Aksama - Bacağını Basamama Yazdır

AKSAMA - BACAĞINI BASAMAMA

Pediatrik Ortopedi

Çocuk Ortopedisi kliniklerin başvuruların önde gelen sebeplerindendir. Aksamanın bir çok sebebi olmakla beraber sıklıkla rastlanan nedenleri; Travma, Geçici Sinovit, Enfeksiyonlar, Perthes hastalığı, Gelişimsel (Doğumsal) Kalça Çıkığıdır.

Travmatik Aksama hikayesinde; sıklıkla düşme, burkulma yada iğne gibi bir yabancı cisme basma hikayesi vardır. Bu çocuklarda ateş olmayıp, ayağa kalktıklarında yada yürürken belli bölgede ağrı vardır. Hastaların alt ekstremiteleri ayaklar dahil herhangi bir yaralanma bulgusu (ciltte sıyrık, morarma, küçük iğne batması yeri ve aşırı hassasiyet) açısından gözle ve elle incelenmelidir. Gereken hastalarda radyolojik değerlendirme yapılmalıdır ve tanı koyulunca uygun tedavi doktorunuzca başlanır.

Geçici Sinovit hastaları, son 1-2 gündür kendiliğinden başlayan aksama ve ayağının üstüne basamama şikayeti ile başvurur. Sıklıkla hastada ateş olmayıp son 1 ay içinde geçirilmiş bir enfeksiyon öyküsü vardır. Genellikle tek taraflı tutulum olup etkilenen eklemde hareketler minimal olarak kısıtlanmıştır. Ultrasonografide eklemde sıvı birikimi görülürken radyografide kemik patolojisi görülmeyip eklem mesafesinde hafif artma dikkati çekebilir. Çoğunlukla istirahat ve antiinflamatuvar tedavi ile 7-10 gün içinde kendiliğinden geçer.

Çocuk Ortopedisi

Geçici Sinovit durumunda; enfeksiyonlar, bazı üst solunum yolu ve diğer bölgelerin viral enfeksiyonlarının başlangıcında birden fazla eklemi tutan ağrı ve ateş görülür. Sıklıkla viral enfeksiyon bulguları baskındır. Takipte kendiliğinden düzelir.

Bazı hastalarda nadirde olsa eklemin iltihabı (septik artrit) ve kemik iltihabı görülebilir ki bunlar acil yaklaşım gerektirir. Eklem enfeksiyonunda çocuk yürümek istemez ve sıklıkla yüksek ateşi vardır. Yattığı posizyonda eklemini en rahat ettireceği pozisyonda tutar ve eklemin pasif olarak oynatılmasına aşırı tepki verir. Sıklıkla diz, kalça, ayak bileği ve omuz eklemlerinde olup genelde tek eklem tutulumu olur. Diz ve ayak bileği gibi eklemlerde tutulum olursa şişlik ve ısı artışı ile kızarıklık belirgindir. Acil yaklaşımda doktorunuz sıklıkla ultrasonografi, kan testleri ve radyolojik inceleme isteyebilir. Tanıda şüphe olan olgularda eklem içine iğne ile girilip örnek alınabilir. Tanı koyulunca derhal örnek alınıp antibiyotik başlanır ve eklemin içinin yıkanıp temizlenmesi gerekir ki bu sıklıkla cerrahi olarak yapılır, bazı eklemlerde işlem açık olarak yapılabildiği gibi bazı eklemlerde artroskopik yöntem ile yapılır. Kan değerleri normale dönene kadar intravenöz yada intramüsküler antibiyotik tedavisine devam edilir.

Kemik iltihabında ise eklem hareketleri kısmen rahat olup, kemiğin ekleme yakın bölgesinde ağrı, hassasiyet, şişlik ve kızarıklık gözlenir. İlk 24 saat içinde yakalanan olgular sadece intravenöz yada intramüsküler antibiyotik tedavisi ile kontrol altına alınabilirken daha geçikmiş olgularda kemiğin içinde abse oluşacağından cerrahi drenaj gerekmektedir. Yine kan değerleri normale dönene kadar intravenöz yada intramüsküler antibiyotik tedavisine devam edilir.

