Ön Çapraz Bağ (Rüptürü) Yırtıkları Yazdır

ÖN ÇAPRAZ BAĞ RÜPTÜRÜ

Ön çapraz bağ nedir?

Ön çapraz  bağ yaralanması, sık görülen bir diz yaralanmasıdır. Sıklıkla; futbol, basketbol gibi sportif aktivitelerde ön çapraz bağ yaralanması görülür.

Ön çapraz bağ diz stabilitesinde oldukça önemli role sahiptir. Dizde stabiliteyi sağlayan bağlar iç yan (medial kollateral), dış yan (lateral kollateral), ön çapraz  ve arka çapraz bağdır.  İç ve Dış Yan bağlar yanlara dpğru stabiliteyi sağlarken ön çapraz bağ  dizin öne doğru kaymasını, arka çapraz bağda geriye doğru kaymasını engellemektedir.

Ön çapraz bağ neden kopar?

Ön çapraz bağ rüptürü, bir aktivite sırasında aniden durma, hareket yönünü çok hızlı değiştirme, sıçrama sorası uygunsuz ayak pozisyonunda yakalanma, direkt darbe ile oluşabilmektedir.

Ön çapraz bağ rüptürü bulguları nelerdir?

Dizde travma sonrası ani ağrılı şişlik oluşması

Diz ekleminde hassasiyet

Diz ekleminde eklem hareket açıklığında kısıtlanma

Yürüme zorluğu şikayetleri görülebilmektedir. Sıklıkla hastalar ön çapraz bağ yaralanması hemen sonrasında yapmış oldukları sportif aktiviteye dönememektedirler.

Ön çapraz bağ rüptürü tanısı nasıl koyulmaktadır?

Ortopedi Doktoru, hastanın travma mekanizması, dizinin şişliği ve muayenesi ile çoğu olguda tanıdan şüphelenmektedir. Ancak olası ek menisküs ve kıkırdak yaralanmaları ve hasarları göz önüne alındığında, en iyi ortopedi doktoru da MR tetkikine ihtiyaç duymaktadır. MR tetkiki ile hem ön çapraz bağ yaralanmasının var olup olmadığı varsa ön çapraz bağ yaralanmasının derecesi ve eşlik eden diğer yaralanma olup olmadığı ortaya koyulabilmektedir. Bir çok bağ yaralanmasını olduğu gibi ön çapraz bağ yaralanmalarını da 3 düzeyde sınıflayabiliriz. Grade 1 yaralanmada ön çapraz bağ sadece esnemiş olup instabiliteye yol açmamaktadır. Grade 2 de kısmen kopma olmuş olup instabilite görülebilir. Grade 3 te ise ön çapraz bağda komplet rüptür mevcuttur. Bu durumda da instabilite görülebilmektedir.

Ön Çapraz Bağ kopması nasıl Tedavi edilmektedir?

Ön çapraz bağ yaralanmalarının tedavisinde hastanın yaşı, aktivite düzeyi, aktivite beklentileri ve bağ yaralanması derecesi tedavi seçimini etkilemektedir.

Ön Çapraz Bağ yırtığında hangi hastalarda ameliyatsız tedavi uygulanabilir?

Ön çapraz bağ yaralanması derecesi Grade 1 olan hastalar, orta ve ileri yaş hastalar, operasona engel durumu olan hastalar, diz ekleminde kireçlenmesi olan hastalar, aktivite düzeyleri düşük olan hastalarda ön çapraz bağ zedelenmesi için ameliyatsız tedavi tercih edilmektedir. Bu hastalarda tedavide; istirahat, buz tatbiki, dizlik kullanımı ve anti-emflamatuvar ilaç kullanımı önerilmektedir. Ön çapraz bağ rüptürlerinde  akut dönem sonrası fizik tedavi önerilmektedir.

Ön Çapraz Bağ Rüptürlerinde hangi olgular ameliyata ihtiyaç duymaktadır?

