Ön Çapraz Bağ (Rüptürü) Yırtıkları Yazdır

ÖN ÇAPRAZ BAĞ RÜPTÜRÜ

Ön çapraz bağ nedir?

Ön çapraz  bağ yaralanması, sık görülen bir diz yaralanmasıdır. Sıklıkla; futbol, basketbol gibi sportif aktivitelerde ön çapraz bağ yaralanması görülür.

Ön çapraz bağ dizin iç kısmında, arka çapraz bağ ile çapraz bir seyir izleyerek , baldır kemiği ile uyluk kemiği arasında yer alan bir bağdır. Ön çapraz bağ diz stabilitesinde oldukça önemli role sahiptir. Dizde stabiliteyi sağlayan bağlar iç yan (medial kollateral), dış yan (lateral kollateral), ön çapraz  ve arka çapraz bağdır.  İç ve Dış Yan bağlar yanlara doğru stabiliteyi sağlarken ön çapraz bağ  dizin öne doğru kaymasını, arka çapraz bağda geriye doğru kaymasını engellemenin yanında ön ve arka çapraz bağlar rotasyonel stabilite de sağlamaktadırlar.

Ön çapraz bağ neden kopar?

Ön çapraz bağ rüptürü, ayak yerde sabit iken gövdenin dizin üzerinde dönmesi ile olur. Yine, ön çapraz bağ,  bir aktivite sırasında aniden durma, hareket yönünü çok hızlı değiştirme, sıçrama sorası uygunsuz ayak pozisyonunda yakalanma, direkt darbe ile de oluşabilmektedir.

Ön çapraz bağ rüptürü bulguları nelerdir?

Dizde travma sonrası ani ağrılı şişlik oluşması

Diz ekleminde hassasiyet

Diz ekleminde eklem hareket açıklığında kısıtlanma erken dönem bulgularıdır. Erken dönemde (akut), yürüme zorluğu şikayetleri görülebilmektedir. Sıklıkla hastalar ön çapraz bağ yaralanması hemen sonrasında yapmış oldukları sportif aktiviteye dönememektedirler. Yaralanmayı takip eden günlerde istirahat sonrası şikayetlerde rahatlama ve ağrısız yürüme görülse de bu hastalatda dizde kolay dönebilme. burkulabilme ve diz ekleminde instabilite hissi oluşmaktadır.

Ön çapraz bağ rüptürü tanısı nasıl koyulmaktadır?

Ortopedi Doktoru, hastanın travma mekanizması, dizinin şişliği ve muayenesi ile çoğu olguda, ön çapraz bağ kopması tanısını koyabilmektedir. Ancak olası ek menisküs ve kıkırdak yaralanmaları ve hasarları düşünüldüğünde, en iyi ortopedi doktoru da MR tetkikine ihtiyaç duymaktadır. MR tetkiki ile hem ön çapraz bağ yaralanmasının var olup olmadığı varsa ön çapraz bağ yaralanmasının derecesi ve eşlik eden diğer yaralanma olup olmadığı ortaya koyulabilmektedir. Bir çok bağ yaralanmasını olduğu gibi ön çapraz bağ yaralanmalarını da 3 düzeyde sınıflayabiliriz. Grade 1 yaralanmada ön çapraz bağ sadece esnemiş olup instabiliteye yol açmamaktadır. Grade 2 de kısmen kopma olmuş olup instabilite görülebilir. Grade 3 te ise ön çapraz bağda komplet rüptür mevcuttur. Bu durumda da instabilite görülebilmektedir.

Ön Çapraz Bağ kopması nasıl Tedavi edilmektedir?

Ön çapraz bağ yaralanmalarının tedavisinde hastanın yaşı, aktivite düzeyi, aktivite beklentileri,  tedavi seçimini etkilemektedir.

Ön Çapraz Bağ yırtığında hangi hastalarda ameliyatsız tedavi uygulanabilir?

