Perthes Hastalığı

Perthes Hastalığı

Perthes hastalığı nedir ?

Perthes hastalığı çocuk ortopedisinin önemli hastalıklarından birisidir. Perthes Hastalığı, femur başı dediğimiz uyluk en üst kısmındaki top şeklindeki kemik bölgesinin  kan akımının geçici olarak duraksaması ile gelişir. Bunun sonucunda, Perthes hastalığı femur başı kemiğinde nekroz dediğimiz kemik ölümü ve vücud tarafından nekrotik kemiğin uzaklaştırılıp yeni kemik oluşumu ile giden bir süreç içerisinde seyreder.

Perthes hastalığı kaç yaşlardaki çocuklarda görülür ?
Perthes hastalığı sıklıkla 2 -10 yaş arasındaki çocuklarda görmekteyiz. Perthes hastalığı erkek çocuklarda kızlardan 4 kat daha çok görülür.

Perthes hastalığının bulguları nelerdir ?
Perthes hastaları, kliniğimize sıklıkla aksama, kalça ve/veya diz ağrısı şikayeti ile başvurmaktadırlar. Hastalarımız, ağrı ve aksama şikayetlerinin zaman zaman şiddetlenip zaman zaman hafiflediğini ifade ermektedirler. Perthes hastalarının muayenelerinde eklem hareketleri kısıtlı olup eklem hareketleri sırasında çocuk ağrıdan şikayet edebilir. İleri olgularda bacak çapında incelme ve kısalık görmekteyim.

Perthes hastalığında tanı nasıl koyulur ?
Perthes hastalığında, tanıyı, hastanın şikayetleri, fizik muayene ve radyografi ile koymaktaız. Perthes hastalığı tanısında olguların büyük kısmında MR veya tomografiye ihtiyaç duyulmaz.

Perthes hastalığının tedavisinde ne yapmaktayız ?

Perthes hastalığının tedavisinde ana amaç eklem hareket açıklığının korunmasıdır. Özellikle ağrılı dönemlerde istirahat ve antiemflamatuvar ilaçlarla tedavi önerilir. Perthes hastalığının süreci 2-2.5 yıl kadar sürmektedir.  Bu süreçte ailelerimizle tedavide uyum içinde olunması son derece önemlidir. Bu sayede, hastalarımızı belli aralıklarla yakınen takip edebilmekteyiz. Yakın izlem, tedavi süreci içinde gelişebilecek olumsuzluklar olursa erkenden saptanması ve önlemlerin alınmasını sağlamaktayız. Yakın takip ve aile ile karşılıklı iletişimimiz sayesinde çok geç olmadan gerekli önlemler alınmakta ve tedavide düzenlenmeler yapılabilmektedir. Yakın  iletişim ve bilgilendirme ile hastalarımız ve ebeveynleri tedavide hem etkin rol almakta hem de tedavi sürecini çok iyi anlamaktadırlar. Hepimizin ortak hedefi Perthes hastası çocuğumuzu tedavi sonunda normal aktivitelerine kavuşturmak olmaktadır. Bu süreçte çocuğun aşırı sportif aktivitelerde bulunması, yüksekten atlaması ve temas sporuna katılımına mümkün oldukça engel olunmalıdır. Bununla beraber çocuğun günlük aktivitelerinde kısıtlanmaya gidilmez.

Perthes hastalığında femur başının beslenmesinin bozulmasıyla kemikte nekroz, nekrotik kemiğin absorbe edilip yeni kemik yapımı süregelir. Bu süreçte kemik daha yumuşak olduğu için aldığı basıya göre şekil alır. Bu nedenle tedavide femur başını asetabulum dediğimiz kalça eklemini yuva kısmının içinde tutulması amaçlanır.

Femur başı topunu yuvada tutmak için bacaklar açık posizyonda alçı uygulaması, bir takım ortezler kullanılması ve cerrahi uygulamalar Çocuk Ortopedistleri tarafından kullanılan yöntemlerdir. Hastalığın seyrinin uzun olması (2-2.5 yıl) çocukların alçı veya ortez tedavisine uyumunu güçleştirmektedir. Uyum sorunları ve ortezin  gerekli pozisyonu sağlayamaması tedaviyi olumsuz etkileyebilmektedir. Gerek duyulan olgularda cerrahi tedaviye uygulanabilmekteyiz. Ancak ailelerin tedaviye dahil olması ve aktif rol almaları sayesinde hem cerrahi tedavi ihtiyacı azalmakta hem de cerrahi gereken olgularda geç kalınmadan zamanında müdahale yapılabilmektedir. Cerrahi yapılacak olgularda hastanın sorunun çok iyi saptanması ve onlarca cerrahi tedaviden hastaya en uygununu seçmek başarıyı getirmektedir. Sonuçların iyi olmasında tedavi ve cerrahideki deneyim son derece önemli olmaktadır.

Perthes hastalığının seyri nasıl olmaktadır ? Sekel kalmakta mıdır ?

Perthes hastalığında klinik seyir hastanın yaşı ve tutulumun miktarına bağlıdır. Genel kural olarak 6 yaş altında Perthes hastalığının seyri mükemmeldir ve tamamen iyileşir. 8 yaş üstü hastalarda ise hastalığın seyri daha ağır geçmektedir. Hastaların büyük kısmı sekelsiz iyileşirken az bir kısım hastada ise kısalık, aksama ve femur  başında şekil bozukluğu görülür.

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya’ daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş’ a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

Ortopedi TV – Prof. Dr. Şeref AKTAŞ – Ortopedik Hastalıklar Video sayfası

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”