Ön Çapraz Bağ (Rüptürü) Yırtıkları Yazdır

ÖN ÇAPRAZ BAĞ RÜPTÜRÜ

Ön çapraz bağ nedir?

Ön çapraz  bağ yaralanması, sık görülen bir diz yaralanmasıdır. Sıklıkla; futbol, basketbol gibi sportif aktivitelerde ön çapraz bağ yaralanması görülür.

Ön çapraz bağ dizin iç kısmında, arka çapraz bağ ile çapraz bir seyir izleyerek , baldır kemiği ile uyluk kemiği arasında yer alan bir bağdır. Ön çapraz bağ diz stabilitesinde oldukça önemli role sahiptir. Dizde stabiliteyi sağlayan bağlar iç yan (medial kollateral), dış yan (lateral kollateral), ön çapraz  ve arka çapraz bağdır.  İç ve Dış Yan bağlar yanlara doğru stabiliteyi sağlarken ön çapraz bağ  dizin öne doğru kaymasını, arka çapraz bağda geriye doğru kaymasını engellemenin yanında ön ve arka çapraz bağlar rotasyonel stabilite de sağlamaktadırlar.

Ön çapraz bağ neden kopar?

Ön çapraz bağ rüptürü, ayak yerde sabit iken gövdenin dizin üzerinde dönmesi ile olur. Yine, ön çapraz bağ,  bir aktivite sırasında aniden durma, hareket yönünü çok hızlı değiştirme, sıçrama sorası uygunsuz ayak pozisyonunda yakalanma, direkt darbe ile de oluşabilmektedir.

Ön çapraz bağ rüptürü bulguları nelerdir?

Dizde travma sonrası ani ağrılı şişlik oluşması

Diz ekleminde hassasiyet

Diz ekleminde eklem hareket açıklığında kısıtlanma erken dönem bulgularıdır. Erken dönemde (akut), yürüme zorluğu şikayetleri görülebilmektedir. Sıklıkla hastalar ön çapraz bağ yaralanması hemen sonrasında yapmış oldukları sportif aktiviteye dönememektedirler. Yaralanmayı takip eden günlerde istirahat sonrası şikayetlerde rahatlama ve ağrısız yürüme görülse de bu hastalatda dizde kolay dönebilme. burkulabilme ve diz ekleminde instabilite hissi oluşmaktadır.

Ön çapraz bağ rüptürü tanısı nasıl koyulmaktadır?

Ortopedi Doktoru, hastanın travma mekanizması, dizinin şişliği ve muayenesi ile çoğu olguda, ön çapraz bağ kopması tanısını koyabilmektedir. Ancak olası ek menisküs ve kıkırdak yaralanmaları ve hasarları düşünüldüğünde, en iyi ortopedi doktoru da MR tetkikine ihtiyaç duymaktadır. MR tetkiki ile hem ön çapraz bağ yaralanmasının var olup olmadığı varsa ön çapraz bağ yaralanmasının derecesi ve eşlik eden diğer yaralanma olup olmadığı ortaya koyulabilmektedir. Bir çok bağ yaralanmasını olduğu gibi ön çapraz bağ yaralanmalarını da 3 düzeyde sınıflayabiliriz. Grade 1 yaralanmada ön çapraz bağ sadece esnemiş olup instabiliteye yol açmamaktadır. Grade 2 de kısmen kopma olmuş olup instabilite görülebilir. Grade 3 te ise ön çapraz bağda komplet rüptür mevcuttur. Bu durumda da instabilite görülebilmektedir.

Ön Çapraz Bağ kopması nasıl Tedavi edilmektedir?

Ön çapraz bağ yaralanmalarının tedavisinde hastanın yaşı, aktivite düzeyi, aktivite beklentileri,  tedavi seçimini etkilemektedir.

Ön Çapraz Bağ yırtığında hangi hastalarda ameliyatsız tedavi uygulanabilir?