Orta yaş sedanter hastalar, ileri yaş hastalar, operasona engel durumu olan hastalar, diz ekleminde kireçlenmesi olan hastalar, aktivite düzeyleri düşük olan hastalarda ön çapraz bağ zedelenmesi için ameliyatsız tedavi tercih edilmektedir. Bu hastalarda tedavide; erken dönemde, istirahat, buz tatbiki, dizlik kullanımı ve anti-emflamatuvar ilaç kullanımı önerilmektedir. Ön çapraz bağ rüptürlerinde  akut dönem sonrası fizik tedavi önerilmektedir.

Ön Çapraz Bağ Rüptürlerinde hangi olgular ameliyata ihtiyaç duymaktadır?

Ön çapraz bağ yaralanması olan genç ve orta yaş hastalar, aktivite düzeyi yüksek bireylerde cerrahi olarak artroskopik ön çapraz bağ rekonstrüksiyonu uygulamaktadır.

Ön Çapraz Bağ rüptürü için ameliyat neden tercih edilir?

Ön çapraz bağ diz ekleminin en önemli stabilize sağlayan bağlarındandır. Ön çapraz bağ kopması ile dizin stabilitesinde kayıp olmakta diz öne doğru daha fazla hareket edebilmektedir. Artan bu hareket ve stabilite kaybı dizin ilerleyen zamanlardaki travmalarda daha kolay etkilenerek ilave menisküs ve kıkırdak hasarlarına neden olacağı ileri sürülmektedir. Yine stabilite kaybı ile dize bine yüklenme farklılıklarının kıkırdak aşınması ve kireçlenme gelişimine etkisi olabileceği düşünülmektedir.

Ön çapraz bağ rüptürü cerrahi tedavisi için tıklayınız.

