Ponseti Tedavisi Sonrası Pes Ekinovarus Deformite Nüksü (Tekrarlaması)

Ponseti tedavisi sonrası pes ekinovarus deformite nüksü (tekrarlaması)

Ponseti tedavisi günümüzde, ponseti yöntemi, pes ekinovarus (çarpık ayak) deformitesi başarı ile kullanılmaktadır.

Başarı uygulanan Ponseti yönteminde nüks görülebilmektedir. Nüks en sık 10 ay-5 yaş arasında görülmektedir.

Pes Ekinovarus deformitesinin tekrarlaması örneğin, ayak ön tarafında içe dönüklük=adduktus; ön tarafın dönmesi ile beraber rotasyonu = supinasyon deformitesi, topukta varus dediğimiz içe dönme şeklinde varus deformitesi şekillerinde olabiliyor.

Deformitenin tekrarının önlenmesi için alçılama süreci sonrasında Ponseti cihazı kullanımına titizlikle uyulması, cihazın önerildiği şekilde kullanılması ve erken çıkarılmaması son derece önem arz etmektedir.

Tekrarlama durumunda özellikle 12 aylık ve daha küçük çocuklarda düzeltici alçılama yöntemi ile başarılı sonuçlar alınmaktadır. Yine erken dönemde deformitenin tekrarlamasında tibialis anterior tendonunun 3. cuneiform kemiğe nakli hem ayaktaki supinasyon ve varusu düzeltmekte hem de topuktaki varus deformitesinin tedavisine katkıda bulunmaktadır.

İleri yaşlarda kemikleşmenin sağlandığı durumlarda ise ayak osteotomileri ile deformiteyi düzeltmek mümkün olabilmektedir.

12 yaş ve üzeri ihmal edilmemiş Pes Ekinovarus deformitesi ve nükslerinde, ayakta tripl artrodez dediğimiz ameliyatla ayağın şekli düzeltilerek düz yere basar bir ayak elde etmek olası olmaktadır.

Ponseti tedavisi sonrası pes ekinovarus deformite nüksü (tekrarlaması)

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya’ daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş’ a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

 

ortopedi.tv

Ortopedi TV – Prof. Dr. Şeref AKTAŞ – Ortopedik Hastalıklar Video sayfası

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”