Ekstansor Tendon Yaralanmaları (Kesileri) Yazdır

EKSTANSOR TENDON YARALANMALARI (KESİLERİ)

Ekstansor tendonlar el ve el bileği sırtında yer alırlar. Ekstansor tendonlar, parmakları ve bileği el sırtına doğru hareket ettirme fonksiyonu taşırlar. Ekstansor tendonlar el ve el bileği sırtında çok yüzeyel seyrettikleri için yaralanmaları sık görülür. Özellikle kesici, delici yaralanmaları tendonda direk kesilere ve yaralanmalara yol açarlar. Ayrıca romatoid artrit gibi hastalıklarda tendonlarda travma olmaksızın kopmalar görülebilir.

Ekstansor tendon yaralanmalarının bulguları nelerdir?

Ekstansor tendon yaralanmalrına bağlı kesi yarası genellikle el veya el bileği sırtındadır. Hasta, ekstansor tendon yaralanması olan parmaklarını düzleştiremez ve parmaklarını açamaz. Ortopedi Uzmanı, yaralanmanın olduğu kesiyi en iyi şekilde değerlendirmelidir. Yarada olası yabancı cisim olasılığına karşı radyolojik inceleme yapılmalıdır.

Ekstansor tendon yaralanmaları nasıl tedavi edilir?

Ekstansor tendon yaralanmalarının tedavisi cerrahidir. Cerrahi tedavide ekstansor tendonlar özel dikiş tekniği ile uç-uca dikilirler. Ameliyat sonrası hastanın el ve bileği atelle tespit edilir. Atel 3-4 hafta kullanılır ve sonrasında fizik tedavi yapılarak hızla ekstansor tendon fonksiyonları kazanılır.

 

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya' daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş' a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

 

Anahtar Kelimeler: tendon yaralanması, ekstansor tendon, ortopedi uzmanı, ekstansiyon

 