Ön Çarpraz Bağ Yırtıkları Videosu

Sorun Cevaplayalım (1235) - (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.)
 • neqro064  - oçb
  sevgili hocam ben kıbrısda vatani görevini yapmakta olan bir askerim bir veya bir buçuk yıl öncesi futbol oynarken sağ dizimden çok sert bir şekilde ses geldi ve oyunu tamamlayamadan ciktim.daha sonrasında diz kapağın da şişme oldu ve ben bunu umursamadım. şimdi asker de spor yapinca ve botların ağırlığı ile yurume zorluğu ve ara sıra dizim de boşluğa düşer şekilde şikayette bulundum ve kıbrıs ortamında sağlık hizmetleri yetersiz geldiği için Ankara gata ya mr için gittim. ve orda menisküs asla kök yırtıgi, ödem toplamasi ve önçapraz bağ tam kat rüptürü teşhisi konuldu. fakat orda beni ameliyat yapmadılar askerliğin çok diye henüz 5 aylık askerdim. şimdi iki ay kaldı şu bir haftadır da şişme oldu dizim de ve geceleri agirdan uyuyamaz oldum. sizce ne yapmam gerekiyor. şimdiden zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.
 • DrSerefAktas
  tedavi için kurumunuzun sağlık ünitesine başvurmanızı öneririm.
 • hakanusta18  - MR Sonuç Raporu
  Merhaba hocam. 23 yaşındayım. MR sonucum daki bulgular Medial ve lateral menisküs normal anatomik konfigürasyonda ve homojen sinyal intansitesinde görüntülenmiştir.Rüptür saptanmamıştır. Lateral kondilopatellar sulkus derinliği hafif artmış olup femur ve tibiada impaksiyon yaralanmasına bağlı kontüzyon ile uyumlu kemik iliği ödemi izlenmektedir. ACL'de akut dönem total reptür ile uyumlu bütünlük kaybı dikkati çekmektedir. Suprapatellar bursaya uzanan belirgin intraartiküler effüzyon artışı saptanmıştır. yazıyor . Doktor su birikintisi var dedi söylediklerini yaparken dizim tekrar şişti. Bugün doç.dr profesöre göster dedi. randevu alamıyorum bile . Raporda neyden bahsedildiğini ve izlemem gereken yolu söylerseniz çok sevinirim...
 • DrSerefAktas
  ön çapraz bağınızda kopma olduğundan bahsedilmiş raporunuzda. Muayene bulgularınız ve mr görüntülerinin incelenmesi de bu bulguyu destekler ise sizin yaş grubunuzda en iyi tedavi artroskopi bağ rekonstruksiyonu olacaktır.
 • BYSTRONG12
  merhaba... hocam ben yaz aylarına girmeden önce halı saha maçında sakatlandım ve devam edemedim aslında öncesinde korktum dizimden bir ses duydum sonra birkaç gün sonra dizimde şişlik ve ağrı hissetmeye başladım doktora gittik MR gerekiyor dedi ve sol diz bağlarımda ve menisküsde zedelenme olduğunu söledi iki hafta sonra gelin duruma bakalım dedi gittiğimizde dizimin %80 iyileştiğini zamanla daha iyi olcağını söledi ama ayağım için antrenmanlarda ağrı yapıyor ben mi sabırsızım yoksa tekrar doktora gitmelimiyim ????
 • DrSerefAktas
  son durumunuz muayene ve gerekirse tetkikler ile değerlendirilmelidir. Tarafımızdan ikinci görüş almak isteğindeyseniz hasta ve tetkiklerinin değerlendirilmesi için iletişim bilgilerindeki telefonlarımızdan randevü alabilirsiniz
 • ozanpasa  - Şimdiden sağolun Hocam
  Hocam merhaba..bugünkü mr sonucum "Medial menisküs anterior horn normal olup, posterior hornunda Grade I dejenerasyon mevcuttur. ACL bütünlüğü izlenmedi(rüptür) Eklem içi ve retropateller bursada mayii artışı mevcuttur." diğer yazan şeyler koyu ile yazılmamış ve normal diyor.Yaşım 34 ve TSK da jandarma personeliyim.sizce ameliyatmı gerekir yoksa diz güçlenirmi hocam? şimdiden sağolun
