Baker Kisti (Popliteal Kist, Diz Arkasında Kist) Yazdır

BAKER KİSTİ (POPLİTEAL KİST, DİZ ARKASI KİSTİ)

Baker kisti, diz arkasında gelişen yumuşak, genelde ağrısız olan kitleye denir. Baker kisti, içi sıvı dolu bir kesedir. Baker kisti, çocukluk çağında görüldüğü gibi erişkin yaşta da sıklıkla görülmektedir.

Baker kisti/Popliteal kist neden olur?

Baker kisti gelişmekte olan çocuklarda eklem zorlamaları ile görülür. Erişkin yaşta Baker kisti/popliteal kist, romatoid artrit, gut artriti, meniskus yırtığı veya gonartroz gibi diz içi diğer hastalıklara bağlı gelişebilir.

Baker kisti tanısı nasıl koyulur?

Deneyimli ortopedi uzmanı, fizik muayene ile Baker kisti tanısını kolayca koyabilir. Baker kisti/popliteal kisti olan hastalarda ortopedi uzmanı diz içi olası diğer patolojiler açısında diz eklemi muayenesini titiz bir şekilde yapmalıdır. Diz eklemini ilgilendiren hastalık var ve tedavi edilmezse, Baker kisti cerrahi olarak çıkarılsa bile tekrar oluşacaktır. Baker kisti en iyi ultrasonografi ile görüntülenebilir. Baker kisti/popliteal kistli hastada diz içi ek hastalık düşünülüyorsa yada uzun süreli izleme rağmen kistte hala varlığını sürdüryorsa ve/veya popliteal kistin/Baker kistinin cerrahi çıkarılması planlanıyorsa hastanın diz MR tetkiki yapılmalıdır.

Baker kistinin tedavisi nasıl yapılır?

Çocukluk yaş grubunda görüldüğü zaman antiemflamatuvar ilaç ve elastik bandaj uygulaması yapılarak izlenir. Baker kistinin enjektörle boşaltılması yüksek tekrarlama oranı nedeni ile önerilmez.Ağrı yapan, 3 aylık izlenmeye rağmen değişiklik göstermeyen Baker kistleri deneyimli ortopedi uzmanınca cerrahi olarak çıkarılabilir. Erişkin yaşta ise Baker kistinin diz eklemi içi bir hastalığa, gut artritine yada romatoid artrit gibi diğer emflamatuvar hastalıklara bağlı gelişeceği düşünülerek öncelikle bu hastalıkların tedavisi yapılır. Altta yatan hastalıkların tedavisi ile Baker kistinde de gerileme gözlenir.

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya' daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş' a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

Anahtar Kelimeler: Baker kisti, popliteal kist, diz arkasında şişlik, diz ağrısı, ortopedi uzmanı