El Kesileri Videoları

Sorun Cevaplayalım (305) - (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.)
 • gamzelim.268  - parmak tendon kesilmesi
  Hocam merhaba benim eylülün 4 nde sol orta parmağımın uc eklem yerinden kesildi ve parmak düşük duruyodu. Tendon kesisi denildi. 6 hafta atel takıldı düz durması için takıldı. Tabiki düz durmadı. Ortapedi doktoru 4 kasımda ameliyat etti ve çook uçtan kestiğim için, tırnağa yakın yerde cok az tendon kaldığı için zorlandığını söyledi ve dikti. 4 hafta alçılı atelde kaldı. Ateli çıkardık 6 haftası oldu fakat parmağım düz duruyor ama oyanatamıyorum. Kıramıyorum yani. Kaskatı bi şekilde duruyor şuan. Egzersizleride yapıyorum ılık suda falan hareket ettriyorum. Parmagımın ucundaki eklem yerinden oynatamıyorum. Hirudoid forte krem verdi herhangi bi etkisi olmadı. Bugun gittim röntgen cekti doktor bey bişey yok dedi. Yapışma olabilir diyo ne yapmalıyım acaba cok geç kalmadan.
 • DrSerefAktas
  doktorunuzun önerisi ile göreceğiniz fizik tedaviden fayda görmeniz beklenir.
 • gamzelim.268
  Peki hocam tutmamış olabilirmi tendonlar. Veya tutmuşsa neden hareket ettiremiorum. Doktorum fazla bilgiye sahip degl cünkü beni il merkezndeki doktorlara yönlendirdi. Yani ateli cıkartalı bir buçuk ay oluyor. Bu süreçte eklemimi oynatamam normalmi. Yada yapışmadan dolayımı oynatamıyorum.
 • fatih_1993  - Sol Kolum Kesildi Sinir DamarLarım Koptu
  Hocam Meraba ߀n Fatih hocam ßenım sol Kolum kesıldi 2011 De Falçata Darbesi yedim kavgada bıcagın Uç tarafı tamda sol kolumun iç tarafına geldi ortaya sinir Damarlarım koptu tendon koptu hocam bunun icin sizden yardım istiyorum nasıl güçlendırebılırm ...ayrıca serçe parmağım ve yandakı parmağım uyusuk serçe parmagımı duzgun hıssetmıyorum sigarada içiyorum hocam sigara icinde kolum buz gidi oluyor acaba ondanmı gelısmıyor bılgı beklyorum hocam ılgılenırsenız memnun olurum
 • DrSerefAktas
  öncelikle kesilen bölgede iyileşmeye ait son durumun ortaya koyulması ve sorasında eğer amaç güçlendirm e ise fizik tedaviden yardım alınması önerilir.
 • eyp1  - Bilek kesilmesi
  Merhaba hocam. ben 2 ay önce cama vurma sonucu bilegim kesildi. doktor agır br yaralanma dedi 5 zone kesisi var damar-tendon-sinir kesilmiş. doktorumun iyi görmesi sonucu sprintırım 3 hafta sonra cıkdı. ilk hafta elimi hic oynatamazken bu 4. hafta olmasına rahmen ellerimi yumruk yapma aşasmasına bile geldim baş parmagım ve kücük parmagımda suan normal denecek his var. avuc icimin bazı yerlerinde sızlamalı hisler var nereye degersem acıyor. suan hic his olmayan işaret ve 3.4 parmaklarımı kıvırdıgımda diken batar gibi acı hissi var tırnak kenarlarımda. yanlız bu dedigim parmaklarda halen hic his yok soguk sıcak acı hisleri hic bişey yok. sorunum fileksör kesisi. elimin ustunde hic bir sorun yok normal insan ısısını bile basdan beri hissediyorum. hisler ne zaman gelir hocam ellerimde hafifde olsa agrılar var eskiye göre agrılar azalıyor. 5 saatlik bir ameliyat gecirdim. anlattıgım sorunlarda iyileşme varmı yoksa aksine giden birşeylermi var. fizik tedaviye gidemedim işim yuzunden ama fizik tedavi doktoru sen suana kadar ellerini neyle ovup hareket ettiriyorsan ona devam et dedi. bende kantron yagı badem zeytin yagıyla surekli fizik hareketleri yapıyorum. bilgileriniz beni aydınlatacakdır hocam teşekkürler
 • DrSerefAktas
  iyileşme sürecinizin normal seyrinde devam ettiği anlaşılıyor. bir kaç ay içinde oldukça rahat konuma gelmeniz beklenir.
 • turkertuncer  - bas parmak kemik kisti
