Ön Çapraz Bağ (Rüptürü) Yırtıkları Yazdır

ÖN ÇAPRAZ BAĞ RÜPTÜRÜ

Ön çapraz bağ nedir?

Ön çapraz  bağ yaralanması, sık görülen bir diz yaralanmasıdır. Sıklıkla; futbol, basketbol gibi sportif aktivitelerde ön çapraz bağ yaralanması görülür.

Ön çapraz bağ dizin iç kısmında, arka çapraz bağ ile çapraz bir seyir izleyerek , baldır kemiği ile uyluk kemiği arasında yer alan bir bağdır. Ön çapraz bağ diz stabilitesinde oldukça önemli role sahiptir. Dizde stabiliteyi sağlayan bağlar iç yan (medial kollateral), dış yan (lateral kollateral), ön çapraz  ve arka çapraz bağdır.  İç ve Dış Yan bağlar yanlara doğru stabiliteyi sağlarken ön çapraz bağ  dizin öne doğru kaymasını, arka çapraz bağda geriye doğru kaymasını engellemenin yanında ön ve arka çapraz bağlar rotasyonel stabilite de sağlamaktadırlar.

Ön çapraz bağ neden kopar?

Ön çapraz bağ rüptürü, ayak yerde sabit iken gövdenin dizin üzerinde dönmesi ile olur. Yine, ön çapraz bağ,  bir aktivite sırasında aniden durma, hareket yönünü çok hızlı değiştirme, sıçrama sorası uygunsuz ayak pozisyonunda yakalanma, direkt darbe ile de oluşabilmektedir.

Ön çapraz bağ rüptürü bulguları nelerdir?

Dizde travma sonrası ani ağrılı şişlik oluşması

Diz ekleminde hassasiyet

Diz ekleminde eklem hareket açıklığında kısıtlanma erken dönem bulgularıdır. Erken dönemde (akut), yürüme zorluğu şikayetleri görülebilmektedir. Sıklıkla hastalar ön çapraz bağ yaralanması hemen sonrasında yapmış oldukları sportif aktiviteye dönememektedirler. Yaralanmayı takip eden günlerde istirahat sonrası şikayetlerde rahatlama ve ağrısız yürüme görülse de bu hastalatda dizde kolay dönebilme. burkulabilme ve diz ekleminde instabilite hissi oluşmaktadır.

Ön çapraz bağ rüptürü tanısı nasıl koyulmaktadır?

Ortopedi Doktoru, hastanın travma mekanizması, dizinin şişliği ve muayenesi ile çoğu olguda, ön çapraz bağ kopması tanısını koyabilmektedir. Ancak olası ek menisküs ve kıkırdak yaralanmaları ve hasarları düşünüldüğünde, en iyi ortopedi doktoru da MR tetkikine ihtiyaç duymaktadır. MR tetkiki ile hem ön çapraz bağ yaralanmasının var olup olmadığı varsa ön çapraz bağ yaralanmasının derecesi ve eşlik eden diğer yaralanma olup olmadığı ortaya koyulabilmektedir. Bir çok bağ yaralanmasını olduğu gibi ön çapraz bağ yaralanmalarını da 3 düzeyde sınıflayabiliriz. Grade 1 yaralanmada ön çapraz bağ sadece esnemiş olup instabiliteye yol açmamaktadır. Grade 2 de kısmen kopma olmuş olup instabilite görülebilir. Grade 3 te ise ön çapraz bağda komplet rüptür mevcuttur. Bu durumda da instabilite görülebilmektedir.

Ön Çapraz Bağ kopması nasıl Tedavi edilmektedir?

Ön çapraz bağ yaralanmalarının tedavisinde hastanın yaşı, aktivite düzeyi, aktivite beklentileri,  tedavi seçimini etkilemektedir.

Ön Çapraz Bağ yırtığında hangi hastalarda ameliyatsız tedavi uygulanabilir?

Orta yaş sedanter hastalar, ileri yaş hastalar, operasona engel durumu olan hastalar, diz ekleminde kireçlenmesi olan hastalar, aktivite düzeyleri düşük olan hastalarda ön çapraz bağ zedelenmesi için ameliyatsız tedavi tercih edilmektedir. Bu hastalarda tedavide; erken dönemde, istirahat, buz tatbiki, dizlik kullanımı ve anti-emflamatuvar ilaç kullanımı önerilmektedir. Ön çapraz bağ rüptürlerinde  akut dönem sonrası fizik tedavi önerilmektedir.

Ön Çapraz Bağ Rüptürlerinde hangi olgular ameliyata ihtiyaç duymaktadır?

