Ön Çapraz Bağ Ameliyatı

Ön Çapraz Bağ Ameliyatı ve Sonrası

Ön Çapraz Bağ Ameliyatı ön çapraz bağ kopmalarında cerrahi kapalı yöntemle yani artroskopik cerrahi ile yapılır.

Artroskopik Ön Çapraz Bağ Ameliyatı onarımı nasıl yapılır ?

Artroskopik ön çapraz bağ operasyonunda ilk işlem artroskopik cerrahi ile kopmuş ön çapraz bağın kalıntılarının temizlenmesi işlemi yapılır.  Ön çapraz bağ rekonstruksiyonunda, 1- kadavradan alınan kemik-tendon-kemik bağ kompleksini içeren diz önü dokulardan oluşan allogreft yada hastanın kendi diz önünden açık cerrahi ile alınan kemik-tendon-kemik bağ kompleksini içeren otogreft ,  2- Hastanın diz arkası kaslarından alınan hamstring tendonlarından oluşan otogreft kullanılır. Bizim kullanığımız yöntem hastanın kendi hamstring tendonlarını kullanımıdır. Ön çapraz bağ rekonstruksiyonunda kullanılacak bağlar temin edildikten sonra artroskopik olarak dizin alt ve üst kısmında kemiklerde tüneller açılır ve bağ bu tünellerden geçirilip özel vida veya implantlarla kemiğe arzulanan gerginlikte tespit edilir.

Artroskopik ön çapraz bağ tamiri için kaç gün hastanede yatmak gerekir ?

Artroskopik ön çapraz bağ yaralanması sonrası hastalar 1-2 gün hastanede kalıırlar. Hastalar, ameliyat sonrası aynı gün veya ameliyatın ertesi günü ayağa kaldırılıp eksersizler başlanır. 2. ve 3. günlerde fizik tedavileri planlanır. Hastalar ameliyat sonrası ayağa kaldırıldıklarında Koltuk değneği ile tolere ettikleri kadar yük vererek yürürler. Hastalar, 2-3 hafta süre ile koltuk değneği kullanırlar. Ön Çapraz Bağ Ameliyatı

Artroskopik ön çapraz bağ rekonstruksiyonu sonrası ne zaman işe dönerim ?

Hastalar, en fazla 3 hafta süre ile dizlik kullanırlar ve bu dizlik ile masa başı işi yapan hastalar 10-15 gün arası işlerine dönebilirler.

Artroskopik ön çapraz bağ onarımı sonrası tüm sporları ne zaman yaparım ?

Artroskopik Ön Çapraz Bağ Ameliyatı sonrası fizik tedavi eşliğinde kontrollü spora 4.ayda başlanır. Tüm aktif sporlara dönüş yapılacak spor ve kişisel faktörler bağlı olarak 6-9 ay almaktadır.

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya’ daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş’ a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

 

ortopedi.tv

 

Ortopedi TV – Prof. Dr. Şeref AKTAŞ – Ortopedik Hastalıklar Video sayfası

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”