Ekstansor Tendon Yaralanmaları (Kesileri) Yazdır

EKSTANSOR TENDON YARALANMALARI (KESİLERİ)

Ekstansor tendonlar el ve el bileği sırtında yer alırlar. Ekstansor tendonlar, parmakları ve bileği el sırtına doğru hareket ettirme fonksiyonu taşırlar. Ekstansor tendonlar el ve el bileği sırtında çok yüzeyel seyrettikleri için yaralanmaları sık görülür. Özellikle kesici, delici yaralanmaları tendonda direk kesilere ve yaralanmalara yol açarlar. Ayrıca romatoid artrit gibi hastalıklarda tendonlarda travma olmaksızın kopmalar görülebilir.

Ekstansor tendon yaralanmalarının bulguları nelerdir?

Ekstansor tendon yaralanmalrına bağlı kesi yarası genellikle el veya el bileği sırtındadır. Hasta, ekstansor tendon yaralanması olan parmaklarını düzleştiremez ve parmaklarını açamaz. Ortopedi Uzmanı, yaralanmanın olduğu kesiyi en iyi şekilde değerlendirmelidir. Yarada olası yabancı cisim olasılığına karşı radyolojik inceleme yapılmalıdır.

Ekstansor tendon yaralanmaları nasıl tedavi edilir?

Ekstansor tendon yaralanmalarının tedavisi cerrahidir. Cerrahi tedavide ekstansor tendonlar özel dikiş tekniği ile uç-uca dikilirler. Ameliyat sonrası hastanın el ve bileği atelle tespit edilir. Atel 3-4 hafta kullanılır ve sonrasında fizik tedavi yapılarak hızla ekstansor tendon fonksiyonları kazanılır.

 

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya' daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş' a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

 

Anahtar Kelimeler: tendon yaralanması, ekstansor tendon, ortopedi uzmanı, ekstansiyon

 

 

 

 

