Serebral Palsi Botoks Tedavisi

Serebral Palside Botoks Tedavisi

Serebral Palside Botoks Tedavisi Botox A, Botulinium toksin A, kas içine enjekte edildiğinde kasta geçici bir güçsüzlük yaratmaktadır.

25 yılın üzerinde bir süredir kullanımda olan Botoks toksini, şaşılıkta, vokal spazmda, serebral palside ve plastik cerrahide yaygın kullanım alanı bulmuştur.

Botulinum Toksin A, clostridium bakterilerince üretilen bir nörotoksin olup A-G arası serotipleri vardır. Tedavide Botox A tipi kullanılmaktadır. Botulismus toksini kas-sinir kavşağındaki kolinerjik reseptörleri etkilemektedir. Bu şekilde adalede geçici  felç oluşmaktadır. Botoks un etkisi 2-3 gün ile 14 gün arasında başlamakta olup 3-4 ay sürmektedir. Adalede, kasta oluşan güçsüzlük ile spastisitenin olumsuz etkileri tedavi edilmiş olmaktadır.

Serebral Palside Botoks TedavisiBotulinum toksin uygulanmasında ön koşul tedavi edilecek adalede kontraktür, kısalık olmamasıdır. Kontraktür yani adalede kısalık olması durumunda Botox uygulamasından fayda sağlanamamaktadır.

Serebral Palsi de; Botox uygulaması, parmak ucu yürümede, makaslamada, dizler bükük yürümede ve el ve kollardaki spastisite de yarar sağlamaktadır.

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya’ daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş’ a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

 

 

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”