Diz medial kollateral ligament yaralanması

Diz Medial Kollateral Ligament Yaralanması

Diz Medial Kollateral Ligament, diz burkulmalarında, dönmelerinde en sık yaralanan bağdır.

Medial Kollateral Ligament

Yaralanma özellikle kayak, basketbol ve futbol sporlarında sık görülmektedir. Medial kollagteral yaralanma Grade 1: Hafif gerilme, Grade 2: Kısmi yırtılma ve Grade 3 tam yırtık, kopma şeklinde sınıflandırılır.

Tanısı sıklıkla muayene ile koyulabilirken doktorunuz ek yaralanma olup olmadığını ayırt etmek için mr tetkiki de isteyebilir.

Tedavide eğer eşlik eden yaralanma yok ise cerrahi tedaviye ihtiyaç duyulmamaktadır. Son zamanlarda özellikle sporcularda PRP enjeksiyonları ile iyileşmeye katkı sağlandığı konusunda klinik veri ve çalışmalar mevcuttur.  PRP uygulamasını Grade 2 ve Grade 3 te PRP uygulamasını tercih etmekteyiz. Bunu yanısıra dizlik kullanımı da önerilmektedir. Eşlik eden Grade 1 yaralanmalar 1 hafta-10 günde, Grade 2 yaralanmalar ortalama 3-4 haftada, Grade 3 yaralanmalarda da ortalama 6 haftada iyileşme beklenmektedir.

Eğer eşik eden diz yaralanmaları var ise yaralanmaların şiddetine göre gerekli olgularda cerrahi tedavide uygulanmaktadır.

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya’ daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş’ a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

Diz medial kollateral ligament

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”