De Quervain Hastalığı

De Quervain Hastalığı (De Quervain Tenosinoviti)

El başparmağını kaldıran (ekstansor pollisis brevis) tendonu ile başparmağı elden uzaklaştıran (abduktor pollisis longus) tendonunun el bileği yanında geçtikleri tünel içinde sıkışmaları ile görülen bir hastalıktır.

De Quervain Hastalığı neden kaynaklanır ?

De Quervain hastalığı, örgü örme, müzik enstrumanı kullanma,bahçe işleri yapma, bebek bakımı kaldırma gibi tekrarlayan işlerin yapılması sonrasında tendon ve kılıflarında gelişen ödem bu tendonların geçtiği 1. ekstansör kılıf denilen tünelde sıkışması olur.

De Quervain Hastalığının bulguları nelerdir ?

Özellikle eliyle birşey kaldırma, yumruk sıkma, hafif bir alışveriş poşeti taşıma ile başparmak kökünde ve el bileği yan tarafında ağrı hissedilir.

De Quervain Hastalığının tedavisi nedir ?

İlk tedavi oral ve lokal antiemflamatuvar ilaçların kullanımı ile başparmağı istirahatel alan başparmakdestekli el bileği splinti kullanılır. Bu tedaviye rağmen süren şikayetlerde lokal enjeksiyon yapılır. Tüm tedavilere rağmen süren ağrı rahatsızlığında De Quervain hastalığında tendonların sıkıştığı tünelin cerrahi olarak gevşetilmesi ameliyatı yapılır. De Quervain hastalığı cerrahi tedavisi lokal anestezi ile yapılmaktadır.

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya’ daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş’ a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

 

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”