Ön çapraz bağ yaralanması olan genç ve orta yaş hastalar, aktivite düzeyi yüksek bireylerde cerrahi olarak artroskopik ön çapraz bağ rekonstrüksiyonu uygulamaktadır.

Ön Çapraz Bağ rüptürü için ameliyat neden tercih edilir?

Ön çapraz bağ diz ekleminin en önemli stabilize sağlayan bağlarındandır. Ön çapraz bağ kopması ile dizin stabilitesinde kayıp olmakta diz öne doğru daha fazla hareket edebilmektedir. Artan bu hareket ve stabilite kaybı dizin ilerleyen zamanlardaki travmalarda daha kolay etkilenerek ilave menisküs ve kıkırdak hasarlarına neden olacağı ileri sürülmektedir. Yine stabilite kaybı ile dize bine yüklenme farklılıklarının kıkırdak aşınması ve kireçlenme gelişimine etkisi olabileceği düşünülmektedir.

Ön çapraz bağ rüptürü cerrahi tedavisi için tıklayınız.

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya' daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş' a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

Ön Çarpraz Bağ Yırtıkları Videosu

 


Sorun Cevaplayalım (1270) - (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.)
 • mahmutykaya  - ACL
  İyi günler hocam ben bi zamanlar sporcu idim taki bu ACL ile tanışana kadar benim bir kere koptu latarel meniskus de yırtık vardı ameliyat oldum aradan 2 yıl geçti ve tekrar bi dondu mr istedi doktor ama kafamda çok soru işaretleri var tekrar Ameliyat sarmi değilmiş diye mr de acl 1/3 grefti olumlu olabilecek parsiyel yırtık layreal meniskus dış kenar ucunda ufak yırtık şuanda fizik tedaviye başladım ve ben korkuyorum o sıkıntılı günlere dönmek istemiyorum
 • DrSerefAktas
  yaşınız,aktivite düzeyiniz ve muayene bulgularınıza bağlı olarak tedavi planlaması yapılabilir.
 • kumyatakli
  Merhaba hocam , Mr sonucuna gore Kemik yapıları vs hepsi normal sadece asagidaki kısımda yazdıklarım sorunlu Perikurisiat reset sıvı izlenmektedir. On çapraz bagda kalinlasma ve sinyal artışı izlenmektedir. (Intraligamentoz ödem?parsiyel yırtık?) Klinik ve muayene bulguları ile değerlendirilmesi önerilir. Hocam bendeki sorun nedir ne önerirsiniz?
 • DrSerefAktas
  ön çapraz bağınızda kısmi yırtıktan bahsedilmiş olup klinik bulgu ve muayeneye göre tedaviniz planlanabilir.
 • seriusse1  - Geçen süre ve bitmeyen ağrılarım
  Hocam merhaba iyi çalışmalar , yaklaşık 2 buçuk ay önce halı saha maçında dizimdeki dış çapraz bağ hariç bütün bağlarım yırtıldı ve iç çapraz bağ ciddi dedi doktorum, ameliyat olmadım fakat gerekli egsersizleri ilk 1 ay kesintisiz yaptım daha sonra 2 3 hafta ara verdim ver yeniden bir spor salonunda egsersizlerimi yapmaya başladım ve şu an devam ediyorum. Hareketlerimde yürümede ve günlük hareketlerimde görünür bir şekilde gelişme var , diz üstü oturabiliyorum fakat sağlam bacağımın üstüne oturacak şekilde oluyor ve daha sonrada dizimin dış kısmında aşırı derecede bir ağrı oluyor bu hiç geçmedi hocam yardımcı olursanız sevinirim.
 • DrSerefAktas
  muayene ve tetkikiniz gereklidir.
 • ozanpasa  - şimdiden sağolun
  Hocam şimdiden sağolun..yaşım 34.askeri personelim.son çektirdiğim mr da : -Suprapatellar retropatellar bursada ve intraartiküler efüzyon izlenmiştir. -Lateral patellar faset kıkırdağında intensite artışı ve hafif şişme izlendi(kondromalezya patella?) Medial menisküs anterior hornda grade 1 dejenerasyon -Medial menisküs posterior hornda grade 2 dejenerasyon -Lateral menisküs anterior ve posterior hornda grade 1 dejenerasyon -ACL de incelme,düzensizlik ve çevresel yumuşak doku sinyali izlenmektedir(düşük dereceli yırtık?)..bu durumda bana ne tavsiye edersiniz hocam.ameliyat olmalımıyım?