Orta yaş sedanter hastalar, ileri yaş hastalar, operasona engel durumu olan hastalar, diz ekleminde kireçlenmesi olan hastalar, aktivite düzeyleri düşük olan hastalarda ön çapraz bağ zedelenmesi için ameliyatsız tedavi tercih edilmektedir. Bu hastalarda tedavide; erken dönemde, istirahat, buz tatbiki, dizlik kullanımı ve anti-emflamatuvar ilaç kullanımı önerilmektedir. Ön çapraz bağ rüptürlerinde  akut dönem sonrası fizik tedavi önerilmektedir.

Ön Çapraz Bağ Rüptürlerinde hangi olgular ameliyata ihtiyaç duymaktadır?

Ön çapraz bağ yaralanması olan genç ve orta yaş hastalar, aktivite düzeyi yüksek bireylerde cerrahi olarak artroskopik ön çapraz bağ rekonstrüksiyonu uygulamaktadır.

Ön Çapraz Bağ rüptürü için ameliyat neden tercih edilir?

Ön çapraz bağ diz ekleminin en önemli stabilize sağlayan bağlarındandır. Ön çapraz bağ kopması ile dizin stabilitesinde kayıp olmakta diz öne doğru daha fazla hareket edebilmektedir. Artan bu hareket ve stabilite kaybı dizin ilerleyen zamanlardaki travmalarda daha kolay etkilenerek ilave menisküs ve kıkırdak hasarlarına neden olacağı ileri sürülmektedir. Yine stabilite kaybı ile dize bine yüklenme farklılıklarının kıkırdak aşınması ve kireçlenme gelişimine etkisi olabileceği düşünülmektedir.

Ön çapraz bağ rüptürü cerrahi tedavisi için tıklayınız.

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya' daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş' a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

 

 

 

Ön Çarpraz Bağ Yırtıkları Videosu

 


 