Baker Kisti Videosu

Sorun Cevaplayalım (509) - (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.)
 • goktug_sengul  - arka diz ağrısı
  Merhaba Hocam benim son 1 aydır dizimin arkasinda ki iki kıkırdak gibi kemikten 1 tanesinde cok büyük ağrı var yardımcı olursanız çok sevinirim bu arada basketbol oynuyorum
 • DrSerefAktas
  Muayene ve gerek duyulursa mr tetkiki önerilir.
 • metin_0067  - acill :(
  merhabalar hocam. babamın sol dizinde bi ağrı vardı 1 metre yüksekten atladıktan sonra ağrı sağ dizine geçti. yürümesinde aşırı zorlama yapıyordu. özel bi hastanede derin ven sistemi renkli dopper US tetkiki sonucu şöyle birşey çıktı : Sağ popliteada yaklaşık 8*17*10 mm boyutta yoğun içerikli, yer yer septalar içeren Baker kisti ile uyumlu kistik lezyon izlenmektedir. SONUÇ: doktorumuz bize bi krem ve PİASCLEDİNE diye bi hap verdi 3 ay kullanmamızı söyledi. hocam bu ilaç yöntemi etkilimidir yoksa daha kesin bi tedavi varmı lütfen cevap verin. teşekkürler.
 • DrSerefAktas
  Muayene ve mr tetkiki gereklidir.
 • smhvet  - Yardım edin hocam
  Merhaba hocam ben yaklaşık 3 ay önce hastaneye gittim. Dizimdeki ağrı için sonuç baker kisti çıktı. Mr bilgilerini yazayım hocam belki bi fikir verirsiniz. Doktor bana 2 adet ağrı kesici jel 1 adet ağrı kesici hap verdi. Kesinlikle ne ağrımı ne kisti küçülttü. Aksine kist günden güne sertlesiyor şimdi Mr bilgilerini yazayım hocam bi fikir verirsiniz belki bana. Retropatellar ve suprapatellar alanda mayi artışı izlendi. Popliteal fossada medial kesimde eklem mesafesi ile ilişkili en büyüğü 32*15 mm ebadında birbirleriyle birleşen T_2FLAIR'DE hiperintens Kistik alanlar izlendi (baker kisti) Lateral menisküs anterior Hornu normal olup, posterior hornunda grade2 dejenerasyon izlendi. Lateral menisküs anterior Hornu normal olup, posterior hornunda meniskokapsuler alanda meniskal kistler izlendi. Medial menisküs anterior Hornu normal olup posterior hornunda grade 3 (longitidunal yırtık) izlendi. Posterior crusiate ligament sinyalleri tabidir. Anterior crusiate ligament'de parsiyel rüptür ile uyumlu düzensiz görünüm ve intensite artışı izlendi. Lateral ve medial ligamentler tabiidir.
 • DrSerefAktas
  mevcut meniskus yırtığınız ve ön çapraz bağ yırtığınız genç ve aktif bir bireyseniz artroskopik cerrahi ile tedavi edilmelidir.
 • smhvet  - Hocam ilginiz için teşekkür ederim de
  Ilginiz için teşekkür ederim de artroplastik cerrahi sıkıntı çıkarır mi yaşım daha 24 askerlik var önümde yürüyüş yapınca acı çekiyorum askerde eğitimler olacak mümkün değil dayanamam sanırım. Çok zor bir operasyon mu acaba risk yüksek mi?
 • DrSerefAktas
  bir ortopedi uzmanına başvurursanız size tüm detaylar konusunda detaylı bilgi verecektir.
 • nafiye
  İyi geceler hocam benim sag bacamda diz kapagimin hizasinda bacamin arkada bir siskinlik oldu ama yumusacikti cok agri yapmaya basladi zamanla bu agri diz kapagima gecti bi sag tarafta bir sol tarafa agrilar yonunu degistirdi sonra bacagimin asa tarafina agri yayildi surekli agrilar degidiyor parmaklarim sizliyor ugusuyor suanda ise dizkapagimda siddetli bi agri var dizimi bukemiyorum merdiven yada yokus cikip inemiyorum dizimi ellesem cok aciyor kendimi tasiyamiyorum kilolu degilim doktor emar cektirdi sonucta kist var patlamis dediler diz kapagimin arasinda kimirdak yirtilmis dediler kestirip attilar kesinlikle tedavisi olmazmis doktorumun tavri aynen kansersiniz caresi yok oleceksiniz gibiydi bacagini arkaya dogru bukemiyorum sanki arada birsey varyardimci olursaniz sevinirim
 • DrSerefAktas
  Raporunuzdaki veriler net olmayıp muayene ile beraber karar verilmelidir. Değerlendirilmenizin yapılması isteğindeyseniz hasta ve tetkiklerinin incelinebilmesi için iletişim bilgilerindeki telefonlarımızdan randevü alabilirsiniz.
 • osman aşkın eyüboğlu  - Diz arkasında şişlik
