Diz Kireçlenmesi (Diz Osteoartriti) Yazdır

DİZ KİREÇLENMESİ (DİZ OSTEOARTRİTİ, GONARTROZ)

Diz kireçlenmesi, en sık görülen eklem kireçlenmesidir. Gonartroz, orta yaş üstünde ve ileri yaştaki diz ağrılarının başlıca sebebidir. Diz osteoartriti, kireçlenmesi diz eklemini oluşturan kıkırdakların aşınması ile başlayan bir klinik tablodur.

Diz Kireçlenmesinin nedenleri nelerdir?

 • İleri yaş,
 • Önceki eklem içi kırıkları gibi diz yaralanmaları,
 • Tekrarlayan diz travmaları,
 • Geçirilmiş ön çapraz bağ yırtıkları, menisküs yırtıkları, kıkırdak yaralnmaları dizin mekaniğini bozup aşınmayı arttıran yönde etki ediyorsa,
 • Osteokondritis dissekans ve diğer diz kıkırdak sorunları
 • Eklem içi serbest kıkırdak parçaları,
 • Romatoid artrit, gut hastalığı gibi emflamatuvar hastalıklar,
 • Geçirilmiş diz septik artritleri ve enfeksiyonlar,
 • Aşırı kilolu olmak diz ekleminde kireçlenmeye, osteoartrite neden olmaktadır.

Diz Kireçlenmesinin bulguları nelerdir?

Diz kireçlenmesinin ana bulguları; ağrı, eklem hareketlerinde kısıtlılık,eklem sertliği ve dizde şişliktir. Diz osteoartritinde,kireçlenmesinde bulgular yavaş yavaş ilerleyip ortaya çıkar. Gonartrozda; örneğin ağrı, önceleri sadece uzun aktiviteler, uzamış yürüyüşler sonrasında olurken zaman ilerledikçe istirahatte bile ağrı görülür. Eklem sertliği özellikle uzun süreli oturmalardan sonra daha bariz hale gelir ve hastalar ayağa kalktıklarında bir süre zorlanırlar daha sonra dizleri açılır ve rahat hale gelir.

Diz Kireçlenmesinin tanısı nasıl koyulur?

Ortopedi doktoru, diz kireçlenmesinin tanısını koymak için size bir takım sorular yönelterek fikir sahibi olacaktır. Ortopedi doktoru, ağrınızın ne zamandır olduğunu, hangi aktivitelerle diz ağrınızın arttığını, diz ağrısının nasıl hafiflediğini, daha önce geçirdiğiniz herhangi bir diz ameliyatı veya travması olup olmadığı gibi konularda size sorular yöneltecektir.

Diz ekleminizin muayenesi sırasında, ortopedi doktoru dizinizi gözleyerek, dizde şişlik olan bölgeleri diz ekleminde herhangi bir açısal deformite olup olmadığına eski yaralanma ve ameliyat izlerine bakar. Daha sonra muayenede, diz ekleminin değişik yerlerine baskı uygulayara hassasiyet olan yerleri saptamaya çalışır. Diz ekleminizi oynatarak diz eklemi hareketlerinde kısıtlılık olup olmadığına bakar. Daha sonra farklı manevra ve muayene tetkikleri ile meniskus, bağ ve kıkırdak sorunları hakkında bulgu varlığını araştırır.

Diz kireçlenmesinde doktorunuz diz röntgenleri istediğinde bunlar ayakta, yatarak yada ayakta dizlerini bükülü vaziyette çekilebilir. Röntgenlerde, ortopedi doktoru, diz ekleminde açısal deformite varlığı, diz ekleminde gonartrozda görülen eklem aralığında daralma ile karekterize kıkırdak aşınması ve miktarını ve kireçlenmeye bağlı gelişen kemik çıkıntılarını ve boyutlarını görerek diz osteoartritinin, diz kireçlenmesinin düzeyini ortaya koyar.

Bazı durumlarda ortopedi doktoru, MR tetkiki ister. MR tetkiki ile kıkırdak, menisküs ve hağa yırtıkları tam olarak görüntülenebilinir. MR tetkiki özellikle kıkırdak aşınması ileri düzeyde olmayan ve genç diz kireçlenmeli hastalarda istenmektedir.

Diz Kireçlenmesini Tedavisi nasıl yapılmaktadır?

