Diskoid Menisküs Yazdır

DİSKOİD MENİSKÜS

Menisküsler normalde yarım ay ve C-şeklinde fibrokartilaj dokudan oluşan yapılardır. Menisküsler, diz ekleminde uyluk kemiği alt ucundaki eklem yüzeyi ile baldır kemiği üst ucu arasında yer alarak diz ekleminin uyumunu ve eklemdeki yükün eşit dağılımını sağlarlar. Diskoid menisküs ise adında anlaşıldığı gibi menisküsün normalden daha geniş, disk şeklinde olduğu bir durumdur.

Diskoid menisküs ne sıklıkta görülür?

Diskoid dış menisküs, % 1.5-3, diskoid medial menisküs ise, % 0.1-0.3 sıklıkta görülür.

Diskoid menisküs neden kaynaklanır?

Diskoid menisküs, intrauterin hayatta menisküsün gelişimi ile ilgili bir sorundur. Genellikle, diskoid menisküs doğum sonu mevcuttur ve sonrasında değişikliğe uğramaz. Diskoid menisküsün iki tipi vardır: 1-İnstabil, menisküsün tibia eklem yüzeyine bağlantısının eksik olduğu tip, 2-Menisküs bağlantısının normal olup şeklinin disk gibi olduğu tip

Diskoid menisküs hastalığının bulguları nelerdir?

Diskoid menisküs, tamamen sessiz ve şikayet vermeyen şekilde gözlenebilir. Bazen başka nedenle çekile diz MR larında görüntü verir. Bu şekilde olup hastada hiç bir şikayete yol açmayan diskoid menisküslerin tedavi edilmelerine gerek olmayıp sadece izlenir. Hastalarda şikayet oluşturan tipteki diskoid menisküs hastalığında; ağrı, boşalma hissi, dizde şişlik ve atlama hissi ile dizden ses gelmesi en sık görülen bulgulardır. Diskoid menisküste, menisküs yırtığı sıklığı artmıştır. Menisküs yırtığı durumunda, dizde ağrı yanında kilitlenme ve hareket kısıtlılığı bulguları da görülür.

Diskoid menisküs tanısı nasıl koyulur?

Diskoid menisküs tanısında, hastanın şikayetleri ve fizik muayene diskoid menisküs hastalığı şüphesini uyandırır. İleri tanıda, MR ve tanısal artroskopi yardımcı olmaktadır.

Diskoid Menisküsün tedavisi nasıl yapılır?

Diskoid menisküs, eğer menisküste yıtıkla başvurduysa yırtık kısım çıkarılır. Bunun yanında, disk şeklindeki yapının iç kısmı artroskopik olarak çıkarılarak yarım ay şekline çevrilir. Menisküste yırtık olmayan ama hastada yakınmalara neden olan diskoid menisküsünde  iç kısmı artroskopik olarak çıkarılarak yarım ay şekline çevrilir. Tesadüfen saptanan ve hastada bir şikayete neden olmayan diskoid menisküsler ise sadece izlenir.

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya' daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş' a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

Anahtar Kelimeler: Menisküs, diskoid menisküs, artroskopik menisektomi, artroskopi

 

Menisküs Videoları

 


