Diz kıkırdak Sorunları Yazdır

DİZ KIKIRDAK SORUNLARI

Eklem kıkırdağı nedir?

Eklem kıkırdağı, kemik uçlarını örten doku olup, eklemi oluşturan yüzeylerin düzgün, kayıcı yapısını sağlayarak, eklem yüzeylerinin birbiri üzerinden rahat hareket etmesini sağlarlar. Kıkırdak yüzey sayesinde basınç dağıtılarak sürtünme kuvveti en aza indirilir.

Eklem Kıkırdak sorunlarının bulguları nelerdir?

Eklem kıkırdağı hasarlarında başlangıçta ağrı hissedilmez. Bunun nedeni kıkırdak dokusunda sinir uçları olmamasıdır. Eklem kıkırdak hasarı büyük olup altındaki kemik ortaya çıkarsa o zaman ağrı hissedilir. Kıkırdak hasar düzeyi, 4 grupta sınıflandırılır: Grade 1: Eklem kıkırdağında yumuşama, Grade 2: Eklem kıkırdağında yüzeyel çatlaklar, Grade 3: eklem kıkırdağında daha derin hasarlar, kraterler, Grade 4: Eklem kıkırdağında alltaki kemiğin ortaya çıktığı hasarlar. Grade 4 kıkırdak hasarında kopan serbest kıkırdak parçalar eklem içinde dolaşarak kilitlenme, ağrı ve kıkırdakta aşınmaya yol açarlar.

Diz Eklemi kıkırdak sorunlarında tanı nasıl koyulur?

Diz eklemi kıkırdak sorunlarında hastanın ana şikayeti olan ağrı şikayetinin irdelenmesi yardımcı olur.Ağrı, ne zamandır var? Ağrıyı azaltan, arttıran posizyonlar neler? Ağrı sadece aktivite ile mi oluyor yoksa istirahatte de var mı? Ortopedi doktoru fizik muayenede ağrılı eklem bölgelerinin hassasiyetini, anatomik bozuklukları ortaya koyabilir. Eklem kıkırdak lezyonlarından şüphenilen hastaların radyografik ve MR incelemeleri ile lezyonun yeri ve düzeyi saptanır.

Diz eklemi kıkırdak sorunlarının nedenleri nelerdir?

Diz eklemi kıkırdak sorunları skılıkla genç hastalarda spor yaralanmaları sırasında olan diz burkulmaları yada dize direkt gelen travmalar ile gözlenir. Bunun dışında trafik kazalarıı ve ileri yaşta özelliği bozulmuş kıkırdaklı hastalarda diz burkulmaları da kıkrdak hasarlarına yola açarlar. Ayrıca kıkırdak altındaki kemiğin beslenmesinin bozulduğu durumlarda, dizin mekanik bozuklukları nedeni ile eklem yüzeyi yük dağılımının bozulduğu hastalarda da kıkırdak sorunları görülür.

Diz Eklemi Kıkırdak sorunlarının tedavisi nasıl yapılır?

Eklem Kıkırdak hasarlarında en önemli sorun kıkırdağın beslendiği bir damarsal yapı olmaması ve sadece eklem sıvısı yardımı ile beslenmesidir. Eklem kıkırdağı, hasar gördüğünde kendini yenileme özelliği yoktur. Eklem kıkırdağı hiyalen kıkırdak dediğimiz kıkırdak tipinden oluşur. Bir hasar durumunda iç kısımda fibrokartilaj dediğimiz tipte kıkırdak oluşmakla beraber bu tip kıkırdak hiyalen kıkırdak özelliklerinde değildir.

