Diz kıkırdak Sorunları Yazdır

DİZ KIKIRDAK SORUNLARI

Eklem kıkırdağı nedir?

Eklem kıkırdağı, kemik uçlarını örten doku olup, eklemi oluşturan yüzeylerin düzgün, kayıcı yapısını sağlayarak, eklem yüzeylerinin birbiri üzerinden rahat hareket etmesini sağlarlar. Kıkırdak yüzey sayesinde basınç dağıtılarak sürtünme kuvveti en aza indirilir.

Eklem Kıkırdak sorunlarının bulguları nelerdir?

Eklem kıkırdağı hasarlarında başlangıçta ağrı hissedilmez. Bunun nedeni kıkırdak dokusunda sinir uçları olmamasıdır. Eklem kıkırdak hasarı büyük olup altındaki kemik ortaya çıkarsa o zaman ağrı hissedilir. Kıkırdak hasar düzeyi, 4 grupta sınıflandırılır: Grade 1: Eklem kıkırdağında yumuşama, Grade 2: Eklem kıkırdağında yüzeyel çatlaklar, Grade 3: eklem kıkırdağında daha derin hasarlar, kraterler, Grade 4: Eklem kıkırdağında alltaki kemiğin ortaya çıktığı hasarlar. Grade 4 kıkırdak hasarında kopan serbest kıkırdak parçalar eklem içinde dolaşarak kilitlenme, ağrı ve kıkırdakta aşınmaya yol açarlar.

Diz Eklemi kıkırdak sorunlarında tanı nasıl koyulur?

Diz eklemi kıkırdak sorunlarında hastanın ana şikayeti olan ağrı şikayetinin irdelenmesi yardımcı olur.Ağrı, ne zamandır var? Ağrıyı azaltan, arttıran posizyonlar neler? Ağrı sadece aktivite ile mi oluyor yoksa istirahatte de var mı? Ortopedi doktoru fizik muayenede ağrılı eklem bölgelerinin hassasiyetini, anatomik bozuklukları ortaya koyabilir. Eklem kıkırdak lezyonlarından şüphenilen hastaların radyografik ve MR incelemeleri ile lezyonun yeri ve düzeyi saptanır.

Diz eklemi kıkırdak sorunlarının nedenleri nelerdir?

Diz eklemi kıkırdak sorunları skılıkla genç hastalarda spor yaralanmaları sırasında olan diz burkulmaları yada dize direkt gelen travmalar ile gözlenir. Bunun dışında trafik kazalarıı ve ileri yaşta özelliği bozulmuş kıkırdaklı hastalarda diz burkulmaları da kıkrdak hasarlarına yola açarlar. Ayrıca kıkırdak altındaki kemiğin beslenmesinin bozulduğu durumlarda, dizin mekanik bozuklukları nedeni ile eklem yüzeyi yük dağılımının bozulduğu hastalarda da kıkırdak sorunları görülür.

Diz Eklemi Kıkırdak sorunlarının tedavisi nasıl yapılır?

Eklem Kıkırdak hasarlarında en önemli sorun kıkırdağın beslendiği bir damarsal yapı olmaması ve sadece eklem sıvısı yardımı ile beslenmesidir. Eklem kıkırdağı, hasar gördüğünde kendini yenileme özelliği yoktur. Eklem kıkırdağı hiyalen kıkırdak dediğimiz kıkırdak tipinden oluşur. Bir hasar durumunda iç kısımda fibrokartilaj dediğimiz tipte kıkırdak oluşmakla beraber bu tip kıkırdak hiyalen kıkırdak özelliklerinde değildir.