  merhaba hocam bende diz arkasında şişlik oldu önce büyüdü sonra sinirlere baskı yapıyordu ayağımın topuğunda duramıyordum ameliyat oldum fakat bir kaç ay sonra yine oluşmaya başladı bu kez tam dizin arkasında kemiğin yanında oluşmaya başladı ne yapabilirim hocam ameliyatsız geçer mi yoksa yine ameliyat mı olmalıyım ne yapabilirim.
 • DrSerefAktas
  son durumunuz muayene ve gerekirse tetkikler ile değerlendirilmelidir. Tarafımızdan ikinci görüş almak isteğindeyseniz hasta ve tetkiklerinin değerlendirilmesi için iletişim bilgilerindeki telefonlarımızdan randevü alabilirsiniz
 • Hüseyin  - slm
  merhaba hocam annemin sol ayagında dizin arkasında kitle var dendi doktor tümor dedi ameliyat yapılması gerekli dedi herhangi bir şişlikde yok ameliyat yapılması dogrumudur eger dogruysa herhangi bir tehlikesi varmıdır acilen yardımcı olursanız memnun olurum teşekkürler
 • DrSerefAktas
  sorunuzda ki bilgilerden bir yorum yapma olasılığı maalesef yoktur.
 • mustafa yeşil  - 3 yaş oğluma boker kisti teşhisi
  merhaba hocam.3 yaşını biraz geçmiş oğluma boker kisti teşhisi koyuldu ve mr istendi sanırım genel anestezi ilse olacak o nedenle bende biraz yanaşmadım ama başka bir yol daha car dediler ilaç yöntemi bu anlamda hangisini tercih edelim. ayrıca cerrahi yöntem olursa tekrarlama olasılığı varmış her kist için geçerlimidir bu durum
 • DrSerefAktas
  herhangi bir şikayet oluşturmayan Baker kistlerinde tanı ultrasonografi ile koyulabilmektedir. Bu Baker kistleri sadece izlenir ve takipte küçülme gösterebilir. Takibe rağmen süren, ağrı yapan hareket kısıtlılığına yol açan Baker Kistlerinde cerrahi planlanabilir ki bu durumda MR gerekecektir.
 • görkem  - hocam cevaplarsanız çok sevinirim
  hocam uzun yıllar profesyonel basketbol oynadım. yaklaşık 5 yıldır oynamıyorum ama spor yapmaya devam ediyorum sağ dizimi sakatladım çekilen mr sonucunda Diz eklem sıvısı hafifçe artmıştır Medial menisküs arka boynuzda artiküler yüzeye ulaşmayan lineer dejeneratif sinyal mevcuttur. Lateral menisküs arka ve ön boynuz ve korpus düzeyinde artiküler yüzeye ulaşmayan lineer dejeneratif sinyal mevcuttur. popliteal fossa medialinde 4X3X1 cm boyutunda baker kisti mevccuttur. hocam cerrahi müdahale gerekir mi ? spor yapmaya devam edebilir miyim ? şimdiden teşekkür ederim
 • DrSerefAktas
  mr raporunuzda bahsedilen bulgular cerrahi tedaviye işaret etmez iken aktivite değişikliği gerekip gerekmeyeceği ve hangi tip tedavi uygun olduğu ortopedi uzmanınca muayene ile kararlaştırılabilir.
 • kevser akca  - sol diz ağrısı
  merhaba hocam 28 yaşındayım 4 aydır sol dizimde ağrı var doktora gittim röntgen istedi diz kapağında yumuşama olmuş dedi tekrar mr istedi.mr sonucunda deirn infrapatellar bursa düzeyinde yerleşmiş 16x7,5 boyutunda kistik kitle lezyonu izlenmektedir.yazıyor.sol diziminde ağrısı halen devam ediyor.bilgi verirseniz çok seviniriz teşekürler...
 • DrSerefAktas
  şikayetlerin sürmesi durumunda kist çıkarılabilir.
 • selcuk ilhan gobel  - baker kistine ne gibi uygulama olmali
  Hayirli gunler hocam 30 yaşındayım 5 yil once askerde hastenede sol diz kapagimin arkasinda baker kisti teshisi kondu. Herhangi bir müdahale edilmedi halen var ve sanki sag diz kapaginin arkasinda da belirdi. Arkadasimin babasi silinga ile o sıvıyı cektirmis sizce dogru yontem mi bende yaptirsam dogru sonuc olurmu hayirli gunler cevabinizi bekliyorum
 • DrSerefAktas
  Baker kistinin boşaltılması geçici bir çözüm olacaktır. Genellikle diz içi bir sorundan ötürü Baker geliştiğinden öncelikle nedene yönelik çalışılmalıdır.
 • Sirin Ozan  - Menisküs yırtığı-Baker kisti
