Kubitel tünel hastalığı (sendromu)

Kubitel tünel hastalığı (sendromu)

Kubitel tünel hastalığı Nedir?

Kübitel tünel hastalığı, ulnar sinirin dirsek seviyesinde basıya uğraması ile dirsek iç kısmında ağrı, el 4. ve 5. parmaklarda uyuşma ve karıncalanma hissi oluşturan bir hastalıktır.

Kubitel Tünel hastalığı neden kaynaklanır?

Ulnar sinir dirsekte kol kemiğinin alt kısmında iç epikondil adı verilen kemiğin arkasındaki kemik ve fibroz banttan oluşan bir tünelin içinde seyreder. Bu tünelin çapını daraltan kemik çıkıntısı, fibroz bantta kalınlaşma yada sinovya denilen dokuda kalınlaşma ile sinir direkt basıya uğrar. Yine dirsekleri bükük durumda sert zemin üzerinde tutan kişilerde de sık görülür. Yine uyurken ellerini başının altında tutan, ya da yan yatarak elleri ile yastık gibi destek yapıp aşırı dirsek bükük posizyonları tercih eden kişilerde ve dirseklerinde dışa açılanma şeklinde kemik deformitesi olan olgularda, sinirde traksiyon dediğimiz uzunlamasına çekilme kuvveti uygular. Bu sinirdeki çekilme de kubitel tünele neden  olabilir.

Kubitel Tünel hastalığının tanısı nasıl koyulur?

Kubitel tünel sendromu tanısında hastanın şikayetleri ve fizik muayene yol göstericidir. Özellikle el 5. parmak ve 4.parmak yarısında his duyusunda azalma ve uyuşma gözlenir. Ulnar sinirin dirsek arkasında seyrettiği bölgeye refleks çekici ile hafifçe vurma ile el 4. ve 5. parmaklarına ulaşan ağrı hissi ortaya çıkar. Bunun yanısıra EMG testi ile kesin tanı koyulur. Doktorunuz gerek duyarsa dirsek radyografisi ve/veya MR tetkiki de isteyebilir.

Kubitel tünel hastalığının tedavisi nedir?

Kubitel tünel hastalığında tedavide özellikle yeni olgularda yaklaşım dirseği istirahate alacak ve dirseğin aşırı bükülmesine engel olacak  ortez kullanımı ve antiemflamatuar ilaç kullanımıdır. Bunun yanında doktorunuz B vitamini kullanımını da önerebilir. İnatçı olgularda yada EMG de ulnar sinirde orta/ileri düzey tutulum olan hastalarda cerrahi tedavi önerilir.

Kubitel tünel hastalığı cerrahi tedavisi nasıl yapılmaktadır ?

Kubitel Tünel hastalığının cerrahi tedavisinde; 1- sinirin geçtiği bölgede gevşetilme yapılması, 2- gevşetilme ve sinirin dirseğin önüne transposizyonu ve 3- kol kemiği ucunda içte yer olan medial epikondil kemiğinin çıkarılması işlemlerinden biri uygulanır. Bizim uygulamamız; sinirin gevşetilmesi ve dirseğin önüne transposizyonu ameliyatıdır. Bu işlemde hastalar aynı gün hastaneden taburcu edilebilirler. Ameliyat sonrası 10-15 gün alçı atel daha sonrada 2 hafta sadece kol askısı kullanırlar ve dirseklerini kullanmaya başlarlar. Hastalar, eğer masa başı işi yapıyorlarsa 15 gün içinde işlerine dönebilirler. Dirseği kullandığı spora dönüş 8 hafta civarında olmaktadır.

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya’ daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş’ a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya’ daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş’ a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

 

ortopedi.tv

Ortopedi TV – Prof. Dr. Şeref AKTAŞ – Ortopedik Hastalıklar Video sayfası

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”