Diz kireçlenmesini tedavi etmede, en önemli unsur mevcut kireçlenmenin düzeyini saptamaktır. Çok hafif düzeyde yada erken evredeki diz kireçlenmesinde ağrı kesiciler ve diz eksersizleri yeterli olmaktadır. Burada en önemli husus, eğer hastanın diz ekleminde açısal bir dönüklük, deformite varsa ve bunun diz kireçlenmesini arttırdığı düşünülüyorsa bu açısal bozukluğun cerrahi düzeltilmesi planlanmalıdır.

Orta düzeyde diz kireçlenmesinde MR tetkiki ile dizdeki aşınmayı arttıracak yada hastanın ağrı şikayetine sebep olduğu saptanan kıkırdak bozukluklar, menisküs yırtıkları bağ yarlanmaları, diz kapağı uyum sorunları saptanırsa, diz artroskopisi ile  bu bozukluklar tedavi edilir. Örneğin diz eklemi kıkrdağına sürten, kilitlenmelere, diz eklem hareket kısıtlılığına sebebiyet veren bir menisküs yırtığı artroskopik menisektomi ile tedavi edilerek hastanın rahatlatılması hedeflenir. Orta düzey diz kireçlenmesi olan hastalarda eğer hastanın diz ekleminde açısal bir dönüklük, deformite varsa ve bunun diz kireçlenmesini arttırdığı düşünülüyorsa orta yaş hastalarda bu açısal bozukluğun cerrahi düzeltilmesi planlanmalıdır ileri yaş hastalarda ise yük azaltıcı dizliklerle dize binen yük eşit dağıtılmaya çalışılır. Yine orta düzeydeki diz eklemi kireçlenmelerinde fizik tedavininde önemli rolü vardır. Artroskopi gerektiren hastalarda artroskopi sonrası gerektirmeyenlerde ise direk olarak fizik tedavi ile iyi sonuçlar alınabilir.

İleri düzey kireçlenmesi olan hastalar, ağrıları istirahatte iken bile olan hastalardır. Bu hastaların çekilen radyografilerinde eklem mesafelerinin çok daraldığı ve kemik çıkıntılarının belirgin olduğu hastalardır. Bu hastalarda önemli olan kireçlenme bulgularının dizin tamamında mı yoksa sadece iç kısmında mı olduğudur. Sadece iç kısımda şikayeti olan genç ve uygun hastalarda tek kompartmanlı diz protezi sadece dizin iç kısmına uygulanır. İleri yaş ve/veya dizin hem iç hemde dış tarafı etkilenmiş hastalarda da total diz protezi uygulanır.

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya' daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş' a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

 


 

Diz Kireçlenmesi Videoları

 

 

 

Anahtar Kelimeler: Diz eklemi, diz kireçlenmesi, diz osteoartriti, artroskopik eklem debridmanı, dizlik, menisküs yırtığı, total diz protezi, diz protezi, artroskopik cerrahi, diz artroskopisi, fizik tedavi, diz ameliyatı, menisküs