Ön çapraz bağ yaralanması olan genç ve orta yaş hastalar, aktivite düzeyi yüksek bireylerde cerrahi olarak artroskopik ön çapraz bağ rekonstrüksiyonu uygulamaktadır.

Ön Çapraz Bağ rüptürü için ameliyat neden tercih edilir?

Ön çapraz bağ diz ekleminin en önemli stabilize sağlayan bağlarındandır. Ön çapraz bağ kopması ile dizin stabilitesinde kayıp olmakta diz öne doğru daha fazla hareket edebilmektedir. Artan bu hareket ve stabilite kaybı dizin ilerleyen zamanlardaki travmalarda daha kolay etkilenerek ilave menisküs ve kıkırdak hasarlarına neden olacağı ileri sürülmektedir. Yine stabilite kaybı ile dize bine yüklenme farklılıklarının kıkırdak aşınması ve kireçlenme gelişimine etkisi olabileceği düşünülmektedir.

 

Ön Çarpraz Bağ Yırtıkları Videosu

 

 

Sorun Cevaplayalım (1221) - (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.)
 • akif9119  - spor yaralanması
  sol diz mr incelemesi -medial tibial plato posterior kesiminde subkondral kontüzyonu kemik iliği ödemi ile uyumlusinyal değişiklikleri izlenmiştir. -inceleme düzlemine giren kemik yapılarında belirgin patolojik sinyal değişiklikleri saptanmamıştır. -retropateller ve femoral kartilajlar doğaldır. -diz eklem aralığı doğaldır. -suprapateller ve popliteus bursalarında effüzyon saptanmıştır. -lateral menisküs anterior ve posterior hornlarında evre 1 dejenerasyon ile uyumlu sinyal değişiklikleri dikkati çekmiştir. -medial menisküs posterior hornunda evre 2 internal dejenerasyon hattı saptanmıştır. -ön çapraz bağda parsiyel rüptür ile uyumlu kısmi devamlılık kaybı izlenmiş.arka çapraz bağ,medial kollateral ligament,lateral kollateral ve patellar tendol doğaldır. -baker kisti izlenmiş.23*57mm sonuç....medial tibial plato poterior kesiminde subkondral kontüzyonu kemik iliği ödemi uyumlu sinyal değişiklikleri .............suprapateller ve popliteus bursalarında effüzyon. .............parsiyel acl rüptürü il uyumlu mrg bulguları halı sahada futbol oynarken basıma geldi.olaydan sonra buz tedavisi uyguladım.8 saat sonraki mr sonuçlarımı yazdım.2 gün içerisinde agrılarım kalmadı dizimi kalçama 10 cm kalana kadar büküyorum ve hafif bir ağrı oluyor.merdiven inerken ve çıkarken çok hafif agrilarım oluyor.dizden yukarı 1 karış kaslarımda HAFİF ağrılarım var. doktor bey ameliyat gerekiyormu.33 yaşındayım 23 yıldır aralıksız spor yapıyorum.spora geri dönmek istiyorum.ne yapabilirim.
 • DrSerefAktas
  muayene ve 6 hafta sonraki mr ile ön çapraz bağ rüptürü yeniden değerlendirilerek instabiliteye yol açıp açmayacağına karar verilmeli ve buna göre de tedavi planlanmalıdır.
 • İpekali2014  - Barış Aydın-ön çapraz ve menisküs yırtığı
  Hocam iyi geceler.dizim 2 Şubat da futbol maçında döndü.mr sonuçları:medial menisküs arka boynuzda grade-3 zeminde koronal planda yırtık.ön çapraz bağda evre-3 sprain ve bu zeminde totale yakın Rüptür izlenmektedir.patellar kartilajda evre-2 kondromalazi patella dikkati çekmektedir.suprapatellar bursada transvers patellar plaka izlenmiştir.hocam tedavi olarak ne önerirsiniz.şimdiden çok teşekkürler...iyi geceler..