Perthes

Legg-Calve-Perthes hastalığı sıklıkla 4-10 yaş arasında görülür ve erkeklerde daha yaygındır. Dize veya uyluğa vuran kalça ağrısı mevcuttur. Sıklıkla aksama ve diz ağrısı ile başvururlar. Ateş olmayıp genel kan testleri normaldir. Hastaların büyük kısmında radyografi ile tanı koyulabilirken erken olgularda radyolojik bulgu görülmeyebilir (Şekil 1). Bu durumda MRI tetkiki yardımcı olacaktır. Tedavide ilk amaç kalça eklem hareket açıklığını sağlamaktır. Bunun için ağrılı devrelerde istirahat ve eklem hareket açıklığını sağlayıcı eksersizler önerilir. Hastalar, 6 haftada bir klinik ve radyolojik olarak takip edilirler. İncelemede amaç kemikteki çökme ve kalça eklemi uyumunu irdelemektir. Hastalığın iyileşme süreci 1-2 yıldır. Uyumun bozulduğu hallerde doktorunuz eklem uyumunu sağlamak amacı ile cerrahi tedavi önerebilir. Tedavide ortez kullanımını savunan hekimler olmakla beraber Prof.Dr.Şeref Aktaş ortez kullanımını önermemektedir.

Şekil 1: Legg-Calve-Perthes hastalığı olan bir olgunun radyolojik görünümü.

 

Kalça Çıkığı

Gelişimsel (doğumsal) kalça çıkığı, doğum sonrasında yapılan muayene ve kalça ultrasonografileri sayesinde erken tanısı koyulabilen bir hastalıktır. Ancak günümüzde nadiren bazı hastalar yürümeye başladıktan sonra aksama veya ördekvari yürüyüş ile başvurabilmektedir. Tek taraflı olgularda aksamada gövde çıkık tarafa doğru eğilmektedir. Çıkık tarafta kısalık ve hareket kısıtlılığı göze çarpmaktadır. Tanı, klinik ve radyolojik olarak koyulur. Bu yaş grubunda tedavi cerrahidir.

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya' daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş' a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