  Hocam bir ay önce basparmagimda kemik kisti cikti.ameliyat oldum ve atelde 3 hafta parmagim bekledi.doktorum röntgen çekti üst ve alt parmak eklemlerine vakti ve eklemlerde bir sorun olmadigini soyledi ancak bir haftadir egzersiz yspmama rağmen parmagimi en fazla 15derece bukebiliyorum. Alt parmak eklenince silinti yok ama üst eklem sikintili doktorun önce yaw acaba tendomu mu kestik dedi fakat sonradan gayret et dedi. Parmagi tuttugum da daha fazla bukebiliyorum ancak bukmede sikintim devam ediyor. Hocam ne yapmam gerekiyor yardimci olurssniz sevinirim
 • DrSerefAktas
  öncelkle tendon kesilmesi olup olmadığı konusunda muayene ile fikir sahibi olunmalıdır. Normalde ameliyat sonrası erken dönemde bir miktar kısıtlanma beklenir.
 • ardakaan  - tendon kesigi
  Merhaba hocam yasim 22 yaklasik 8 ay önce sol elimin orta parmagin tendonu koptu insan agzina carparak suan tendonum iyilesti fakat eklemimi oynatamiyorum baya kötü durumda fizik tedaviden cevap alamiyorum alt tendonumda gucsuz kaldigi icin sürekli agri yapiyor hocam eklem protezi ne kadar dogru ve yararli olur saygilarimla
 • DrSerefAktas
  Son durumunuz değerlendirilerek tedavip planlaması yapılabilir.El cerrahisi konusunda deneyimli bir ortopedi uzmanına başvurabilirsiniz.
 • hsynergnbs  - tendon kopması
  merhaba ekstansor parmak tendonum da kopma oldugunu soyledıler amelıyat gecirdim 1 ay kadar atel kullandım hala devam edıyorum ateli ne zaman çıkarmam lazım 21 mayısta ameliyat oldum artık fizik tedavi surecıne gecebılırmıyım bı sakınca olur mu tesekkurler
 • DrSerefAktas
  Normal sürecte ekstansor tendon kesilerinde ameliyattan sonra 4. Haftada fizik tedavi önerilmek ile beraber doktorunuzun.izin ve onayını almalısınız
 • hsynergnbs  - parmak tendon kopması
  merhabalar parmağımdan ekstansor tendon kopması var ameliyat oldum tendonu bir parça ekleyerek tutturduk dediler iyileşme süreci nasıl olur ameliyattan sonra atel ne kadar kalmalıdır fizik tedavi surecıne ne zaman baçlamalıyım
 • DrSerefAktas
  Bunu en iyi doktorunuz söyleyebilir. Çünkü yapılan tedavilere göre takip ve iyileşme planı vardır.
 • erdal ergül  - bilek kesi si
  slmlar.hocam bundan 5 yıl önce sag elbilegim kesildi baş parmak,işaret parmağı ve orta parmakta his kaybı ve kontürol kaybı var.ve kaslarda erime var.10 ay önce mikro cerrahi operesyon geçirdim. ayaktan alınan sinir kesi olan biegime yamandı ve doktor iyileşecek dedi ama hiç bi iyleşme olmadı. 5günönce yine gittim aynı doktora taktıgımızsinirler yapışmış dedi ve tekrar ameliyatla onları accaz dedi ve bende 5 gün önce ameliyat oldum yine dikişler hala duruyo.sizce böle bişey varmı hocamiyileşirmi?internetten medial sinir ameliyatlarına bakıyorum videolarını izliyorum ama doktorun birisi geç kalındıysa iyleşmez giden gitmiştir biz kalanı kurtarıyoruz diyo bana cevap yada bi akıl verirsen sevinirim hocam şimdiden tşkederim saygılar
 • DrSerefAktas
  Bazı. Travmatik kesilerde bu şekilde yapışıklıklar olabilmemektedir.
 • özcan  - tendon ameliyatı sonrası eklem şişliği
  3 ay önce sağ el orta parmak ekleme yakın yerde tendon kesisi oluştu.Ameliyat ardından fizik tedavi sürecini tamamladım.şu an eklemde bir şişlik var.bu normal midir?normalse iyileşme ne kadar sürer.kalıcı hasar olur mu?
 • DrSerefAktas  - ortopedi doktoru
  3-4 ayda normalleşme beklenir.
 • mustafa özeren  - tendon kesiği