Tedavide, planlama kıkırdak hasarı boyutu, düzeyi ve nedenlerine göre planlanır. Hafif kıkırdak hasarlarında eksersiz ve kıkırdak destekleyici ilaçlar yeterli olabilir. Eğer kıkırdak hasarına neden olan bir durum varsa öncelikle bu giderilmelidir. Örneğin mevcut meniskus yırtığı, diz içi serbest cisim, diz kapağı dönüklüğü gibi problemler kıkırdak hasarına yol açtıysa artroskopik cerrahi ile öncelikle bu birincil problemler tedavi edilir. Daha sonra grade 1-2 hastalarda eksersiz, ağızdan kıkırdak destek ilaçlar  önerilirken grade 3 lezyonlarda eklem içi viskosuplement dediğimiz enjeksiyonlar ve fizik tedavi uygulanmaktadır. Grade 4 dediğimiz kemiğin ortaya çıktığı lezyonlarda öncelikle artroskopik olarak kıkırdak hasarı olan bölgenin kenarları düzenlenir. 30 yaş ve altı hastalarda kıkırdak altında ortaya çıkan kemikte mikrokırık dediğimiz yöntem diz artroskopisi ile uygulanır. Genellikle 2cm2 nin altındaki alanlarda uygulanır. Bunun dışında yük binen alanlarda ki hasarlı bölgelere mozaikplasti dediğimiz yöntemle dizin sağlam kesimlerinden alınan kıkırdak kemik silindirleri uygulanarak hiyalen kıkırdakla onarım sağlanır. Son zamanlarda güncellik kazanan yöntemde artroskopik cerrahi ile diz ekleminden alınan sağlam kıkırdaklar özel laboratuvarlarda kıkırdak hücre kültürleri ile ortalama 6 haftada üretilerek ikinci bir operasyonla kıkırdak kaybı olan alana uygulanır. Hastalarımıza diz kıkırdak sorunlarında herhangi bir bitkisel tedavi yöntemi uygulamamaktayız.

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya' daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş' a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

 

Ortopedik Hastalıklar Videoları

 