Sorun Cevaplayalım (162) - (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.)
 • hemsir33  - meniskus
  ic meniskus arka boynuzunda 2. derrcede dejenerasyon mevcuttur.dis meniskuste kova sapi yirtigi bulunmaktadir.on capraz bag kalinlik ve intensitesinde artis mevcuttur. MR sonucumda bunlar bulunmaktadir. yardimci olur musunuz hocam
 • DrSerefAktas  - kova sapı yırtığı
  artoskopik cerrahi tedavi gerekecektir.
 • mehmet elçikol  - mehmet elçikol
  hocam merhaba,kızım 5 yaşında.2 senedir diz ağrıları vardı en son sağ dizinde yürürken boşalma oldu dr.gittik mr çekildi sonucu:1.Lateral menisküs diskoid morfolojidedir ve dejenerasyona ait belirgin intrameniskal sinyal artışı.2.Ön çapraz bağda interstisyel yırtığa ait olduğu düşünülen sinyal artışı.Muayenesi ile korele değerlendirilmesi önerilir.3.Tibiofemoral eklem medial kompartmana bakan kemik yüzeylerde minimal ödem izlenimi.4.Minimal intraartiküler effüzyon.Bu sonuca göre doktor sadece egzersiz verdi ve dizini bükmesin yormasın dedi.Başka yapılacak bir şey var mı?Bunun ileride çocuğuma zararı ne olur çok endişe içindeyim şimdiden bilginiz için teşekkürler
 • DrSerefAktas
  diskoid meniskuse bağlı mı şikayetler oluşuyor onun anlaşılması gerekir. Muayene ve tetkiklerin incelenmesi yerinde olur.
 • fatih kayabalı  - amaliyat gereklimi
  mr sonucumda yazılan şöyle medial menisküs arka boynuzunda evre 2 dejenerasyon ile uyumlu sinyal artışı izlenmektedir. Lateral menisküs ön ve arka boynuzlarında evre 3 yırtık ile uyumlu sinyal artışı izlenmektedir diğer menisküs kısımları normal şekilde patolojik sinyal izlenmemektedir Diz eklem aralığında infra ve suprapateller bursada belirgin sıvı artışı izlenmiştir Hoffa yağ yastığında ödem ile uyumlu sinyay değişikliğileri dikkati çekmiştir diye yazıyor cevabınızı en kısa zamanda bekliyorum teşekürler.
 • DrSerefAktas
  meniskus yırtığınız muayene ve mr görüntüleri ile doğrulanırsa artroskopik cerrahi tedavi planlanabilir.
 • hakan kaya
  hocam merhabalar, benım ıkı dızımdede uzun zamandır lateral diskoid menıskus mevcut. yaklasık 6 aydır bunun agrısını cekmekteyım. 4 kere ayrı tıp fak. hastanelerınde ayrı ayrı doktorlara muayene oldum ve kimi ameliyat dedi kimisi şimdilik gerek yok dedı.. artık özel bır doktora gıtmeye karar verdım. sizin bana önerebileceğiniz bir tavsiye varmı ?
 • DrSerefAktas
  şikayetlerinizin diskoid meniskuslae ilgili olup olmaması titizlikle ortaya koyularak tedavi planlaması yapılabilir.
 • yunus burakhan ileri
  hocam saygılar.. sag dizimde uzun zamandır bir agrı hıssedıyordum. cektırdıgım emar sonucu bu: Medial menisküs ön-arka boynuz sinyal ve konfigürasyonları normal olarak değerlendirilmiştir. Lateral menisküs diskoid özelliktedir. Ön ve arka çapraz bağ bütünlükleri-sinyalleri normal izlenmiştir. İç ve dış yan bağlar normal izlenmiştir. Medial ve lateral kollateral ligament bütünlükleri normal olarak değerlendirilmiştir. Patellar tendon bütünlüğü normal izlenmiştir. Dizin ekstansör mekanizması normaldir. Tibiofemoral-patellofemoral eklem kıkırdakları normal olarak izlenmiştir. Sonuç: Lateral diskoid menisküs. ( hocam ameliyat olmamı gerektirecek bır durum varmı.. tşkrler saygılar
 • DrSerefAktas
  her diskoid meniskus ameliyat gerektirmemektedir. Muayenenizle karar verilebilir.
 • ahmet
  43 yaşındayım.Mr raporumda Medial menisküsün ön boynuzunda tip 1 dejenerasyon,arka boynuzunda tip 3 yırtık formasyonu mevcttur.Leteral menisküsün ön boynuzunda tip 1,arka boynuzunda 2 dejenerasyonla uyumlu sinyal değişikliği mevcuttur.Ön çapraz bağın kalınlığında ve internal intensitesinde artış dikkati çekmiştir.Eklem aralığında ve suprataller bursada patalojik sıvı mevcuttur denmektedir.Bu durum fizik tedavi ile iyileşirmi?Yoksa ameliyat mı gerekir? teşekkürler.