  merhaba hocam. bir kaza sonucu 3 hafta önce sol el üst kısım bilek ve parmaklar arası bir noktada cam kesiğinden dolayı tendon kopması sorunu yaşadım. parmaklarda düşme mevcuttu. acilde dikilerek yarım alçıya alındı. ortopedi doktoru 4. hafta fizik tedaviye başlamamı söyledi. fakat şu anda kesiğin olduğu kısımda çok fazla ağrı ve acım var. bu tendonların doğru ve hepsinin dikildiğini anlamak için film ya da röntgen gibi tendonların son durumunu somut olarak görebileceğimiz bir ölçüm cihazı var mıdır?
 • DrSerefAktas  - ortopedi doktoru
  ağrınız mevcut ise mutlaka bir ortopedi uzmanına başvurarak ameliyat yerinizin kontrolünü sağlayınız.
 • ümit...  - diz kapağı altı
  mrb hocam ben şuan 20 yaşındayım ve lise mezunuyum. 7 yaşındayken ekmek bıçağıyla oynarken üzerine düştüm ve diz kapağımın altına saplandı. iki ameliyat geçirdim ama başarılı olamadı ve tekrar ameliyat olma imkanım da yok. ayak bileğimi kendime doğru kaldıramıyorum ve ayağım diğerine oranle biaz ince. yürürken göze çarpıyor yani yere sürtmemesi için diğerine oranla biraz daha kaldırıp havadan atmalıyım ayağımı.... sözün özü hocam ben ömss ye ğirmek istiyorum (geriye kalan tek şansım)% 40 oranında rapor alabilirmiyim... cevap verirseniz çok sevinirim... teşekkürler.
 • DrSerefAktas  - ortopedi
  ayağınızın yukarı kaldırılması için tendon transferi operasyonundan fayda görebilirsiniz. Özür oranları için tam teşekküllü devlet hastanesine başvurursanız güncel çizelgelerden oranı söyleyebilirler.
 • Can Akbatun  - Orta Parmak Tendon Kesisi
  Hocam cam kazası sonucu orta parmağımın extensör tendonunun bir kısmı kesildi. Doktorlar tendonun işlevini tam olarak yitirmediğini söylediler ve normal dikiş atıp gönderdiler. Haftaya plastik cerrahiye gitmemi söylediler. Kesilen kısım zamanla onarılır mı yoksa sağlam kısımlar da zamanla kopar mı? Teşekkür ederim.
 • DrSerefAktas
  kısmi tendon yırtıklarında eğer tendonun yarısından az bir kesmini ilgilendiriyorsa tamir etmeyen görüşler mevcuttur. Biz hepsinde onarımı tercih ediyoruz.
 • mehmet  - sinir tendon tamiri
  iyi günler iyi çalışmalar hocam benim sorunum iki yıl once bir iş kazasında sol el bileğim kesildi sinir ve tendon tamiri yapıldı. Elimde uyuşma vardı ve kazadan sonra kolumda güç kaybı hissettim.Doktora başvurduğumda ise güç kaybı olmadığını zamanla düzeleceğini söylediler. Şuan hala kolumda sorun yaşıyorum.Kolumda güç kaybı hissediyorum soğukta,ufak bir yükte dahi sıkıntı yaşıyorum.Bu konuda ne yapmam gerekiyor bana yardımcı olabilirmisiniz? teşekkür ederim kolay gelsin
 • DrSerefAktas
  öncelikle son çekilecek emg de sinir durumu değerlendirlir. Bunun yanında fizik tedavi ile güçlendirme yapılarak kas güzü artırılabilir.
 • can akar  - Ekstendor tendon yaralanmaları
  Hocam cama yumruk attım elimin üstünde kesi oluştu.Acile gidip dikiş attırdım.Ama sonradan farkettim ki yüzük parmağım aşşağı doğru düşme yapıyor.Aradan 11 12 gün geçti.Şuandan itibaren yapılacak tedavi benim el işlevimi %100 geri kazandırabilir mi ne kadar başarılı olabilir.Müdahaleye çok mu geç kaldım yoksa ? ve tendon kesileri en geç kaç gün içinde dikilebilir.Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...
 • DrSerefAktas
  hiç vakit kaybetmeden bir ortopedi uzmanına başvurarak tedavinizi yaptırmanızı öneririm. Dilerseniz kliniğimizden de randevü alabilirsiniz.
 • serdar
  selam hocam sağ el bilek tendonlarımda kesik var parmaklarımı birleştiremiyorum engelli raporu alabilirmiyim alırsamda yüzde kaç alırım yanıtlarsanız sevinirim teşekkürler.
 • DrSerefAktas
  bu konuda bilgi devlet hastanelerindeki mevcut listeler vasıtası ile verilmektedir.
Sadece kayıtlı kullanıcılar sorun cevaplayalım bölümünü kullanabilir!