El Kesileri Videoları

Sorun Cevaplayalım (317) - (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.)
 • kalan  - tendon kesiği
  Merhaba Hocam sağ el serçe parmakta ekstansor tendon kesiği var hocam sinerden camı yumrukladım bu şekilde kesildi 15 dk içinde acilde mudele edildi dikiş atıldı 1 bucuk ay alçıda kaldı alçıdan cıktıgında 1 hafta kapatıp açamamıştım ama işin gayet açığ kapatıyorum fakat serce parmak sag kayıyor o daklanarak digerlerine yaklaştıyorum hocam bide serçe parmak kemiğinde şişkinlik var ve son 1 haftadır parmak kemiğinde ağrı hissediyorum canımı yakıyor kesildiği günden bu gune beş ay geçti daha şişlik var kemikte acaba ne yapmam gerek cevap için teşşkurler hocam
 • DrSerefAktas
  fizik tedavi görmeniz durumunda şikayetlerinizde daha hızlı iyileşme beklenebilir.
 • Yaszgi
  Merhaba hocam ekimi cam kesti bilek kismini acilde direk dikiş atildi sonra serçe parmagim tam düz durmamaya başladı sinir keşişi denildi ve ameliyat oldum 10 gün sonra yari alcida elim %20 ulnar sinir keşişi tamiri yapldi parmagm acilip kapaniyor ama yana doğru kapanmiyor pencelessti sinir düzelincemi geçer bu sorun
 • DrSerefAktas
  sorunuzdan anlaşıldığı üzere henüz iyileşmenzin erken evresindesiniz.
 • Cuho  - Baş Parmak Tendon Kesisi
  Öncelikle iyi günler dilerim.hocam 11 gün önce kaza sonucunda oluşan kesi baş parmak tendonunun kopmasına sebep oldu elim şu an atel de sizce ne zaman çıkar iki gün sonra kontrolüm var ama size sormak istedim.bi de sigara çay kahve vb. Şeyleri yasakladı doktor sigarayı epey azalttım fakat birakamiyorum bi sorun olur mu ? Şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar.
 • DrSerefAktas
  Tendon iyileşmelerinde tespit genelde 4-6 hafta olarak uygulanmaktadır.
 • Cuho  - Baş parmak tendonu
  Öncelikle iyi günler hocam sağ el baş parmağımda kaza sonucu oluşan kesi tendonu koparmış 9 gün önce ameliyat oldum fakat son iki gündür parmağımı oynatmaya çalıştığım da sancı oluyor ve kaldıramıyorum ilk çıktığım gün bile bu kadar zorlanmiyordum bu durum normal olarak beni ürküttü doktoru aradım olur öyle normal kontrol de detaylı bakarız dedi ama yine de size bi sormak istedim. Şimdi den teşekkür ederim.
 • DrSerefAktas
  kontrol randevüüzü ihmal etmeyiniz.
 • hadem27  - tendon kedisi
  Merhaba hocam 1.5 ay önce sağ el iç bilek kkisminda kazanen kesik oldu ilçede çalıştığım için ilçe hastanesinde dikildi sağ el orta parmağım ust uc kismi bukuluyor fakat alt baslangic bogumundan içe doğru tam olarak bukulmuyor elimi yumruk yapabiliyorum ama tek olarak orta parmağım bukulmuyor ağır birsey kaldirdigimda orta parmağında ve yüzük parmaginin başlangıç yerinden kesinin öldüğü bilek kısmına kadar evuc içi de dahil sanki birseyler çekiliyor ağrı oluyor ilk zamanlar orta parmagi bukmedikce agri olmuyordu ama 2 gun once kanepe kaldirirken avuc ici ve orta ile yuzuk parmagi kismi halen agriyo elimi yumruk yapiyorum ama bir limon bile sikarken zorluk cekiyorum ne olabilir hocam bide hangi bölüme gitmeliyim ilginiz için şimdiden teşekkür ederim
 • DrSerefAktas
  El cerrahisi Uzmanına yada El Cerrahisi konusunda deneyimli bir Ortopedi Uzmanına başvurabilirsiniz.
 • erhan9221  - işaret parmagim ek yerinden kesildi
  Öncelikle kolay gelsin doktor bey 10 gün önce işaret parmagım ek yerinden cam ile kesildi 10 gün geçmesine rağmen elim hala acıyor katlarden acıyor ve kıtır diye ses geliyor katlanirken diğer elimle kesik olan ek yerini tuttugumda katlarken ek yerinde boşluk oluyor doktora gittiğimde kesileli 5 gün olmuştu eklem ağrısı kesici ilaç verdi kullan geçer dedi hala gecmedi parmagimda ne olabilir lifler mi yoksa tendon damarimi kesilmiş olabilir biraz daha beklemelimiyim siz ne onerirsiniz ne yapmalıyım.
