PRP Trombositten zengin plazma injeksiyonu

PRP Trombositten zengin plazma injeksiyonu

PRP (Platelet Rich Plasma) enjeksiyonu, bazı ortopedik hastalıkların tedavisinde yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır, PRP, güncel ve yeni bir tedavi şeklidir. PRP, sizden alınan kandan elde edilen trombositten zengin plazmadır. PRP de yoğun olarak bulunan trombositlerde bulunan büyüme faktörleri vücudun iyileşme yanıtını harekete geçirdiği ileri sürülmektedir. Bu sayede iyileşmede süresinde kısalma görülmektedir.

PRP tedavisi nasıl uygulanır ?

PRP uygulamasında, hastadan kan alınıp sentrafüj edilerek katmanlara ayrılır. Trombositlerden zengin kısım ayrıştırılarak hastalıklı bölgeye uygulanır. Çoğu hasta da tek enjeksiyon yapılırken bazen birkaç hafta ara ile tekrarlayan PRP enjeksiyonları yapılır.

PRP enjeksiyonları, hangi hastalıkların tedavisinde kullanılır ?

PRP enjeksiyonu; güncel olarak, Aşil tendinozisi, diz yan bağ yaralanmalarında, ayak bileği bağ yaralanmalarında, omuz döndürücü manşet yaralanmalarında, tenisçi dirseği, golfçü dirseği hastalıklarında, patellar tendinitte, kasık adduktor  adele strainlarinde, Aşil kısmi yırtıklarında kullanılmaktadır. Son yıllarda PRP, diz eklemi kireçlenmesinde başarı ile uygulanmaktadır. PRP tedavisi ile vizkosupplementlere göre daha başarılı sonuçlar bildirilmiştir.

PRP Trombositten zengin plazma injeksiyonu

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya’ daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş’ a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

 

ortopedi.tv

Ortopedi TV – Prof. Dr. Şeref AKTAŞ – Ortopedik Hastalıklar Video sayfası

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”