 • DrSerefAktas
  tip3 meniskus lezyonları yani yırtıkları artroskopik cerrahi ile tedavi edilmektedir.
 • saydem  - diskoid mesiküste yırtık
  iyi günler, sağ dizimde diskoid menisküs olduğu, lateral menisküs posterior hornunda intrameniskeal yırtık mevcut olduğu, infeiror artiküler yüzde yırtak alanıda izlendiği mr raporunda belirtilmiş tedavi için ne önerirsiniz ameliyat gerekli mi ameliyat olunmazsa ilerde ne gibi sıkıntılar olur şimdiden teşekkürler
 • DrSerefAktas
  diskoid meniskus yırtıkları diz cerrahisinde deneyimli ortopedi uzmanınca artroskopik cerrahi ile tedavi edilebilir.
 • UĞUR  - menisküs
  hocam iyi günler 1 hafta önce koşarken dizim 2 ye biüküldü acayip acıdı milyon tane merhem sürdümm acı artı azalmadı 2 kez acile gittim ağrı kesici ve merhem verip yolladı şuan toplayarak yürüyom ayamın altına vuran bi ağrı var doktor menisküs olabilir emr çektirceksin dedi sizce ne var sol ayağım sola dönük yürüyorum
 • DrSerefAktas
  Vakit kaybetmeden doktorunuzun istediği MR tetkikini yaptırmalısınız.
 • sevim türkmen  - slm
  slm hocam.uzun süre ayakta kaldım ve aniden korku sonucunda koştum. bunun sonucunda aniden sol diz kapağımda ağrı oluştu.ağrım ayağımın altına vuruyor damarlarımı gerdiğini hissdiyorum.MR sonucum:medial menisküs ve lateral menisküs ön ve arka boynuzları normal morfoloji ve sinyal intensitesinde izlenmektedir.ön ve arka çapraz bağlar normal trase ve sinyal intensitesinde izlenmektedir.patellar tendon normaldir.diz eklemi ve supratellar bursada minimal sıvı mevcuttur.medial ve lateral kolleteral ligamanlar normaldir.paraartiküler kas ve yumuşak doku sinyalleri normaldir.patella poteriorunda grade 2 kondromalazi patella izlenmektedir. anlayabileceğim şekilde açıklayıp değerlendirirseniz çok mutlu olurum.ne yapmalıyım yada ne yapmamalıyım ???? şimdiden teşekkür ediyorum....
 • DrSerefAktas
  mr raporunuz normal olup tanınız muayene ve tetkiklerle koyulabilir.
 • ALYA BEREN  - menisküs??
  12 Mayıs merdıvenden ınmek ısterken sag dızımı attım ve 2 dızıme bırden bısey oldu kılıtlenme,burkulma gb.mr sonucum sağ dız:Medial menıskus posterıor hornda oblık seyırlı ıntensıte artısı(grade ııı yırtık?),medıal ve lateral retına kulumda mınımal effuzyon,anterıor çapraz bagda kalınlasma ve ıntensıte artısı,eklem ıcersınde effuzyon. sol dız mr sonucum:Medial menıskus posterıor hornda oblık seyırlı ıntensıte artısı(yırtık?),anterıor carpraz bagda kalınlasma ve ıntensıte artısı,suprapateller bursada ve eklem boslugunda effuzyon,femur ınterkondral bolgede,femur ve tıbıa medıal kondılde subkondral kemık doku defektlerı,patellada tip ı kondromalazi.Doktor fızık tedavı dedı,menıskus kendılıgınden gecer dedı.eklem yerlerımde sıslık yok,haraket kısıtlılıgı yok,renk degısımı yok.29 yasındayım.bu olaydan once dızımle ılıglı hıc agrım olmamıstı,inernette grade 3 yırtıkta amelıyat dıyor.cok agrılarım var ne yapmalıyım?
 • DrSerefAktas
  muayene bulgularınız mr sonuçlarını desteklerse artroskopik cerrahi ihtiyacı olabilir.
 • nuray uzunoğlu  - mr sonucu
  slm hocam mr sonucumu yazmak istiyorum.medial ve lateral menisküs posterior hornlarda grade 2dejenerasyon.lateral menisküs korpus genişliği 16 mm ölçülmüştür.[diskoid menisküs?]tibia piato posteriorunda pcl insersion komşuluğunda 4 mm çapında pseudokist.patella medial fasette artiküler kartilajda ekspansiyon ve heterojen sinyal [grade 2 kondromalazi patella] enkısa zamanda cevabınızı bekliyorum teşekkürler.
