Perthes Hastalığı

Perthes Hastalığı Kalça İmpingement (Sıkışma) Sekeli

Perthes hastalığı na bağlı olarak bazı hastalarda femur başında ve asetabulumda deformiteler gelişebilmektedir.

Femoraasetabular sıkışma CAM tipi ve PINCER tipi olarak 2 grupta incelenir.

CAM tipi femora-asetabuler sıkışmada femur başının büyüklüğü ve femur boynunun gelişmesi sıkışmaya, impingemente neden olur. Büyümüş femur başının hareketleri sırasında asetabuler labrum sıkışır ve zamanla yıpranır ve asetabular labrum yırtıkları gelişir.

Perthes hastalığında gördüğümüz PINCER tipi asetabular sıkışmada ise asetabulum retroversiyonuna bağlıdır. Şöyle k;i normalde asetabuler yuva ön tarafa bakarken retroversiyon durumunda arka tarafa doğru dönüktür. Bu da ön tarafta asetabulumun femur başını sıkıştırmasına yol açar. Hastalarda özellikle çömelme, alçak koltukta oturma durumlarında kasık ağrısı şikayeti olmaktadır.

Tanı muayene ve radyolojik olarak koyulabilir. Muayene de hasta sırt üstü yatar posizyonda iken kalça 90 derece büküldüğünde iç rotasyon hareketinde kısıtlılık ve ağrı şikayeti olmaktadır. Radyolojik tanıda kalça ön-arka ve yan grafileri, artrografi,mr ve mr artrografi kullanılmaktadır.

Perthes Hastalığı

Perthes Hastalığı

Perthes Hastalığı

Perthes Hastalığı

Perthes’e bağlı kalça impingement hastalığında tedavi cerrahidir. Bu yaş grubunda kalçanın cerrahi olarak çıkarılması ve şekil verilmesini takiben gereken olgularda asetabuler osteotomilerde yapılmaktadır.

Bu hastalarda, ameliyat öncesi dönemde muayene ve radyografi, mr gibi tetkiklerle deformiteyi mümkün olduğunca iyi incelemek gereklidir. Astebabular döndürücü osteotomiye ihtiyaç duymayacağımız olgularda tercihimiz artroskopik cerrahi ile kapalı olarak cerrahi tedaviyi uygulamaktır. Bu şekilde hem femoral tarafta artroskopik olarak şekil verme shaving dediğimiz traşlama yöntemi ile femur başına küresel yapı veilmete, hem asetabulum ön tarafındaki kemik çıkıntılar traşlanıp labrum dikilebilmektedir.

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya’ daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş’ a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

Ortopedi TV – Prof. Dr. Şeref AKTAŞ – Ortopedik Hastalıklar Video sayfası

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”