Sorun Cevaplayalım (727) - (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.)
 • gkhan.kaleli  - menisküs
  hocam merhabalar ilk önce. ben bundan 5,5 ay önce menisküs ameliyatı oldum ve doktorum bana ameliyattan sonra yırtılma diz kıkırdaklarına kadar yırtıldığını söyledi 3 hafta bacağım demir korsede kaldı ve bacağım hareketsiz kaldığı için kaslar zayıfladı fizik tedaviye de gittim de bacak eski haline gelmedi zayıf hala ve sadece düz koşu yapıyorum arada ve futbol benım hayatım bu yüzden futbola dönmem için ne önerirsiniz ??
 • DrSerefAktas
  son durumunuz muayene ve gerekirse tetkikler ile değerlendirilmelidir. Tarafımızdan ikinci görüş almak isteğindeyseniz hasta ve tetkiklerinin değerlendirilmesi için iletişim bilgilerindeki telefonlarımızdan randevü alabilirsiniz
 • mhmtkrcn  - kıkırdak
  Şeref Hocam Merhaba, Ben 23 yaşındayım ve amatör olarak futbol oynamaktayım. 1 buçuk sene kadar önce dizimdeki problem nedeniyle doktor doktor gezdim fakat düzgün bir açıklama görmedim çekindiğim MR larla kaldı. son gittiğim hastanede ameliyat dedi fakat 3 ay sonra tekrar gitti ameliyatlık bir durum kalmamış ama sıkıntın tam olarak geçmemiş dedi. şuan futbol oynamaktan çekiniyorum. dizimde kıkırdak kırığı var dediler. dinlendiğimde agrı olmuyor fakat antreman sonrası diz kapağımın altında bir sızı oluyor. dizimi kırıp üzerine yüklendiğimde veya düz bir halde dururken dizimi geriye dogru itelediğimde bu sızıyı agrıyı hıssedıyorum. egzersizle duzelmsı mumkun mu? yada size MR görüntüleini atma şansımız var mı ? yardımcı olur musunuz ? çok teşekkürler.
 • DrSerefAktas
  Fizik tedaviden faydalanabilirsiniz. Ancak tarafımızdan değerlendirilme isteğinde iseniz. 0212 215 5273 Ortopedi Doktorum Kliniği ile randevü için görüşebilirsiniz.
 • iremboun
  Eğilip kalkarken dizlerimden gıcırtı şeklinde sesler geldiğini fark ettim çok rahatsızlık vericiydi. Daha sonra doktora gittim ve kıkırdak doku incelmesi olduğunu öğrendim. şu an dizimi tam olarak bükemiyorum acı hissediyorum ve ara sıra ağrıyor. Doktor ameliyata gerek olmadığını söyledi ve dizlerime yük bindirmeden hareket ettirmemi sağlayan bir egzersiz verdi. Merdiven çıkma, zıplama, çökme veya topuklu ayakkkabı gibi şeyleri yasakladı. Ama benim içim pek rahat değil bu şekilde düzelicek mi onu bile bilmiyorum ve hayatımı çok etkiliyor bu problem. (2 dizimde de problem var ve 20 yaşındayım herhangi bir travmatik durum da söz konusu değil nedenini bilmiyorum) Böyle bir konuda önerebileceğiniz bir şey var mı acaba?
 • DrSerefAktas
  yaşınız itibarı ile kıkırdak incelmesi beklenmez.böyle bir durumda detaylı olarak değerlendirilmeniz gerekir.
 • mserhat  - Menisküs sorunlarım hk.
  Hocam merhaba; Sağ dizimde posterior horn grade 3 yırtık tehşisiyle ameliyat oldum. Ameliyat sonrası bakımımı egzersizlerimi son derece itinayla yaptığım halde 1. yılın sonunda geçmeyen ağrılarım, üstüne bastığımda çektiğim acı ve topallamamdan dolayı tekrar ameliyat kararı verildi. 2. ameliyattan sonra tabloda çok değişiklik olmadı ve 8 ay sonra 3. ameliyata karar verildi. 3. ameliyatım sonrası doktorum mr çektirirsen içeride yine yırtık gözükeceğini bütün menisküsü almadığını sadece takılan yerleri temizlediğini ve menisküs dokusunu koruduğunu ifade ettiler.Kanlanan bölgeye müdahale etmediğini gerekirse tekrar değerlendirilebileceğini ifade etti. Aradan 2,5 ay süre geçti. Bu süreç içinde bakımımı ve öğütlenen herşeyi harfiyen yerine getirdim. Halen sağ dizimden çok ızdırap çekiyor topallıyor ve çok sıkıntı yaşıyorum. Ne yapmalıyım.Lütfen bana bir ışık bir yol yardımınızı rica ediyorum. Saygılarımla.
 • DrSerefAktas