Sorun Cevaplayalım (532) - (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.)
 • aysglsayar  - aksiyor
  :angry-red: hocam 5 yasindaki oglum ayaginin ic kismindaki bosluktaki agri sikayetiyle sekerek yurumeye basladi.3. Gun dr a goturdum kirik veya catlak suphesiyle röntgen filmi cekildi fakat hic birsey olmadigi soylendi. Agri kesici jel verildi.Bugun 6. Gun ve oglumun sikayetleri devam ediyor hala aksayarak yuruyor. Cok uzuluyoruz lutfen bize yardimci olun
 • DrSerefAktas  - aksama
  şikayetler 1 hafta-10 gün içinde gerileme göstermez ise yeniden muayene ve ileri tetkikler gerekli olacaktır.
 • 1453  - 3 yaşında oğlum yürüdüğünde hemen yorulduğunu söyl
  sayın hocam 3 yaşında oğlum var yürümek istemiyor. Biraz yürüyünce yorulduğunu söylüyor.Kucaktan inmiyor.Acaba ne yapmamızı önerirsiniz.TEŞEKKÜRLER.
 • DrSerefAktas
  oyun oynama durumunda da çabuk yorulma varsa bir uzman hekimce değerlendirilmeli ve gerek duyulursa tetkikler apılmalıdır.
 • siyamsiyam  - Romatizmal hastalık şüphesi
  Merhaba, 21 aylık oğlum 1 Ağustostan beri sekerek yürümekteydi ve o günden beri çocukta hafif hararet vardı. Başka şeylerden şüphelendik, ayakkabı vurdu/emzirmeyi bırakıyorum diye naz yapıyor vs zannettik. Yaz sıcağından hararetli zannettik. 12 Ağustosta bariz bir şekilde topallayınca Çanakkalede ortopedi doktoruna gittik. USG, kan tahlili, röntgen yapıldı. USGde effüzyon benzeri yapı görüldü, MR önerildi. 14 Ağustosta yapılan bu kan tahlilleri kötü çıktı (CRP 43, WBC 13000, LYM 4900, MON 1640, NEU 5860, EOS 570, HGB 11.9, HCT 34.4%, MCV 76.3, RDW-SD 34.2, PLT 516000, Sedim 73). MRda 2 kalça eklemi ile 1 diz ekleminde efüzyon (inflamatuar artrit? veya postenfeksiyöz artrit?) görüldü. Hemen tatili yarıda kesip İstanbula geldik, çocuk doktorumuz ihmale gelmez dedi. 15 Ağustosta tekrar kan tahlilleri yapıldı, sonuçlar benzer çıktı. Ek olarak ASO
 • DrSerefAktas
  muayee ve radyolojik görüntüler incelenerek bir yorum yapılabilir.
 • saadetizgi  - kalça çıkığı
  4 yaşında kalça çıkığı ameşiyatı olmuşum(çift taraflı) ve bacağımda aksama yoktu taki 20 yaşında doğum yapana kadar şu an 35 yaşındayım ve sağ bacağımda kireçlenme ve aksama var bu durum düzeltilebilir bir durummudur yoksa hayatımın sonuna kadar bir bacağım aksayacak mı
 • DrSerefAktas
  tedaviz mümkündür.son durumunuz muayene ve gerekirse tetkikler ile değerlendirilmelidir. Bu şekilde tedavi planlaması yapılabilir.
 • efesafak  - 22 aylık oğlumda sağ ayak aksaması
  Hocam merhabalar.09.05.2014 tarihinde 22 aylık çocuğum öğlen uykusunu uyuyup kalktığında ayağında bir aksama başladı.düşme darbe kızarma morarma hiçbir belirti yok.röntgen çekildi herşey normal çıktı.kan tahlili normal çıktı.idrar testinde enfeksyon çıktı.doktora sorduğumuzda bu mudur sebebi diye çok nadiren olabilir dedi.antibiyotik ve ağrı kesici verdi.böbrek ultrasonu istedi o da normal çıktı.antibiyotiğe başlayalı 4 gün oldu fakat hiçbir değişiklik olmadı henüz.sizce izlememiz gereken yol nasıl olmalıdır?moralimiz son derece bozuk.sizce bu sinovit ismi verilen problem olabilir mi?teşekkürler iyi çalışmalar.
 • DrSerefAktas
  Şikayetlerinde artma olmaması veya giderek azalması durumunda 1 hafta 10 gün takip edilebilir. Şikayetler artar yada süre sonunda geçmez ise ileri tetkikler ve yeniden muayene gerekecektir.
 • palakal45  - Dizim deki aksama