Sorun Cevaplayalım (1326) - (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.)
 • Esrefveli03  - On capraz bag
  Merhaba hocam. Bi sorum olacak doktora gittim.4 ay once meniskus ameliyati olmustu. Kikirdak ignesi yapti. Bacagini guclendirmen lazim dedi. Ama raporu aldim raporda On capraz bag icerisinde t12 hiperintens sinyal ozellikleri izlenmektedir. Bu bulgu yakin zamanli travma ise spraine ait olabilir. Eger yakin zamanli travma yok ise mukoid dejenerasyon lehine degerlendirilmelidir. Diz eklem araliginda ve suprapateller bursada effuzyon izlenmektedir.
 • DrSerefAktas
  Konu ile ilgili olarak muayenenizi yapan ve mr görüntülerinizi inceleyen doktorunuz en fazla bilgiye sahip olduğundan kendisi ile görüşebilirsiniz en doğru bilgiyi alabileceğinizi düşünmekteyim.
 • Kuarishika  - Sol Diz Ağrım
  Hocam merhabalar, 2008 senesinde menisküs yırtığı sebebiyle 1 ay fizik tedavi gördüm. 2010 senesinde de aynı bacağım yaralandı ve ön çapraz bağlarda yıpranma var denildi, tedavi görmedim. Şimdi ise sol dizim ağrımaya başladı, spor yaptıktan (fitness) sonra tutukluk oluyor. Uzun süre oturunca ya da bacağım 90 derece ve ötesinde ağrım oluyor. Mr çektirdim. Sonucunda ACL de grade 1 dejenerasyonla uyumlu sinyal artışı izlenmiştir. Medial menisküs posterior hornunda grade 1 dejenerasyon izlenmiştir. Diğer değerler normal. Fizik tedavi mi görmem lazım ne yapabilirim?
 • DrSerefAktas
  rapordaki bulgularla bir operasyon kararı düşünülmemekle beraber kesin tedavi muayene ve mr görüntüleri incelenerek yapılabilir.
 • hami.61  - ön çapraz bağ
  hocam benim mr sonucum medial menisküs posterior hornda grade 1 dejenerasyon ,lateral menisküs anterior ve posterior hornlarında grade 1 dejenerasyon , ön çapraz bağda sinyal artışı STRAİN . Hocam ne yapmam gerekli tedavi yöntemi nedir aktif sporcuyum
 • DrSerefAktas
  ön çapraz bağda gerilmeniz instabiliteye yol açmaz ise ameliyatsız tedavi ile düzelme beklenebilir.
 • erd4721
  Hocam ben 2.5 ay once on capraz bag ve kova sapi medial menuskus ameliyati oldum menuskusumun iyilestigini nasil anlarim.
 • DrSerefAktas
  muayene ve mr tetkiki yapılabilir.
 • burkii33  - bağ yırtığı
  hocam benim ayağım top oynarken boşa çıktı ve orda kalakaldım ardından hastaneye gittim ve mr çektirdim.Doktorlar gerçekten çok ilgisiz ben ayağımı dinlendirirsem bir süre sonra top oynamaya devam edebilirmiyim yoksa cerrahi müdahalemi gerekli mr raporum aşağıda. :( -Ön çapraz bağda parsiyel yırtık -suprapatellar bursada ve femorotibal eklem mesafesinde efüzyon -tibia lateral platosu posterior kesimde subkondral ödem görünümü -popliteal fossa medialinde baker kisti
 • DrSerefAktas
  Şikayetleriniz sürüyorsa artroskopik ameliyat gerekebilir. Diz cerrahisi konusunda deneyimli bir ortopedi uzmanına başvurunuz.
 • Yarasa57  - Yurumekte zorlaniyorum
  Sevgili hocam diz agrilarimdan dolayi mr cektirdim sonuc ; Sag diz mr; Acl de parsiyal yirtik ile Acl nin baglanma yerinde tibiada fokal odem izlendi Pcl nin superior liflerinde intertisyel parsiyal yirtik mevcuttur. Medial meniskus posterior krusunda periferik yuze uzanan horizontal yirtik saptandi Ayrica sol diz mr imda Acl de parsiyal yirtik ile Acl nin baglanma yerinde tibiada milimetrik kistik rezorpsiyon izlendi Pclnin superior liflerinde intertisyel parsiyal yirtik mevcuttur. Medial meniskus posterior krusunda periferik yuze uzanan horizontal yirtik saptandi. Gastroknemius- semimembranozus bursada minimal effuzyon izlendi . yaziyor bana ne onerirsiniz yardimci olursaniz sevinirim . ayrica bel ve boynumda fitik ve sirtta disk kaymasi mevcut Saygilarimla;