 • DrSerefAktas
  muayene ve mr görüntülerinizin incelenmesi raporla uyum gösteriyorsa artroskopik cerrahi gerekecektir.
 • ramço  - ön capraz bağ
  hocam mrb.halı saha maçından çarpışma sonucu sağ dizimde kopma sesi duydum ve yere yıgıldım.şiddetli bir agrı snrasında bir ortopediste gittim,kendisi öçb kopmasından şüphelendi MR İstedi.Mümkünse mr sonucumu sizin de yorumlamanızı istiyorum hocam.'''anterior krusiat ligaman proksimalde kısmen devamlılığını kaybetmiştir.distal lifler kranial oriantasyon göstermektedir.tibiada hafif anterior deplasman ve posterior krusiat ligamanda açılanma mevcuttur.bulgular anterior krusiat ligaman proksimalinde kısmi rüptür lehine yorumlanmaktadır. SONUÇ: -anterior krusiat ligaman proksimalinde kısmi rüptür -lateral kollateral ligamanda evre 1 sprain -medial menisküs korpus-arka boynuz bileşkesi dış kontur komşulugunda fokal yırtık -tibiofmeoral eklem yüzlerinde post-travmatik değişiklikler. BU SONUÇLAR AMELİYATLAMI YOKSA FİZİKTEDAVİ İLEMİ ÇÖZÜLÜR HOCAM ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER....
 • DrSerefAktas
  MR bulgularınızda yazılı tanılar muayene ve şikayetlerinizle paralellik gösteriyorsa artroskopik cerrahi tedavi gerekli olacaktır.
 • talha061  - ACL Ameliyatı Öncesi ve sonrası
  Şeref bey merhaba, Ben 27 yaşındayım ve düzenli hafta 1 kez halısaha maçı yapmaya çalışıyorum genelde. 3 hafta önce halısahada ani dönüş esnasında sağ dizimden ses geldi ve kendimi yere bıraktım. 1 gece buz tedavisi yaptım ve ertesi gün Ortopediye gittim. Doktor MR istedi ve MR a bakarak ödem, su toplama ve ön çaprazlarda esneme dedi. 10 gün istirahat verdi krem ve bir hap verdi. İlk 4-5 gün yere basamadım. sonra ayak ucuyla basabildim. Kontrole gittiğimde doktor ilaçları bitene kadar kullan birde verdiğim 2 egzersizi yap yeterli dedi. Fakat MR sonuçlarında Radyoloji uzmanının raporunda ACL yırtık teşhisi görünce yaklaşık 10 gün sonra başka bir doktora daha gittim. Bu doktor yine aynı MR sonuçlarına bakarak ACL kopmuş ameliyat olmalısın dedi. Öncelikle ameliyat olmalı mıyım ? Yoksa 1-2 farklı doktora daha göstermem mi gerekiyor. Şu anda 22 gün oldu ayağımdaki şişlikler ve ağrılar yok. Ancak hala ayağımı tam olarak düzleyemiyorum ve sağlam olarak basamıyorum. Yaklaşık yarım saat yürürsem iç ve dış kısımda hafif ağrılarda hissediyorum. Sizce ne yapmalıyım ? 1- Eğer ameliyat olacaksam ameliyat öncesi neye dikkat etmeliyim ? 2- Tekrar MR çekmenin faydası var mı? 3- Doktor seçiminde nelere dikkat etmem gerekir. 4- Ameliyat sonrası 1 hafta içinde uçakla başka bir şehre gidebilir miyim? Yardımcı olursanız çok sevinirim.
 • DrSerefAktas