 • DrSerefAktas  - el kesisi
  parmağınızda hareketlerinizde kayıp var ise tendon kesisinden şüphelinilebilir ki bu durumda parmağınızı ya tam bükemezsiniz yada tam düz tutamazsınız. Yine sinir kesilerinde ise his kaybı ve ağrı olabilmektedir. Durumunuzun tam neleşmesi detaylı muayeneniz ile sağlanabilir.
 • gamzelim.268  - parmak tendon kesilmesi
  Hocam merhaba benim eylülün 4 nde sol orta parmağımın uc eklem yerinden kesildi ve parmak düşük duruyodu. Tendon kesisi denildi. 6 hafta atel takıldı düz durması için takıldı. Tabiki düz durmadı. Ortapedi doktoru 4 kasımda ameliyat etti ve çook uçtan kestiğim için, tırnağa yakın yerde cok az tendon kaldığı için zorlandığını söyledi ve dikti. 4 hafta alçılı atelde kaldı. Ateli çıkardık 6 haftası oldu fakat parmağım düz duruyor ama oyanatamıyorum. Kıramıyorum yani. Kaskatı bi şekilde duruyor şuan. Egzersizleride yapıyorum ılık suda falan hareket ettriyorum. Parmagımın ucundaki eklem yerinden oynatamıyorum. Hirudoid forte krem verdi herhangi bi etkisi olmadı. Bugun gittim röntgen cekti doktor bey bişey yok dedi. Yapışma olabilir diyo ne yapmalıyım acaba cok geç kalmadan.
 • DrSerefAktas
  doktorunuzun önerisi ile göreceğiniz fizik tedaviden fayda görmeniz beklenir.
 • gamzelim.268
  Peki hocam tutmamış olabilirmi tendonlar. Veya tutmuşsa neden hareket ettiremiorum. Doktorum fazla bilgiye sahip degl cünkü beni il merkezndeki doktorlara yönlendirdi. Yani ateli cıkartalı bir buçuk ay oluyor. Bu süreçte eklemimi oynatamam normalmi. Yada yapışmadan dolayımı oynatamıyorum.
 • fatih_1993  - Sol Kolum Kesildi Sinir DamarLarım Koptu
  Hocam Meraba ߀n Fatih hocam ßenım sol Kolum kesıldi 2011 De Falçata Darbesi yedim kavgada bıcagın Uç tarafı tamda sol kolumun iç tarafına geldi ortaya sinir Damarlarım koptu tendon koptu hocam bunun icin sizden yardım istiyorum nasıl güçlendırebılırm ...ayrıca serçe parmağım ve yandakı parmağım uyusuk serçe parmagımı duzgun hıssetmıyorum sigarada içiyorum hocam sigara icinde kolum buz gidi oluyor acaba ondanmı gelısmıyor bılgı beklyorum hocam ılgılenırsenız memnun olurum
 • DrSerefAktas
  öncelikle kesilen bölgede iyileşmeye ait son durumun ortaya koyulması ve sorasında eğer amaç güçlendirm e ise fizik tedaviden yardım alınması önerilir.
 • eyp1  - Bilek kesilmesi
  Merhaba hocam. ben 2 ay önce cama vurma sonucu bilegim kesildi. doktor agır br yaralanma dedi 5 zone kesisi var damar-tendon-sinir kesilmiş. doktorumun iyi görmesi sonucu sprintırım 3 hafta sonra cıkdı. ilk hafta elimi hic oynatamazken bu 4. hafta olmasına rahmen ellerimi yumruk yapma aşasmasına bile geldim baş parmagım ve kücük parmagımda suan normal denecek his var. avuc icimin bazı yerlerinde sızlamalı hisler var nereye degersem acıyor. suan hic his olmayan işaret ve 3.4 parmaklarımı kıvırdıgımda diken batar gibi acı hissi var tırnak kenarlarımda. yanlız bu dedigim parmaklarda halen hic his yok soguk sıcak acı hisleri hic bişey yok. sorunum fileksör kesisi. elimin ustunde hic bir sorun yok normal insan ısısını bile basdan beri hissediyorum. hisler ne zaman gelir hocam ellerimde hafifde olsa agrılar var eskiye göre agrılar azalıyor. 5 saatlik bir ameliyat gecirdim. anlattıgım sorunlarda iyileşme varmı yoksa aksine giden birşeylermi var. fizik tedaviye gidemedim işim yuzunden ama fizik tedavi doktoru sen suana kadar ellerini neyle ovup hareket ettiriyorsan ona devam et dedi. bende kantron yagı badem zeytin yagıyla surekli fizik hareketleri yapıyorum. bilgileriniz beni aydınlatacakdır hocam teşekkürler