  5 gün önce otobüse yetişecem diye site duvarından atladım aslında ayaklarımın üstüne düşsem bişi olmayacaktı ama sol ayagım takıldı yatay pozisyonda kaldırıma düştüm kolum göğsümde ufak sorunlar oldu ama sol bacagımdaki dizim daha kötü oldu dizim şişmiş ve kapatamıyorum ve yürürken aksama oluyor hafifde olsa düz ya da tam basamıyorum dizimi dümdüz açabiliyorum ellerimle tutarak ve dizim 4 gündür bandajlıydı çıkardık bandajı ağrısı eskisi kadar çok değil ama tam basamıyorum yürürken dizim geri doğru çekemiyorum kemik geri doğru geçmiyor gibi ama ileri doğru tam rahat açabiliyorum ve yürürken düz tutabiliyorum ama adım atarken yani normal yürürken eskisi gibi normal yürüyemiyorum ve dümdüz sadece o bacağımın üstünde durup diğer bacagımı kaldırınca dizim ya da bacağım titriyor çok taşımıyor ve bacagımı yastıkların üzerinde bekletiyorum bu nasıl geçer yoksa ömür boyu böyle kalır mı ?
 • DrSerefAktas
  Vakit kaybetmeden bir ortopedi uzmanına başvurarak muayene ve tetkiklerinizin yapılmasını sağlayınız.
 • izmirlitamirci
  slm hocam 7 yaşında oglum var ve yaklaşık 5 ay önce pertnes hastası oldugunu ögrendik 4 aydır yatırıyolar evde 10.03 2014 te yürümesine karar verdiler ama şikayetleri ve agrıları arttı bu seferde bide oglumun söyledigi bişey daha var yürürken kalça kemiginde gıcırdama oluyomuş şu an yine yatıyo izmir dokuz eylül ünivrtsinde tedavi görüyo ve çocuga bacaklarının açık kalması için dıştan protez takacaklar yaklaşık on gün sonra bu uygulamaya başlıyacaklar beni bu hastalık ve tedavi yöntemi ile bilgilendirebilirseniz çok seviniriz şimdiden yardımlarınınz için çok teşekkürediyorum uygun görürseniz rontgen filmlerini ve mr sonuçlarını yollayabilirim yada bakmak isterseniz yanınıza getirebilirim oglumu
 • DrSerefAktas
  Perthes hastalığında her hekimin aldığı eğitim, tecrübesi farklı tedavi seçimine yol açabilir. Keza biz tedavide ortez kullanmamaktayız. Tarafımızdan değerlendirlme isteğinde iseniz iletişim bilgilerindeki telefonlar vasıtası ile randevü alabilirsiniz.
 • songül  - diz agrısı
  hocam benım 24 aylık bır oglum var yaklasık 5 gundur aksayarak yuruyordu dun aksamdan ıtıbarende sol bacagının ustune hıc basamıyor bugun ortapedı dr goturdum fılm falan cektı hıc bırsey gırunmedı sızce baska bır sebebı olabılırmu
 • DrSerefAktas
  birkaç gün içinde şikayetlerde düzelme olmaz yada artarsa yeniden değerlendirilmelidir. Olguların büyük kısmı transient,geçici sinovit olup 1 haftada geçmektedir.
 • mesut  - sol ayak şişmesi
  hocam bizim 6 aylık bir çocuğumuz var. eşimin sol ayağı (tam ayak bileğinin olduğu yer) ağrıdı ve ertesi gün şişti.Acaba çocuğumuz emzirdiği için olabilirmi. daha öncede olmuştu biraz zeytinyağı vs. ovunca masaj tedavi uygulandığında 4-5 günde geçmişti. Şimdi yine olunca panik olduk acaba önemli bişey olabilirmi.
 • DrSerefAktas
  Emzirme ile ilgisi olması beklenmez. En doğrusu muayene ve değerlendirme için bir ortopedi uzmanına başvurmanızdır.
 • Can KESKİN  - Geçici Sinovit mi?
  Hocam merhaba. Oğlum 2,5 yaşında. Yaklaşık 20 gün önce hastalandı. 3 Defa ateşlendi bir kaç defa kustu. Hiç yemek yemedi. Sadece süt içti. Son 3-4 gündür bir şeyler yiyor ama yürümüyor. Sürekli yatmak istiyor. Zorlayınca yürümicem diyor ağlıyor yatıyor. Aklıma kötü durumlar geliyor. Ne yapmam gerekli? Teşekkür ederim.
 • DrSerefAktas