 • DrSerefAktas
  muayene bulgularınız ve şikayetleriniz aktivitenizi etkileyen boyutta ve instabiliteyi düşündürüyorsa cerrahi yarar sağlayabilir.
 • ilkayçoban  - merhabalar hocam
  hocam önçapraz bağda ve dış menisküste yırtık saptandı çekilen mr sonucunda ve ben dizimin üzerine oturamıyorum budurum karşısında ameliyat haricinde başka bir tedavi yöntemi varmıdır ? sizin görüşleriniz nelerdir. saygılarımla.
 • DrSerefAktas
  genç ve aktif bir birey iseniz cerrahi önerilir.
 • ekmcg  - yan bag kopmasi
  Merhaba hocam trafik kazasi gecirdim ve dizimde agri vardi.emar cektirdim ve sonucunda: medial ve lateral meniskus normal anatomik konfigirasyonunda ve homojen sinyal intensitesinde goruntulenmemistir. Artikuler kartilaj normal degerlendirilmis ve kondrimalazi gorunumu yoktur. Femur lateral troklea ve tibia latarel plato yuk binen kisinlar ile posterolateeral kesimde epifizer bolgede tibianin fibula ile eklemlesen yuzunde yayginvmeduller odem ve posterolaterakde fraktur hatti saptanmaktadir. Anterior ve posterior caroraz bag, medial kollateral ligaman,ilio tibial bant nirmal olarak degerlendirilmistir. Kuadriseps ve patellar Tendon tabidir. Belirgin intraartikuler effuzyob yoktur. Popliteal fossa nirmal olarak goruntulenmistir. Inceleme alanina giren muskuler yapilarda patolojik sinyal intensitesi degisikligi saptanmamistir. Doktor yan baglarin kopmus dedi ve dizlik verdi bide siz yaardimci olabilir misiniz ?
 • DrSerefAktas
  raporunuzda bulgular kapsamlı bir tedavi ve takibe ihtiyacınız olduğunu düşündürüyor. Bu nedenle muayenenizi yapıp mr görüntülerinizi inceleyen hekimin tedavi ve takibinde olmanızı önerebilirim. İkinci görüş alma niyetindeyseniz tetkiklerinizle beraber muayeneniz gerekecektir.
 • yuksel82  - mr sonucum
  merhabalar hocam, halısahada sakatlandım, doktor direk ameliyat olmam gerektirdiğini söyledi. temkinli yaklaştım, dizimde ödem varken ve travma yaşamışken ameliyat olmam ne kadar doğru bilmiyorum. yardımcı olursanız sevinirim.çektirdiğim mr sonucum:SOL DİZ MRG Teknik: Sagittal T1A, T2A, PD, koronal, sagittal yağ baskılamalı PD transvers GRE. Kemik yapıların korteks bütünlükleri normal olup femur lateral kondili terminal sulkus düzeyinde ve posterior lateral tibiada fokal kemik iliği ödemi dikkati çekmiştir. Ön çapraz bağda femurun hemen inferiorunda tam yırtık ile uyumlu intensite artışı, bağ liflerinde düzensizlik ve etrafında ödem izlenmekte olup akut ön çapraz bağ rüptürü ile uyumlu bulunmuştur. Quadriseps ve patellar tendon bütünlükleri normal olup patellar tendonda patellar kemiğe yapıştığı düzeyde kalınlaşma ve intensite artışı patellar tendinit ile uyumludur. Arka çapraz bağ, iç ve dış yan bağlar normaldir. Lateral menisküsün konfigürasyonu ve intensitesi normaldir. Medial menisküs arka boynuzunda yırtık açısından şüpheli bulunan horizontal kongfigürasyonda intensite artışı izlenmekte olup klinik korelasyon ve takibi önerilir. Suprapatellar bursada belirgin artmış effüzyon ve plikaya ait görünüm mevcuttur. Diz eklemi etrafında yumuşak dokularda travmaya sekonder olduğu düşünülen ödem görünümü dikkati çekti. Popliteal fossada Baker kisti izlenmektedir. Patellar apeks minimal laterale subluksedir ve patellar ve troklear kıkırdak kalınlık ve intensitesi normaldir (Patellar apeksteki subluksasyonun belirgin sıvıya sekonder olabileceği düşünülmüştür) SONUÇ: Diz eklemi etrafında yumuşak dokularda ödem. Yukarıda tarif edilen kemik iliği ödemi. Akut ön çapraz bağ rüptürü ile uyumlu bulgular. Patellar tendinit. Baker kisti. Medial menisküs arka boynuzunda şüpheli yırtık. Eklem mesafesinde artmış effüzyon ve suprapatellar plika.
