Ekstansor Tendon Yaralanmaları

Ekstansor Tendon Yaralanmaları

Ekstansor tendonlar el ve el bileği sırtında yer alırlar. Ekstansor tendonlar, parmakları ve bileği el sırtına doğru hareket ettirme fonksiyonu taşırlar. Ekstansor tendonlar el ve el bileği sırtında çok yüzeyel seyrettikleri için yaralanmaları sık görülür. Özellikle kesici, delici yaralanmaları tendonda direk kesilere ve yaralanmalara yol açarlar. Ayrıca romatoid artrit gibi hastalıklarda tendonlarda travma olmaksızın kopmalar görülebilir.

Ekstansor tendon yaralanmalarının bulguları nelerdir ?

Ekstansor tendon yaralanmalrına bağlı kesi yarası genellikle el veya el bileği sırtındadır. Hasta, ekstansor tendon yaralanması olan parmaklarını düzleştiremez ve parmaklarını açamaz. Ortopedi Uzmanı, yaralanmanın olduğu kesiyi en iyi şekilde değerlendirmelidir. Yarada olası yabancı cisim olasılığına karşı radyolojik inceleme yapılmalıdır.

Ekstansor tendon yaralanmaları nasıl tedavi edilir ?

Ekstansor tendon yaralanmalarının tedavisi cerrahidir. Cerrahi tedavide ekstansor tendonlar özel dikiş tekniği ile uç-uca dikilirler. Ameliyat sonrası hastanın el ve bileği atelle tespit edilir. Atel 3-4 hafta kullanılır ve sonrasında fizik tedavi yapılarak hızla ekstansor tendon fonksiyonları kazanılır.

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya’ daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş’ a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

 

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”