  son durumunuz muayene ve gerekirse tetkikler ile değerlendirilmelidir. Tarafımızdan ikinci görüş almak isteğindeyseniz hasta ve tetkiklerinin değerlendirilmesi için iletişim bilgilerindeki telefonlarımızdan randevü alabilirsiniz
 • Sezgin Ö  - Osteokondral Lezyon
  Merhabalar, Yarı profesyonel futbolcuyum, yurtdışında yaşamaktayım ve burdaki doktorlara güvenmiyorum. 2014 Kasım ayında maç esnasında rakibin müdahalesiyle şiddetli bi ayak burkulması yaşadım. Şubat ayında tr gelip mr çektirdim ve aşağıdaki sonuçlar çıktı. 3-4 ay sonra tekrar mr çekip gelmem söylendi. Bu ay gelicem fakat araştırırken bu forumu buldum. Halen 5 dk yürüme sonrasında bile şiddetli bi ağrı oluyor. artroskopi ameliyatı olmam şartmıdır bu durumda.. Teşekkürler.. SOL AYAK MRG İncelenmesinde ; Teknik : T1 ağırlıklı sagital 4mm,T1 agırlıklı koronal 4mm, STIR Sagital 4mm. T1 agırlıklı aksial 5mm , T2 agırlıklı aksial 5mm, T2 agırlıklı FATSAT koronal 4mm. Bulgular; Olguda talus çatısında osteokondral lezyon izlenmektedir.Talus posteriorunda ödematö görünüm ile birlikte talofibular ligamanda düzensiz intensiteler ve posterior sindesmosizde irregüler görünümler izlenmektedir.(Posterior talofibular impengement sendromu?) Anteriorda tibial kesimde ödematö görünüm ile birlikte talus anteriorunda da kortikal seviyede skleroza yol açmış deforme görünümü izlenmektedir. Kesit alanına giren tarsal,metatarsal ve falengeal kemiklerin kortikal ve medüler sinyal intensiteleri tabiidir. Komşu eklem mesafeleri ve eklem yüzleri normaldir. Dorsal ve plantar yüzde cilt-cilt altı dokular,tenden ve kas yapıların sinyal intensiteleri tabiidir.
 • DrSerefAktas
  muayene bulgularınız ve yeni mr ınız osteokondral lezyonu düşündürecek olursa artroskopik cerrahi gerekebilir.
 • arzu tuana  - kıkırdak
  Merhaba hayırlı günler doktor bey ben 40gün önce özel hastanede sol dizimden kıkırdak ameliyatı oldum 15gün hiç kalkmıcan dendi. 1ay sonra doktorum fiziğe yönlendirdi 7gün sonunda dizim kıvrılmıyor diye bıraktırdılar.doktora yönlendirdiler.sizce dizimin kıvrılmama nedeni nelerdir.ben neyapıcam psikolojim bozuldu fizikte moralimi bozdular tekrar açsın dr. Dediler başka çözümü çaresi yokmudur.çaresizim lütfen bana yardımcı olurmusunuz.teşekkürler
 • DrSerefAktas  - dizim bükülmüyor
  diz ekleminizdeki hareket kısıtlılığının bir çok nedeni olabilir. Muayene ve güncel tetkikler ile diz eklemi hareketinize engel olan bir yapı var mı yoksa ağrıya bağlı olarak mı diz ekleminizi bükemiyorsanız ortaya koyulmalıdır. Sonuca göre de tedavi planlanacaktır.
 • ceyceypinar18  - sağ kondral hasar ve kilitli diz
  sağ kondral hasar ve kilitli diz tanısı konuldu sağ dizime.artroskopik osteo kondrisit dissekan (OCD) fiksasyonu uygulandı. MFK da 2*1,5cmlik osteokondritis disekans alanı 2 adet emilebilir biovida ile fikse edildi. hocam şu an dizimde derecesi ayarlanabilen bir aparat var ve konumu şimdilik 60 dereceye ayarlandı. ameliyat mart 13de gerçekleşti. şu an için haftalık kontrollere gidiyorum ve her gittiğimde evde kendim uyguladığım hareketler değişiyor. dizimi bükme hareketim var içeriden çok fazla kasılmam var 60 derece konumuna getiremiyorum ve yukarı kaldırma hareketim var yukarı kaldırma hareketini de yapamıyorum,kaslarım zayıflamış sanırım. hareketleri rahat bir biçimde yapmam için nasıl bir yol izlemem gerekli? verilen hareketleri yaparken bacağımın kütlediğini hissediyorum. bu durum normal midir? üzerine basmam için en az 3 haftalık bir süreç daha olduğu söylendi. üzerine ne zaman tam anlamıyla basabilirim? tedavi süreci tamamlanıp ne zaman biter ve ben gündelik hayatıma tekrar ne zaman dönebilirim? vücudumun vidayı kabul etmemesi gibi bir şey var mıdır? yaşım 18 boyum uzarsa vidalardan dolayı bacağım kısa kalır mı? şimdiden vereceğiniz bilgilerden ötürü teşekkürlerimi iletmek isterim.
