Pes Ekinovarus (Çarpık Ayak) Deformitesi

Pes Ekinovarus (Çarpık Ayak) Deformitesinde Tedavi

Çarpık Ayak gelişen intrauterin görüntüleme teknikleri sayesinde; Pes Ekinovarus deformitesinin Çarpık Ayak artık anne karnında dahi tanısı koyulabilmektedir.

Tanının erken koyulması, ailenin Pes Ekinovarus Deformitesi konusunda bilgi sahibi olmalarını sağlıyor. Bu şekilde aileler, pes ekinovarus (çarpık ayak) hastalığının erken dönemde tedavisini sağlama yoluna gidebilmektedirler.

Pes Ekinovarus (Çarpık Ayak) Deformitesinde Tedavi

Pes Ekinovarus (Çarpık Ayak) Deformitesinde Tedavi

Eski yıllarda büyük bir kısmında cerrahi tedaviye ihtiyaç duyulan pes ekinovarus deformitesinde, son yıllarda uygulanan Ponseti alçılama tekniği ile başarılı sonuçlar almaktayız. Çarpık Ayak

Ponseti Alçılama tedavisine, mümkün olan en erken zamanda başlamaktayız. Pes ekinovarus deformitesi olan bebeklerde doğumu takip eden birkaç gün içinde alçılama tedavisinin başlanması tedavinin başarı şansını da arttırmaktadır. Ponseti Alçılama Tedavisinde, haftalık alçı değişimleri yapılmaktadır. Bu yapılan alçı değişimlerinde ayak yavaş yavaş normal posizyona getirilmektedir. Nitekim, Pes ekinovarus deformitesinde uygulanan haftalık Ponseti alçılarının her biri diğerinden farklıdır. Ponseti alçılama tedavisi, muayenehane şartlarında anesteziye gerek olmadan yapılabilmektedir.

Pes Ekinovarus deformitesinin derecesine göre 4-8 düzeltici alçı gerekmektedir. En son alçılama da topuğun aşağıya inip inmediği değerlendirilerek Aşiloplasti ihtiyacı olup olmadığına karar verilmektedir. Olguları %90 nında Aşiloplasti ihtiyacı olmaktadır.

Aşiloplasti yapılsın yada yapılmasın seri alçıları takiben 4 hafta kalacak son alçılama yapılır. Son alçılamayı takiben Ponseti cihazı kullanılır. Ponseti cihazı, en az 2 yıl boyunca kullanılmaktadır.

ponseti ortezi

ponseti ortezi

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya’ daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş’ a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

 

Ortopedi TV – Prof. Dr. Şeref AKTAŞ – Ortopedik Hastalıklar Video sayfası

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”