Diz Medial Plika Sendromu Yazdır

DİZ MEDİAL PLİKA SENDROMU

Plika nedir?

Sinoviyal plika, intra-uterin hayatta dizi bölmelere ayıran yapı olup normal fetal gelişimde, 2. trimeterde küçülür. Erişkin hayatta bu sinoviyal dokulara, plika yada sinovial kıvrımlar denmektedir. Bazı hastalarda plikalar kalın ve belirgin band şeklinde olup ağrı ve irritasyona neden olur.

Diz bükülü posizyonda plika direkt travmaya maruz kalması ve aşırı kullanımlara bağlı plikada irritasyonla imflamasyon ve ödem oluşarak ağrıya neden olur ki bu duruma sinoviyal plika sendromu denir.

Sinoviyal plika sendromunun bulguları nelerdir?

Sinoviyal plika sendromunda, diz ön iç tarafında ağrı en sık görülen şikayettir. Bunu diz hareketinde dizden ses gelmesi, takılma, boşalma ve kilitlenme şikayetleri izler.

Sinoviyal plika sendromu tanısı nasıl koyulur?

Sinoviyal plika sendromunda tanı hastanın dinlenmesi ve muayenesi yanında MR tetkiki ile koyulur. Bazen ortopedi doktoru, MR da gözükmemesine rağmen başka nedenle yaptığı diz artroskopisi sırasında da tanıyı koyabilir.

Sinoviyal Plika Sendromunun tedavisi nasıl yapılır?

Sinoviyal plika sendromunun tedavisinde ilk olarak antiemflamatuvar ilaçlar ile germe ve güçlendirme eksersizleri başlanır. Olguların büyük kısmında bu tedavi ile bulgularda düzelme görülür. Şikayetleri sürn hastalarda ise artroskopik cerrahide kalın imflame ve eklem kıkırdağına sürten plika gözlenir. Daha sonra shaver ve artrocare dediğimiz özel artroskopi enstrumanları yardımı ile plikanın büyük kısmı eksize edilerek küçültülür. Hastaların artroskopi sonrasında kısa süreli fizik tedavi ve eksersiz programı ile normal aktivitelerine dönmeleri sağlanır.

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya' daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş' a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

Anahtar Kelimeler: medial plika, diz eklemi, diz artroskopisi, diz önü ağrısı

 

 

 

Diz Cerrahisi Videoları

 