 • DrSerefAktas  - osteokondritis dissekans
  Ameliyat olmuş hastaların ameliyat sonrası dönem takip ve önerileri ameliyatı gerçekleştiren hekim tarafından yapılması önerilir. Tarafımızdan ikinci görüş almak isteğindeyseniz hasta ve tetkiklerinin değerlendirilmesi için iletişim bilgilerindeki telefonlarımızdan randevü alabilirsiniz.
 • mamican  - Diz kıkırdağı
  Selamünaleyküm Şeref hocam. Dört ay önce futbol oynarken düştüm. Düşerken dizimden güçlü bir ses geldi. Çekilen mr sonucunda medial menüsküs posterior hornunda grade 2-3 dejenerasyon vardı. Bundan dolayı devlet hastanesinde artrokopi oldum. Ameliyat sonrası doktorlar menüsküsünde bir şey yoktu ama diz kıkırdağında yıpranma çok fazla dediler.ve glukozamin tablet kullan dediler. Âmâ dizim hala çok ağrıyor. Öğretmen olduğum için çok fazla muayene için vaktim yok. Yaz tatiline kadar ağrılarımı hafifletecek neler yapabilirim. Kıkırdak yenilenmesine iyi gelen besin mevcut mudur? Sizce ne yapmalıyım? Spor yapmak(bisiklet, ağırlık) kıkırdak oluşumuna yardımcı olur mu? Görüşleriniz için şimdiden çok teşekkür ederim.
 • DrSerefAktas
  muayene ve güncel mr tetkiklerinizin incelenmesi ile bir tedavi planı yapılabilir.
 • kbrad50
  MR, Eklem tek Hastanız Yapılan : Sağ El Bileği Eklemi MR incelenmesinde: Ön Tanı: Ganglion kisti? Hasta tarafından şikayet tanımlanan alanın ciltteki izdüşümü marker ile işaretlenerek inceleme gerçekleştirilmiştir; Marker komşuluğunda yer kaplayan kitlesel lezyon oluşumu izlenmedi. Marker komşuluğunda abduktor pollisis longus ve ekstensör pollisis brevis tendonu komşuluğunda hafif T2 sinyal hiperintensitesi izlenmektedir. Hafif dereceli De Quervain tenosynoviti açısından anlamlı olabileceği düşünüldü. Klinik eşliğinde değerlendirilmesi önerilir. Bunun dışında; Ekstensör ve fleksör tendon grupları ile ekstensör ve fleksör retinakulum tabii olarak değerlendirildi. Karpal tünel içerisinde tendonların ve medial sinirin trase, kontur, sinyal intensite dağılımları doğaldır. Trianguler fibrokartilaj kompleksin morfoloji ve sinyal intensite dağılımı doğaldır. Ulnokarpal meniskus içerisinde patolojik sinyal intensite değişikliği izlenmedi. Görüntü alanına giren distal ulna ve radius, proksimal karpal ve metakarpal kemiklerin kortikomedüller sinyal dağılımı tabiidir. 11/28/2014 12:27:27 PM
 • DrSerefAktas
  Muayeneniz ile MR görüntüleriniz incelenerek kesin tanıya ulaşabiliriz. Tanı sonrası tedavi planı yapabiliriz. MR raporunda bahsedilen DeQuervain Hastalığı hakkında bilgiye aşağıdaki link ile ulaşabilirsiniz. http://www.serefaktas.com/el-cerrahisi/de-quervain-hastaligi-de-quervain-tenosinoviti
 • cemalb  - SOL DİZ MR SONUCU
  Hocam öncelikle bize boyle bir sans verdiginiz icin tesekkur ederim. 8 gün önce futbol oynuyordum.ve dizim döndü MR cekildi ve doktorum MR sonucunda ö.ç.b baglarda yırtık oldugunu soyledi onunla ilgili tedaviye başlandı.Ancak bana Doktorum sunu söyledi: sol diz kıkırdakda hasar olusmus olabilir dedi ancak dizinde çok ödem oldugu için 3 ay sonra tekrar MR çekilip sağlıklı bir şekilde bakılması gerektigini soyledi. raporda soyle yazıyor :Suprapatellar bursada ve diz eklemi içerisinde efüzyon mevcuttur. Ön çapraz bağ orta kesiminde rüptür bulguları izlenmektedir. Lateral menisküs arka boynuzunda eklem kapsülüne ulaşan horizontal yırtık mevcuttur. Femur lateral kondilinde subkondral erozyon ve minimal kartilaj kaybı dikkat çekmiştir. Medial kondilde ise erken evre osteokondral lezyon görünümü izlenmektedir. biraz korktum sizden mümkünse bana bu konu ile ilgili bilgi verirmisiniz.lütfen
 • DrSerefAktas