Tedavide, planlama kıkırdak hasarı boyutu, düzeyi ve nedenlerine göre planlanır. Hafif kıkırdak hasarlarında eksersiz ve kıkırdak destekleyici ilaçlar yeterli olabilir. Eğer kıkırdak hasarına neden olan bir durum varsa öncelikle bu giderilmelidir. Örneğin mevcut meniskus yırtığı, diz içi serbest cisim, diz kapağı dönüklüğü gibi problemler kıkırdak hasarına yol açtıysa artroskopik cerrahi ile öncelikle bu birincil problemler tedavi edilir. Daha sonra grade 1-2 hastalarda eksersiz, ağızdan kıkırdak destek ilaçlar  önerilirken grade 3 lezyonlarda eklem içi viskosuplement dediğimiz enjeksiyonlar ve fizik tedavi uygulanmaktadır. Grade 4 dediğimiz kemiğin ortaya çıktığı lezyonlarda öncelikle artroskopik olarak kıkırdak hasarı olan bölgenin kenarları düzenlenir. 30 yaş ve altı hastalarda kıkırdak altında ortaya çıkan kemikte mikrokırık dediğimiz yöntem diz artroskopisi ile uygulanır. Genellikle 2cm2 nin altındaki alanlarda uygulanır. Bunun dışında yük binen alanlarda ki hasarlı bölgelere mozaikplasti dediğimiz yöntemle dizin sağlam kesimlerinden alınan kıkırdak kemik silindirleri uygulanarak hiyalen kıkırdakla onarım sağlanır. Son zamanlarda güncellik kazanan yöntemde artroskopik cerrahi ile diz ekleminden alınan sağlam kıkırdaklar özel laboratuvarlarda kıkırdak hücre kültürleri ile ortalama 6 haftada üretilerek ikinci bir operasyonla kıkırdak kaybı olan alana uygulanır. Hastalarımıza diz kıkırdak sorunlarında herhangi bir bitkisel tedavi yöntemi uygulamamaktayız.

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya' daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş' a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

 

Ortopedik Hastalıklar Videoları

 


