Dupuytren Hastalığı

Dupuytren Hastalığı (Dupuytren Kontraktürü)

El cildi altında yer alan palmar apenevroz dediğimiz fibroz dokuda kalınlaşma sonucu parmaklarda bükülme ve açılamama ile karekterize ilerleyici bir hastalıktır.

Dupuytren Hastalığı kimlerde görülür ?

Dupuytren kontraktürü ile travma ilişkisi saptanamamıştır. Hastalık epilepsi hastalarında, şeker hastalarında ve alkolizmde daha sık görülür.

Dupuytren Hastalığının, kontraktürünün bulguları nelerdir ?

Dupuytren kontraktüründe fasiyadaki kalınlaşma avuç içinden başlar ve etkilenen parmaklara doğru ilerler. Deri altında fibroz kalınlaşma ve noduller elle hissedilebilir. En sık yüzük parmağı ve 5.parmakta görülür. Hastalıkta genelde ağrı hissedilmez. Hastalar ellerini düz bir zemine koyunca tamamen açamadıklarını farkederler. İlerlemş olgularda parmak yada parmaklar kıvrık kalmıştır ve hiç açılamaz bu duruma kontraktür denilir.

Dupuytren kontraktürünün tedavisi nedir ?

Erken evrelerde, eksersiz ve fizik tedavi ile hastalıkta iyi sonuçlar alınılır. Kontraktür gelişen olgularda ise cerrahi olarak kontrakte ve kalınlaşmış dokular çıkarılır. Ciltte de Z-plasti teknikleri ile uzatma işlemleri yapılır. Dupuytren kontraktürü ameliyatı sonrası parmağı açık tutan özel atel ve fizik tedavi mutlaka yapılmalıdır.

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya’ daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş’ a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”