Sorun Cevaplayalım (141) - (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.)
 • asasin25  - eklem ağrıları
  hocam benim bütün eklemlerimde ağrı oluyor. örnek olsun diye sağ dizin mr ı çekildi. mr sonuçları şöyle: 'eklem aralığında minimal efüzyon izlendi. diz eklemi proksimalinde femur distal şaft posteriorunda yağ planları içerisinde yerleşim gösteren, yaklaşık 10x20 mm ebatlı, düzgün sınırlı, minimal heterojen iç natürde, T1 AG lerde hipointens, T2 AG lerde hiperintens lezyon alanı izlenmiştir' yazıyor. ne demek oluyor bu acaba?
 • DrSerefAktas
  muayene ve mr görüntüleri incelenmelidir.
 • gulsahh  - bi türlü geçmedi
  22 yasımdayım 5 aydır hap kullnyrm kıkırdk erımesi var iki dizimde de üç adet iğne aldm eklem sıvısı enjekte ettıler egzerszlede gecmedi proloterapiye gittim bir seans sizce prp mi proloterapi mi daha etkili olur?yanıt alırsam sevinirim .
 • DrSerefAktas
  22 yaşında kıkırdak erimesi var ise ve travma geçirmedi iseniz mekanik aksınızı ilgiendiren bir sorun olabilir ve tedavisi buna göre planlanabilir.
 • ygonce
  Merhaba.sol dizim için menisküs yırtıgi teşhisi kondu.mr sonucunda medial menisküs posterior boynuzund grade 2 dejeneratif sinyal değişikliği mevcuttur.acl dıstalinde grade 1-2 strain ile uyumlu sinyalli görünüm mevcuttur.ayrica medial Gastronomi bursada hafif effuzyon mevcuttur (bursit) yazmaktadır. Şuan için ameliyat denmedi fakat ameliyata götürebilir dendi.ayakta olduğum sürece kullanmam için diz lik ve ilaçlar verildi.nasil bir tedavi önerebilir siniz? Simdiden teşekkür ederim
 • DrSerefAktas
  mr da grade 2 yırtık değil maniskuste yıpranma ya tekabül eder ve cerrahi tedavi eğer başka bulgu yoksa gerekmemektedir. Doktorunuz muayene bulgularınıza göre tedaviniz planlayabilir.
 • taylandeniz  - diz kireçlemesi
  mrb hocam ben raşitizm hastasıyım bacaklarım içe dönüktü bundan 8 yıl önce 5 sefer ameliyat oldum kısmen bir düzelme oldu ancak ameliyatlardan sonra hareket etmemeye bağlı diz ve kalçamda kireçlenmeler oldu şu an dizlerideki açı kaybı 45 derece toplamda 90 dereceye yakın yani oturur pozisyonda yaşım 25 dizlerimi ve kalçamı tam açıp kapatmam için bana ne önerirsiniz ameliyatmı yoksa fizik tedavimi? şimdiden teşekkürler
 • DrSerefAktas
  muayene ve radyografiler değerlendirilerek öneride bulunulabilir.
 • dilek  - Kalça batması
  Merhaba hocam..annemin yaklaşık 10 gündür sol kalçasında yürürken batma var hareket etmediği zamanlarda otururken yatarken vs yok yürüdüğü zamanlarda ve annem 12 yıl önce kalça kırığından ameliyat oldu protez kondu ilk aklımıza gelen protezin gevşemesi oldu fakat dra gittik röntgende bişi çıkmadı protezde gevşeme söz konusu değil...bu batmanın nedeni ne olabilir..cevabınız için şimdiden tşk ederim saygılar..
 • DrSerefAktas
  ir çok sebebi olabilir. Bazı durumlarda radyolojik bulgu alınmayabilir. Genelde ilk etapta erken dönemdeki ağrılar takip edilip düzelme olmaması durumunda ileri tetkik yapılabilir.
 • Elif  - Kalca kireclenmesi
  Hocam Ben 7 yasindayken kalca cikikliginda. 3kez ameliyat Oldum AMA ileri ki. yaslarda kalcamda Agri Oldu kireclendigini soylediler sol kalcadan ameliyat olmustum Su an sag diz ve kalcadan kireclendi agirligimi verdigimden doktorlar genc oldugumu ileriki yaslarda protez takilacagini soylediler yasim34 suan hergunum agriyla geciyor eklemimde sealer cikiyor acaba kok hucre tedavisi ile iyi olmam mumkunmu
 • DrSerefAktas
  kalça ekleminiz değerlendirilerek deformite gelişip gelişmediğine göre karar verilebilir. Deformite gelişmiş olgular fayda beklenmeyecektir.
