Metatarsus varus (metatarsus adduktus)

Metatarsus varus (metatarsus adduktus)

metatarsus adduktus

Metatarsus Varus Nedir?

Metatarsus varus hemen doğum sonrası farkedilen ayağın ön kısmının içe dönüklüğüdür. Deformite pes ekinovarus (çarpık ayak) deformitesinden farklı olup ayağın arka kısmı normaldir. Deformite elle düzeltilerek normal şekle gelebiliyorsa esnek ayak elle düz hale getirilemiyorsa rijit (katı) deformite olarak adlandırılır.

Ne Sıklıkta Görülür ?

Metatarsus adduktus, 1000 doğumda 1-2 oranında görülür. Hastalığın neden geliştiği tam olarak bilinmemektedir. En çok mekanik etmenler neden olarak gösterilmektedir. Buna da örnek, çoğul gebelik, oligohidroamnios ve diğer kalça ve boyun deformiteleri ile birliktelik verilebilir.

Tanı Nasıl Koyulur ?

Tanı, doğum sonrasında yada ileri ultrasonografi ile doğum öncesinde koyulabilir. Ayırıcı tanı önemli olup bazı durumlarda radyolojik tetkik gerekebilir.

Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Bir çok olguda germe eksersizleri yeterli olmaktadır. 4-6 haftalık eksersizle ilerleme sağlanmayan olgularda deformite yeniden değerlendirilir. Gerek duyulan olgularda 1 hafta 10 gün ara ile düzeltici alçılamalar yapılır. Sonrasında takipte ters kalıp bot ve gece Dennis-Brown splinti kullanılabilir.  Yakın takip en az 2 yaşa kadar yapılmalıdır.

Cerrahi Tedavi Gerekebilir mi ?

İnatçı vakalarda nadirde olsa cerrahi gerekir. Cerrahinde erken dönem yumuşak doku ameliyatları yerine 4-5 yaşlarda kemik operasyonlarını tercih etmekteyiz.

Metatarsus varus (metatarsus adduktus)

 

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”