eswt tedavisi

ESWT ( şok dalga tedavisi ) uygulaması

ESWT (Şok Dalga Tedavisi) Uygulaması , vücudun dışından uygulandığı için non-invaziv bir yöntemdir, herhangi bir kesi gerektirmemektedir.

ESWT (Extracorporeal ShockWave Therapy), Şok Dalga Tedavisi olarak açıklanabilir.

Şok Dalga Tedavisinde ESWT. cihazı yardımı ile ağrı bölgesine yüksek basınç ve yüksek enerjiyi çok kısa bir süre içerisinde (1 µsn) uygulanmaktadır. Şok dalga tedavisi, ortopedi alanında uygulanması ile bir çok kroniklemiş ağrılı sorunun çözümüne yeni bir alternatif tedavi haline gelmiştir.

Şok dalga tedavisinin kullanılabileceği ortopedik hastalıkların sıralayacak olursak;

Topuk ağrıları, sıklıkla plantar fasiitis ve topuk dikenine bağlı gelişmektedir. Eksersiz ve ilaç tedavisine yanıt vermeyen topuk ağrılarında yüz güldürücü sonuçlar alınmaktadır.

Aşil tendonu ağrıları, kopma olmaksızın orta yaşlarda Aşil tendonunda dejenerasyonla ortaya çıkan tendinopati durumu erişkin yaştaki ensık ayak bileği arkası ağrı nedenlerindendir. Bu olgularda da ısrar eden ağrılarda şok dalga tedavisi kullanılmaktadır.

Tenisçi dirseği olarak ta bilinen dirsek ağrıları bir çok olguda inatçı ağrılara yol açıp kronikleşmeye neden olabilmektedir. Bu durumda da başarılı sonuçlar vermektedir.

Omuz ağrılarının bir kısmına neden kalsifik tendinit  hastalığında ESWT tedavide kullanılmalıdır. Omuz ağısının nedeni bir çok patolojiye bağlı olabildiğinden muayene ve tetkikler ile ayırıcı tanı yapılmalıdır.

Baldır ön tarafında görülen shin splints ağrılarıda Şok Dalga Tedavi Uygulaması kullanılmaktadır. Ayrıca fibromiyalji hastalığında ağrılarda tetik noktalara ESWT uygulaması ile ağrı tedavisi yapılmaktadır. Trokanterik bursitis olgularında da  başarılı sonuçlar bildirilmiştir.

Şok Dalga Tedavisi, Şok Dalga TedavisiUygulaması cihazına bağlı bir prop yardımı ile yapılır. Ağrı olan bölgeye sürülen gel üzerine prop uygulanarak belli sayıda şok dalgası uygulanarak yapılır. Genel uygulama haftada 1 olmak üzere 3 uygulama şeklindedir.

Hamilelerde, kalp pili bulunanlarda, uygulanacak bölgedeki enfeksiyon durumunda uygulanmaz.

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya’ daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş’ a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

 

ortopedi.tv

Ortopedi TV – Prof. Dr. Şeref AKTAŞ – Ortopedik Hastalıklar Video sayfası

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”