 • DrSerefAktas
  operasyon zamanlaması cerrahın görüşüne göre farklılık göstermektedir. Bir grup doktor enaz 10 gün sonrasında ön çapraz bağ onarımı operasyonunu gerçekleştirirken diğer bir grupta erken dönemde cerrahi onarımı gerçekleştirmektedir. Ancak raporunuzdaki bilgiler bağ cerrahisine ihtiyaç duyulursa yapılabilir.
 • ganil  - ön çaprazbağ
  Hocam merhaba, ben daha önce ön çapraz bağlarımı kopartıp ameliyat oldum tedaviyi tam görmedim bi süre fizik tedavi görüp bıraktım şuan da ayağım biraz kötü durumda gibi tekrar doktora gözükücem fakat merak ettiğim konu 2. kez ameliyatın bi sıkıntısı varmı ?
 • DrSerefAktas
  öncelikle son durumunuz muayene ve gerekirse mr ile değerlendirlmelidir. Eğer bağ ile ilgili sorun saptanmaz ise sadece fizik tedavi yeterli olabilir. Ancak operasyon gerekiyorsa da ikinci kez de uygulanabilmektedir. Bu durumda bağ ya diğer dizinizden yada kadavradan elde edilen bağ kullanımı ile elde edilebilmektedir.
 • ömer26  - spor yaralanması
  Hocamm merhabalar aktıf sporcuyum cektırdıgım emar sonucu şöyleydi Femur distal diafizinde, interkondiler bolgede fokal heterojenkemik iliği ödemi mevcuttur. Diz eklemi aralığı ılımlı daralmıştır. Tibia platosunda subkortikal skleroz mevcuttur. Medıal menuskus arka boynuzunda yırtık izlenmıstır. Lateral menıskus Morfolojisi sınyal özelliği normal Medıal kollateral ligaman, letarel kollateral lıgaman kompleksi normal Petalla olağandır. Petallar kartilaj, patellofemoral eklem ilişkisi normel Suprapatellar bursada lateral retinakulum cevresıne uzanan minimal sıvı artışı dıkkat cekmek te Kuadrıseps tendonu ve patella tendon olagan Hoffa yağ yastığı homojen iç yapıdadır Not: yırtığın 1. Derece oldugunu soyledıler
 • DrSerefAktas
  yırtık mevcut ise ve bu klinik muayenenizle de uyuşuyorsa tedavi gerekebilir. Küçük yırtıklarda izlem, istirahat yeterli olurken daha büyük olanlarda artroskopik cerrahi önerilir.
 • adem28  - spor yaralanması
  hocam iki ay önce spor sırasında bacağım döndü. iki hafta önce mr çekildim. mr sonucumda şunlar yazıyodu. SOL DİZ MR İNCELEMESİNDE İnceleme Koronal, Aksiyal, Sagital planda T1, T2, PDA ağırlıklıdır. BULGULAR : Tibiofemoral eklem ilişkisi korunmuştur. Femur lateral kondilde, tibia medial ve lateral plato düzeyinde T1A görüntülerde hafif hipointens, T2A görüntülerde hiperintens medüllotrabeküler ödem ile uyumlu sinyal değişiklikleri izlenmektedir. Tibia lateral plato düzeyinde T1A koronal görüntülerde hafif hipointens hat izlendi(okült fraktür?). Suprapatellar bursada minimal effüzyon artışı izlendi. İnfrapatellar bursa açık izlenmektedir. ACL liflerinde ekspansiyon ve sinyal artışı izlenmektedir(interstisyel rüptür?). Posterior krusiat ligamanın trase, kontur, sinyal intensite dağılımları doğal izlenmiştir. Medial ve lateral kollateral ligamanlar ile patellar retinakulumların trase, kontur ve sinyal intensiteleri tabiidir. Medial ve lateral menisküs posterior hornda Grade-l dejenerasyon izlendi. Diğer meniskal kompartmanların sinyal intensitesi tabiidir. Kuadriseps, patellar, popliteus, biseps femoris, konjoined tendonların trase, kontur, sinyal intensite dağılımları doğaldır. Popliteal fossa oluşumları doğaldır. Popliteal arter ve ven patenttir. SONUÇ : a medial ve lateral platoda ve femur lateral kondil düzeyinde medüllotrabeküler posttravmatik?). lateral plato düzeyinde T1A koronal görüntülerde hafif hipointens hat (okült fraktür?). apatellar bursada minimal effüzyon artışı. liflerinde ekspansiyon ve sinyal artışı (interstisyel rüptür?). ial ve lateral menisküs posterior hornda Grade-l dejenerasyon. ne anlama geliyo. ameliyata gerek var mı?
