Dadı Dirseği

Dadı Dirseği (Ağrılı pronasyon, pulled elbow)

Dadı dirseği, kol ve ele uygulanan çekme kuvvetini takiben çocuklarda ağrı, ağlama ve kolunu kıpırdatmama ile karekterize bir hastalıktır.

Dadı dirseği neden olmaktadır?

Sıklıkla önkola uygulanan çekme ve asılma kuvveti ile görülmektedir. Genelde, çocuğun ebeveyninin elini tutarak yürümesi sırasında ayağının sendelemesi ile kolunu tutanın refleks olarak çocuğun elini kolunu yukarı çekmesi ile gerçekleşir.

Dadı dirseğinde ne olmaktadır?

Kola uygulanan çekme kuvveti sırasında  dirsek eklemini oluşturan radius başının etrafını saran anuler ligamentten ayrışması olur ve bu şekilde çocuk elini dışa döndüremez ve ağrı duyar. Tipik olarak bu çocuklar kollarını da kaldırmazlar.

Dadı Dirseği

Dadı Dirseği

Nasıl tedavi edilir?

Ortopedi uzmanınca el ve önkola rotasyon hareketleri yaptırıldıktan sonra dirseğin tam bükülmesi ile yerine oturtulur. Sıklıkla yerine oturma sesi hissedilir. Çocuğun müdahaleden kısa süre sonra kolunu oynatması beklenir. Redüksiyon sonrası herhangi bir tespit uygulanmaz.

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya’ daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş’ a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

Ortopedi TV – Prof. Dr. Şeref AKTAŞ – Ortopedik Hastalıklar Video sayfası

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”