 • DrSerefAktas
  genç ve/veya aktif bir bireyseniz artroskopik cerrahi ile tedavi olmanız önerilebilir.
 • Yarasa57  - Bilgi
  Hocam saygilar 29 yasindayim ve restaurantta calisiyorum bu gunlerde ozellikle sag dizim ve ayagim cok fazla agri yapiyo bilgilendirirseniz sevinirim
 • DrSerefAktas
  raporunuzdaki veriler artroskopik ameliyat gerekliliğini düşündürmektedir. Bir ortopedi uzmanına başvurursanız kesin tedavi belirlenebilir.
 • Yarasa57
  Hocam saygilar bugun bir ortopedi doktoruna gittim yine bu 5. Ci doktor gittigim bu da bisey in yok diyo yirtik gozukmuyor diyo anlamadim inanin cildiracam tekrar mr istedi ne yapmam lazim birinin dedigi digeeinin kini tutmuyo sasirdim gercekten ama tek bildigim bir sey var sag ayagim yururken bile aci veriyo
 • Yarasa57
  Hocam saygilar normalde bu mr i cektirdikten sonra 3 farkli devlet hastanesine gittim bana krem ve hap verdiler 1 i ameliyat olman lazim dedi digeri sivi birikintisi var dedi ilac verdi rantudil ve lansor verdi 10 gun rapor verdi yaklasik 15 gundur isbasi yaptim restaurantta calisiyorum hemde yogun bir restaurantta su an ayaklarimin agrisindan canim cok yaniyo ne yapmam lazim yardimci olursaniz sevinirim
 • mustafademiroz89@gmail.com  - Ön Çapraz Bağ Hk.
  Hocam Merhaba, Voleybol oynarken düştüm. Hemen hastaneye gittik. Kırık yoktu. MR çektirdim. Raporda Ön çapraz bağ 1/3 orta düzeyde tama yakın defektif izlenmektedir yazıyor. Yan ve arka bağlar normal görünüyor diye yazıyor. Bundan sonraki aşamalarda ne önerirsiniz. Yorumlarınızı bekliyorum. Teşekkürler. Yaşım 26.
 • DrSerefAktas
  genç hastalarda ön çapraz bağ rekonstruksiyonu ameliyatı önerilmektedir.
 • brt123  - Menisküs Yırtığı
  merhaba hocam benim bitmek bilmeyen bi diz agrım var geceleri uyutmuyor ve dizim arada kitleniyor bunun için doktora gittim bana birisi romatizma olabilir dedi ve diger bir doktor ise menisküs yırtıgı var dedi bide benim 10 yıl önce aynı bacagımdan diz kapağım dönmüştü mr ım şu şekilde Medial ve lateral kollateral ligamentöz kompleks iliobital bant fibular kollateral ligaman kuadriseps tendonu ve patellar tendon normal gerginlik , kalınlık ve sinyalde izlenmektedir.Medial ve lateral patellar retinakulumlar intaktır.Ön ve Arka çapraz bagların kalınlık ve sinyali normal sınırlardadır.Patella kısmi olarak laterale sublükse izlenmekte olup patella femoral uyumsuzluk açısından klinik ile birlikte değerlendirilmesi önerilir. Femorotibial eklem kartilajları normal kalınlık ve sinyaldedir. Medial menisküs arka boynuzda ve korpusta lineer sinyal artımı mevcut olup arka boynuzda alt eklem yüzeyi ile ilişkili göstermektedir.Görünüm horizontal rüptür(grade 3 rüptür) ile uyumlu olarak değerlendirildi. Lateral menisküs ön ve arka boynuzları normal konfigürasyon ve sinyalde izlenmektedir. Patellofemoral, femorotibial ve proksimal tibiofibular eklem ilişkileri korunmuştur.Diz eklem aralığında suprapateller bursalarda minimal efüzyon izlendi Diz eklemini oluşturan kemik yapıların dizilimi, konfigürasyonları ve kortikomedüller sinyal dağılımları normaldir İnceleme dahili müsküler yapılar ve popliteal fossa oluşumları normal olarak değerlendirilmiştir. hocam mr sonucum bu ne olabilir teşekkür ederim...