 • DrSerefAktas
  Yaş ve mesleğiniz göz önüne alındığında cerrahi tedavi önerilir.
 • mehmetelbaner  - Önçapraz bag :S
  Merhaaba Hocam Hayırlı cumalar Hocam Geçen Hafta Halı saha Macı Yaparken Ani bir Hareketle Dizim Döndü Ses Geldi Şidetli. Sabahı Hastaneye gidip MR Cektirdik Uzman Doktor Amlyt gerektigini söyledi Mr Sonucu Yazan Bunlar hocam : Subkondral Kemikler Düzgün,Kemik iliği şiddeti normaldir iç tıbıofemoral eklem kıkırdagı normaldiR.İÇ MENÜSKÜS ARKA BOYNUZUNDA 2.DERECE DEJENERASYON MEVCUTTUR.iç yan bağ bütünlüğünü korunmuştur.Dış Tıbıofemoral eklem kıkırdagı normaldir.Dış Menüsküsün şekli ve sinyali şiddeti korunmuştur.DIŞ YAN BAĞ BÜTÜNLÜGÜ KORUNMUŞTUR. Patellofemoral eklemde patellar ve troklear kıkırdak normal kalınlıktadır.infrapatellar yag yastığıartiküller yüzeyi düzenlidir.SUPRAPETALLAR RESESTE VE EKLEM İÇERİSİNDE MASİF SIVI ARTIŞI SAPTANMIŞTIR. kuadriseps ve patellar tendon bütünlügü korunmuştur.ÖN ÇAPRAZ BAĞDA RÜPTÜR SEÇİLMEKTEDİR arka capraz bagnormal kalınlıktadırve sinyal şideti doğaldır. POPLİTEAL FOSSA VE PERİARTİKÜLER KASLARDA PATOLOJİ SAPTANMAMIŞTIR.
 • DrSerefAktas
  ön çapraz bağ kopması rapor edimiş. Genç ve aktif hastalarda cerrahi tedavi önerilir.
 • mustafademir  - Ön çapraz bağ kopması
  Hocam merhaba, Ben 1999 yılında amatör ligde futbol oynarken maç esnasında sakatlandım.Biraz kenarda soğutucu sıkıldıktan sonra oyuna döndüm.Ama ayağımı yere basarken boşluk hissediyordum ve yay gibi geri tepiyordu bacağım.Oyuna devam edemedim ve ne olduğunu anlayamadım.Akşam eve geldiğimde dizim davul gibi şişmişti.Buz yaptım 2-3 gün içinde indi.Birkaç gün sonra da askere gideceğim için önemsemedim ne olduğunu.Fakat askerde eğitimlerde birkaç defa oldu.Acemilik dönemini bitirene kadar asteğmen olarak mezun olabilmek için idare ettim.Fakat usta birliğinde operasyon esnasında bir iki defa zor durumda kalınca mecburen tedavi olmak zorunda kaldım. MR sonucunda ön çapraz bağ kopmuş ve menisküs yırtığı var dediler ve atroskopik ameliyat oldum.Fakat ameliyattan ve hava değişiminden sonra yine nüksetti sakatlığım.Ve o günden bu yana aynı şekilde devam ediyor.Şu an 40 yaşındayım ameliyat olalı 15 yıl olmuş.Çok sevdiğim futbolu 15 yıldan beri oynayamıyorum.Tekrar ameliyat olsam başarılı olur mu?Saygılar,iyi çalışmalar hocam.
 • DrSerefAktas
  muayene ve son güncel MR bulgularınıza göre tedavi planı yapılmalıdır.
 • haşim  - haşim
  Hocam merhaba, ben 7 yıl önce sağ diz ön çapraz bağdan ameliyat oldum. 3 haftadır ameliyatlı dizimde hareket kısıtlı ve bazen topallama oluyor geri dönüş ve yürümede bazen dizimde bir yerler kopacakmış gibi oluyor dizimde herhangi bir şişlik olmadı acaba tekrar çapraz bağ yırtığı olabilir mi teşekkürler
 • DrSerefAktas
  son durumunuz muayene ve mr ile değerlendirilmelidir.
 • akif9119  - spor yaralanması