  ACl yırtıkları genç hastalarda cerrahi tedavi gerektirmektedir.Muayene ve Mr görüntülerinde mevcut ödem nedeni ile tanıda zorlanıldığı izlenimi alınırsa MR tekrarlanabilir. Deneyimli ellerde yapılan ameliyat ile başarı şansı artmaktadır. 1 hafta sonra uçak ile yolculuk yapabilirsiniz keza hastalarımızın bir kısmı şehir dışından gelmekte olup yaşadıkları yerlere uçakla dönmektedirler.
 • kurtuluş  - mrb hocam
  hocam ben 15 gün önce on capraz bag amelyatı ve menisküs tamiri oldum yani menisküsüm dikildı su anda dızımın al baldirinda morluklar var varis gıbı aynen ama beya var bu normalmidir su an koltuk degnegı kullanıyorum koltuk deyneklerı ne zaman brakmamı önerırsınız sımdıden cok tes ederi...
 • DrSerefAktas
  Ameliyat sonrası dönem ameliyat sırasındaki bulgular ve tedaviye göre hekim tarafından belirlenmelidir.
 • NECMEDDİN ESAT BELEN  - Ön çapraz bağ ameliyatı sonrası
  Hocam merhabalar; Hocam bundan 35 gün önce öçb ve menisküs ameliyatı oldum yine bundan 15 gün önce topuktan basarak baston yardımıyla yürümeye ve bununla birlikte top ezme ve havuzda yürüme egzersizlerine başladım. Hocam sorum şu olacak son bir haftadır ayağımda ağrılarım çok şiddetlendi bu günlerde diğer eğzersiz hareketlerimi de yaparken özellikle dizden bükme hareketlerini çok ağrım var dayanılmıcak şekilde bu ağrılar normalmidir? Saygılarımla.
 • DrSerefAktas
  Yeni çıkan ağrılarınız için mutlaka değerlendirlmelisiniz.
 • emre temiz  - sol ön çapraz bağ
  Hocam sol ön çapraz bağım koptu ameliyat dedi doktor 27 yaşındayım bu ameliyati 5-6 ay sonra yaptırmamin bir sakincasi varmı?
 • DrSerefAktas
  arada geçen süre içinde olası yaralanmalara dikkat edilmelidir.
 • hasan  -  slm hocam
  hocam ben aralık 15 de halı sahada hızzlı kosarken bırden ustune dızım burkuldu ve ustune dustum mr sonucu on capraz bagım koptu menukuss yırtıgı oldu 60 gundur dınlenıyorum ve fızık tedavı goruyorum eskı saglıgıma kuvvetıme kavusma ıstıyorum amelıyat sartmıdır hocam
 • DrSerefAktas
  genç ve aktif bireylerde artroskopik cerrahi uygulanmasını önermekteyiz.
 • Emin tasar  - Capraz bag
  Hocam bundan 20 gün önce mac yaparken dizim döndü döndükten iki gün sonra ortapedi uzmanina gittim ayagim sisti capraz baglarda sorun yok dedi agri kesici yazdi yolladi 2 hafta sonra gel dedi iki hafta sonra gittigimde baska doktor vardi oda capraz baglarin kopmus ameliyat olcaksin dedi emar cektirdim ve baska bi doktora gittim yeni gittigim doktor baglarda sorun yok dedi dizin catlamis ameliyat olma dedi 3 doktor ikisi aynisi biri kopma var diyor sizce ne yapmaliyim yeni doktor 1 1 buck ay ayagina yüklenme düzelir dedi
 • DrSerefAktas
  muayene ve mr görüntüleriniz incelenerek bir netleşme sağlanabilir.
 • Cem Yavaş  - Soru?
