklarımın altı sızlıyor ve yanıyor die birçak doktora gitti bircok ilaç içti bugün yine konuştuk ben bi netten araştırayım dedim. şikayetlerinin hepsinin Tarsal Tünel Sendromu şikayetlerinin oldugunu farkettim. kuşadasında oturuyoruz izmir dokuz eylül üni. hastanesinde randevu almak istedim ancak ne doktoruna sıra alacagımı bulamadım. bu hastalık için babama hangi doktora randevu almalıyım. yardımcı olursanız cok sevinirim. ayrıca insanları böyle anketlerle aydınlattgınız için allah sizden razı olsun . teşekkürler.
 • DrSerefAktas
  ortopedi uzmanına başvurabilirsiniz ayrıca doktor muayenesi sonrasında nöroloji EMG laboratuvarında da test yaptırmanız gerekebilir.
 • özlem  - ayak bileği burkulması hak.
  Sağlık Bakanlığı personeliyim. yaklaşık 1 yıl önce sağ ayak bileğimi burktum. bandaj vc. ile tedavi edildi. 1 yıl sonra yine sağ ayak bileğim üzerine çömeldiğimde, sağ ayağın topuğunun arka tarafından itibaren yanma başladı. sağ ayağın iç ve dış tarafında özellikle topuk kemiğinin iç ve dış tarafında şişme ve ağrı meydana geldi. elastik bandaj ve buz uygulaması yaptım. 1 hafta kadar fazla üzerine basmamaya çalıştım. ancak 1 hafta sonra bandajlı olarak yürümeye devam ettim. yaklaşık 1,5 ay önce meydana gelen zedelenme sonucunda mr çelikdi.1 hafta kadar plastik alçı yapıldı.ancak alçı çıkarıldıktan sonra ayağımın altında iğnelenmeler oldu. uyuşukluk hissttim. iç ve dış topuktaki ödemin azalmaması nedeni ile emg çekildi. sağ ayak iç tarafından marcaine flk. yapıldı.iğne sonrası kısmen rahatladım ve yürüdüm. ancak şişlik halen devam etmektedir. doktorum zamanla geçeceğini, yaklaşık 15 gün boyunca sağ ayağın yüksekte tutulması ve buz uygulanması gerektiğini beyan etmiştir. mr sonucunda ayak bileği düzeyinde eklem içi sıvı artmıştır.suptalar alanda ve posterior tibio talar eklem düzeyinde sıvı artışları mevcuttur. kemik yapılarda osteofilik sivrileşmeler talus dorsalü kalkaneus süperior retrokalkanial alanda belirgin sıkışma bulgusu yaratmayan osteofilik yapı söz konusudur. distal tibiofibular kompleks (ant-pot tibiofibuler, interosseöz), lateral kolleteral (ant-post talofibuler ve kalkeneofibuler), deltoid ligaman bütünlüğü korunmuştur. anterior, lateral, medial ve posterior kas grupları ve tendomlarının sinyal şiddeti doğaldır, rüptür bulgusu kaydedilmemiştir. plantar fasya normal kalınlıktadır. tarsal tünel ve sinüs tarside pataloji görülmemiştir. aşil tendonu normal kalınlık ve sinyal şiddetindedir. bu bulgular doğrultusunda sağ ayağım 1 hafta süre ile plastik alçıya alınmıştır. alçı çıkarıldıktan sonra ayak tabanında iğnelenme ve sağ ayak yere sarkıtıldığında kızarıklık meydana gelmiştir. şişlik ve ağrının devamı neticesinde emg çekilmiştir. emg sonucunda sağ tibial motor distal latans normalden uzamıştır. incelenen diğer duysal ve motor ileti hızları ile motor distal latanslar normal sınırlardadır. bu bulgular sağ tarsal tünel sendromu ile uyumludur denilmektedir. cerrahi operasyon gerekmeden tedavi önerileriniz olabilir mi? istirahat ve buz uygulaması, kısa yürüyüşler ile ödem ve sinir sıkışması çözülebilir mi? teşekkürler...
 • DrSerefAktas
  muayene ve tetkiklerinizle karar verilebilir
Sadece kayıtlı kullanıcılar sorun cevaplayalım bölümünü kullanabilir!