 • DrSerefAktas
  mr raporunuzda diz kapağınızda yarı çıkık ve menisküs yırtığından bahsedilmektedir. Cerrahi tedavi gerekli olabilecektir. Tedavi planlaması ve seçimiiçin muayene ve mr tetkiklerinin incelenmesi gerekli olacaktır.
 • denizzz  - LİF YIRTILMASI....ÇOK ACİL :(
  mrhb hocam,3 yil önce isinmadan maça gi̇rdi̇m,topa vurmamla sağ bacak üst tarafta şi̇şme ve ağri meydana geldi̇.hemen buzla müdale etti̇m,ağri geçi̇nce bi̇r daha üzeri̇ne düşmedi̇m.şi̇mdi̇ çok büyük bi̇r sorun hali̇ne gelmi̇ş.meğerki̇ ön li̇flerde yirtlima sonucu kanama meydana gelmi̇ş ve şuan sertleşmi̇ş kanama.günlük hayatta hi̇ç sorun olmuyor ama koşma veya bacağimi yukari kaldirdiğimda hemen ağri oluşuyor.lütfen yardimci olun çok aci̇l ......
 • DrSerefAktas
  üzerinden geçen süre göz önüne alındığında son durumunuz muayene ve gerekirse tetkikler ile değerlendirilmelidir. Tarafımızdan ikinci görüş almak isteğindeyseniz hasta ve tetkiklerinin değerlendirilmesi için iletişim bilgilerindeki telefonlarımızdan randevü alabilirsiniz
 • Kadir1995  - Ön çapraz bağ yırtığı
  Merhaba iyi günler. Halı saha maçında sol dizim içe döndü ve sonra da yere düştüm. Mr sonucunda doktor ön çapraz bağlarda yırtık olduğunu söyledi ve olay olduktan sonra 3 hafta beklemen gerek dedi ameliyat için. Olay 9 gün önce oldu bekliyorum ama okulum açılmak üzere okuldan çok da geri kalmak istemiyorum. 20 yaşındayım. Doktorun dediği gibi 3 hafta beklemek zorunda mıyız ameliyat için acaba ?
 • DrSerefAktas
  her cerrahın bu konuda yaklaşımı farklılık gösterebilmektedir. Örneğin, biz erken dönemde de operasyon yapmaktayız.
 • serkanhayal  - öçb sonrası iyileşememe
  Hocam merhaba, 2004 yılında önçapraz bağım yırtıldı 2005'de meniküs temizleme,2006 öçb,2007 de kanal daralması bağ sıkışması,2013'de de yapay menisküs (doktorun demesine göre) ameliyatları oldum ve dizimde hiç bir iyileşme olmadı ki halen çok kötü durumda tabi baker kistinin büyümesi de ekstradan olan bir durum.artık çok zorlanıyorum ve dizimde ağrılar hiç eksik olmuyor açı kısıtlılığı var bunun nedenide öçb ameliyatında greft açısını demelerine göre yanlış açmışlar bu nedenle ne tam açabiliyorum nede kapatabiliyorum.bu rahatsızlığımı kalıcı olarak nasıl giderebilirim? bilgi ve yönlerdirme yaparsınız sevinirim teşekkürler
 • DrSerefAktas
  son durumunuz muayene ve gerekirse tetkikler ile değerlendirilmelidir. Tarafımızdan ikinci görüş almak isteğindeyseniz hasta ve tetkiklerinin değerlendirilmesi için iletişim bilgilerindeki telefonlarımızdan randevü alabilirsiniz
 • scorpion  - ön capraz bagda parsıyel yırtık
  hocam merhabalar . yaklasık altı aydır dız agrım var doktorlara gıtmeme ragmen tam olarak ılısebılmıs degılım . altı ayn once futbol oynarken sıcradım yere dustugum anda sag dızıme sankı bıcak saplanır gıbı bı agrı gırdı doktora gıttım bana soyledıgı zorlanma olmus dınlen gecer dedı ama gecmedı mr cektırdım bundan dort ay once mr da yazanlar vaynen sunlar; *medial meniskus on ve arka norma *lateral menıskus normal on ve arka normal *ön capraz bagda parsıyel yırtık (arka capraz bagda normal anatomık ve sınyal özellıgındedır) *medil ve lateral kollateral lıgamentler normal *patello- femoral eklerm ılıskısı ve patellar kantılaj normal *diz eklem mesafesınde hafıf sıvı artısı mevcut *popliteal fossa normal hocam mr sonuc kagıdında yazanlar bunlar , dızler cokuk durdugumda cok agrı yapıyo . bazen gecıyo bı kac gun agrımıyo ama sonra tekrar nüksedıyo . sızce durum nedır . ne yapmalıyım , sımdıden cok tesekkur ederım ılgınıze