Sorun Cevaplayalım (712) - (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.)
 • mamican  - Diz kıkırdağı
  Selamünaleyküm Şeref hocam. Dört ay önce futbol oynarken düştüm. Düşerken dizimden güçlü bir ses geldi. Çekilen mr sonucunda medial menüsküs posterior hornunda grade 2-3 dejenerasyon vardı. Bundan dolayı devlet hastanesinde artrokopi oldum. Ameliyat sonrası doktorlar menüsküsünde bir şey yoktu ama diz kıkırdağında yıpranma çok fazla dediler.ve glukozamin tablet kullan dediler. Âmâ dizim hala çok ağrıyor. Öğretmen olduğum için çok fazla muayene için vaktim yok. Yaz tatiline kadar ağrılarımı hafifletecek neler yapabilirim. Kıkırdak yenilenmesine iyi gelen besin mevcut mudur? Sizce ne yapmalıyım? Spor yapmak(bisiklet, ağırlık) kıkırdak oluşumuna yardımcı olur mu? Görüşleriniz için şimdiden çok teşekkür ederim.
 • kbrad50
  MR, Eklem tek Hastanız Yapılan : Sağ El Bileği Eklemi MR incelenmesinde: Ön Tanı: Ganglion kisti? Hasta tarafından şikayet tanımlanan alanın ciltteki izdüşümü marker ile işaretlenerek inceleme gerçekleştirilmiştir; Marker komşuluğunda yer kaplayan kitlesel lezyon oluşumu izlenmedi. Marker komşuluğunda abduktor pollisis longus ve ekstensör pollisis brevis tendonu komşuluğunda hafif T2 sinyal hiperintensitesi izlenmektedir. Hafif dereceli De Quervain tenosynoviti açısından anlamlı olabileceği düşünüldü. Klinik eşliğinde değerlendirilmesi önerilir. Bunun dışında; Ekstensör ve fleksör tendon grupları ile ekstensör ve fleksör retinakulum tabii olarak değerlendirildi. Karpal tünel içerisinde tendonların ve medial sinirin trase, kontur, sinyal intensite dağılımları doğaldır. Trianguler fibrokartilaj kompleksin morfoloji ve sinyal intensite dağılımı doğaldır. Ulnokarpal meniskus içerisinde patolojik sinyal intensite değişikliği izlenmedi. Görüntü alanına giren distal ulna ve radius, proksimal karpal ve metakarpal kemiklerin kortikomedüller sinyal dağılımı tabiidir. 11/28/2014 12:27:27 PM
 • DrSerefAktas
  Muayeneniz ile MR görüntüleriniz incelenerek kesin tanıya ulaşabiliriz. Tanı sonrası tedavi planı yapabiliriz. MR raporunda bahsedilen DeQuervain Hastalığı hakkında bilgiye aşağıdaki link ile ulaşabilirsiniz. http://www.serefaktas.com/el-cerrahisi/de-quervain-hastaligi-de-quervain-tenosinoviti
 • cemalb  - SOL DİZ MR SONUCU
  Hocam öncelikle bize boyle bir sans verdiginiz icin tesekkur ederim. 8 gün önce futbol oynuyordum.ve dizim döndü MR cekildi ve doktorum MR sonucunda ö.ç.b baglarda yırtık oldugunu soyledi onunla ilgili tedaviye başlandı.Ancak bana Doktorum sunu söyledi: sol diz kıkırdakda hasar olusmus olabilir dedi ancak dizinde çok ödem oldugu için 3 ay sonra tekrar MR çekilip sağlıklı bir şekilde bakılması gerektigini soyledi. raporda soyle yazıyor :Suprapatellar bursada ve diz eklemi içerisinde efüzyon mevcuttur. Ön çapraz bağ orta kesiminde rüptür bulguları izlenmektedir. Lateral menisküs arka boynuzunda eklem kapsülüne ulaşan horizontal yırtık mevcuttur. Femur lateral kondilinde subkondral erozyon ve minimal kartilaj kaybı dikkat çekmiştir. Medial kondilde ise erken evre osteokondral lezyon görünümü izlenmektedir. biraz korktum sizden mümkünse bana bu konu ile ilgili bilgi verirmisiniz.lütfen
 • DrSerefAktas
  dizinizdeki mevcut durumlar için artroskopik cerrahi gerekebiecektir. Değerlendirmeniz sonrası tedavini ötelenmeden planlanabilir.
 • pandaaa
  Merhaba hocam benim bir seneden beri dizlerim agriyor mr cektirdim sonuclari sol diz;diz eklem mesafelerinde suprapateller bursaya uzanan artiküler sivi artisi izlenmistir.hipertrofik medial suprapatellar plika izlenmistir.Patella medial fasette II kondromalazi ile uyumlu kikirdakta incelme izlenmistir.Medial femoral kondil medüller hafif derecede kemik iligi ödemi izlenmistir.Medial menisküs posterior hornda I dejenerasyon ile uyumlu patalojik sinyal degisikligi izlenmistir..SAG DİZ;distal femur metadiafizer bileskede sklerotik fibröz kortikal defekt..Yasim daha 25 fizik tedavide gordum faydasi olmadi sizce artroskopik cerrahi gereklimidir? Kolay gelsin.