  Mutlaka bir ortopedi uzmanınca değerlendirlmesi kemik,eklem ve kasları açısında değerlendirlmesi yerinde olacsktır.
 • cumhur ocal  - 14 aylik kizim var
  Sag ayak yan basiyor sol ayak ucunda sekerek yuruyor.daha yeni yurumeye basladi ,bugun rontgen cekildi kemiklerde bisey yok dedi doktor ama yurumeside normal degil dedi.pazartesi uyutularak mr cekilecek sizce hocam ondan once cocuk ortapedi gorsunmu mr dan yasi kucuk oldugu icin korkuyoruz.
 • DrSerefAktas
  çocuk ortopedisi değerlendirlmesi en doğrusu olacsktır.
 • SATİYE  - kırık
  merhaba hocam benim 20 aylık bir kızım var 2 ay önce merdivenden düşerek sol kalçasını kırdı doktorlar toros kırığı çabucak iyileşir dedi 1 buçuk ay alçıda kaldı 2 hafta önce alçı alındı filmler herşey temiz çıktı fakat ilk bir hafta yürümeye korkuyordu 3 gündür yavaş yavaş yürümeye başladı fakat aksak yürüyo bu durum düzelirmi lütfen cevap yazın
 • DrSerefAktas
  kaynama arzu edildiği gibi oldu ise, 1-2 hafta içinde normalleşmesi beklenir.
 • dilek  - bacak sekmesi
  benim 20 aylık oglum var bu sabah kaltıgında bir bacagı aksamaya başladı bazende düşüyor biryeri agrısa aglar ama aglamı bir bacagı aksıyor ne yapmalı bir fikir verin endişeliyim :angry: :angry:
 • DrSerefAktas
  şikayetlerde artma olması halinde mutlaka değerlendirlmelidir.
 • BETÜL ÖZBEY  - 23 aylık sağ ayak aksaması
  merhaba 23 aylık kızım var.herşey normalken akşam yatarkan sağ ayağının üzerine basmadıbasmaya çalıssa düşüyor.dokttora gidip röntgen çektirdik.hiç bir şey yok herşey normal dedi.şuan ayağına basıyor ama aksıyor 10 gün öncesindede boğazından rahatsızdı doktor antibiyotik ilaç vermişti.şikayetin bu rahatsızlıkla alakası olabilirmi ne yapabilrim nereye doktora götürmeliyim. bu şekilde kalmasından korkuyorum teşekkürler
 • DrSerefAktas
  şikayetlerin artması yada 1 hafta içinde gerilememesi durumunda yeniden değerlendirme önerilir.
 • Zahide çankaya  - Üç gün önce iki buçuk yaşında ki oğlum her hangi b
  Üç gün önce iki buçuk yaşında ki oğlum herhangi bi yerden düşmemesine veya herhangi bir yere çarpmamasına rağmEn sağ ayağını üzerine basamamaya başladı dştan görülen herhangi bi kızarıklık veya bi farklılık yok bugün ise sol ayak bileğinin acıdığını söylemeye başladı aynı zamanda ateşi 38.2 lütfen cevaplarmısınız
 • DrSerefAktas
  takipte şikayetler artıyorsa değerlendirlmelidir.
 • mustafa kaplan  - Orta kulak iltihabı
  Hocam merhaba 28 aylık oğlum var. 4 ay önce akşam yatariken oğlum güldü eğlendi koştu sabah kalktığımızda oğlum ayakta duramıyor,yürüyemiyor, sürekli uymak istiyordu. bezmi alem e acile götürdük normal muayene, mr, ultrasyon felan derken 3 gün acilde kaldık bir sorun mulamadılar. Sonra 3. günde kbb den muayene ye götürdüm. kulağında iltihap çıktı. Doktor antibiyotik yazdı ilk defasında geçmedi iltahap ama yürümesi düzeldi.İkincisinde antibiyotiğin derecesini arttırdı ve iltahap geçti. Bugün yine akşam hiper aktif bir şekilde oynadı. koştu. sabah kalktığında sol ayağının üstüne basamıyor adım atmaktan korkuyor sürekli uzanmak istiyor ayağı nın altını gıdıkladım tepki veriyor çekiyor hocam şimdi ne yapmalıyım sol ayağının üstüne basamıyor yürüyemiyor uzanmak istiyor tavsiyeniz nedir acil
 • DrSerefAktas
  bir çocuk ortopedisi uzmanına başvurursanız tetkikler istenecektir.
Sadece kayıtlı kullanıcılar sorun cevaplayalım bölümünü kullanabilir!