Sorun Cevaplayalım (76) - (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.)
 • c çolak  - kondromalazi patella evre 1 ve plika
  Doktor bey merhaba,26 yaşındayım mesleğim uçucu personellik.Basınçlı ortamortamda uçakta servis nedeniyle ayakayakta kalma sürem uzun oluyor.iki dizim de de 3 yıldır ön diz ağrısı mevcut Mr sonuçları kondromalazi patella 1.evre ve plika varlığını doğruladı.Lateral release ameliyatı ve plika temizliği öneriliyor.Ameliyat olmadan egzersizleri tekrar denemek isistiyorum. Önerebileceğiniz egzersiz var mıdır.Şimdiden Teşekkürler.
 • DrSerefAktas
  Öncelikle doktorunuzun önerdiği eksersizleri denemelisiniz. Eksersiz konusunda tanıtıcı video linki: http://ortopedi.tv/diz-eksersizleri.html
 • paksu
  hocam bir 35 gün önce sol dizim bir travma geçirdi,düştüm.bir hafta önce soldiz mr çektirdim.sonucu:lateral tibial platoda ve fibula proksimali kesiminde geniş kemik iliği ödem alanının olduğu görülmektedir.bu görünümde mikrotrabeküler bir fraktür de olaya eşlik ediyor olabilir. Medial menisküs arka boynuzunda hafif dejenerasyon mevcuttur. Lateral menisküs arka boynuzunda hafif dejenerasyon izlenmektedir.
 • DrSerefAktas
  kontuzyon düzeyi tedaviyi belirleyecektir.
 • selma  - Plika Ameliyatı
  merhaba dr.bey sağ dizimde plika tespit edildi 2 senedir çok ağrılar çekiyordum.ameliyat oldum epi̇kri̇z raporu spi̇nal anestezi̇ altinda yapilan sağ di̇z artroskopi̇si̇nde medi̇al meni̇sküs ve lateral meni̇sküs sağlam öçb sağlam açb sağlam olarak değerlendi̇ri̇ldi̇. patella i̇nferi̇orda grade 3 kondromalazi̇ femoral notchda grade 2-3 konromalazi̇ saptandi.medi̇al patellofemoral .pli̇ka hi̇pertrofi̇k olarak gözlendi̇.shaver i̇le traşlandi.i̇rri̇gasyon sonrasi i̇şleme son veri̇ldi̇. ağrıralım devam ediyor.merdiven inemiyorum,koşamıyorum ne yapmalıyım bana bu konuda yardımcı olurmusunuz.
 • DrSerefAktas
  meliyat sonu erken dönemde şikayetler olabilir ancak 3-4 hafta geçti ve aynı şiddette ise bu durumda yeniden değerlendirme yerinde olacaktır.
 • can plika  - plika
  spor yapıyordum genelde koşuyordum güçsüz kaslardan diz yıprandı sanırım. sol dizimde ödem oluştu ödemden sonra spora ara verdim. bu sürede sağ dizimde de ağrı olunca mr çektirdim. menisküs dejenarasyon grade 1 çıktı. eski sakatlıklarımın acısını çekmiyorum içerde sıvı var sanırım onun rahatsızlıgı var tamamen kurtulmak için tekrar doktora gidip mr çektirdim sağ dizimde plika izlenmiş.düzenli egzersiz yapıyordum spor yapmıyordum nasıl plika oluştu anlamadım. benim spora geri dönmem gerek , plika alınırsa spora dönebilir miyim dönersem ne kadar sürede dönerim ?
 • DrSerefAktas
  plika eksizyonu sonrasında spora 4-6 hafta içinde dönmeniz beklenir.
 • mehmet özgül  - plikanın kıkırdakta oluşturacağı zarar
  merhaba doktor bey şikayetlerim sonucu ayrı ayrı iki ayrı referanslı prof. e gittim.bunlardan biri ameliyat dedi diğeri ise 5-6 aylık bir egzersizi daha çok önerdi.sonrasında bakarız dedi.fakat dizlerimi bükerek yaptığım egzersizlerde plikanın kıkırdağa vereceği zarar artar mı ve dizlerimden sürekli tıkırtı geliyor bu egzersiz yapmama engel mi? teşekkür ederim..
 • DrSerefAktas
  mr görüntülerinizde kıkırdakta dejenerasyon ve plika var aynı zamanda ağrılarınızda var ise eksersize rağmen şikayetlerde azalma olmaması durumunda cerrahi tedavi uygulanır.
 • ali sipahi  - dizimdeki aci
  doktor bey dizimi demir tezgahin uzerine koyarak calisirken birden sanki bir sey batmis gibi cok aci veren bir durum oldu hemen sonrasinda dizimi yere koydugumda sanki icine igne batar gibi bir aci vardi su an bir hafta gecmesine ragmen dizime dokununca ayni aciyi hissediyorum bir sey batar gibi ve dizimi hic bir yere dokunduramiyorum distan bir sey batma durumuda yok bu konuda yardimci olursaniz sevinirim saygilarimla. Ali SIPAHI
 • DrSerefAktas
  muayene ve tetkiklerinizle karar verilebilir.
 • esma  - diz kapagı altında olmaması gereken plika
