Diz ameliyatı

Diz ameliyatı

Diz ekleminde yapılan cerrahi işlemler, diz ameliyatı olarak adlandırılır.

Diz ameliyatı neden yapılır ?

Diz ameliyatı, diz ağrısı, dizde kişlitlenme, yürüme güçlüğü gibi şikayetleri olan hastalarda yapılan ortopedik muayene ve tetkikler sonucunda 1- istirahat ve ilaç tedavisi ile tedavi edilemeyecek olgularda, 2- fizik tedavi ile hastanın diz sorunlarının çözülemeyeceği durumlarda, 3-cerrahi dışı tüm tedavilerin başarısız olduğu olgularda uygulanır.

En sık yapılan diz ameliyatları nelerdir ?

En sık yapılan diz ameliyatlarına; diz artroskopisi, diz protezi, diz kırıklarında yapılan minimal invaziv cerrahi tedaviler, diz kırıklarında yapılan açık cerrahi redüksiyon ve internak fiksasyonlar, diz deformite ve kırıklarında yapılan eksternal fiksasyon uygulamaları, diz çevresi tümörlerde yapılan tümörlü dokunun çıkarılması ve rekonstrüksiyon işlemleri örnek verilebilir.

Diz ameliyatları genel anestezi ile mi yapılmaktadır ?

Diz ameliyatları genel anestezi ile yapılabildiği gibi spinal / epidural anestezi (belden uyuşturma) ile de yapılmaktadır. Çok az sayıda diz ameliyatı ise sadece lokal anestezi ile ypılabilir. Lokal anestezi ile yapılan diz ameliyatlarına örnek olarak tanısal artroskopi, iğne biyopsisi verilebilir.

Diz ameliyatından sonra ne zaman ayağa kalkabilirim ?

Diz ameliyatlarından sonra, eğer tek taaflı yapıldıysa ve hastanın genel durumu el veriyorsa ameliyattan sonra en geç ertesi günü ayağa kalkabiliniir. Diz ameliyatının tipine göre hastanın ayağına basmasına izin verime süresi değişiklik gösterir. Örneğin artroskopik menisektomi sonrası hastalara hemen desteksiz basma izni verilirken kırık tespitlerinde walker yada koltuk değneği ile kısmi yük vererek basma önerilir.

Diz ameliyatından sonra dikişler ne zaman alınır ?

Diz ameliyatı, artroskopik cerrahi gibi minimal invazi ve küçük kesilerle yapılan bir ameliyatsa 5-7 günde dikişler alınır. Total diz protezi gibi diz ameliyatlarından sonra dikiş alma süresi 2 haftaya kadar uzayabilir.

Diz ameliyatı sonrası dizimi hemen bükebilir miyim diz ameliyatı sonrası alçı yada dizlik kullanacak mıyım?

Tedavinizi yürüten ortopedi doktoru, dizinize mümkün olan en kısa sürede hareket vermek isteyecektir. Ancak, bazen diz ameliyatı sonrası diz ekleminin tespiti gerekebilecektir. Diz eklemini ilgilendiren kırıklar, patella kırıkları, artroskopik bağ onarımları gibi bazı diz ameliyatları sonrası, ortopedi doktorunuz 3 haftaya kadar diz hareketlerinizi kısmen kısıtlayan bir dizlik yada atel kullanmanızı isteyebilir.

Diz ameliyatından sonra hastanede kaç gün hastanede kalmam gerekir ?

Ameliyat sonrası hastanede kalış süreniz diz ameliyatı tipine bağlıdır. Örneğin; iğne biyopsisi, tanısal artroskopi gibi diz ameliyatlarından sonra hastanede kalmanız gerekmezken ortalam olarak artroskopik menisektomi sonrası 1 gün, ön çapraz bağ rekonstruksiyonu sonrası 2-3 gün, diz potezi sonrası 5-7 gün hastanede kalmanız gerekebilir. Ameliyatınızı gerçekleştiren ortopedi uzmanının ameliyat sonrasında yaptığı kontrollere göre bu süre kısalabilir yada uzayabilir.

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya’ daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş’ a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

 

ortopedi.tv

Ortopedi TV – Prof. Dr. Şeref AKTAŞ – Ortopedik Hastalıklar Video sayfası

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”