 • DrSerefAktas
  muayenenizde şikayetlerinizin plikadan kaynaklandığı düşünülürse ve fizik tedavi den fayda görmedi iseniz artroskopik cerrahiden fayda görebilirsiniz.
 • ahmet33  - dizdeki kıkırdak erimesi
  hocam merhaba. menisküs yırtığı ve ön çapraz bağ kopmasıyla beraber kıkırdak yok olması mevcuttur. 55 yaşındayım. yürümekte çok zorluk çekiyorum.iki dizimdende 27 ve 28 yaşlarımda 2 kez iç ve dış menisküs ameliyatı geçirdim. şuanda özellikle kıkırdak yokolmasına ne tür bir tedavi önerirsiniz? şimdiden teşekkür ederim.
 • DrSerefAktas
  Yaşınız gözönüne alındığında yüzey protezleri, hyaluronik asit uygulaması, total diz protezi seçeneklerinden size uygun olanı muayene ve radyografik görüntüleriniz değerlendirilerek seçilebilir.
 • vakkas02  - sol diz kağaı çıkması
  hocam bundan 4 ay önce kıcboks müsabakasında aniden sol dizinmin üstüne düştüm diz kapaım feci şekilde ağrıdı mr çekildi diz kapağın çıkmış dediler ondan sonra kendi kendine oturdu diz kapağım şuan antremanlara başlamak istiyorum bir sorun olurmu koşarken ağrı oluyor biraz dizimde yine çıkarmı diz kapağım ?
 • DrSerefAktas
  muayene ve tetkikle iz kapağınızın son durumu değerlendirilerek karar verilebilir.
 • bakir_ercan
  hocam 45 gün önce halı saha maçındaa düştüm ve doktora gittiğimde mr çektirmemi istedi kpssye hazırlandığım için fırsat bulup sonuçlarını gösteremedim mr sonuçlarında femur lateral kondilde, tibia medial plato anterior ve lateral plato posterior kesimlerinde ve tibiofibuler eklemi oluşturan kemik yüzler komşuluğunda yaygın kemik iliği ödemi. medial menisküs posterior horn ve gövde kesiminde inferior artiküler yüze uanan rüptür. srka çapraz bağa ait intensite tabidir. medial kolleteral ligaman intensitesinde grade 1 artış. lateral kollateral ligamana ait intensite tabidir. eklem içi sıvı miktarı artmış olup suprapatellar bursada minimal effüzyon kkaydedilmişitr. infrapatellar düzeyde cilt altı dokuda ödem vardır, yazmaktadır. cerrahi operayson gerekir mi hocam
 • DrSerefAktas
  meniskus yırtığınız için gerekebilir
 • Hakan14
  Merhabalar hocam.Ben yaklaşık 4 sene önce sol dizden ameliyat olmuştum kikirdak parçaları alinmisti. Bu zaman zarfinda diz kapaginin altinda sürekli sürekli bir agri vardi ama fazla rahatsız edici değildi ancak son 1 yildir bu agri çok siklasmaya basladi en fazla merdiven cikip inerken agri oluyor buda hayat standart ini çok dusuruyor.bende 2 hafta fizik tedavisi gordum ama faydasi olmadi .egzersizlerjnde fazla faydasini göremedim. Dizinin güçlenmesi için ne yapabilirim birde elastik dizligi sürekli kullanmama kas gelişimine zarari olurmu Tesekkurler.
 • DrSerefAktas
  son durumunuz muayene ve güncel tetkiklerle değerlendirlerek saptanmalı ve son durumunuza uygun tedavi planı yapılmalıdır. Tarafımızdan değerlendirme arzusunda iseniz randevü alabilirsiniz.
 • ibrahimk
  Hocam merhaba babamin sol dizinde oluşan agri sonucu mr test sonucu ; medial menisküs arka boynuzda inferiorda eklem yüzüne uzanim gosteren grade 3 yirtik ile uyumlu sinyal intensite degisikligi izlenmemektedir. Menisküs posterior kesimde 16*7 mm boyutunda duzgun konturlu lokule kistik alan mevcuttur (meniskal kist?) tibial plato orta hat epifizel alanda net sınırlı t2 de hiper, t1de hipointens ozellikte hafif sklerotik rim gosteren multi-lokule 28*14 mm boyutunda kistik alan izlenmemektir (kemik kisti) suprapatellar bursada ve medial eklem araliginda sıvı izlenmektedir. Sayin doktorum babam 56 yasinda cerrahi mudahale gerekir mi? Ya da ilac ve fiziksel tedavi yoluyla duzelme olasiligi varmi?
 • DrSerefAktas
  muayene ve mr görüntüleri değerlendirilerek şikayetlernin meniskus yırtığından olduğu kanısına varılırsa artroskopik cerrahi önerilir.
 • mehmet07  - Saygılar