  sol diz mr incelemesi -medial tibial plato posterior kesiminde subkondral kontüzyonu kemik iliği ödemi ile uyumlusinyal değişiklikleri izlenmiştir. -inceleme düzlemine giren kemik yapılarında belirgin patolojik sinyal değişiklikleri saptanmamıştır. -retropateller ve femoral kartilajlar doğaldır. -diz eklem aralığı doğaldır. -suprapateller ve popliteus bursalarında effüzyon saptanmıştır. -lateral menisküs anterior ve posterior hornlarında evre 1 dejenerasyon ile uyumlu sinyal değişiklikleri dikkati çekmiştir. -medial menisküs posterior hornunda evre 2 internal dejenerasyon hattı saptanmıştır. -ön çapraz bağda parsiyel rüptür ile uyumlu kısmi devamlılık kaybı izlenmiş.arka çapraz bağ,medial kollateral ligament,lateral kollateral ve patellar tendol doğaldır. -baker kisti izlenmiş.23*57mm sonuç....medial tibial plato poterior kesiminde subkondral kontüzyonu kemik iliği ödemi uyumlu sinyal değişiklikleri .............suprapateller ve popliteus bursalarında effüzyon. .............parsiyel acl rüptürü il uyumlu mrg bulguları halı sahada futbol oynarken basıma geldi.olaydan sonra buz tedavisi uyguladım.8 saat sonraki mr sonuçlarımı yazdım.2 gün içerisinde agrılarım kalmadı dizimi kalçama 10 cm kalana kadar büküyorum ve hafif bir ağrı oluyor.merdiven inerken ve çıkarken çok hafif agrilarım oluyor.dizden yukarı 1 karış kaslarımda HAFİF ağrılarım var. doktor bey ameliyat gerekiyormu.33 yaşındayım 23 yıldır aralıksız spor yapıyorum.spora geri dönmek istiyorum.ne yapabilirim.
 • DrSerefAktas
  muayene ve 6 hafta sonraki mr ile ön çapraz bağ rüptürü yeniden değerlendirilerek instabiliteye yol açıp açmayacağına karar verilmeli ve buna göre de tedavi planlanmalıdır.
 • İpekali2014  - Barış Aydın-ön çapraz ve menisküs yırtığı
  Hocam iyi geceler.dizim 2 Şubat da futbol maçında döndü.mr sonuçları:medial menisküs arka boynuzda grade-3 zeminde koronal planda yırtık.ön çapraz bağda evre-3 sprain ve bu zeminde totale yakın Rüptür izlenmektedir.patellar kartilajda evre-2 kondromalazi patella dikkati çekmektedir.suprapatellar bursada transvers patellar plaka izlenmiştir.hocam tedavi olarak ne önerirsiniz.şimdiden çok teşekkürler...iyi geceler..
 • DrSerefAktas
  muayene ve mr görüntülerinizin incelenmesi raporla uyum gösteriyorsa artroskopik cerrahi gerekecektir.
 • ramço  - ön capraz bağ
  hocam mrb.halı saha maçından çarpışma sonucu sağ dizimde kopma sesi duydum ve yere yıgıldım.şiddetli bir agrı snrasında bir ortopediste gittim,kendisi öçb kopmasından şüphelendi MR İstedi.Mümkünse mr sonucumu sizin de yorumlamanızı istiyorum hocam.'''anterior krusiat ligaman proksimalde kısmen devamlılığını kaybetmiştir.distal lifler kranial oriantasyon göstermektedir.tibiada hafif anterior deplasman ve posterior krusiat ligamanda açılanma mevcuttur.bulgular anterior krusiat ligaman proksimalinde kısmi rüptür lehine yorumlanmaktadır. SONUÇ: -anterior krusiat ligaman proksimalinde kısmi rüptür -lateral kollateral ligamanda evre 1 sprain -medial menisküs korpus-arka boynuz bileşkesi dış kontur komşulugunda fokal yırtık -tibiofmeoral eklem yüzlerinde post-travmatik değişiklikler. BU SONUÇLAR AMELİYATLAMI YOKSA FİZİKTEDAVİ İLEMİ ÇÖZÜLÜR HOCAM ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER....
 • DrSerefAktas
  MR bulgularınızda yazılı tanılar muayene ve şikayetlerinizle paralellik gösteriyorsa artroskopik cerrahi tedavi gerekli olacaktır.
 • talha061  - ACL Ameliyatı Öncesi ve sonrası