  :( merhaba doktor bey ben 28 yaşındayım uzun süredir diz agrısı çekiyorum birkaç gün önce doktora gittim ve mr çekildi mr sonuçlarında diz kapagı arkasında olmaması gereken bir bag oldugunu ve bu bag agrılara sebep oldugunu söyledi doktorum cerrahi bir müdehale ile bagın ordan kesilebilecegini söyledi ben tam olarak bu konuda birşey anlamadım nasıl olmaması gereken bir bag ve benim ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim :D
 • DrSerefAktas
  plika toplumda yaygın görülüp eflame olup, şişmeve kalınlaşma gösterince ağrıya neden olmaktadır. cerrhi dışı tedavilerde sonuç alınamaz ise artroskopik cerrahi ile eklemde irritasyon yapan kalınlaşmış plika çıkarılmaktadır.
 • Ahmet Serhat  - Diz eklemi
  Hocam spor sakatlığım sonucu ilk muayene ve MR tetkikinde çapraz Bağ yırtığı çıktı. 2 ay sonra, yani şimdi çıkmadı. Şu anda ise MR raporu şunu söylüyor:Femur dış kondilde kemik iliği ödemi. İç menisküs arka boynuzunda Grade 2 dejenerasyon Synovial effüzyon, medial ince patellar plika. Yardım rica ediyorum. Saygılar.
 • DrSerefAktas
  son çekilen mr tetkikinizde herhangi bir cerrahi mudahale ihtiyaç duyuracak bir sorundan bahsedilmemiş. Uygun tedavi muayeneniz ile belirlenebilir.
 • asiye s  - bağ amaliyatı
  kolay gelsin hocam.benim eşim 3 sene önce bağ amaliyatı oldu bir türlü iyileşme görülemedi.merdivenlerden çıkarken normal yürürken yokuş inerken hep ağrı çekiyoru acaba yanlış amaliyat mı oldu diyerek birçok doktora gittik bağlarda sorun olmadığını söylediler.iyi bir fizik tedavi olmayı öönerdiler. fizik tedaviye karar verdik tedaviye başlamadan 10 gün öncesinde ayağında takılma olmaya başladı.fizik tedavi 3 seans olacaktı bugün 15. seansı.takılmalar azalmadığı gibi sürekli artmaya başladı.dzinde güçlenme hissediliyor takılmayı atlattıktan sonra istediği gibi kullanıyor ama o takılma geçmiyor.sizce neden oluyor bu takılma fizk tedaviye devam etmeli mi? kendiliğinden geçer mi yoksa tedavi mi olmalı bu arada mr çekildi orda da bişey çıkmadı.tşk ederim hocam
 • DrSerefAktas
  anlattığınız durum uzaktan tahmin edilecek gibi olmayıp muayene ve tetkilerin incelenmesi ile yorum yapılabilir.
 • müge  - elektrık carpması gıbı sancı
  sayın hocam. yaklasık 6 ay once sag dızımde olusan odem sebebıyle fizik tedaviye basladım. doktorum sag dızım guclendırılırken bir sıkıntı olmamasına ragmen sol dızımın de fizik tedavi ile guclendırılmesını ıstedı. fizik tedavisi bıttıkten sonra sıkıntı olmayan sol dızımın arka dıs tarafından yukarı kalcama dogru cekme ve agrı olustu. ayrıca diz kapagımın üst iç kısmına dogru bır yerde ani sanki elektrik carpmıs gıbı şok bir ağrı gelisti. baslarda bu sancı ayda bi kere oluyordu ancak zamanla sıklıgı ve sıddetı arttı. su anda gunde 8-9 kere oluyor ve dayanılmaz butun vucudumu sankı elektrık carpmıs gıbı kasıyor. ne zaman olusacagı bellı degıl. otururken, yururken, uyurken, yatarken, hiç kımıldatmazken olabiliyor. diz mr ı cekıldı dizinde anormal gorunen bısey yok dedıler. emg cekıldı normal dendı. romatizmal tetkikler yapıldı romatızma degılsın dedıler. ne olabilir bilemyoruz. lutfen yardımcı olabilir misiniz.
 • DrSerefAktas
  muayene ve tetkiklerinizn değerlendirilmesi ile bir plan önerebiliriz.
 • Mehmet  - Plika
  Merhabalar öncelikle sorularımızı cevaplama inceliğini gösterdiğiniz için teşekkür ederim. 4 ay önce sol dizimdeki, 8 ay önce ise sağ dizimdeki plikalar alındı. Sporcuyum. Sağ dizim maçta döndü doktorum fizik tedavi verdi, fizik tedavim bittikten sonra hiçbir aktivitede bulunmadım. Bir gün okulda basketbol oynarken yine döndü. Doktor ön çapraz bağın koptuğunu söyledi. Kopuk belirtilerine rastladığımı zannetmiyorum. Zira aşırı bir şişlik ya da morarma olmadı. Ben egzersizlerimi yeterince yapmadım bundan ötürü dizimdeki plikanın tekrarlama ihtmali var mıdır?
 • DrSerefAktas
  Plikada tekrarlama beklenmemektedir.