 • DrSerefAktas
  tibia üst platformunda kırığınız oluşmuş bu bölgede kırıkta çökme olmadığı sürece cerrahi tedaviye ihtiyaç olmayacaktır. Bulgularınıza göre doktorunuz alçı, dizlik ve / veya ayağa yük vermeme önerebilir.
 • adem28  - cevap
  Hocam peki ön çapraz bağım , kıkırdak ve meniskusum ne durumda. Yani cerrahi mudahaleye gerek var mi.
 • winsento
  Şeref Hocam merhaba, 10 ay önce sol dizime ön çapraz bağ kopması teşhisi konduğundan dolayı operasyon geçirdim, sırf futbol oynamak için operasyon geçirdim, geçen hafta 1-2 maç yaptım ama dizimde ağrı oldu ve ekseriyetle vida giriş yerleri ağrı yapıyor normal midir acaba? kendi doktoruma sordugumda futbol oynama dedi, bir aktivitemiz futbol onuda oynamadan yapamam diye düşünüyorum.
 • DrSerefAktas
  son durumunuz muayene ve gerekirse tetkikler ile değerlendirilmelidir. Tarafımızdan ikinci görüş almak isteğindeyseniz hasta ve tetkiklerinin değerlendirilmesi için iletişim bilgilerindeki telefonlarımızdan randevü alabilirsiniz
 • subaru  - mr sonucu
  merhaba hocam o1.10.2014 tari̇hli̇ mr sonucum şöyle; s83-di̇z eklem ve li̇gamentleri̇ni̇n çikik, burkulma ve geri̇lmesi̇. -ön çapraz bağ normal konfi̇ri̇gasyonda i̇zlenmemi̇şti̇r.(raptüre sekonder?)arka çapraz bağda li̇f bütünlüğü korunmakla bi̇rli̇kte yaylanma di̇kkati̇ çekmi̇şti̇r. -ti̇bi̇a ve femur medi̇al kondi̇lleri̇nde ödömatöz si̇nyal deği̇şi̇kli̇ği̇ vardir. -medi̇al meni̇sküs arka boynuzda kompleks rüptür i̇le uyumlu si̇nyal deği̇şi̇kli̇ği̇ vardir. -di̇z eklem araliği mi̇ni̇mal effüzyon i̇zlendi̇. tedavi̇ olarak ne öneri̇rsi̇ni̇z şi̇mdi̇den teşekkürler yaşim 24
 • DrSerefAktas
  meniskus yırtığınıza artroskopik cerrahi önerilir. muayene bulgularınıza göre arka çapraz bağ onarımı da düşünülebilir.
 • utkuhso  - diz arkasi agrisi
  Hocam merhaba dizimin arkasi 3 gundur cok agrıyor tarif edilemez bi agri var ayagmin ustune basiligi durdugum da yani ayakta durdugumda cok agriyor gecmesi icin hareket ediyorum agridan yerimde duramiyorum cok agriyor merdiven zor cikiyorum giysilerimi bile giyerken cok zorlaniyorum nedir sizce acil yazarmisiniz
 • DrSerefAktas
  vakit kaybetmeden bir ortopedi doktoruna başvurmanız be bölgenin muayene ve gerekirse usg Doppler ve/veya MR ile değerlendirilmesi önerilebilir.
 • max  - acl ameliyatı
  merhabalar hocam, 40 gün önce acl yırtığı ve iç menüsküs ameliyatı oldum. şu an fizik tedavi alıyorum. çoğu hareketimde sıkıntım kalmamasına rağmen ayağımı tam olarak açamıyorum. bükmemde bir problem yok. nizami ye yakın kapatabiliyorum. ne kadar çalışşamda tam olarak açılmıyor. takılan bağın kısa veya ameliyatın sıkıntılı olma ihtimali varmıdır. yoksa zamanla mı açılacak, bilgilendirirseniz sevinirim.
 • DrSerefAktas
  fizik tedavive zaman içinde açılma beklenmektedir.
 • mdogan  - ön çapraz bağ
  hocam kolay gelsin ben 6 ay önce çapraz bağ ameliyatı oldum 1kez fizik tedavi gördüm şuan 2 kez fizik tedavi görüyorum.Ama dizim eskisi gibi bükülmüyor fizik tedavide bükmeye çalışıyorlar çok acı çekiyorum ameliyatı yapan hekim bayıltarak bükülmesi gerektiğini söyledi.sizce ne yapmalıyım
 • DrSerefAktas
  geçen süre göz önüne alındığında şimdiye kadar dizin hareketlerinin normalleşmesi beklenirdi. Anestezi altında manuplasyon fayda sağlayabiliir.
Sadece kayıtlı kullanıcılar sorun cevaplayalım bölümünü kullanabilir!