X Bacak Deformitesi

X-Bacak, Genu Valgum, X-bain Deformitesi

X-bacak deformitesi, bacaklarda dizlerin birbirine yakın durduğunda ayaklarını açık şekilde aralı olması ile karekterize bir deformitedir.

Çocuk ayaklarını birleştirmek istediğinde dizleri birbirine çarpar ve yan yana tutamaz, bir diz öne bir diz arkaya gelecek şekilde birleştirebilir.

X-Bacak, Genu Valgum, X-bain Deformitesi neden gelişir ?

X-bacak,genu valgum; fizyolojik olabileceği gibi, kırıklara, büyüme plağı hasarlarına,enfeksiyonlara, raşitizme, iskelet displazileirne,fibroz displaziye ve multipl egzositozise bağlı gelişebilmektedir. Deformitede sıklıkla femoral taraf tutulumu olmakla beraber tibial tara kaynaklı valgusta olabilmektedir.

Fizyolojik X-Bacak hangi yaşlarda görülür ?

3-4 yaş civarında 20 dereceye kadar valgus normal kabul edilebilir. Fizyolojik tip giderek düzelir. Takipte 7 yaş civarında 12 derecenin üstünde olmaması önemlidir. Daha üstü derecelerde tedavi gereklidir.

X-bacak nasıl tedavi edilir ?

Günümüzde uygulanan tedaviler büyüme plağının iç tarafına koyulan küçük plaklarla dışta devam eden büyüme ile düzelmenin sağlanması yada kemik osteotomileri ile düzelmenin sağlanmasıdır.

X-Bacak, Genu Valgum, X-bain Deformitesi

X-Bacak, Genu Valgum, X-bain Deformitesi

X-Bacak, Genu Valgum, X-bain Deformitesi

X-Bacak, Genu Valgum, X-bain Deformitesi

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya’ daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş’ a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

 

ortopedi.tv

Ortopedi TV – Prof. Dr. Şeref AKTAŞ – Ortopedik Hastalıklar Video sayfası

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”