  Şeref bey merhaba, Ben 27 yaşındayım ve düzenli hafta 1 kez halısaha maçı yapmaya çalışıyorum genelde. 3 hafta önce halısahada ani dönüş esnasında sağ dizimden ses geldi ve kendimi yere bıraktım. 1 gece buz tedavisi yaptım ve ertesi gün Ortopediye gittim. Doktor MR istedi ve MR a bakarak ödem, su toplama ve ön çaprazlarda esneme dedi. 10 gün istirahat verdi krem ve bir hap verdi. İlk 4-5 gün yere basamadım. sonra ayak ucuyla basabildim. Kontrole gittiğimde doktor ilaçları bitene kadar kullan birde verdiğim 2 egzersizi yap yeterli dedi. Fakat MR sonuçlarında Radyoloji uzmanının raporunda ACL yırtık teşhisi görünce yaklaşık 10 gün sonra başka bir doktora daha gittim. Bu doktor yine aynı MR sonuçlarına bakarak ACL kopmuş ameliyat olmalısın dedi. Öncelikle ameliyat olmalı mıyım ? Yoksa 1-2 farklı doktora daha göstermem mi gerekiyor. Şu anda 22 gün oldu ayağımdaki şişlikler ve ağrılar yok. Ancak hala ayağımı tam olarak düzleyemiyorum ve sağlam olarak basamıyorum. Yaklaşık yarım saat yürürsem iç ve dış kısımda hafif ağrılarda hissediyorum. Sizce ne yapmalıyım ? 1- Eğer ameliyat olacaksam ameliyat öncesi neye dikkat etmeliyim ? 2- Tekrar MR çekmenin faydası var mı? 3- Doktor seçiminde nelere dikkat etmem gerekir. 4- Ameliyat sonrası 1 hafta içinde uçakla başka bir şehre gidebilir miyim? Yardımcı olursanız çok sevinirim.
 • DrSerefAktas
  ACl yırtıkları genç hastalarda cerrahi tedavi gerektirmektedir.Muayene ve Mr görüntülerinde mevcut ödem nedeni ile tanıda zorlanıldığı izlenimi alınırsa MR tekrarlanabilir. Deneyimli ellerde yapılan ameliyat ile başarı şansı artmaktadır. 1 hafta sonra uçak ile yolculuk yapabilirsiniz keza hastalarımızın bir kısmı şehir dışından gelmekte olup yaşadıkları yerlere uçakla dönmektedirler.
 • kurtuluş  - mrb hocam
  hocam ben 15 gün önce on capraz bag amelyatı ve menisküs tamiri oldum yani menisküsüm dikildı su anda dızımın al baldirinda morluklar var varis gıbı aynen ama beya var bu normalmidir su an koltuk degnegı kullanıyorum koltuk deyneklerı ne zaman brakmamı önerırsınız sımdıden cok tes ederi...
 • DrSerefAktas
  Ameliyat sonrası dönem ameliyat sırasındaki bulgular ve tedaviye göre hekim tarafından belirlenmelidir.
 • NECMEDDİN ESAT BELEN  - Ön çapraz bağ ameliyatı sonrası
  Hocam merhabalar; Hocam bundan 35 gün önce öçb ve menisküs ameliyatı oldum yine bundan 15 gün önce topuktan basarak baston yardımıyla yürümeye ve bununla birlikte top ezme ve havuzda yürüme egzersizlerine başladım. Hocam sorum şu olacak son bir haftadır ayağımda ağrılarım çok şiddetlendi bu günlerde diğer eğzersiz hareketlerimi de yaparken özellikle dizden bükme hareketlerini çok ağrım var dayanılmıcak şekilde bu ağrılar normalmidir? Saygılarımla.
 • DrSerefAktas
  Yeni çıkan ağrılarınız için mutlaka değerlendirlmelisiniz.
 • emre temiz  - sol ön çapraz bağ
  Hocam sol ön çapraz bağım koptu ameliyat dedi doktor 27 yaşındayım bu ameliyati 5-6 ay sonra yaptırmamin bir sakincasi varmı?
 • DrSerefAktas
  arada geçen süre içinde olası yaralanmalara dikkat edilmelidir.
 • hasan  -  slm hocam
  hocam ben aralık 15 de halı sahada hızzlı kosarken bırden ustune dızım burkuldu ve ustune dustum mr sonucu on capraz bagım koptu menukuss yırtıgı oldu 60 gundur dınlenıyorum ve fızık tedavı goruyorum eskı saglıgıma kuvvetıme kavusma ıstıyorum amelıyat sartmıdır hocam
 • DrSerefAktas
  genç ve aktif bireylerde artroskopik cerrahi uygulanmasını önermekteyiz.
Sadece kayıtlı kullanıcılar sorun cevaplayalım bölümünü kullanabilir!