Köprücük Kemiği Kırığı

Çocuklarda Klavikula, Köprücük Kemiği Kırığı

Klavikula, köprücük kemiği nerededir?

Köprücük kemiği, omuzu oluşturan skapula kemiği ile göğüs kafesi önündeki sternum arasında uzanmaktadır. Bu iki kemikle de eklem yapmaktadır.

Çocuklarda Klavikula Kırığı Nasıl Olur?

Klavikula kırıkları çocukluk yaş grubunda sık görülen kırıklardandır. Köprücük kemiği kırığının en erken görüldüğü zaman zor doğum sırasındaki travma ile olmaktadır. Bunun yanısıra düşme ve trafik kazaları ile de olmaktadır.

Köprücük Kemiği, Klavikula Kırıklarınıın Bulguları Nelerdir ?

En önemli bulguları, köprücük kemiği üzerinde şişlik, bastırma yada hareket sırasında kıtırtı benzeri bir sesin gelmesi ve ağrıdır. Köprücük kemiği kırığı olan çocuklar, o taraftaki kollarını kullanmak istemezle ve yukarı kaldırmakta güçlük çekerler.

Klavikula Kırıklarında Tanı Nasıl  Koyulur ?

Tanı fizik muayene, anemnez ve radyografik inceleme ile koyulabilmektedir.

Çocuk Köprücük Kemik Kırıkları Nasıl Tedavi Edilir ?

Çocuklarda kköprücük kemiği kırıklarının çok büyük bir kısmı ameliyata ihtiyaç duymadan tedavi edilebilir. Yeni doğan döneminde kolu gövdeye sargı yada bandajla baitçe tespiti, daha büyük çocuklarda 8-bandajı uygulaması, Velpau bandajı uygulaması yada kol askısı ile tespit edilmes,i tedavi de yeterlidir.

Yeni doğan döneminde 1 haftada kaynama sağlanırken, oyun çağı ve okul çağı çocuklarda 4 haftada kaynama sağlanır.

Çocuk Klavikula Kırıklarında Cerrahi Tedavi Ne zaman Gerekir ?

Çocuk köprücük kemiği kırıklarında Cerrahi Tedavi; açık kırıklar, çok parçalı kırıklar, cilde saplanmış kırık parçaları varlığı, aşırı ağrı durumu ve konjenital klavikula psödoartrozu durumunda uygulanır.

Köprücük Kemiği Kırığı

Köprücük Kemiği Kırığı

Köprücük Kemiği Kırığı

Köprücük Kemiği Kırığı

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya’ daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş’ a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

 

Ortopedi TV – Prof. Dr. Şeref AKTAŞ – Ortopedik Hastalıklar Video sayfası

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”