Geçici Sinovit

Geçici Sinovit (Transient Sinovit)

Geçici sinovit, çocuk kalça ağrısı ve aksamalarının en sık nedenlerinden biridir. Görülme yaşı genelde 3-10 yaşlar olup erkek çocuklarda daha sık görülür.

Transient Sinovit Patogenez

Kalça ekleminde synovial sıvıda artma görülmekte olup, sinovya dediğimiz eklem içi zarında imflamasyon ve kalınlaşma görülebilir. Kalçada ağrı ile aksama ve sinovit durumlarında ailelerin en büyük kaygısı çocukta Perhes hastalığı gelişip gelişmeyeceğidir. Arada bağlantı gösterilememekle beraber Geçici Sinovit geçiren çocukların yaklaşık % 1,5 unda Perthes Hastalığı, Koksa Magna dediğimiz büyük femur başı, osteoartrit ve tekrarlama görüldüğü bildirilmiştir.

Geçici Sinovitte Klinik Bulgular

Kalça ağrısı, kasık veya eklemin önünde olabileceği gibi diz veya uyluk iç kısmında da hissedilebilir. Çok küçük çocuklarda gece ağlaması ve huzursuzluk dışında bulgu olmayabilir. Çocukların yarısından fazlasında geçirilmiş viral yada bakteriyel üst solunum yolu enfeksiyonu, orta kulak iltihabı, farenjit öyküsü vardır. Geçici sinovitte genelde Ateş yoktur. Çocuklar, kalçalarını hafif bükük ve dışa dönük şekilde tutarlar. Eklem hareketleri bir kısım hastada hafif kısıtlı iken bir kısmında tamamen normaldir.

Geçici Sinovit nedenleri nelerdir ?

Genel bilinen sebebi olmamakla beraber, geçirilmiş enfeksiyonların, alerji ve travmaların predispozan olduğu düşünülür.

Transient Sinovit hastalığında ayırıcı tanı

Ayırıcı tanıda, Septik artrit, Juvenil romatoid artrit, osteomiyelit, Perthes Hastalığı araştırılmalıdır.

Geçici Sinovitte hangi testler yapılabilir ?

Tanı koyulması için yapılacak testler genelde radyografi, kan ve idrar testleridir.

Radyolojik incelemede Pelvis ön arka grafisi ile olası kırık, enfeksiyon ve kemik lezyonları bulguları görülebilir. Kan testlerinde öncelikle Tam Kan Sayımı, Sedimantasyon ve CRP testleri yapılır. Şüpheli olgularda Romatolojik tetkikler ve MR tetkiki de yapılabilmektedir.

Geçici Sinovit Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Tanının koyulduğu olgularda istirahat ve antiemflamatuvar ilaç kullanımı ile şikayetler hızla geçmektedir. Olguların çoğunda 2-3 gün içinde tablo hafifleyip 7-10 günde geçer. Bazı olgularda 2 hafta kadar şikayetler az olmakla beraber sürebilir.

Geçici Sinovit tekrarlar mı ?

Olguların, ortolama % 15 inde tekrarlama görülür. Tekrarlamanın çoğu ilk 6 ay içinde olmaktadır.

Geçici Sinovit Takibinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir ?

Geçici sinovit hastaları tekrarlama durumunda romatolojik hastalıklar açısından tetkikler yapılmalıdır. Ayrıca transient sinovit geçiren hastalarda 6 ay sonra Perthes Hastalığı açısından muayene ve radyolojik inceleme yapılması önerilir.

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya’ daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş’ a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

Ortopedi TV – Prof. Dr. Şeref AKTAŞ – Ortopedik Hastalıklar Video sayfası

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”