Koksa Vara (Coxa Vara) Hastalığı Yazdır

Koksa Vara (coxa vara) Deformitesi

Femur boyun ile cismi arasında normalde 135 derece civarında olan açının 120 derece ve altına inmesi ile karakterize bir hastalıktır.

Koksa vara neden kaynaklanır?

Koksa vara deformitesinin femur boynu gelişimi sırasında büyüme plağına komşu bölgenin kemikleşmesinde oluşan bir defekt ile geliştiği ve bu gelişim defekti ile zamanla yük altında femur boyun cisim açısındaki açıda azalma  ile görüldüğü hipotize edilmektedir. Bunun yanı sıra hastalık Cleidocranial Displazi,raşitizm,fibroz displazi gibi büyüme plağının etkilendiği hastalıklarda da görülmektedir.

 

Hastalığın sıklığı nedir?

Hastalık 1/13000-1/25000 arasında değişmektedir. Koksa vara (coxa Vara) hastalığında, cinsiyet, ırk yada taraf farkı görülmemektedir. Olguların % 50 sinde iki taraflı tutulum görülür.

Koksa vara hastalığının bulguları nelerdir?

Hastalık genelde yürüme sonrası ile 6 yaş arasında görülür.  Koksa vara hastalığında  en önemli klinik bulgu aksamadır. Tek taraflı koksa vara hastalığında 2-3 cm lik kısalık görülebilir. Fizik muayene de iç rotasyon ve abduksiyon da kısıtlılık vardır.

Koksa vara hastalığının tedavisi nedir?

Koksa vara hastalığında, femur boynundaki defekt ile horizontal hat (Hilgenreiner çizgisi) arasındaki Hilgenreiner-epifizyal açı (HEA) denilen açı ölçülür. Bu açı 45 derecenin altında ise hastalıkta zamanla düzelme görülğür. 45-60 derece arası açı takip edilir. 60 derece ve üstü ise ilerleme olasılığı yüksek olduğundan açı cerrahi olarak düzeltilir.

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya' daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş' a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

 

Ortopedik Hastalıklar Videoları

 