 • şenay açıkgöz
  hocam merhabalar ben 30 yaşımdayım ve dizlerimde ağrı ve acıma nedeniyle dr gittim ve bana dizde aşınma teşhisi konuldu iki dr ye gittim ve birtanesi diz egzersizi verdi ama hiç bir işe yaramadı birtaneside ağrıkesici verdi bu sende oluşmuş geçmez sadece bazı haretlerden korun dendihocam benin hareket kabiliyetim tamamen sınırlandı çalışamıyorum ağrılarım çok dizlerimde hep bir tutukluk yardımınıza ihtiyacım var hocam bana yardım edin.
 • DrSerefAktas
  muayene ve tetkikleriniz ile bir tedavi planı yapılabilir.
 • Emıne  - diz kapagi kireclenmesi ve ameliyati
  Merhabalar doktor bey,annem 60 yasinda ve ayaklari cok agriyodu.hastaneye gttik film cekildi.ozellikle sag dizkapaginda ileri derecede kireclenme var ve kemikleri egrilmis..ameliyat denildi fakat cevremizdeki bircok kisi bu ameliyatin gereksiz oldugunu iyilesme olmadigini soyluyorlar annem cok tedirgin bu konuda ne yapmaliyiz goruslerinizi bildirirseniz cok memnun olurum simdiden tesekkurler...
 • DrSerefAktas
  Doktorunuzun önerisine uymanızı öneririm.
 • gülseren çopur  - diz kireçlenmesi slm bababımın düştükten sonra diz
  diz kireçlenmesi slm bababımın düştükten sonra dizlerindeki kireçler kırılma yapmış şişlik ve ağrı var hatta o bölgede olan pi kanı çekmişler şunu sormak istiyorum bir tedavi süreci sunmamışlar beni aydınlatırmısınız teşekkürler
 • DrSerefAktas
  kırıkların yeri ve durumu muayene,radyografi ve gerekirse mr/tomografi ile değerlendirilerek bir planlama yapılabilir.
 • muhammet eskimanavli  - diz kapağım bükülmüyo
  merhaba hocam yaklaşık 4 aydır bacağımda ilizarov cihazı takılıydi çıkarıldı şuan diz kapağım çok sert ve bükülmüyo ayrıca diz kapağım bi darbe almadi femur kırığı vardı şuan 30 dereceden fazla bukemiyorum desteğiniz için şimdiden teşekkürler
 • DrSerefAktas
  öncelikle fizik tedavi denenmelidir. Fizik tedaviye rağmen açılma olmayan olgularda cerrahi gerekebilir.
 • giray  - MERHABA HOCAM
  merhabalar annem 49 yasında ve kilolu buna bağlı olarak dizlerinde kireçlenme var. doktora götürdük kireç kırılması var dedi.6 ayda kırılırmış diyor. 6 ay dedi herhangi bir fizik tedavi uygulamasından bahsetmedi. annem sadece krem kullanıyor. ama kadıncağız özellikle merdiven inerken ve çıkarken inanılmaz acı çekiyor. annen kırılma olduğunda sesini dahi duyuyorum diyor.... Benim sormak istediğim şu kireçlenmenin ben kıkırdak erimesi yada aşınması olduğunu biliyorum. Bu kireç kırılması tabiri doğru mu ve bunun zamanla çözüleceğinin söylenmesi saçma değil mi?neticede zamanla bu kadın gençleşmiyor ve bunun ameliyat dahi kesin bir çözümü ilacı var mı şimdiden tşk ederim bilgilerinize ihtiyacım var
 • DrSerefAktas
  muayene ve tetkikler ile tanısı koyularak tedavisi planlanmalıdır. Bahsedilen tanı ile ne kast edildiğini anlayamadım.
 • emine45  - parçalı kırık sonucu diz kireçlenmesi
  mrb doktor bey 5nisanda ateşli silah yaralanması geçirdm dizimde üst femur kırıgı meydana geldi.o gece ilk ameliyatımı oldum dram denilen mekanzma takıldı.13gün sonra 2. ameliyatımı oldum ve platin takıldı silahla kırılan kemiklerin iyileşme süreci yavaş olurmuş bana öle dedi asistanlar.ameliyatta giriş dikildigi için 4-6hafta dizini bükme dediler 6mayısda fizik tedaviye başla dediler bacagım yerinden kalkmıyodu o derece bütün işlevini kaybetti o süreçte ben fizik tedaviye devam ediyorm dizim kireçlenmeden dolayı bükülmüyo 20gündür ki tedavi süreci sonunda aktif olarak 25 pasif olarak 46 dereceye kadar bükülüyo dizim.ama ben çok acı çekiyrm tedavi bükmeler oluyoken doktorumda 2ay içinde nekadar bükersn hayatın boyunca okadar bükeceksn dizini dedi şimdi sizi 2tane sorum oluck bunun gerçekten başka bi çaresi yokmu ben bu dizimi tam olarak bükemzsm hayatım boyunca böle kalıcagm dogrumu sizin görüşünüz ne ögrenmek istiyrm ve parçalı kırıkların iyileşme sürecinde çok agrılar olurmu benim dayanılmz agrılarm var bükme zorlandıgındada çok agrılar oluyo onlar dışındada çok agrılarm var sorularmı cevapları cvplarsanz çok sevinicm endişe içindeym şimdiden tşkkürler...