  Merhaba hocam. Çekilen diz emarımda, İnceleme alanına giren proksimal metafizinde T2A da heterojen hiperintens, T1A da heterojen hipointens jeografik patern gösteren en geniş yerinde yaklaşık 3.5x1.5 cm boyutlarında osteonekroz alanı mevcuttur. Midial femoral kondil ve tibial plato marjinal kesimlerinde osteofitik sivrileşmeler izlenmektedir. İntraartiküler hafif artmış sinovial efüzyon mevcuttur. Medial menisküs korpus posterioru vearka boynuzunda artiküler yüzeylerle ilişlilenen kompleks yırtığa ait görünüm dikkati çekmiştir. Lateral menisküs normal yükseklik, şekil ve sinyal özlelliğindedir. Anterior çapraz bağ, posterior çapraz bağ, iliotıbıal band, fibular kolleteral ligament ve medial kolletaral ligamantöz kompleks normal gerginlik ve sinyal özelliğindedir. Periligamantöz doku planları açıktır. Quadriceps tendonu ve patellar ligament normal görünümdedir. Hoffa yağ alanı homojendir. Hopliteal fossada semimembranozis-gastroknemius bursasında yaklaşık 2.5 cm çaplı Baker kisti izlenmektedir. Doktorum beni fiziki muayene etmedi. Bu sonuçlara bakarak bana ameliyat olamam gerektiğini söyledi. Dizimde zaman zaman ağrılar artıyor. Hocam ben 2 yıl önce böbrek nakli oldum. bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar kullanıyorum. bu durumda dizimden de ameliyat olmaya çekiniyorum. Hocam bana önerilerinizi raca ediyorum. şimdiden teşekkürler.
 • DrSerefAktas
  mr raporunuzda birçok bulgudan bahsedilmiş olup muayene ve mr görüntüleri incelenmelidir.
 • vildan akbulut  - sol diz MR incelemesi
  inceleme koronal ve aksial planda yağ baskılamalı T2 sekanslarında,sagital planda T1 ve yağ baskılamalı T' aksiyal planda sakanslarında gerçekleştirilmiştir.Tibiofemoral eklem ağırlık genişliği ve eklem ilişkisi tabiidir.Medial femoral kondilde subkondral kemik iliği ödemi izlenmektedir.Tibiofemoral eklemde suprapatellar bursaya uzanan effüzyon dikkati çekmektedir.Patella medial fasette subkondrial erozyon ve hyalin kıkırdakta diffüz incelme dikkati çekmektedir.Medial ve lateral retinakulumların kontur,trase ve sinyal intensiteleri doğaldır.İnceleme alanına giren femur distal,tibia ve fibula proksimal bölümleri ve patella kortikomedüller kemik sinyal indensite dağılımları tabiidir.Medial menisküs arka boynuzunda artiküler yüze ulaşmayan instasubtans dejenerasyon izlenmektedir.(grade II meniskal dejenerasyon)Lateral menisküslerin morfoloji ve sinyal intensiteleri doğaldır.Ön çapraz bağ sinyal intensitesi T1A ve PD sekansında mukoid dejenerasyona sekonder artmıştır.Posterior kruciat ligamanlar ile medial ve lateral kollateral ligamanların trase,kontur ve sinyal intensiteleri tabiidir. Gastroknemius medial başı tendonu ve semimmembranöz tendon komşuluğunda 6 cm uzunluğunda popliteal kist izlenmektedir.Quadriceps ve patellar tendonlar trase,kontur ve sinyal intensiteleri tabiidir. Sayın Hocam, Bana ne olduğuna ve ne yapmam gereğine dair bilgi verirseniz size minnettar kalırım.Teşekkür eder,sağlıklı günler dilerim. Vildan Akbulut
 • DrSerefAktas
  mr bulgularınız cerrahi tedavi gerektirecek bir duruma işaret etmeyip muayene bulgularınız tedavi seçiminde önemli olacaktır.
 • islam  - diz bölgesinde ağrı
  selamun aleykum hocam benim di̇z ağrim vardi mr cekti̇m sonuç: lateral meni̇sküs arka boynuzdan korpusa uzanan hori̇zontal ve verti̇kal komponentleri̇ olan kompleks yirtk hatlari ve bununla i̇şti̇rakli yaklaşik 1*3*2 cm boyutlarinda parameni̇skal ki̇st i̇zlenmektedi̇r. doktorum amelyat olmam gerekti̇gi̇ni̇ söyledi̇ si̇zi̇n bu sonuca yorumunuz nedi̇r ne yapacam amelyat olmasam ne olur ve amelyat olursam ne kadar bi̇r sürede sagligima kavusurum şi̇mdi̇den teşekkürler
 • DrSerefAktas
  meniskus yırtıklarında artroskopik cerrahi önerilir ve aynı gün ayağa kalkmanız beklenir.
 • ayşe karaman
  merhaba.benim sağ dizimde 3a menisküs yırtığı ön çapraz bağlarda yırtılma ve kist var 6 hafta fizik tedaviye gittim ağrılarımda değişiklik olmadı doktor ameliyat diyor.ameliyat olmalımıyım ?
 • DrSerefAktas
  genç ve aktif hastalarda cerrahi tedavi önerilir.
 • mehmet görgin  - baker kisti
  hocam. annemin diz kapağı altında 8*4*2cm t1 kesitler de hipointes ve t2 kesitlerde baker kisti mevcut. mr sonucu. ortopedi dr. gidiyoruz ilaç alıyoruz ama gene şişlik geçmiyor ve ağrı yapıyor dizi. bunun tedavisi nedir? teşekkürler
 • DrSerefAktas
  Baker kisti dizin arkasında yer alıp diz kapağı altındaki kistler genelde Bursit olup inatçı olgularda cerrahi çıkarılabilir.
Sadece kayıtlı kullanıcılar sorun cevaplayalım bölümünü kullanabilir!