  Merhaba hocam.. 20 yaşındayım.Ben 1 temmuz 2013'te halı saha da top oynarken sol çapraz bağlarımı yırttım. MR sonucuna bakan doktor amatör sporcu değilseniz ilaç tedavisi olacağını söyledi. Ben de o günden sonra yolda yürürken bile bir şeyler olacak diye çok korkuyorum. Sakatlıktan sonra 4-5 defa ayağımı tekrar sakatladım. Birisinde 2 gün, diğerinde 1 hafta kadar ayağımın üstüne basamadım ve her sakatlığımda ayağım şişiyor. En son 2 gün önce halı sahaya maça gittiğimde tekrar çok az bir şişlik yaşadım. Ameliyat olmak istiyorum ama sağlık güvencem yok. Sizce ameliyat olmalıyım? Ben de bu sorundan sıkıldım açıkçası.95 kilo olmama rağmen çok güzel top oynardım çok güzel koşardım. Şimdi bütün bu faaliyetleri yapamıyorum. Bu sakatlıktan sonra 10 kilo falan aldım. Sizce ne yapmalıyım. Cevabınız için çok teşekkürler.
 • DrSerefAktas
  yaşınız göz önüne alındığında opere olmanız önerilir.
 • aykut dursungul  - on capraz bag kısmı kopma ıc yan baglar yırtık
  selam.. ben mr cektırdım mr sonucunda ıc yan baglarımda yırtık on caprazlarımda kısmı kopma cıktı amelıyat gerekmez dedıler fızık tedavısıyle guclendırınce gecıyomus.. ama ben 2 hafta oldu fızık tedavısınede gıdıyorum yuruyusum hızlandı ama halen normal bı sekıde yuruyemıyorum napmam lazım ?
 • DrSerefAktas
  genç ve aktif hastalarda artroskopik cerrahi tedavi önerilmektedir.
 • kamil  - ön çapraz yırtıgı
  hocam ikı sene once futbol macı sırAsında ters bastım ve dizim şişti sıvı aldılar menisküs yırtıgı dedıler simdi mr çektirdim tama yakın yırtık cıktı ben her turlu sporu yapıyorum dızım zorlamıyo kosma da fılan amelıyat olmam gerek mı?
 • DrSerefAktas
  muayene ve mr görüntüleri ile karar verilebilir.
 • kemal
  hocam ben geçen yıl sağ diz çapraz baağ ameliyatı oldum yürüyemiyodummm bu yılda sol diz bağlarımın koptuğu çıktı emar sonucunda doktor ameliyat ol dedi ama şişkinlik falan olmadı yürüyebiliyorum bdaha top oynuyabilirmiyim bağm kopmuşken dizlikle... ???????????
 • DrSerefAktas
  muayene ile değerlendirme ile bu konuda yorum ve öneride bulunulabilinir.
 • sancak
  hocam 2 hafta sonra askere gideceğim jandarma komando olarak sol ayağımda çapraz bağ koptu doktor çaresi ameliyat dmişti askerde eğitim yaparken sorun olurmu yani eğitim yapabilirmiyim.komando olmama engel olurmu
 • DrSerefAktas
  askerlik öncesinde yada askerlik sırasında bağ operasyonunu haletmeniz gerekecektir.
 • Cihan Sarısakallı  - 7'inci ay bitti
  Hocam öncelikle merhaba ben basketbol oynarken sağ dizimin ön çapraz bağını kopardım ve 21 haziranda hamstring yöntemiyle ameliyat oldum şuan 7'inci ayım dolmuş bulunmakta ufaktan basketbol oynamaya başladım psikolojik olarak çökmüş durumdayım her gece rüyalarıma giriyor 8'inci aya girmiş olmama rağmen o sakatlandığım an gözümden hiç gitmiyor ve bacağımın tekrar eski haline gelemeyeceğini düşünüyorum diz çökmede ve eğilmede hala sorunlar yaşıyorum örnek verecek olursak namaz kılamam,dizlerimin üstüne oturamam 1 aydır spora gidiyorum önerebileceğiniz başka şeyler var mı? teşekkürler.
 • DrSerefAktas
  yoğun bir spora dönüş programlaması planlanması için muayene ve sondurumunuz değerlendirlmelidir.
Sadece kayıtlı kullanıcılar sorun cevaplayalım bölümünü kullanabilir!