 • DrSerefAktas
  Cerrahi teknik ve uygulama farklılıklarından dolayı ameliyat olacak yada ameliyat olmuş hastaların ameliyat sonrası dönem takip ve öneri bilgilerinin ameliyatı gerçekleştiren hekim tarafından verilmesi önerilir
 • BÜŞRA ÇAĞDAŞ  - DİZ AGRISI ROMATOLOJİ
  MERHABA, Annemın 4 ay suren diz agrısı dolayısıyla doktora basvurdu . Emar cekıldı Medial arka boynuzda grade II dejenerasyon mevcuttur. Lateral menisküste Grade I dejenerasyon ızlenmektedir . olarak sonuc ızledindi ve Romatolojiye gönderildi ama bunu biz tam anlayamadık .. diz ustune oturamıyor egilemiyor ve bir anda bıcak saplanır gbi bir acı hissedıyor .. bu durumda ne yapmalı nereye yönlenmeliyiz bize bu durumda ne önerirsiniz nedeni nedir ? yardımcı olursanız seviniriz
 • DrSerefAktas
  Muayeneniz ve tetkiklerinizin incelenmesi ile ağrıızın nedeni anlaşılabilir. Değerlendirilmenizin yapılması isteğindeyseniz hasta ve tetkiklerinin incelinebilmesi için iletişim bilgilerindeki telefonlarımızdan randevü alabilirsiniz.
 • tuncay  - noltrex
  Hocam merhabalar. Annemin bacaklarinda ileri derecede kireclenme var. Yasi 65. Doktor ameliyatla platin diyor, fakat bizim ameliyatla ilgili kaygilarimiz var eskisinden kotu olur diye. Su anda cok siddetli agri yapiyor ve bacaklarinin uzerine basmakta cok zorlaniyor. Arastirmalarima gore noltrex adinda bir igne oldugunu ogrendim. Bu igne hakkinda dusuncelerini ogrenebilirmiyim, siz nr tavsiye edersiniz. Tesekkurler.
 • DrSerefAktas
  muayene ve tetkikiniz gereki. Annenizin dizinin durumunu ve hastalığın aşamasını bilmeden bir öneride bulunmak yanıltıcı sonuçlar verebilir.
 • vol.kar.  - diz ağrısı
  mrb hocam.bodybuilding sporu ile uğraşıyorum.son zamanlarda sağ dizimde ağrılar başladı.bende genu varus var.açılanma miktarı hakkında fikir vermesi açısından yaklaşık dizim arasında 3 santim boşluk var.ileride daha büyük sıkıntılar yaşamamam adına cerrahi endikasyon için yeterli bi sebep olabilir mi sizce bu miktar deformite
 • DrSerefAktas
  muyene ve ortorontgenler değerlendirilmesi ile öneride bulunulabilir.
 • Ali dinç  - diz ağrısı
  Doktor bey ben annem için yazıyorum.Annem 49 yaşında bir bayan her iki dizinde de kireçlenme vardı.Ayrıca sol dizinde buna ek olarak menüsküs yırtığı mevcuttu.Her iki dizinde de varisleri var 13 yıl önce de varislerden ameliyat oldu.Ortopedi doktoru sol dizini geçen sene arteskopi yöntemi ile ameliyatla yırtığı dikti ve kireç'i temizledi.Bu sene tekrar muayene etti. Ve bize her iki diz için ostenil plus 40 mg gramlık iğne önerdi ve biz aldı kendisi yaptı.İğne esnasında ameliyat olduğu bacağına yaptığı iğne ağrıtmadı diğer diz kapağına iğne yaparken çok büyük acı duydu.Doktorda iğne geri tepiyor dedi ama iğneye de devam etti.O günden sonra dizinin üzerine basamıyor yürümekte zorluk çekiyor.Doktor da bize sürekli buz koy diye telkinde bulundu bir de volteren diye ağrı kesivi iğne verdi bizim ne yapmamız gerek.
 • DrSerefAktas
  muayene ve tetkikleri olmadan bir yorum yapılamayacaktır.
Sadece kayıtlı kullanıcılar sorun cevaplayalım bölümünü kullanabilir!