 • mehtap  - plika tekrari
  merhaba hocam bende plika sendromu var bundan 7 sene evvel sag dizimden olmustum ama su sira agridan uyuyamaz durumdayim dr a gittim daha once plikadan dolayi bir ameliyat gecirdigimi soyledim ve muayene eder etmez siz yeniden ameliyatlik olmussunuz hemen mr cektirelim dedi siz ise bu yorumunuzda tekrari gozlenmez diyorsunuz ben anlamadim benim hastaligim neden tekrar ediyor ve bu hastaliktan korunabilmek icin neler yapmaliyiz tesekkur ederim
 • DrSerefAktas
  mr bulgularınız önemlidir. genel itibarı ile alınan plika tam olarak temizlendi ise yeniden oluşması beklenmez. Bunun yanında yeni durumununzda ameliyatı gerektiren başka bir sorun da olabilir.
 • ismail ak  - plika ve artroskopi
  Merhabalar Hocam, Fizik tıp ve rehabilitasyon bölümünün verdiği egzersizler ve antiemflamatuvar tedavisine çok az yanıt verdi. Ağrılarım arttığı için ortopediya başvurdum 8 gün önce plika sebebiyle spinal anestezi altında ameliyat oldum. Ameliyat sonrasında hemovag ile 1 gün hastanede yattım. Supra ve parapatellar bölgede multiple plika ve brigler görüldü, eksize edildi. 1 gün sonra hemovag alındıktan ve pansuman yapıldıktan sonra taburcu oldum. Şu an dizimi amksimum 25 derece bükebiliyorum. Daha ilerisinde ağrı oluyor, zorlamıyorum. Ve patella çevresinde şişlikler mevcut. Egzersiz olarak sadece ayağımı bilekten kendime doğru çekip bacağımı bükmeden bütün olarak kaldırıp 10 saniye kadar yukarıda tutmam söylendi. Bunun dışında 2 günde 1 pansuman yapıyorum. Dizimi bükememde problem var mı? Teşekkürler...
 • DrSerefAktas
  Ameliyat olmuşhastaların ameliyat sonrası dönem takip ve önerileri ameliyatı gerçekleştiren hekim tarafından yapılması önerilir. Tarafımızdan ikinci görüş almak isteğindeyseniz hasta ve tetkiklerinin değerlendirilmesi için iletişim bilgilerindeki telefonlarımızdan randevü alabilirsiniz.
 • Burak  - Sol dizimde yanma ve agri
  Iyi gunler 25 yasindayim ve suanda askerim 2 ay once spor yaparken sol ayagimi yanlis basinca sanki yirtilma duygusu hissettim ve 2 gun ayagima basmakta zorluk cektim. Zamanla gecerdiye doktora gtme firsatim olmadi bundan 3 hafta daha once sol diskapagimin sola dogru donuk kisminda yanma ve agrilar oluyor 500 metre yurudugumde bu yanma ve agrilar basliyor ortepedi uzmanina gttim ilk tesis menuskus yirtigi oldu mr sonucumda hic bisey cikmadi doktor odem olabilir dedi ve 10 gun istirat verdi ve istiratim bitti ve suan agrilarim ve yanmalarim devam ediyor ayagimda herhangi bir sislik yok ama dokundugum kisimda hafiften aci olur doktor bey nasil bir yol izlemem gerek suanda askerim ve bu beni zorluyor...
 • DrSerefAktas
  muayene ve mr görüntülerinin incelenmesi gerekli olacaktır.
 • Mine Şahin  - 6 aydır geçmeyen diz ağrısı
  Merhaba Doktor Bey, 16 yaşımda oğlum 6 ay önce diz ağrısından şikayet etti. Spor yaparken incittiğini düşündük. Buz tedavisi yaptık,ağrı kesici kullandı. 3 ay önce mr çekildiğinde; - distal femurda yaygın modüler ödem - grade ı-ıı patellar kondromazi+medial patellar plaka - femur distal metafiz medialinde sferik lezyon(enkondrom?) Raporunu aldık. Sadece buz tedavisi önerildi hala ağrıları devam ediyor. Bilhassa enkondrom bizi çok etkiledi. Görüş ve yardımlarınıza çok ihtiyacımız var. Ne yapmalıyız? Saygılar.
 • DrSerefAktas
  Enkonramlarda büyüme olması, ağrıya sebep olması halinde, kemik çapının 1/3 ünden büyük yapıda olması durumunda cerrahi yapılabilir.
 • rıdvan uzun  - plika
  hocam bn plika ameliyatı oldum oldugum halde agrılarım gecmedi 6 ay olmasına ragmen agrılarım devam ediyo dizkapagımın yan ucu kemigi agrıyo ve acıyo dokunamıyorum dizimin yandokularıda acıyo fizik tedavide gördüm gecmedi ne yapabilirim.
 • DrSerefAktas
  bu kadar uzun süre ağrınızın sürmesi beklenmez. mutlaka yeniden muayene ve tetkik edilmeniz gerekir.
Sadece kayıtlı kullanıcılar sorun cevaplayalım bölümünü kullanabilir!