 • DrSerefAktas
  iyileşme sürecinizin normal seyrinde devam ettiği anlaşılıyor. bir kaç ay içinde oldukça rahat konuma gelmeniz beklenir.
 • turkertuncer  - bas parmak kemik kisti
  Hocam bir ay önce basparmagimda kemik kisti cikti.ameliyat oldum ve atelde 3 hafta parmagim bekledi.doktorum röntgen çekti üst ve alt parmak eklemlerine vakti ve eklemlerde bir sorun olmadigini soyledi ancak bir haftadir egzersiz yspmama rağmen parmagimi en fazla 15derece bukebiliyorum. Alt parmak eklenince silinti yok ama üst eklem sikintili doktorun önce yaw acaba tendomu mu kestik dedi fakat sonradan gayret et dedi. Parmagi tuttugum da daha fazla bukebiliyorum ancak bukmede sikintim devam ediyor. Hocam ne yapmam gerekiyor yardimci olurssniz sevinirim
 • DrSerefAktas
  öncelkle tendon kesilmesi olup olmadığı konusunda muayene ile fikir sahibi olunmalıdır. Normalde ameliyat sonrası erken dönemde bir miktar kısıtlanma beklenir.
 • ardakaan  - tendon kesigi
  Merhaba hocam yasim 22 yaklasik 8 ay önce sol elimin orta parmagin tendonu koptu insan agzina carparak suan tendonum iyilesti fakat eklemimi oynatamiyorum baya kötü durumda fizik tedaviden cevap alamiyorum alt tendonumda gucsuz kaldigi icin sürekli agri yapiyor hocam eklem protezi ne kadar dogru ve yararli olur saygilarimla
 • DrSerefAktas
  Son durumunuz değerlendirilerek tedavip planlaması yapılabilir.El cerrahisi konusunda deneyimli bir ortopedi uzmanına başvurabilirsiniz.
 • hsynergnbs  - tendon kopması
  merhaba ekstansor parmak tendonum da kopma oldugunu soyledıler amelıyat gecirdim 1 ay kadar atel kullandım hala devam edıyorum ateli ne zaman çıkarmam lazım 21 mayısta ameliyat oldum artık fizik tedavi surecıne gecebılırmıyım bı sakınca olur mu tesekkurler
 • DrSerefAktas
  Normal sürecte ekstansor tendon kesilerinde ameliyattan sonra 4. Haftada fizik tedavi önerilmek ile beraber doktorunuzun.izin ve onayını almalısınız
 • hsynergnbs  - parmak tendon kopması
  merhabalar parmağımdan ekstansor tendon kopması var ameliyat oldum tendonu bir parça ekleyerek tutturduk dediler iyileşme süreci nasıl olur ameliyattan sonra atel ne kadar kalmalıdır fizik tedavi surecıne ne zaman baçlamalıyım
 • DrSerefAktas
  Bunu en iyi doktorunuz söyleyebilir. Çünkü yapılan tedavilere göre takip ve iyileşme planı vardır.
 • erdal ergül  - bilek kesi si
  slmlar.hocam bundan 5 yıl önce sag elbilegim kesildi baş parmak,işaret parmağı ve orta parmakta his kaybı ve kontürol kaybı var.ve kaslarda erime var.10 ay önce mikro cerrahi operesyon geçirdim. ayaktan alınan sinir kesi olan biegime yamandı ve doktor iyileşecek dedi ama hiç bi iyleşme olmadı. 5günönce yine gittim aynı doktora taktıgımızsinirler yapışmış dedi ve tekrar ameliyatla onları accaz dedi ve bende 5 gün önce ameliyat oldum yine dikişler hala duruyo.sizce böle bişey varmı hocamiyileşirmi?internetten medial sinir ameliyatlarına bakıyorum videolarını izliyorum ama doktorun birisi geç kalındıysa iyleşmez giden gitmiştir biz kalanı kurtarıyoruz diyo bana cevap yada bi akıl verirsen sevinirim hocam şimdiden tşkederim saygılar
 • DrSerefAktas
  Bazı. Travmatik kesilerde bu şekilde yapışıklıklar olabilmemektedir.
 • özcan  - tendon ameliyatı sonrası eklem şişliği
  3 ay önce sağ el orta parmak ekleme yakın yerde tendon kesisi oluştu.Ameliyat ardından fizik tedavi sürecini tamamladım.şu an eklemde bir şişlik var.bu normal midir?normalse iyileşme ne kadar sürer.kalıcı hasar olur mu?
 • DrSerefAktas  - ortopedi doktoru
  3-4 ayda normalleşme beklenir.
Sadece kayıtlı kullanıcılar sorun cevaplayalım bölümünü kullanabilir!