  dizinizdeki mevcut durumlar için artroskopik cerrahi gerekebiecektir. Değerlendirmeniz sonrası tedavini ötelenmeden planlanabilir.
 • pandaaa
  Merhaba hocam benim bir seneden beri dizlerim agriyor mr cektirdim sonuclari sol diz;diz eklem mesafelerinde suprapateller bursaya uzanan artiküler sivi artisi izlenmistir.hipertrofik medial suprapatellar plika izlenmistir.Patella medial fasette II kondromalazi ile uyumlu kikirdakta incelme izlenmistir.Medial femoral kondil medüller hafif derecede kemik iligi ödemi izlenmistir.Medial menisküs posterior hornda I dejenerasyon ile uyumlu patalojik sinyal degisikligi izlenmistir..SAG DİZ;distal femur metadiafizer bileskede sklerotik fibröz kortikal defekt..Yasim daha 25 fizik tedavide gordum faydasi olmadi sizce artroskopik cerrahi gereklimidir? Kolay gelsin.
 • DrSerefAktas
  muayenenizde şikayetlerinizin plikadan kaynaklandığı düşünülürse ve fizik tedavi den fayda görmedi iseniz artroskopik cerrahiden fayda görebilirsiniz.
 • ahmet33  - dizdeki kıkırdak erimesi
  hocam merhaba. menisküs yırtığı ve ön çapraz bağ kopmasıyla beraber kıkırdak yok olması mevcuttur. 55 yaşındayım. yürümekte çok zorluk çekiyorum.iki dizimdende 27 ve 28 yaşlarımda 2 kez iç ve dış menisküs ameliyatı geçirdim. şuanda özellikle kıkırdak yokolmasına ne tür bir tedavi önerirsiniz? şimdiden teşekkür ederim.
 • DrSerefAktas
  Yaşınız gözönüne alındığında yüzey protezleri, hyaluronik asit uygulaması, total diz protezi seçeneklerinden size uygun olanı muayene ve radyografik görüntüleriniz değerlendirilerek seçilebilir.
 • vakkas02  - sol diz kağaı çıkması
  hocam bundan 4 ay önce kıcboks müsabakasında aniden sol dizinmin üstüne düştüm diz kapaım feci şekilde ağrıdı mr çekildi diz kapağın çıkmış dediler ondan sonra kendi kendine oturdu diz kapağım şuan antremanlara başlamak istiyorum bir sorun olurmu koşarken ağrı oluyor biraz dizimde yine çıkarmı diz kapağım ?
 • DrSerefAktas
  muayene ve tetkikle iz kapağınızın son durumu değerlendirilerek karar verilebilir.
 • bakir_ercan
  hocam 45 gün önce halı saha maçındaa düştüm ve doktora gittiğimde mr çektirmemi istedi kpssye hazırlandığım için fırsat bulup sonuçlarını gösteremedim mr sonuçlarında femur lateral kondilde, tibia medial plato anterior ve lateral plato posterior kesimlerinde ve tibiofibuler eklemi oluşturan kemik yüzler komşuluğunda yaygın kemik iliği ödemi. medial menisküs posterior horn ve gövde kesiminde inferior artiküler yüze uanan rüptür. srka çapraz bağa ait intensite tabidir. medial kolleteral ligaman intensitesinde grade 1 artış. lateral kollateral ligamana ait intensite tabidir. eklem içi sıvı miktarı artmış olup suprapatellar bursada minimal effüzyon kkaydedilmişitr. infrapatellar düzeyde cilt altı dokuda ödem vardır, yazmaktadır. cerrahi operayson gerekir mi hocam
 • DrSerefAktas
  meniskus yırtığınız için gerekebilir
 • Hakan14
  Merhabalar hocam.Ben yaklaşık 4 sene önce sol dizden ameliyat olmuştum kikirdak parçaları alinmisti. Bu zaman zarfinda diz kapaginin altinda sürekli sürekli bir agri vardi ama fazla rahatsız edici değildi ancak son 1 yildir bu agri çok siklasmaya basladi en fazla merdiven cikip inerken agri oluyor buda hayat standart ini çok dusuruyor.bende 2 hafta fizik tedavisi gordum ama faydasi olmadi .egzersizlerjnde fazla faydasini göremedim. Dizinin güçlenmesi için ne yapabilirim birde elastik dizligi sürekli kullanmama kas gelişimine zarari olurmu Tesekkurler.
 • DrSerefAktas
  son durumunuz muayene ve güncel tetkiklerle değerlendirlerek saptanmalı ve son durumunuza uygun tedavi planı yapılmalıdır. Tarafımızdan değerlendirme arzusunda iseniz randevü alabilirsiniz.
Sadece kayıtlı kullanıcılar sorun cevaplayalım bölümünü kullanabilir!