Sorun Cevaplayalım (15) - (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.)
 • mustafa inan  - koksa vara
  Ben 20 yaşındayım 2010 sol kalça koksavara tanısıyla ameliyat oldum bacağım 4cm kısaydı ve 2012 de bacağımdaki pilatini aldık ama şuan da bacağım 1cm kısa ve ağrılar fazla ve yürümekte zorluk çekiyorum doktorum ağrıların bacaktaki kısalmadan olduğunu söyledi ve tabanlık kullanmamı tafsiye etti ama kalçada ilerde 30 35 yaşlarda ameliyat olup protez takılacak dedi. birde bisiklet sürmemi istedi siz bana ne önerirsiniz ağrılarım için teşekkür ederim
 • DrSerefAktas
  1 cm kısalığınızın ağrılara neden olması beklenmez. Muyene ve tetkiklerinizin değerlendirlmesi ile açıklayıcı olunulabilir.
 • AYŞE ÇELİK  - koksa vara
  merhaba hocam 11 yaşında oğlum var 6 yaşındayken koksa vara dan ameliyat oldu her iki kalçadan kısalık yok bacaklarında çok hfif yürürken sağ tarafa doğru ağsıyor ama kısalık yok doktor ileriki yaşlarda 30 lu yaşlarda kireçleme olur o zaman protez yaparız dedi bu beni çok rahatsız ediyor kireçleme olursa hiç yürüyemez mi diye korkuyorum protez sonrası nasıl olur ne olur aydınlatın tşk
 • DrSerefAktas
  muayene ve tetkikler değerlendirlmelidir.
 • Ali karadag  - ice basiyor
  Merhaba hocam biz Almanyada yasiyoruz benim 10 yasinda bir oglum var.ogluma konulan teshis coxsa valga,genau valga,2 yasindan beri doktora götürüyorum ama yürümesü git gide kötülesti cok ice atarak yürüyor,bir cok ayakkabi icligi denedik ama hic fayda etmedi.doktorlar ise büyüdükce gecer düzelir dediler.Ama hic düzelme yok bacaklarida cok zayif ve bazen agriyor..Acaba ne tavsiye edersiniz ne yapmaliyim.
 • DrSerefAktas
  muayene ve tetkiklerinizle karar verilebilir.
 • DİLEK SÜLEYMANOĞLU
  bilateral koksa vara hastasıyım 35 yaşındayım abdürksiyonlarda kısıstlılk sorunum var açık ameliyat dışında uygulanabilecek bir tedavisi var mı
 • DrSerefAktas
  Kısıtlılığınız nedeni kemik deformitesi ise açık ameliyat uygulanırken kas kaynaklı ise kapalı ameliyat fayda sağlayabilmektedir.
 • semiha korkmaz
  merhaba hocam benim 2 yaşındaki kızımın iki ay önce ayakkabısını degiştirdikten sonra sag ayagı dışa basmaya başladı.doktora götürdügümüzde bu x bacak eylüldeortopedik ayakkabı önerdi. benim genel gözlemimde sag ayak diger ayaktan en az bir cm uzun ve çizgiler eşit degil. sizce nasıl bi yol takip etmeliyim.şimdiden teşekkürler.
 • DrSerefAktas
  uzunluk kısalık farkı yada ileri açılanma olan olgularda radyolojik bacak ölçümleri gerekebilmektedir.
 • murat  - hocam selamlar
  oncelıkle calısma hayatınızda basarılarınızın devamını dılerım hocam nısanlım 4 yasındayken trafık kazası gecırmıs bu yuzden sağ ayagının bılek kısmında sıslıkler var ve hafıf sekılde dısa basma var ayakkabı gıydıgı zaman ayagı ayakkabının ıcını doldurmuyor yan dolduran kısım acık koluyor ayak parmaklarındakı en kucuk kuş parmagı ucundan kesılmıs ama parmagında hareket war oynatabılıor bu duruma cok uzuluoruz cok sıkıntı edıyoruz ama bu alanda sızın gıbı bır hocamızdan yardım ıstıyoruz bu konuda bıze nasıl yardımcı olursunuz hocam saygılarımla
 • DrSerefAktas
  ayağın şeklinin ve kemik yapısını görülmesi ile bir yorum yapılabilir.
 • DrSerefAktas  - dşa basarak yürüme
  Ayağın dışa dönerek yada içe basarak yürümeye belli bir derecenin üzerinde ise rotasyon kusurlu yürüme olarak adlandırmaktayız. Bu rotasyon kusurları kalça, uyluk kemiği, baldır kemiği ve ayak dönüklüklerinden kaynaklanabilmektedir. Çocuk ortopedi uzmanı sıklıkla bu kusurun kaynağını muayene ile anlayarak tedavisini planlamaktadır. Çocuk ortopedisi uzmanından randevü almanızı öneririm.
 • tülay çelikkaya
  merhaba hocam benim 9 yaşında oğlum var 7 yaşındayken heriki kalçada koksa vara nedeniyle ameliyat oldu. sol tarafın hiç sorun kalmadı ama sağ bacağı yürürken ayak dışa açık yürüyor hafif aksama var ama istediği zaman düzgün yürüyor bu benim kafama takılıyor aksaması neden olabilir bacaklarında herhengibir kısalık yok ikiside aynı doktoruyla görüştüm yapabileceğimiz bu dedi yapması gerekli fiziksel hareketler varmı düzelmesi için yapabileceğim bişey varmı bu hastalığı gelişimini engeller mi yapabileceğim bişey varmı ne olur lütfen bana yardımcı olun şimdiden teşekkür ederim
 • DrSerefAktas  - dışa basarak yürüme
  Ayaklarda dışa basma, sıklıkla uyluk veya baldir kemiğinin içe dönüklüğünden kaynaklanabileceği gibi kalça ve ayak problemlerinden de kaynaklanabilir. Öncelikle fizik muayene ve radyografilerle dönükluğun yeri saptanmalıdır.
Sadece kayıtlı kullanıcılar sorun cevaplayalım bölümünü kullanabilir!