  Hocam benim yaşım 25 ve sol diz kapağımın hemen altındakikemik üzerinde kıkırdak benzeri bir belirme oluştu.Yatay bir çizgi halinde gibi geliyor bana.Normal zamanda ağrı yapmıyor fakat elimle dokunduğumda inanılmaz dayanılmaz bir ağrı hissediyorum.Parmağımı üzerine koyup aşağı yukarı hareket ettirdiğimde belirgin olarak hissedebiliyorum.Çocukken darbe almış olablirm hatırlamıyorum bunu.Ama gerçekten inanılmaz derecede canımı sıkan bir durum bu korkudan doktorada gidemiyorum.acaba nedir bu şeref hocam beni bilgilendirebilirseniz çok sevinirim.Şimdiden teşekkürler Saygılar hocam.
 • DrSerefAktas
  muayene ve tetkikiniz önerilir.
 • aykut_gfb53  - menisküs
  Hocam Merhaba, Merhaba 1 yıl önce sağ diz dış menüsküsümde kova sapı yırtığı vardı neredeyse tamamı çıkarıldı. Ameliyattan sonra durumumu görmek için mr çektirdim. Mr sonuçlarımı linke Tıklayarak inceleyebilir misiniz? Amatör futbolcuyum bu sonuçlara göre futbola devam etme olasılığım nedir? Eğer bu sonuçlar futbol oynamam açısından risk taşıyorsa,futbola devam etmem için nasıl bir yol izleyebilirim. http://i.hizliresim.com/KZppLZ.jpg
 • DrSerefAktas
  Etik ve profesyonel açıdan muayene ve tedavisini yapmadığımız hastalara ait görüntüleri incelememekteyiz.
 • reyhan akkaya  -  Acil
  Hocam saygilar Öncelikle yaziniz son derece bilgilendirici olmuş. Benim maruzatim sol dizimle alakali. Yaklaşık olarak 5 aydir agri çekiyorum. Son 1.5 ayda agrilarim dayanilmaz bir hal aldi. Bir kaza sonucu sirtima 8 adet pilatin takildi 10 yil evvel. Pilatinler mr a uyumlu olmadigi icin mr cekilemiyorum. 8 farkli doktora gidip 8 farklı teşhis kondu. Kimi menisküs yirtigi dedi kimi kikirdak yumusamasi. 2 krem yazip gonderdiler hep. En son çapa ya gittigimde herhangi bir ölçüm yapilmadan diz kapagimdaki sivinin bittiği soylendi. Efervesan onerdi doktor. Sabah aksam seklinde. 3 ay kullanmaliymisim. Fizik tedavi oneren oldu.asla yaptırma diyen oldu. Kafam çok karışık. Şahsi görüşüm kiloya bağlı olarak sirtimdaki Pilatinlerin yükü tasiyamamasindan dolayı yuruyusumun degismesinden kaynaklanan bir durum. Yasim 26. Kilom 70. Boyum 1.70. Bir de ciddi oranda d vitamini eksikliği cikti. Bu da çok etkili olabilirmis.durumla ilgili devit 3 ampul kullanıyorum. Benim sizden istirhamim PRP yi tavsiye eder misiniz? Geçici bir çözüm mü yoksa kalici mi. Haftaya yüzmeye başlıyorum. Umarım faydasını görürüm. Simdiden engin bilgileriniz için teşekkür ederim.
 • DrSerefAktas
  Uygun olgularda PRP ile çok başarılı sonuçlar alınmaktadır. Size uygunluğu muayene ve tetkikleriniz incelenerek anlaşılabilir.
 • hülya özkırımlı  - diz mr
  merhaba hoam,49 yaşında bir bayanım.emar sonucum;-tibia plato orta kesimde subkondral kist,medialkondilde kemik iliği ödemi,pateller kıkırdakta incelme,iç ya bağda grade 2 dejenerasyon,çaprazbağ distal kesiminde dejenerasyon,medial menisküs posterior hornunda grade 2 dejenerasyon.tedavi olarak jel krem ve ağrı kesici ve destek dizlik verdi.40 gün oldu hala normal yürüyemiyorum.ağrılarımda azalmadı.3 yıl önce kemoterapi tedavisi aldım.doktorum kemilerdeki defermasyonun ilaçların da yan etkisi olduğunu söyledi.dizden iğne yapılmasını önermedi.sizce daha çabuk etkisini gösterecek başka bir tedavi şekli yokmu acaba.çok sıkıntılım.işe gidemiyorum.psikolojim bozuldu.
 • DrSerefAktas
  muayene ve tetkikiniz gereklidir.
 • nur gözübüyük  - acil!!!
  diz kapağımda her eğilip kalkmamda çıtırtılar geliyordu,gece yatarken bazı zamanlarda ayaklarım sızlıyordu,doktora gittim,kıkırdak zedelenmesi olduğunu söyledi,boyum uzun olduğu için normalmiş,bir kas gevşetici ve sanırım kıkırdak için hap verdi,bi tapletti ikisinide bitirdim,yalnız uzun süre korumam gerektiğini söyledi,sandalyede namaz kılıyorum ve ben daha çok genç yaştayım,hala sızularım var,yurtta kalıyorum mecburen 4 kat merdiven çıkıyorum ,nw yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olur musunuz ?
 • DrSerefAktas
  muayene ve tetkiklerinizle sorununuz saptanarak tedavi planı yapılmalıdır.
 • dilek  - sol diz
  femur lateral kondilde subkortikal kist formasyonu var ne yapmalıyım teşekkür ederim
 • DrSerefAktas
  radyolojik tetkikleriniz incelenmelidir.
Sadece kayıtlı kullanıcılar sorun cevaplayalım bölümünü kullanabilir!