Profesör Doktor Şeref Aktaş

Osteokondritis dissekans

Osteokondritis dissekans, eklem kıkırdağı altındaki kemiğin nekrozu ile başlayıp üstünü örten kıkırdakta artan hareket, kıkırdakta yırtılma ve kemik kıkırdak parçasında tam ayrışma ile giden bir hastalıktır.

Sıklıkla çocuklarda görülmektedir. Sıklıkla, diz, ayak bileği ve dirsekte görülmektedir.

Eğer kıkırdak kemik parçasında kısmen yada tam ayrışma olmadı ise kendiliğinden iyileşme de gözlenebilir. Ancak parçada kısmen yada tam ayrışma gözlenir ise cerrahi tedavi gerekir.

Osteokondritis Dissekans ‘ın tekrarlayan travmalar sonucu olan hasar ile geliştiği ileri sürülmektedir.

Hastalarda doktora başvuraya yol açan görülen bulgular olarak, ağrı, eklemde şişlik, yürümede zorluk, eklemde kilitlenme sayılabilir.

Tanı da muayene, radyografi ve MR tetkiki yardımcı olmaktadır.

Osteokondral parçanın ayrışmadığı yerinde olduğu olgularda istirahat ve aktivite değişikliği ile hastalar takip edilirler. Bu çocuklarda iyileşme ortalama 6-12 hafta sürede gerçekleşmektedir.

Eğer, osteokondral parça da ayrışma mevcut ise artroskopik cerrahi ile kemik kıkırdak parçanın yerine tespit edilmesi sağlanır.

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya’ daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş’ a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

 

ortopedi.tv

Ortopedi TV – Prof. Dr. Şeref AKTAŞ – Ortopedik Hastalıklar Video sayfası

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”