 • DrSerefAktas
  mr ınızdaki bulgular tek başına bir tedavi gerekliliğini irdelek içinbilgi vermemete olup muayene ile beraber değerlendirilmelidir.
 • Sedat Serdar  - Artroskopi Sonrası
  Merhaba Hocam, 3 ay önce menisküs ameliyatı oldum. Ameliyat öncesi MR özet: Laterial menisküs hornunda grade 2 dejenarasyon,Medial menisküs posterior hornunda yüzle ilişkili yırtık şekilnde. Ameliyattan 3 ay sonra çektirdiğim MR özetle: Medial menisküs posterior hornunda grade 3 B kompleks yırtık izlenmiştir. Popliteal fossada küçük baker kisti mevcut. Ameliyat sonrası MR durumumu yorumlar mısınız..
 • DrSerefAktas
  ameliyat öncesi ve sonrası mrlar incelenerek karşılaştırılarak yorum yapmak doğru olur.
 • mehmet aslan  - diz agrısı
  merhabalar kayak yaparken dusmem sonucunda ilk hafta topallayarak yurudum daha sonra sadece diz de cokerken agrı olmaktadır ve futbol macı yapmayı denedıgımdede ayagımda agrılar hıssettım 3 hafta gectı fakat aynı sekılde agrı devam etmektedır yapılan mr sonucunda asagıdakı bılgıler var fakat doktor pek acıklayıcı bırsey solemedı bırseyın yok dedı gectı bu terımlerın acıklanmasında yardımcı olursanız sevınırım ıyı gunler diz eklemine komsu medialde belirgin ödem-enflamasyon bulguları ve medial kollateral ligamentin femura yapışma yerinde minimal injury-internal minimal rüptür bulguları mevcuttur medial menisküs korpusundan arka boynuza doğru uzanan grade 2 dejenerasyon izlenmektedir diz eklem boşluğunda ve suprapatellar bursada efüzyon mevcuttur on çapraz bagda belirgin injury-straın bulguları izlenmektedir
 • DrSerefAktas
  ç yan bağınızda kısmi bir yırtık oluşmuş cerrahi tedaviye gerek olmayıp 4 hafta civarında iyileşmesi beklenir. Daha detaylı bilgii sitemizin aşaıdaki linkinde bulabilirisiniz: http://www.serefaktas.com/diz-cerrahisi/diz-medial-kollateral-ligament-yaralanmasi
 • Emine
  Hocam merhaba, 29 yaşındayım 2 yıl önce discoid menisküs ameliyatı oldum. Ameliyat olduğum dizimde tekrar şikayetlerim başladı (düşme sonucu). Mr ve muayene sonuçlarında doktorum menisküs yırtığı olduğu ve tekrar cerrahi bir uygulama gerektiğini söyledi. Ama aynı dizde ikinci bir operasyonuda onaylamadığını belirtti. Sizce bu durumda ne yapmalıyım?
 • DrSerefAktas
  şikayetleriniz sonucu yapılan muayeneniz ve tetkikleriniz yeni bir meniskus yırtığını işaret ediyorsa artroskopik cerrahi tekrar uygulanabilmektedir.
 • Mümin BOZKURT  - SOL DİZ MR İNCELEME
  Hocam merhaba, sol dizimden 29.08.2012 tarihinde MR çekildim sonucu ise Medial menisküs ön boynuzda grade-2 dejenerasyon izlenmektedir. Korpus-arka boynuzda grade-3b yırtık izlenmektedir. Doktorum bana her hangi bir ilaç öneride bulunmadı ancak acildeki doktor ağrı kesici meğlem ve ağrı kesici hap verdi. bu ilaçları söyledim onları kullan dedi. başlangıçta basamıyordum şimdi ise çok yürüdüğüm zaman üzerine teklemeye başlıyorum. arada bir ağrı yapıyor. 50 yaşındayım ilkin bu namaz kılarken bu yırtık oluştu. doktorum en son bana şunu söyledi eğer geçmezse ameliyat yaparız dedi. Ancak bu ameliyatsız geçermi, birde üstelik doktorum herhangi bir fizik tedavi vermedi, üstelik kendisi ne dizlik verdi nede bununla ilgili ilaç verdi acaba kendi kendine geçermi, ne yapmalıyım. Arkadaşlarım bana BIORICHI At Kestanesi Meğlemi önerdiler onu kallanayımmı veya hangi ilaçları kullanayım veya hangi meğlemi kullanayım. Şimdiden teşekkür ederim. Sizden Allah razı olsun. Saygılarımla
 • DrSerefAktas
  muayene ve tetkikleriniz incelenerek meniskus yırtığınız için artroskopik cerrahi ihtiyacı olup olmadığına karar verilebilir.
Sadece kayıtlı kullanıcılar sorun cevaplayalım bölümünü kullanabilir!