 • DrSerefAktas
  şikayetlerin sürdüğü ve /veya genç hastalardaki kısmi çapraz bağ yırtıklarında cerrahi tedavi gerekebilmektedir.
 • mtk123  - Ön Çapraz
  Merhaba hocam 2 hafta önce halısada dizim döndü ve sonrasında mr çektirdim ve mr da yazanlar bunlar Medial ve lateral kollateral ligamentöz kompleks iliobital bant fibular kollateral ligaman kuadriseps tendonu ve patellar tendon normal gerginlik , kalınlık ve sinyalde izlenmektedir.Medial ve lateral patellar retinakulumlar intaktır.Arka çapraz bagların kalınlık ve sinyali normal sınırlardadır.Ön çapraz bağ sinyali artmış olup kısmi olarak fokal devamsızlıklar izlenmiştir.Görünüm öncelikle parsiyel rüptür lehine değerlendirildi.Ayrıca tanıda intrasubstans rüptür düşünülebilir. Patellar kartilaj normal kalınlık ve sinyaldedir. Femur lateral kondilde minimal kompresyon subkondral kistik rezorpsiyon alanları ve çevresinde ödömatöz sinyal değişiklikleri ile uyumlu görünüm mevcuttur.Görünüm öncelikle kontüzyon lehine degerlendirildi.Medial menisküs arka boynuzda ve arka boynuz korpuz bileşkesinde lineer sinyal artımı mevcuttur.Arka boynuz-korpus bileşkesinde alt eklem yüzeyi ile ilişkili şüpheli olarak değerlendirilmiştir(grade2 dejenerasyon? , grade3 rüptür?) Ön boynuz normal form ve sinyal özelliklerindedir. Rüptür Saptanmadı. Lateral menisküs ön ve arka boynuzları normal konfigürasyon ve sinyalde izlenmektedir. Patellofemoral , femorotibial ve proksimal tibiofibular eklem ilişkileri korunmustur.Diz eklem aralıgında suprapetaller bursalarda effüzyon izlendi. Diz eklemini olusturan kemik yapıların dizilimi , konfigürasyonları ve kortikomodüller sinyal dağılımları normaldir. İncele dahili musküler yapılar ve popliteal fossa oluşumları normal olarak değerlendirilmiştir. Hocam mr sonucum yırtık var dediler ama baska bi bilgi vermediler. Kısaca ne demek istemiş kopmusmu yada iyileşirmi şimdiden çok teşekkür ederim
 • DrSerefAktas
  muayene bulgularınız önemli raposda ki verilerle çakışıyorsa artroskopik cerrahi gerekebilir.
 • yildirimeray  - öncapraz yan bağ
  selam aleykum hocam.yaşım 30 bir sorum olucaktı.. 20 gun önce merdivenden düştüm. sonra Mr cektırdım sonuç 1/3 on çapraz bağ yırtık olarak gösterdi.. tedavi olarak ne uygulayabilirim.yüce rabbim sizleri başımızdan eksik etmesin. saygılarımla
 • DrSerefAktas
  genç ve aktif bir hasta iseniz ön çapraz bağ rekonstruksiyonu önerilir.
 • yildirimeray  - ON CAPRAZ BAG YIRTIGI
  Hocam selam aleykum. Yasim 30 merdivenden dengesiz bir bicimde yere dustum. Mr cektim on capraz bag 1/ 3 yirtildigini gostermis bunun ameliyatsiz tedavisi varmi.. allah sizi basimizdan eksik etmesin. Ne onerirsiniz doktur fizik tedavi dedi....
 • DrSerefAktas
  sizin yaş gruunuzda ilk seçenek artrospik ameliyat ile ön çapraz bağ rekonstruksiyonudur.
Sadece kayıtlı kullanıcılar sorun cevaplayalım bölümünü kullanabilir!